Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Protectie ecran, folie aplicare umeda, folie statica, sticla, etc.

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#181
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Deloc. Oricum ti-ar scapa din buzunar, mana, orice telefon are sub 1% sanse sa nu cada prima data pe unul din colturile sale. Acolo energia de impact este mare si ricoseaza din rama metalica direct in corpul ecranului apoi in folia secundar pusa.

Dar, ma rog, mai asteptam opinii. Eu am citit si opinii conform carora s-a spart ecranul in astfel de cazuri, iar folia nu a oferit nicio protectie.
Nu ma grabesc cu montajul acesteia, deci pana acum putine pareri....

#182
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Pai in prima propozitie ai zis ca orice ar fi cade pe colt, in a doua ai zis ca exista sanse sa cada si direct pe display sau capac.
Nu stiu de unde ai scos tu procentul ala, dar ma rog.
Eu am scapat multe telefoane, de diferite forme, materiale, marimi, toate cu folie de sticla au scapat, unul singur l am spart, nu apucasem sa i pun folie.

Edited by silviu03, 26 January 2020 - 18:43.


#183
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Daca-ti pui folie sau nu e decizia ta. Nu te costa mult o folie sau sticla de protectie.
Cum nimic nu este sigur si situatiile difera de la caz la caz, degeaba vei avea parerile altora, daca ghinionul situatiei tale va fi cu totul altul.
Eu unul am scapat 2 telefoane smart, din 2013 si pana acum, si alea erau printre primele mele telefoane mobile mari, nu ma obisnuisem inca cu dimensiunile lor. Amandoua le-am scapat cand am incercat sa le bag in buzunarul de la pantaloni. Au cazut "in picioare" si amandoua apoi s-au "intins pe burta" (ecran). La amandoua am avut husa cauciucata si protectie la ecran, la primul aveam folie, la al doilea sticla. Cum impactul nu a fost prima oara pe ecran, protectiile ecranului au avut doar zgarieturi. Cel cu sticla era putin ciobit pe latura unde avusese loc impactul.
Asadar in concluzie conteaza mult cat de neindemanatic si cat de ghinionist esti.
Nu cunosc pe nimeni caruia sa fi avut sticla si sa i se fi spart ecranul, iar sticla de protectie nu. Astfel ca nu stiu de unde ai acea statistica.
Nimeni nu va putea sa iti ofere tie vreo garantie, totul se rezuma la sansa si nesansa. Decizia de a pune sau nu sticla de protectie sau oricare alta forma de protectie iti apartine si esti singurul responsabil asupra deciziilor si actiunilor tale.

Edited by Ciubex, 26 January 2020 - 23:37.


#184
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Folia de protectie este pentru zgarieturi nu pentru socuri.
De aceea husele de protectie au marginile mai inaltate decat ecranul.

#185
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Eu nu am avut probleme cu zgarieturi la niciun telefon, deci n-am nevoie.

Concluzia este ca sunt utile foliile doar pentru socuri mici directe, cum ar fi sa cada ceva pe telefon cand e culcat cu fata in sus.

Daca in schimb telefonul iti cade pe jos in picioare (majoritatea cazurilor cand scapa pe langa buzunar adica) si nu ai husa protectie de cauciuc la carcasa, va incasa o lovitura zdravana in metal (daca e premium) si nu-l scapa nici mama foliilor pe dl ecran touch. Aici protectia e zero.

Cum mie personal nu-mi place sa pun o prostie de husa plastic/cauciuc pe un telefon premium, imi asum riscurile mai departe, cu masurile de protectie necesare. Daca vroiam plastic sau cauciuc imi luam un Samsung. Asa folosesc P2-ul mai departe.

#186
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 gry2000, on 27 ianuarie 2020 - 18:36, said:

Daca in schimb telefonul iti cade pe jos in picioare (majoritatea cazurilor cand scapa pe langa buzunar adica) si nu ai husa protectie de cauciuc la carcasa, va incasa o lovitura zdravana in metal (daca e premium) si nu-l scapa nici mama foliilor pe dl ecran touch. Aici protectia e zero.
Eroare si eroare.
1. Exista bumpere din metal cu protectie interioara din cauciuc si pe langa faptul ca arata foarte bine si priginal (la nuanta) telefonul, nu pateste nici pe naiba la impact pe rama.
2. O folie din sticla iti protejeaza telefonul si daca il scapi pe stanci. Nu ai garantia 100% ca nu o sa se sparga si ecranul (depinde foarte mult de parametrii impactului) dar ai sanse foarte mari ca folia sa crape, protejand ecranul de dedesubt.

Nici eu nu sunt adeptul huselor si foliilor dar in anumite situatii sunt bune si isi fac treaba.

#187
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Eroare la patrat, da...;)
Pentru telefoane exclusiviste asa cum este LENOVO P2, nu mai gasesti nimic in piata din Romania, darmite bumpere de metal...
Si pe stanci mai rar drumetie, din pacate.

So,I will use the force for new worlds and new civilizations,

#188
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Tu un telefon de nici 100 euro vrei sa protejezi cu huse si folii ? Vai ... Eu credeam ca vrei sa iti protejezi cine stie ce bijuterie.
Inteleg sa vrei sa pui ceva pe un flagship de 700-1200 euro ca, deh daca il spargi ti se sparge si portofelul ca sa il repari ... dar "chestia" aia si veche si ieftina ce sens are sa o mai protejezi? S-ar putea sa coste protectiile cat jumatate din telefon.

#189
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Starship-ul acesta a costat peste 400 de euro si bate la navigare azi toate navele clasa Galaxy. Oricare din cele de 1000+ euro ramane mult in urma daca facem o liniuta prin galaxie prietene...;)
Fara suparare.

Sub carena am cel mai bun raport CP/kg, deci nu-l subestima!
Dar deviem de la topic. Am decis sa-l folosesc in starea originala, fara acareturi de proasta calitate.
De-a lungul anilor a dat destule batalii in galaxie si rezista cu brio.

#190
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Hai, las-o mai moale cu galaxiile și călătoriile. Nu sunt născut ieri. Sa te bucuri de el.

#191
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Mersi la fel. M-am referit la raportul mAh/cm2 ecran, unde am un 61,15 mAh/cm2. Nu era o gluma.
Pui langa al meu orice telefon scump de azi sa filmeze traseul si sa navighezi GPS Constanta-Oradea.
Vedem care ajunge mai departe cu resursele din rezervor fara sa ramana in pana de curent...:)

#192
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Am dash cam în parbriz și unul din cele mai bune sisteme de navigație on-board de pe planeta, cu RTTI. Telefonul îl folosesc pentru a comunica și ptr muzica, atât.

Edited by ro_explorer, 30 January 2020 - 19:26.


#193
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Nu vorbeam de tine men. Ziceam asa in general. Eu nu-mi iau n dispozitive atata timp cat telefonul e un calculator portabil care poate face orice.
Cam atat cu poluarea pe topic. Ramane de folii.
Daca mai sunt opinii ale userilor, rugam sa fie scrise. Pana acum prea putine, semn ca sunt destul de rar utilizate cu succes la telefoane premium.

#194
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu e nici pe de parte acest "semn", ci sunt putini care se gandesc sa scrie pe acest topic kilometric.
Unii citesc cand se deschide un topic nou, apoi nu ii mai intereseaza. Daca tu ai scris la a n-a pagina un subiect oarecum nou, sunt slabe sansele sa ti se raspunda. In plus tu ai venit cu o cu totul alta idee, legata de faptul ca sticla se poate sa ramana intacta pe cand display-ul nu.
Iar acum concluzia ta are legatura cu folosirea sticlelor de protectie pe telefoane premium, deci din punctul meu de vedere nu ai fost consecvent in ideea lansata.
Legat strict de folosirea sticlelor de protectie pe telefoane premium, am colegi care si-au pus sticle de ~50 eu pentru a proteja telefoanele de 1 mie de euro, dar cu toate astea nu au scapat telefoanele pe jos sa vedem consecintele, le-au pus ca o asigurare. Ma refer ca la o asigurare auto/sanatate, e posibil sa ai nevoie sau nu, de ea. Insa nu stii in ce masura te va ajuta.
Pana la urma ceea ce vei face, de tine depinde.

Edited by Ciubex, 31 January 2020 - 09:09.


#195
claudiucalarasi

claudiucalarasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.07.2007
Exista cumva o solutie de eliminare/mascare a zgarieturilor de pe sticla unei camere de pe spatele unui telefon....mai concret, un Redmi Note 8 PRO, a carui sticla ce acopera camerele s-a zgariat, deoarece este iesita in exterior fata de restul telefonului... ulterior, dupa ce am constatat "grozavia", am dat comanda de o folie de plastic/sticla pentru protectie ulterioara, dar as dori sa stiu daca pot repara raul deja facut..., urmand sa aplic folia...

Moderator:
Nu raspundeti acestei postari, folositi topicul aceluiasi user: Zgarieturi sticla camera.

Edited by Ciubex, 04 February 2020 - 17:46.


#196
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu încă mai folosesc folie de protecție și acum. Pur și simplu am zis că un feedback este binevenit, după mai bine de un an de zile de când o am aplicată.

#197
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 24.04.2008
Merita folie pe un note 10 plus? Nu-l scap. Ma refeream la zgârieturi. Are gorilla glass 6 dar nu bag mana în foc na nu se zgârie. La fostul S8 au apărut zgârieturi deși îl țineam ca pe un bibelou. Repet, nu mi-e teama de șocuri. Sunt atent. Numai la zgarieturi.

#198
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Merită, de ce să nu merite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate