Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Protectie ecran, folie aplicare umeda, folie statica, sticla, etc.

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#145
cypris

cypris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 31.01.2009
O intrebare pentru cei familiarizati cu folia smart protect: ce compozitie are acel lichid? Nu-mi dau seama cum poate avea dublu scop, si de curatare, si de lipire. Sau n-are treaba cu lipirea, ci doar activeaza adezivul de pe folie?

#146
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Nu cred ca si-a pus nimeni problema asta.
Intreaba-l pe Lachitza  !

#147
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
As dori o explicatie, din partea celor avizati pe aceasta arie, cu privire la folia 6D ...

#148
rhadoo54

rhadoo54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 05.03.2018
Va salut baieti, am citit tot ce era scris pe forum despre folii,huse etc...vad ca nu a mentionat nimeni aici,dar stiti cum scapati de peste 80% din cazurile in care scapati telefonul de mână!? Va cumparati un inel! Inelul acela care se misca la 360° ....este de ff mare ajutor! Daca ti mereu degetul bagat in inel, este cam imposibil sa l scapi! Zilele astea si eu am fost in dubii...Alien surface...smart protection...pana la urma mi a luat o husa transparenta Samsung din silicon tpu si o sa i pun o folie din silicon pe ecran pt a evitate eventualele zgarieturi pe display.Daca nu ti plac huse si vrei sa simti telefonul in mana in toata splendoarea lui, trebuie sa folosesti un smart protection...parca te simti altfel si "ai alt telefon" daca il folosesti "nud"... Fara husa..detin un Galaxy S9+... este mult mai subtire, dar parca ceva te face sa l protejezi.Oricum daca pe viitor ma hotarasc sa mi pun folie full body, apelez la smart. Eu cred ca este chestia doar de ambalaj si prezentare, in rest ambele sunt identice. SO puneti va inel pe spate! ;)

#149
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare
Poate sa-mi spuna cineva o parere despre produsele urmatoare?
Sticla
https://www.mobiledi...x2r2s2q2x2.html
Husa
https://www.mobiledi...x2t2u2x2s2.html

ce pareri exista dpdv calitativ?

#150
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005

View PostroPopa, on 14 februarie 2019 - 10:31, said:

...
Te sfatuiesc sa urmaresti discutiile de pe topicul dedicat si eventual sa intrebi acolo, pentru a-ti putea raspunde colegii ce detin acest model de telefon: Xiaomi Mi 8 Lite.

#151
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,942
  • Înscris: 02.09.2005
nillkin e o firma ok, nu ar trebui sa fie probleme
husa aia o sa o arunci dupa o luna, cand incepe sa se ingalbeneasca

#152
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postrhadoo54, on 12 februarie 2019 - 08:06, said:

Va salut baieti, am citit tot ce era scris pe forum despre folii,huse etc...vad ca nu a mentionat nimeni aici,dar stiti cum scapati de peste 80% din cazurile in care scapati telefonul de mână!? Va cumparati un inel! Inelul acela care se misca la 360° ....este de ff mare ajutor! Daca ti mereu degetul bagat in inel, este cam imposibil sa l scapi! Zilele astea si eu am fost in dubii...Alien surface...smart protection...pana la urma mi a luat o husa transparenta Samsung din silicon tpu si o sa i pun o folie din silicon pe ecran pt a evitate eventualele zgarieturi pe display.Daca nu ti plac huse si vrei sa simti telefonul in mana in toata splendoarea lui, trebuie sa folosesti un smart protection...parca te simti altfel si "ai alt telefon" daca il folosesti "nud"... Fara husa..detin un Galaxy S9+... este mult mai subtire, dar parca ceva te face sa l protejezi.Oricum daca pe viitor ma hotarasc sa mi pun folie full body, apelez la smart. Eu cred ca este chestia doar de ambalaj si prezentare, in rest ambele sunt identice. SO puneti va inel pe spate! ;)
De o saptamana am scapat de sapunul de clear cover si i-am pus un nilkin cu ceva bobite pe ea, gripul este dintr-o alta lume. Probabil ca peste asta este alcantara dar in opinia mea nu merita pretul respectiv.
Solutia anticazut este...atentia !

#153
rhadoo54

rhadoo54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 05.03.2018
Dar acel inel iti da o siguranta foarte mare, cel putin mie.Mi am pus o folie de silicon la 30ron in targ la castani, Big Berceni...mi a pus o omul ala...a dat cu feonu pe margini...nici un micron de bulă...nici o scama...era cristal...zice la final, mai dai cu feonu pe margini ,acasa.Cand am ajuns acasa era desorinsa deja in toate colturile si cu mizerie dedesubt ..adio lipeala..sa ma tina 30 de zile si ma duc la un magazin Vodafone sa mi pun.Ma gandesc din cauza calitatii proaste..dar am zis sa nu investesc mult in folie pt ca nu l scap...doar pt zgarieturi.

#154
LouD

LouD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.10.2013
Salutare! Am un Note 8, cumparat recent, de aproximativ 2 săptămâni și mi-am cumparat o folie din silicon, asemănătoare cu cea de la SmartProtection. Se aplica exact la fel, folosind spray-ul acela care activează adezivul. Intr-un final, am reușit sa o pun, dar dupa cateva ore am dat-o jos, deoarece prinsesem cateva fire de praf și oricum am husa flip, deci m-am gandit ca ecranul este protejat oricum. Problema a aparut dupa ce am dat jos folia. Am observat că degetul nu mai alunecă deloc ca inainte, parcă agață ecranul si l-am sters cu putin spirt si apoi cu o laveta din microfibra, dar fără nicio diferența.
Am observat ca atunci cand am mana uscata, se mișcă foarte lin degetul pe ecran și am testat și ecranul cu picături de apa, sa vad daca i s-a deteriorat stratul oleofobic și arata bine, se fac bilute de apa si alunecă fara sa lase urma, nu pare sa fie o problemă cu stratul oleofobic, dar dupa ce ma spal pe maini, simt ca am mâinile foarte lipicioase, foarte aderente. M-am gândit ca ar putea fi si de la spray-ul acela, pe care l-am pulverizat si pe degete si pe palme. Oare să imi fi afectat puțin pielea de pe degete si sa am o aderența mai mare la suprafețele lucioase?
Tin sa precizez că pana sa folosesc acel spray, nu aveam aceasta problemă, dar acum mi se intampla la fel si la telefonul vechi. As dori sa stiu daca a mai intampinat cineva aceasta problemă.

#155
HGNIROS

HGNIROS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.03.2019
Poate cineva sa imi spuna cum se face inchiderea magnetica la husa asta
https://catmobile.ro...-book-gri.html?
Unde sunt plasate pastilele magnetice pentru inchidere?
Multumesc

#156
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
@LouD, depinde de compozitie. Poate este ok petru spate dar nu si pentru fata. Exista o posibilitate ca solutia sa fi ,,ars" primul strat al foliei. Desigur ca daca spray-ul are alcool, degresand degetul, glisarea nu are cum sa fie la fel ca si cand esti cu grasimea naturala pe amprenta. Diferente sunt intotdeauna.
@HGNIROS, posibil sa aiba o rama metalica chiar pe marginile husei, distanta aceea de max 1cm la inchidere sa creeze forta de magnetizare.
Altfel nu imi vine vreo idee cum.
@cypris, solutia este special creata sa ajute la montaj, mai degraba la glisarea foliei pe display pentru o potrivire perfecta la debitari, nu atat de mult la ,,activarea" adezivului. Reteta noastra proprie a fost facuta ca si ulterior unui montaj, sa degreseze foarte bine fata foliei dar in acelasi timp sa nu ,,arda" polimerul si stratul de auto regenerare.

Edited by Lachitza, 04 March 2019 - 12:13.


#157
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
Intrebare pentru folia de la SmartProtection (sau altele asemanatoare) - acopera (cat de cat macar) si zgarieturile de pe ecran?

Edited by mynameismada, 24 June 2019 - 10:19.


#158
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@mynameismada in general da, pe fostul s8 aveam o zgarietura de aprox 1cm, nu f adanca dar se simtea la deget, folia smart a  ''umplut"  zgarietura facand-o insesizabila.

#159
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Salutare !

Vreau si eu un sfat in alegerea unei folii din polimer dintre:
Smart Protection
si
Alien Surface.

Nedumerirea mea este:
Smart Protection este mai subtire decat Alien avand 0.9mm grosime, Alien are 0.19mm
1. nu e mai sigura folia mai groasa de la Alien Surface ?
2. adica cat de bine protejeaza un strat de 0.9mm ecranul telefonului la zgarieturi mai adanci ?

#160
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014

View Postmynameismada, on 24 iunie 2019 - 10:14, said:

Intrebare pentru folia de la SmartProtection (sau altele asemanatoare) - acopera (cat de cat macar) si zgarieturile de pe ecran?

Avem auto regenerare reala atat  in materialul Clasic cat si Anti Reflex Mat.
Desigur ca in general polimeri, datorita elasticitatii, sunt pana la un anumit punct cu o usoara proprietate de auto regenerare.
Insa testand mai multe materiale de-al lungul timpului, unele sunt foarte limitate in a oferi o astfel de calitate si proprietate in mod real.
Noi am ales ceva mai scump dar cu hydro-coating si auto regenerare, mai ales daca se foloseste putina ,,caldura" pentru grabirea intregului proces.

Cu stima.

#161
mishutu

mishutu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.02.2018
Salutare! Am un huawei mate 20 pro si vreau sa iau de la smart protection folia de protectie Antireflex Mata. Întrebarea este dacă știti pe cineva în Brașov care montează astfel de folii. Știind cât de îndemânatic sunt, as prefera sa nu o aplic eu. Multumesc

#162
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006

View PostLachitza, on 11 iulie 2019 - 15:54, said:



Avem auto regenerare reala atat  in materialul Clasic cat si Anti Reflex Mat.
Desigur ca in general polimeri, datorita elasticitatii, sunt pana la un anumit punct cu o usoara proprietate de auto regenerare.
Insa testand mai multe materiale de-al lungul timpului, unele sunt foarte limitate in a oferi o astfel de calitate si proprietate in mod real.
Noi am ales ceva mai scump dar cu hydro-coating si auto regenerare, mai ales daca se foloseste putina ,,caldura" pentru grabirea intregului proces.

Cu stima.

Am luat o folie smart protect de la voi pentru un s8 si a inceput sa se dezlipeasca dupa 5 luni in dreptul camerei selfie. Apoi am constatat cu stupoare ca se dezlipeste si pe margini pt ca folie nu e full cover. Am luat legatura cu voi dar garantia inseamna sa platesc o noua folie. Sunt cam dezamagit de calitatea foliei. Voi lua de pe aliexpress din hydrogel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate