Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Protectie ecran, folie aplicare umeda, folie statica, sticla, etc.

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#163
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Vreau sa pun folii nillkin pe 2 modele xiaomi.
Pot sa incerc eu sa le pun dar ma gandeam si la varianta ca cine a pus de 20 de ori are mana mai buna decat cine a pus 1 data (o folie venita cu allview si pe care am stricat-o).
Undeva in zona Titan , vreo firma GSM cu oameni cu experienta ? As lua chiar de la ei foliile dar probabil nu gasesc pentru modelele in cauza (mix 2s, mi 9 se).

#164
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Nu mai dati banii aiurea pe folii de protectie pentru ecranele curbate ca nu stau lipite pe margini. Eu am pierdut banii la smartprotect cu o folie minune care intradevar s-a lipit era super telefonul dar dupa 3 luni se desprinde de pe margini.

Am luat si din china folie din hydrogel super si asta acopera tot ecranul (perfect fit) in nici 24 de ori incepe dezlipirea de pe margini.

In concluzie daca aveti ecran curbat nu prea o sa stea folia lipita pe el mult timp.

#165
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@juannn 8 luni m-a tinut cel mai mult pe s8+ smart-ul si apoi am schimbat-o prin garantia pe viata. 3 luni e putin, ori nu aveai husa compatibila cu folia ori era bagat f des in buzunar si scos. Dar chiar si asa, de ce nu ai schimbat-o?

#166
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
A folosit cineva screen protector tempered glass cu adeziv UV ? Ceva in genul asta. Pare ca arata foarte bine dupa ce e aplicata pe display. Cum se comporta ? Adezivul acela nu afecteaza display-ul ? Daca dai jos sticla aceasta cum se curata adezivul ca sa aplici alta folie sau sticla ?

Edited by laurcj, 28 November 2019 - 15:38.


#167
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Am folosit eu, am tinut-o 6 luni pana am spart-o, de fapt pustiul. Adezivul nu afecteaza ecranul si se curata f usor, la mine a mers cu servetele cu alcool. Acum nu stiu ce calitatea au alea la 1 dolar, eu am folosit-o pe asta https://smartprotect...galaxy-s8-plus/

#168
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006

@

View Postrobylup, on 25 noiembrie 2019 - 13:17, said:

@juannn 8 luni m-a tinut cel mai mult pe s8+ smart-ul si apoi am schimbat-o prin garantia pe viata. 3 luni e putin, ori nu aveai husa compatibila cu folia ori era bagat f des in buzunar si scos. Dar chiar si asa, de ce nu ai schimbat-o?

Am husa led view originala samsung. Am luat legatura cu cei de la smartprotect dar au cerut 35 ron ca sa-mi trimita alta si am renuntat sa comand deoarece nu are rost sa dau cite 35 ron la citeva luni.

Am comandat din china cu 8 lei, muuullllt mai faina ca cea de la smart protect 100% perfect fit insa asta a inceput sa se dezlipeasca la colturi dupa o sapt.

As incerca o folie de sticla din china care se lipeste cu uv poate e mai ok.

#169
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Deoarece am vazut pareri conform carora daca utilizam o folie tempered glass rezistenta 9H, in timp ce ecranul corning gorilla clasa 3 are doar 6-7H, la o cazatura se va sparge tot ecranul, in timp ce folia de sticla va ramane intreaga, adica protectie zero.

Sunt in dubii serioase din acest motiv si astept si alte opinii din practica. V-au protejat la cazaturi pe beton/asfalt aceste folii tempered glass, sau sunt doar bani aruncati?
Important este si telefonul, daca e plastic, sau unul premium aluminiu-sticla. Ma intereseaza mai ales opiniile celor cu telefoane premium, aluminiu body-ecran sticla.

La mine fiind unul premium, carcasa din aluminiu preda socul foarte bine catre ecran. La cele de plastic se atenueaza mult.

#170
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu exista folii 9h. Aia e doar reclama mincinoasa. Safirul de abia are 8h și o folie din safir e vreo 60euro.

Sticla temperata are cca 7h dar nu e doar sticla, are și o folie din plastic dedesubt. Rolul sticlei e sa păstreze senzația de alunecare originala iar al plasticului este sa distribuie punctul original de impact pe o arie mai mare, d asemenea sa și tina eventualele cioburi împreună, sa nu sară aiurea.

#171
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
In cazul asta sunt bani aruncati pe apa sambetei clar. Daca nu isi indeplineste rolul de a prelua socul si a se sparge ea in locul ecranului telefonului, isi pierde 90% din rol.

#172
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai tocmai ti-am spus ca asta face ... prin sticla temperata ma refeream la sticla protectiei de ecran.

#173
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
M au salvat foliile de sticla de cel putin 5-6 ori, ultima data acum 2 luni, aveam o punga pe scaunul din dreapta pe care am pus telefonul, m am dat jos, m am dus am deschis usa si am luat punga insa am uitat de telefon, a sarit vreo 2 m, nici n am stiut ce s a auzit, avea husa si folie de sticla, 0 probleme, norocul meu a fost ca am uitat sa dau husa jos, la petreceri il tin fara husa.
Pe telefonul actual am o folie silicon, pusa in Afi, este un silicon mai gros care are si ceva protectie la socuri, ti o taie la un aparat fix pe model si in functie de husa, 80 de lei, este ok.

#174
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Nu comparati un telefon cu husa, poate si de plastic, cu altul premium Al-sticla, fara husa.
Nici nu poti pune husa pe un astfel de telefon. E ca si cand pui husa pe BMW....:)

La dacii mai merge si cu silicoane.

#175
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Comparatia ta n are nicio treaba, bmw ul cu husa nu il poti folosi, telefonul da.
Eu tin husa pe un telefon premium, doar ca si husa este premium.

#176
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Ca sa aiba sens atunci, astept opinii ale celor cu telefoane premium, carcasa metal si ecran stcla. Daca le-au pus folie, de ce tip si apoi le-au scapat pe jos in beton, ce s-a intamplat?

#177
skratch16

skratch16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.02.2007
S-a spart folia și husa e zgâriata într-un colt sau tesita. Telefonul e perfect

#178
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Pai am avut si asa, folia se crapa, display ok iar rama de metal s a indoit, depinde si cum cade.

#179
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Indiferent cum ar cadea, prima data atinge cu unul din colturi podeaua. Sunt putine cazurile in care cade perfect pe orizontala.

#180
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Te contrazici singur.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate