Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Protectie ecran, folie aplicare umeda, folie statica, sticla, etc.

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#127
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010

View PostLachitza, on 31 august 2018 - 08:50, said:

Gata mort thread-ul ? Nimic nou, niciun feedback, oricat de rau sau bun ar fi el?
Nu ati mai incercat nimic nou de pe piata? Nu ati renuntat la X pentru Y?
Cat de bune sunt totusi sticlele cu UV? Cat rezista?
Cum va merge cu polimerii sau pvc-ul?
Momentan, la Mate10Pro am sticla temperata de la Nilkin, care arata foarte bine. S-a lipit excelent, fara bule sau alte minuni.
Ieri seara am primit si pus pe 3 dintre telefoane (pe Huawei P10lite, Huawei P9 si Xiaomi Mi Max 2) folii ClearCoat, luate din State (a fost sor-mea acolo).
30 dolari bucata.
Pe Mate10Pro as mai astepta putin pana la montare, imi e mila sa dau sticla jos, ca e impecabila momentan.
Asa cum am vazut si pe YouTube in clipul de prezentare, foliile s-au montat foarte usor.
Arata foarte bine, telefoanele se simt excelent in mana, ecranul raspunde fara cea mai mica problema la comenzi.
Ramane de vazut cat sunt de bune ca si protectie oferita ...
Clipul cu pricina si modelul de sticla de pe Mate:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rVMg9eonb6I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by shymano, 04 September 2018 - 20:48.


#128
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Cateva observatii, asa din plictiseala :) imi place sa vad un alt producator / retailer cu produse de protectie in actiune:

Plotterul nu este profi, in sensul ca are folia in miscare. Plotterele 100% profi au doar bratul de debitare in miscare,nu suportul + folia.
Dar este clar ca in astfel de ,,insule" nu poti instala si utiliza ceva mult mai mare si 100% profesional.
Ciudat ca nu se debiteaza toata matrita deodata. Posibilitatea sa faci o prostie, adica debitare peste debitare, este ridicata.
La display folia este mai mica decat display-ul. Acolo nu a utilizat fhoen, deci daca s au lipit marginile doar cu racleta, e clar ca folia este mai mica.
La spate interesanta matrita. Insa la fel ca martienii, colturile + folia spate nu este egal love. Primele care zboara sunt colturile datorita unghiului si suprafetei mici de contact.
Noi facem colturile separat de folia spate+laterale pentru rezistenta in timp cat mai mare.
In filmare se vede ca folia spate nu este inca lipita bine. Dar au grabit si ei si da i cu testul.
Dar testul s a facut cu o folie din pvc. Calitate slaba de tot are acest material. De absorbtie socuri e clar ok, este si flexibla si groasa. Dar in timp matuirea isi spune cuvantul.

Spor.

#129
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Din gama "chestii noi", am instalat pe iphone 8 o folie dome glass cu aplicare cu polimer activat UV https://www.whitesto...com/products-2/
Rezultatul este extraordinar desi nu sunt multumit cu folia pentru iphone 8 care e taiata ciudat ... dar acopera "edge to edge" fara artefacte ciudate.

Pe spate am un dbrand (dragon skin - rosu).

Attached File  20180905_111234.jpg   1.15MB   80 downloads   Attached File  20180829_094011.jpg   619.29K   74 downloads

Edited by ro_explorer, 05 September 2018 - 11:21.


#130
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Sticla este usor pusa in dreapta?
LOCA este sub buton sau este ceva reflexie?
Sticla are un mode cel putin ciudat. Adica in jurul butonului mult spatiu, sus la senzori deloc. Nu cred ca interactioneaza loca si sticla cu ei, nu stiu de ce nu au acoperit ditamai zona cu protectie.
Este usor cam mare sticla. Daca o faceau mai micutza putin, nu aveai acele dungi de praf in jurul ei, mai ales in dreapta.
Cu stima.

#131
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Stica e perfect centrata (pare spre dreapta din cauza unghiului sub care e facuta poza). Vine cu un aplicator din plastic (un cadru care tine telefonul fix si aliniaza sticla).
Ca decupaje, tinand cont ca lichidul folosit la aplicare se intinde din centru spre margini, ma gandesc ca au evitat insula de la difuzor din motiv de posibil ne-intindere de lichid .. nu stiu.

Nu mi se pare mare , caci urasc husele asadar bordura pentru huse de pe margine mie imi este inutila.
Pe margine se prond scame sau praf de partea de polimer expusa in sectiune (acei 0.0005 mm sau cat or fi) dar se duce printr-o stergere simpla.

Oricum, din ce folii am testat pana acum pentru iphone, asta e singura care nu "taie" din ecran deloc.

#132
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Au evitat difuzorul si senzorii ca sa mearga ei la sigur.
Ideea cand faci o sticla este sau ar trebui sa fie: protectie cat mai multa. Nu sa mergi tu ca producator la sigur si sa economisesti si material.
Lichidul acela LOCA se intinde dinspre centru spre margini. Dar pui pe imbinarea aluminiului cu sticla si la difuzor ceva banda adeziva, sa nu intre acolo lichid, tare greu se scoate si se sterge dupa ce bagi UV-ul.
Protectii pentru iPhone exista 3D premium, fara sa taie din LCD si care sa acopere tot ecranul.
Acopera tot ecranul, are silicon pe tot spatele si nu taie din imagine deloc. Marginile sunt usor in aer sa spun asa si nu au silicon, dar acopera si curbura la iPhone-uri. Acelea sunt sticlele care le dam noi cel mai mult.
Sticlele care taie din ecran sunt acelea NON full 3d, care vin exact cam unde se termina LCD-ul.
Cu stima.

Edited by Ciubex, 07 September 2018 - 08:47.


#133
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Am testat asa ceva: https://www.kjell.co...us-svart-p97219

Calitatea e super, curat 3D, acopera curbura (si sticla in sine e curba) dar rama neagra ia cam 0.1mm din margine aecranului si cand te uiti din unghi acopera cativa pixeli. OCD-ul meu nu se imaca bine cu treaba asta.
La folii din alea care se opresc pe margine vizibila a LCD-ului pentru ca nu pot acoperi curbura nici nu ma uit, niste mizerii.

Solutia asta cu lichid UV e perfecta ca acoperire , cu tot compromisul pentru senzori. Nu e protectie mai mica, in nici un caz. Protejeaza ce e de protejat. Oricum, dupa ce se sparge sau se zgarie nu mai pun nimic pe ecran, il las original. Asta a fost mai mult un experiment, de curiozitate. Nu am avut folii de protectie de nici un fel la nici un telefon de pana acum (cel mult ca experiment, toate foliile au ajuns in cosul de gunoi eventual).

#134
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Plusuri si minusuri... Carcasele nu se impaca bine cu sticlele complete fulldisplay reale 3D. De aceea se cumpara destul de multe sticle non 3d, care vin pana la marginea LCD-ului.

Edited by Ciubex, 07 September 2018 - 08:43.


#135
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
Am comandat si eu ieri la 17.30 o folie smart protection, iar azi dimineata a ajuns si am montat-o singur.
Daca urmaresti pe youtube tutorialul, e suficient de usor sa o instalezi si singur. Mi-a luat cca 15-20 min fata+spate (curatat, aliniat, samd).

Folia e subtire, nici nu zici ca e pe ecran, iar pe spate are putin aspect de coaja de portocala datorita stratului regenerabil + ca telefonul meu nu are spate de sticla si atunci e normal sa arate diferit folia pe suprafata asta (ceramica spune Nokia).
Din pacate o colega a insistat mai mult cu unghia si a facut o cuta in folie, dar nu se vede cu ecranul deschis. Aici nu e vina foliei, dar incerc acasa cu un foehn sa o 'repar'.

Per total, foarte multumit.

#136
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@Andrei221 nu baga fionul pe ea, daca nu e strapunsa is va reveni singura

#137
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
N-are cum sa fie strapunsa de o unghie. Cheratina ramane in folie, precum si alte materiale moi care lasa ,,dara" romaneste zis.
Foehn-ul inmoaie stratul de autoregenerare si forteaza putin refacerea. Eu i am recomandat lui Andrei sa faca asta.
Polimerul nu poate fi si tare si rezistent ca o sticla si flexibil. Plusuri - minusuri, cum am mai spus-o.

Rog pe cei care imi tot dau report sa priceapa o chestie: ce fac aici este un hobby, o placere, stau la birou, raspund la vreo 10 telefoane si mai postez din cand in cand pe aici.
Nu sunt vanzatorul companiei, pozitia mea o cunosc cei care ma stiu personal. Nu sunt agent de vanzari, n-am targete de facut nu nimic.
Cand ma intrebati ce si cum cu folia, v-am raspuns direct. Dar cred ca am deranjat tabara adversa. Din nou.
Daca voi chiar considerati ca asta este reclama, pentru cate o folie vanduta o data la doua saptamani, eu chiar va spun sa o lasati mai moale.
Datorita voua si ,,vigilentei", va trebui sa o fac pe ala calmul pe forum si sa ma retrag la timp, ca sa nu mi-o ,,iau" de la cei ce pe buna dreptate fac ordine aici.

Din nou, ca romanu', preferati sa ingropati pe vecin care se chinuie sa faca ceva. Membrii de aici avea anumite beneficii din partea mea. Deci era un ,,win-win" situation. Bravo !
Multumesc.

#138
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
Revin și cu câteva poze. De apreciat atenția la detalii (cutia, instructiunile), care pentru mine contează foarte mult la orice produs.

Attached Files



#139
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Recomand nici o folie si mai multa atentie, asta daca chiar e nevoie.

#140
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Ai uitat sa recomanzi si un calmant, cand cineva iti zgaraie ecranul sau cand asa cum a patit un prieten, sa curga hot glue pe display si sa dai 1200 ca sa il schimbi.
Bafta.

#141
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am scos superba folie de pe ecran. Acum este asa cum a fost lasat de la fabrica lui. Folia probabil ca sa o aplic pe telefonul unui prieten daca o sa vrea. Nu exista senzatie mai ca lumea decat ecranul original.
Am pus doar o folie/dbrand pe spate la iphone 8 si la lg g6 (ambele cu spate din sticla) ... atat. Cea mai faina senzatie cand tii telefonul fara nici o carcasa. Daca se sparge, asta e , altul .. e telefon, nu bijuterie transmisa in familie de generatii.

Edited by ro_explorer, 17 September 2018 - 16:38.


#142
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Touche ! Eu inca sper la un telefon cu spatele metalic.....

#143
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 10.04.2009
e mai bună folia Smart Protection decât cea Alien ?

#144
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Din punctul meu de vedere, da, clar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate