Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Mai cumpără cineva cărți?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Sunt fan inrait al: http://www.anticexlibris.ro/
Cumpar carti lunar de acolo (in special carti in engleza, de stiinta, geografie, istorie).

#38
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pas cu pas - Klaus Sibianul ...s-a vandut la lansare toata editia  . Personal astept memoriile Elenei Udrea . Am inteles ca se numesc sugestiv : De sub biroul presedintelui , pe buda turceasca din Beciul Domnesc . ( cica e plin de sobolani in ambele locatii )

#39
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
cumpar hard copy daca nu gasesc e-book. Si cumpar cartea daca se poate vinde la noi in loc sa o descarc gratuit.

#40
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Ultima comanda am lansat-o pe site-ul Elefant de Black Friday, beletristica, ceva carti pentru copii si despre cel de-al II-lea razboi mondial.
De ceva timp am inceput sa ma gandesc tot mai des la un Kindle, incep sa ii inteleg utilitatea, iar in prezent citesc Frumoasele straine - Mircea Cartarescu.

Tocmai ne povestea zilele trecute o colega despre un studiu conform caruia romanii citesc in proportie de aprox. 3%, mai putin si decat vecinii bulgari care ating un procent aprox. de 10%. O confirmare o reprezinta si nr. de carti traduse in lb. romana.

#41
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostUgho, on 04 decembrie 2017 - 21:52, said:

Da, am un prieten care citeste carti, e cam ca djl asa, pasionat de tot ce e vechi, s-a reinscris recent la facultate la 34 de ani sa faca un master, poarta exact acelasi haine ca si in liceu, umbla cu acelasi ghiozdan in carca, si cara cu el tot timpul cateva carti tiparite pe care le citeste in autobuz, in pauza dintre ore, etc.

Quote

_greucean, on 04 decembrie 2017 - 21:45, said:
Oamenii citesc din ipocrizie. Sa vada lumea sa citesc, si mai ales sa se vada ei insusi ca citesc.

Ipocrizie?
Ma rog exempele sunt dintr-un domeniu dispretuit .. ala SF "clasic" sau mai rau .. phantasy ori sword & sorciery
Trilogia  Zorii noptii de Peter F. Hamilton . O trilogie de .. trilogii ca are 3 titluri care au la Editura Nemira un total de 9 volume. Adica fiecare titlu e in 3 volume.. MASIVE! Total pagini cca 5.500!!!!

Urzeala Tronurilor (Games of Thrones)  pana acum numai 5 titluri, peste 4.000 de pagini . Sunta steptate (cu nerabdare) ultimele 2 titluri

Roata Timpului inceputa de  Robert Jordan si ultimele 2 titluri finsiate de  Brandon Sanderson,. Ca slava Domnului a ajuns la final!!  15 (CINCISPREZECE) !!!! titluri! 10.000 de pagini ca popa. RAO a publocat doar primele 6 ... Eu am avut bafta si cu doar 100 lei am cumparat si volumele 7-11 in franceza ....
(ma umfla rasul cand imi aduc minte ca in urma cu 45 de ani consideram ca Razboi si Pace este o carte groasa!!!! Ho! Nu sariti in sus .. compar doar grosimile!!)

Si sa va spui un "secret" toate cartile astea se vand BINE! (mai putin in Romania ca deh pretul!)

Si mai trebe sa va spui ca in ziua de azi in contestatyul domeniu al SF ului .... fara o trologie de un mimim 1000 de pagini ... nu se mai impune nimeni! E doar autor de povestiri adic aceva in genu "ae talent, are imaginatie insa pacat de el -  nu are suflu!" Na lta - trologia Marte  : 1700 pagini!!

Bun .. domeniul este cum zic dispretuit de lumea "buna". Insa ciudat .. tiate aceste fantezxii masive descriu societati, sa zic asa, "functionale" .. Insa in cartile "serioase"  societaile sunt de cele mai multe ori nefunctionale. Adica "seriosii" pretind ca scriu despre societaile in care traiesc .. dar au niste idei cam ciudate despre societatile umane!
Si ultima observatie - multi cititori de "carti serioase"  declara cu mandrie ca o carte de 300 p;agini ii depsasete .. curtis insa cum amatorii de "nimicuri" par a aprecia cartile cu mii de pagini .

Edited by Ghita_Bizonu, 05 December 2017 - 09:47.


#42
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
https://i.pinimg.com...d--kid-book.jpg

#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007
Acum 2 saptamani am comandat de pe Amazon 'Rant' de Chuck Palahniuk, sa o am si in format fizic. Inainte de asta am luat tot de pe Amazon seria 'New Crobuzon' de China Mieville, tot in format fizic.

#44
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Yup, sotia, cele mai noi ale lui Bergler si Dan Brown.
Si Agatha Christie, George Simenon, cite 1-2 rafturi pline, si altele....
Eu citesc pe tableta, dar nu ma incadrez la teme topicului, adica la "cumparati carti".... ;)

#45
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010
In perioda curenta sunt in faza Philip K. Dick; in acest moment citesc "Cele trei stigmate ale lui Palmer Eldritch".  Am cumparat intreaga serie pe hartie.

#46
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
WOW :)  mă uimiţi !!!

#47
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdanv6, on 05 decembrie 2017 - 16:05, said:

In perioda curenta sunt in faza Philip K. Dick; in acest moment citesc "Cele trei stigmate ale lui Palmer Eldritch".  Am cumparat intreaga serie pe hartie.

Super carte! Bravo!

#48
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Voi ati fost si pe la Gaudeamus sau Bookfest? Acolo vezi cartile, mai esti la curent cu unele noutati, stii la fix ca (poate) o sa gasesti cartea preferata fara sa faci excursii prin oras ("turismul de librarie") sau le comanzi comod on line (macar la targ vezi cartea fizic si nu te gandesti ce surprize iti rezerva curierul...). foarte putin am comandat prin posta acum multi ani, de la Teora si Nemira, baza au ramas targurile; daca e ceva ce nu mai am rabdare sa astept pana la targ si este o editura exotica (din cele ce nu participa la targuri) atunci calc prin librarie.
De la ultimul Gaudeamus s-au adaugat inca 21 de titluri celor luate de-alungul timpului, mai erau unele dar le-am lasat pentru la vara.

#49
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Aşa, aşa :)

#50
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010

View Postech, on 04 decembrie 2017 - 22:58, said:

Sapiens. Scurta istorie a omenirii - Yuval Noah Harari, editura Polirom - vreo 50 RON
Isi asteapta randul la citit. Sper sa fie tradusa in romana si Homo Deus.

#51
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Și io cumpăr, ca la vreo 2 pînă la 5 cărți în fiecare lună. Numai pe hîrtie. Iar de la Bookfest și Gaudeamus ceva mai multe, între 10 și 15 titluri. Beletristică, mai ales autori români (abia am timp să fiu la curent cu literatura noastră), sau cărți pe diverse tematici (în funcție de interesul de moment - de pildă vreo 3 ani am citit aproape numai memorialistică, interviuri, studii etc. despre perioada 44 - 65, Dej, procesul Noica etc.).
Oricum, piața noastră de carte e ceva mai mică decît cea din Slovenia, țară cu 2 milioane de locuitori. Per cap de locuitor, citim jumate față de bulgari și de vreo 10 ori mai puțin față de nemți. Deci întrebarea e legitimă. Sîntem o nație mai ignorantă vizavi de ( c )arte.

Edited by abancor, 18 December 2017 - 23:02.


#52
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postabancor, on 18 decembrie 2017 - 23:01, said:

Și io cumpăr, ca la vreo 2 pînă la 5 cărți în fiecare lună. Numai pe hîrtie. Iar de la Bookfest și Gaudeamus ceva mai multe, între 10 și 15 titluri. Beletristică, mai ales autori români (abia am timp să fiu la curent cu literatura noastră), sau cărți pe diverse tematici (în funcție de interesul de moment - de pildă vreo 3 ani am citit aproape numai memorialistică, interviuri, studii etc. despre perioada 44 - 65, Dej, procesul Noica etc.).
Oricum, piața noastră de carte e ceva mai mică decît cea din Slovenia, țară cu 2 milioane de locuitori. Per cap de locuitor, citim jumate față de bulgari și de vreo 10 ori mai puțin față de nemți. Deci întrebarea e legitimă. Sîntem o nație mai ignorantă vizavi de ( c )arte.
Oare chiar citim mai putin ca bulgarii? Nu stiu. Eu unul mai am putin si imi fac norma de 60 de carti citite anul asta.

#53
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Tocmai mi-am comandat The Charm School de Nelson Demille, urmeaza sa o citesc in viitorul apropiat.

#54
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Tocmai mi-am comandat Civil Disobedience - Henry David Thoreau.epub

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate