Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Mai cumpără cineva cărți?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006

View Postccdsah, on 18 decembrie 2017 - 23:40, said:

Oare chiar citim mai putin ca bulgarii? Nu stiu. Eu unul mai am putin si imi fac norma de 60 de carti citite anul asta.
Așa țin minte că reieșea din niște cifre văzute de mine mai demult.
Sînt tot soiul de statistici, cifra de afaceri a editurilor, numărul de titluri publicate, numărul mediu de cărți citite de o persoană, tirajul mediu etc. La toate stăm execrabil.
Chiar nr. actual din Dilema are dosar despre cărți http://dilemaveche.r...eseriile-cartii, și apar acolo și ceva date despre citit în România http://dilemaveche.r...i-la-standul-ue
Uite și o opinie despre suma cheltuită în medie de un român pe cărți, pe an: 3 - 4 euro. Un popor poate fi considerat cultivat cînd cheltuie pe cărți de la 30 euro în sus/persoană/an. https://www.profit.r...rimare-17152704 Probabil tu ai cumpărat anul ăsta cărți cît pentru 40 - 50 de români. Mai bine zis, pe lîngă tine, alți 49 de români nu au cumpărat nici o carte.

#56
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Am mai dat de un număr interesant, de aia scriu un mesaj tot io după mine: piața de carte din UE se învîrte anual în jurul valorii de 24 miliarde euro. A noastră e pe la 60 milioane. Adică mai puțin de 3 la mie, cînd avem cam 4% din populația Europei. Deci, da, sîntem un popor de mai bine de 10 ori mai „puțin citit(or)” decît media europeană.

#57
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Ce inseamna 'piata noastra'? Eu nu am mai cumparat de multa vreme carti din Romania.
Le cumpar in general din Kindle store (citesc in format electronic) sau direct pe la Amazon daca vreau in format fizic.

#58
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014

View Postabancor, on 20 decembrie 2017 - 15:53, said:

Am mai dat de un număr interesant, de aia scriu un mesaj tot io după mine: piața de carte din UE se învîrte anual în jurul valorii de 24 miliarde euro. A noastră e pe la 60 milioane. Adică mai puțin de 3 la mie, cînd avem cam 4% din populația Europei. Deci, da, sîntem un popor de mai bine de 10 ori mai „puțin citit(or)” decît media europeană.

Stiu si eu? Poate tine si de pretul cartilor? Spre exemplu, eu platesc pe o carte intre 10 si 30 euro,10 euro fiind pretul minim. Cat costa o carte in Romania, in euro?

Edited by AlbastruIndigo, 21 December 2017 - 13:34.


#59
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postabancor, on 20 decembrie 2017 - 15:53, said:

Am mai dat de un număr interesant, de aia scriu un mesaj tot io după mine: piața de carte din UE se învîrte anual în jurul valorii de 24 miliarde euro. A noastră e pe la 60 milioane. Adică mai puțin de 3 la mie, cînd avem cam 4% din populația Europei. Deci, da, sîntem un popor de mai bine de 10 ori mai „puțin citit(or)” decît media europeană.

Stam bine, avand in vedere ca venitul disponibil pentru leisure in cazul romanilor e probabil in medie de vreo 20 de ori mai mic decat in vest

#60
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Pentru cine citeste in engleza, eu am luat de aici carti cu 1 lira: https://biblio.co.uk/

#61
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
pe okazii, olx si alte ca ele se vand tone de carti la 1,2,3, etc lei. alea mai bune mai scumpe evident. dar gasesti ieftine si bune.
acum catva timp, 1 an, m-am oferit pe un alt subiect sa donez carti, cateva zeci de kile, cu conditia sa vina omu' sa le ia. m-a intrebat doar un tip cum sa procedam dar atat.
Deci stam cam rau spre analfabet.

#62
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAlbastruIndigo, on 21 decembrie 2017 - 13:33, said:

Stiu si eu? Poate tine si de pretul cartilor? Spre exemplu, eu platesc pe o carte intre 10 si 30 euro,10 euro fiind pretul minim. Cat costa o carte in Romania, in euro?
nu sunt scumpe, daca ne referim la on-line/asteptare de promotii.  gaseti carti multe si bune in gama 5-10 lei, deja la 20 lei cartea iti faci o biblioteca ok, ultimele apatitii pe la 10 euro le iei.
de exemplu abia acum m-am apucat de origini de dan brown, de cumparat am cumparat-o la mai putin de o saptamana de la aparitie, cu 27 lei.
chiar nu cred ca pretul e o piedica in Romania. sau, oricum e ultima piedica in calea cititorilor.

#63
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Poststrongsss, on 04 decembrie 2017 - 21:44, said:

Metro 2033 de Dmitri Gluhovski. adusa de cineva din buc. vreo 40 de lei.
citesc din carti doar in week end.

In localitatea ta nu se vand carti?

#64
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 07.03.2006
Salut voios,
Poate mă ajută cineva cu o informaţie: cum pot cumpăra Coroana de săbii - vol 7 din seria Roata timpului ?

Mă interesează doar în format electronic

#65
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
O fi din Teleorman, ca pe acolo nu mai exista librarie.

#66
MykyMykydutza

MykyMykydutza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.06.2017
Salutare! Mai intai sa ma prezint, Mihaela N. din Teleorman! Nu,inca nu avem librarii, dar a ajuns internetul si pe la noi de ceva timp,asa ca cine vrea sa cumpere o carte o poate face online. Pana la urma cand vrei sa citesti nu mai conteaza pretul...cu cost livrare...fara
...important e sa ajunga cartea mult dorita.
Am vreo 3o de ani si de cand ma stiu tot citesc,ador mirosul de carte, noua sau veche fiecare are farmecul ei.
Ultimele carti cumparate luna asta au fost 3 carti de la editura Rao, si culmea, le.am cumparat din Inmedio Kaufland Alexandria Teleorman,10 lei bucata, faine rau de tot.
Spor la citit!

#67
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Mihaela, dragostea mea...dupa postarea 65 lasam sapca mai jos si "uitam" sa zic de Teleorman, unde o matusa si fratele ei au nascut mustata secoluluiPosted Image

#68
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Piata de carte din Romania este intr-o scadere considerabila de la un an la altul.
Pretul unei carti in Romania este mult mai mic decat in strainatate, dar, pe partea cealalta, raportul dintre pretul unei carti si venitul mediu in Romania este mult mai mare fata de alte tari din Europa. Adaugi aici si apetenta pentru cultura si ai raspunsul de ce la intrebarea "mai cumpara cineva carti".

#69
Fides

Fides

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.05.2019
Mai cumpär.   Din päcate nu prea apuc sä si citesc ceea ce cumpär.   Dar visez si ma iluzionez cä o sä vinä o vreme cand voi avea timpul sa o fac.

#70
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Cumpar carti: in special on-line (Elefant), dar si din Carturesti, Diverta, libraria Eminescu. Imi place f mult mirosul hartiei, al cartilor in general.

#71
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postslai, on 15 aprilie 2018 - 07:50, said:

O fi din Teleorman, ca pe acolo nu mai exista librarie.

Chiar ca nu-l luam la misto, nu puteam intelege cum - in iepoca internetului - trebuie sa-ti aduca cineva carti de la "oras"...

View PostFides, on 08 august 2019 - 13:47, said:

Mai cumpär.   Din päcate nu prea apuc sä si citesc ceea ce cumpär.   Dar visez si ma iluzionez cä o sä vinä o vreme cand voi avea timpul sa o fac.

La fel si eu. Din cauza asta nici nu mai prea cumpar clasice, pe hartie, mai ales ca am inceput sa simt presiunea spatiului de depozitare Posted Image

View PostGbr_smt, on 16 iulie 2019 - 16:10, said:

Piata de carte din Romania este intr-o scadere considerabila de la un an la altul.

Pe de alta parte, pt. unul ca mine care se uita "de-afara", pare ca se baga o gramada de bani in piata de carte. Ex. evenimente, promovari, traduceri ale celor mai recente hit-uri si asa mai departe.

Edited by Piscopescu, 16 August 2019 - 22:14.


#72
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Da, si eu mai cumpar carti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate