Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mai cumpără cineva cărți?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Eu, dar la second-hand şi sunt cărţi tehnice sau de istorie.

#20
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
eu cumpar constant carti. daca nu cumpar eu comanda sotia de pe elefant sau alte librarii online. citesc exclusiv print. kindle e pentru generatia mai noua. chiar daca mi se pare o tampenie, e bine totusi ca citesc si copiii astia mai tehnologizati. deci da, ai fi surprins ca mai exista persoane care citesc

#21
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View Posttiti_greucean, on 04 decembrie 2017 - 21:45, said:

Oamenii citesc din ipocrizie. Sa vada lumea sa citesc, si mai ales sa se vada ei insusi ca citesc.

Sau pentru ca citesc de mici copii si au facut din asta un hobby. Da', meh, n-ai tu de unde sa stii cum este. :console:

#22
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Marea carte a Ploieştilor :)
[ https://cartileploiestiului.files.wordpress.com/2016/11/marea-carte-a-ploiestilor-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vol. I + Vol. II = 300 + 300 lei

[ https://cartileploiestiului.files.wordpress.com/2017/02/marea-carte-a-ploiestilor-2.jpg?w=255&h=352 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Cu toate ca am o biblioteca destul de mare cu literatura universala, in ultimii ani am cumparat (hard-copy) in general doar carti tehnice/management/dezvoltare personala. In rest, citesc de pe tableta, e mult mai usor.

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPloiesteanul2015, on 04 decembrie 2017 - 21:27, said:

Într-o lume tot mai tumultoasă şi plină de griji şi neajunsuri, vreau să aflu de la voi când aţi cumpărat cea mai recentă carte. NU mă refer aici la "cărţi din obligaţie" (examen auto, şcoală, vreeo rudă, depanare şi/sau specializare) ci NUMAI la cărţi pe care le-aţi vrut să fie ale voastre !!!

Sunt carti pe piata care sunt traduceri ale unor carti de referinta. Intrucat nu le gasesti pe net, sau sunt doar in engleza, preferi sa le mai si cumperi uneori.

O sa-ti dau doua exemple de carti pe care inca nu le-am cumparat dar vreau sa le cumpar in urmatoarele luni sau cand or fi disponibile"
Sex si caracter - Otto Weininger - 30 lei (elefant.ro)  - indisponbila
Iluzia vointei constiente - Daniel M. Wegner - 32 lei (elefant.ro)  - indisponbila

#25
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View PostAlbastruIndigo, on 04 decembrie 2017 - 22:07, said:



Sau pentru ca citesc de mici copii si au facut din asta un hobby. Da', meh, n-ai tu de unde sa stii cum este. :console:

Eu citesc de la 5 ani , insa la un moment dat mi-am dat seama ca nu mai are rost. (Ma refer la beletristica). Eu nu inteleg de ce esti considerat cult doar daca citesti literatura. Eu de exemplu citesc specificatii tehnice, istorie, fizica, matematici, etc. Dar numai ala care sta cu romanul cat biblia in mana e considerat citit. Eu daca stau si butonez telefonul sunt considerat incult, ca stau pe feisbuc sau joc babaroaza.

#26
freshlemonade

freshlemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.04.2016
Mie imi place literatura clasica, mi-am cumparat recent romanul Bon-Ami de Guy de Maupassant cu 5 lei de la editura 'Biblioteca pentru Toti' si am mai primit in dar niste romane in engleza de Franz Kafka, Thomas Hardy, etc.
Dar intr-adevar, lectura nu pare a fi un hobby des intalnit printre tineri.


#27
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postdjl, on 04 decembrie 2017 - 22:02, said:

Eu, dar la second-hand şi sunt cărţi tehnice sau de istorie.
Sau cărţi de telefon :P

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttiti_greucean, on 04 decembrie 2017 - 22:25, said:

Eu citesc de la 5 ani , insa la un moment dat mi-am dat seama ca nu mai are rost. (Ma refer la beletristica). Eu nu inteleg de ce esti considerat cult doar daca citesti literatura.

Pai nu le citesti ca sa te dai cult, sau s-o arzi intelectual pe Facebook ci ca sa-ti largesti orizonturile interioare. Si, da, vine o vreme cand nu mai ai ce largi si atunci nu mai ai rabdare sa citesti o carte de beletristica de 300 pagini.. Pentru ca, contine variatii pe aceiasi tema.

#29
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View Posttiti_greucean, on 04 decembrie 2017 - 22:25, said:

Eu citesc de la 5 ani , insa la un moment dat mi-am dat seama ca nu mai are rost. (Ma refer la beletristica). Eu nu inteleg de ce esti considerat cult doar daca citesti literatura. Eu de exemplu citesc specificatii tehnice, istorie, fizica, matematici, etc.

In primul rand, este vorba de pasiune. Asta presupune, sa-ti placa ceea ce citesti, indifierent ce carte este. Nu priveste pe nimeni gusturile tale.

#30
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Eu prefer ebook, dar daca nu exista, cumpar pe hartie.

#31
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,821
  • Înscris: 01.09.2006
Sapiens. Scurta istorie a omenirii - Yuval Noah Harari, editura Polirom - vreo 50 RON

#32
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
am luat si eu 2 ca erau la jumatate de pret de black friday si transport gratuit ,Iorga Istoria romanilor (V.Vitejii) si Istoria romanilor (IV. Cavalerii), am dat doar 33 lei pe amandoua, mi-au venit acasa si nu am platit transportul, de la universenciclopedic.ro

#33
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Sunt pasionat de istorie (in special WW2) ; prefer memoriile veteranilor - adica istoria neoficiala ...Asa ca, cumpar cat de des gasesc astfel de carti ; ultima -sapt.trecuta :  Copii in armata nazista (Cum am aparat Reichul hitlerist) - D.Gregory , W.Gehlen-Ed Meteor Press -2017 - 35 lei.

@ Greuceanu : Mi-a spus si mie un prieten ca ar fi mai completa versiunea Nemira a ,,Picnicului..." . Desi il stiu ca isi ia opiniile de pe net , am zis sa fac o comparatie rapida ; frunzarind cele 2 versiuni nu par sa fie diferente ,dar de sarbatorile astea le iau la puricat si daca gasesc ceva deosebiri o sa le postez , poate mai intereseaza pe cineva.

#34
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 24.01.2012
Chiar te rog sa o faci, ma intereseaza.
Multumesc.

#35
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
intrebarile astea imi suna a: "mai ganditi?"
Da. Si nu din hipstereala ci de placere, pt a tine neuronu' in forma, pt a aprecia cat mai limpede realitatea.

#36
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu cumpar in principal literatura comtemporana si arta (hartie si e-book), numai selectii din autori foarte tari (Europa, America, Japonia).
La clasice rar mai arunc o privire la cate o idee filozofica, preistorie, dar cel mai mult poezie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate