Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

duster nou sau ford kuga

- - - - -
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#55
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Sincer, nu vad sensul unui suv fwd, dar nici nu as da 20k euro pe o masina dezvoltata pe platfrorma de Clio II.

#56
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
@danutza

E vorba de dusterul vechi sau de modelul proaspat lansat?

#57
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Dusterul niu cu Edc merge si fwd ca nu au automat cu 4x4, dar repet e masina de 2 locuri.

#58
danutzablondutza

danutzablondutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.10.2010

 kodiak, on 30 noiembrie 2017 - 14:23, said:

@danutza

E vorba de dusterul vechi sau de modelul proaspat lansat?
cel nou...

#59
danutzablondutza

danutzablondutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.10.2010

 relu_24, on 29 noiembrie 2017 - 11:34, said:

Kuga e putin mai scump fata de Sportage la aceleasi dotari, poate daca Kuga e pe stoc sa dea un discount mai generos. Cel putin asa era asta primavara.
Ca si diferente intre Kuga si Sportage:
- conceptie mai veche
- portbagaj putin mai mic la Kuga
- greutate mai mare la Kuga ( consum mai mare)
- bordul mai ciudat, chestie de gust, te acopera putin si da o senzatie de spatiu mai mic.
- garantia mai mica


Dusterul nu mi-a placut dpdv siguranta si finisari.
Pot sa detaliezi un pic...de ce Duster nu ofera siguranta?

#60
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Da o cautare pe euro NCAP si te lamuresti. Intreaba cati dintre colegii de pe forum au 20000 euro disponibili si ar cumpara un Duster de ei. Nu te uita la trenurile si tirurile pline care le duc afara, te asigur ca sunt pentru cu totul alte nevoi decat cele pe care le-ai enumerat ca fiind ale tale.
Bafta in alegere!

#61
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Pai in primul rand nu are airbag-uri cortina nici macar opțional. Și cum a zis și colegul de mai sus, tb să verifici pe euroncap și îți arată cât de bine te protejează.
Poate noul Duster sa stea mai bine, dar inca nu a fost testat.

#62
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 danutzablondutza, on 01 decembrie 2017 - 07:27, said:


Pot sa detaliezi un pic...de ce Duster nu ofera siguranta?

Pt ca vechiul model are 3 EuroNcap stele in loc de 5 ca majoritatea masinilor. In conditiile in care 1 stea se da pt sisteme de siguranta electronica gen franare automata, lane keep assist samd. Cel nou e netestat. Posibil sa ia 4 stele precum Honda Civic de exemplu.

Acum asta cu siguranta e o marota a haterilor Dacia, adesea posesori de masini atat de vechi incat, la aceleasi teste ar scoate 2 stele max.
Pt ca in realitate diferenta dintre o masina de 3/4/5 stele e cat de frumos e cadavrul pe care il lasi in urma daca intra un GL de pe contrasens in tine.

Edited by StefanSC, 01 December 2017 - 09:52.


#63
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 danutzablondutza, on 01 decembrie 2017 - 07:27, said:

Pot sa detaliezi un pic...de ce Duster nu ofera siguranta?

Cat timp noile modele inca au la baza platforma lui Clio II, model lansat acum 20 de ani, Dacia niciodata nu o sa fie o masina sigura.

Duster este ok daca il iei 1.6 4wd confort, sa mai pui navi + senzori si sa prinzi rabla, adica sa o scoti cu totul la 14k euro. La 20k euro esti pe teren minat.

Edit:
new Tucson 4wd 1.6 177cp 22836e (tva inclus)

Edited by ionutMembruAnonimut, 01 December 2017 - 10:10.


#64
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Banuiesc ca la Kia e vorba de echiparea Style, care e 21.800 pret de lista. Cam ala e discountul standard pe care-l ofera, rar scoti mai mult de la Kia. Eu asta as alege.

Kuga e o masina ok, dar mi s-a parut inghesuita. Probabil se conduce mai bune si are motoare mai bune. Depinde ce vrei acum, la interior Sportage e clar peste.

Dusterul iar e ok, dar nu se compara cu niciuna din cele de mai sus. Si daca bugetul e 20-21.000, clar merita sa iei Sportage sau Kuga.

Uita-te si la Nissan Qashqai, arata f bine din toate punctele de vedere si probabil te incadrezi la motorul 1.2 benzina (care e OK).

#65
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Daca nu te intereseaza cutie de viteze automata si nu te sperie un consum mai ridicat, as zice sa iei Sportage 1.6 T-GDI. Motorul de 1.6 aspirat e prea slab pentru o masina de dimensiunea Sportage, dar cel de 1.6 T-GDI (turbo) e OK.  Eventual vezi si varianta de Sportage cu motor de 1.7 turbo diesel, care are 140 de CP si se misca decent! Kuga as trece-o pe locul 2, iar Dusterul cum zice Ionut mai sus!

#66
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Eu unul nu vad rostul de a-ți lua o mașină nouă și cheală.  Un Kia la 21 mii nu are nimic pe ea. Scaune încălzite, xenon și cutie automata ar trebui sa fie  minimul de dotări. Dar na, unii se bucura la vopsea fără zgârieturi și sa 'tragă ei prima basina in masina' in timp ce fac mămăligă cu schimbătorul și sala cu ambreiajul  :)

#67
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
asta o spune unul care nu a avut bani nici de Logan chel nou.el e un baietzas de cartier cu BMW full fara piele luat de la dezmembrari de samsar si vandut aici de bun mancati-as gura.

#68
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Kia la 21000 (style) are o gramada de dotări.
Scaune incalzite, inclusiv bancheta spate
Navigație cu recunoaștere limite de viteza
Camera de mers inapoi
Geamuri electrice
Pilot automat
LKAS
Senzori de ploaie și lumina
Faruri cu lupa și schimbare automata faza lunga.
Climatronic
jante aliaj cu senzor de presiune



#69
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

 ct10dre, on 01 decembrie 2017 - 19:36, said:

Eu unul nu vad rostul de a-ți lua o mașină nouă și cheală.  Un Kia la 21 mii nu are nimic pe ea. Scaune încălzite, xenon și cutie automata ar trebui sa fie  minimul de dotări. Dar na, unii se bucura la vopsea fără zgârieturi și sa 'tragă ei prima basina in masina' in timp ce fac mămăligă cu schimbătorul și sala cu ambreiajul  :)
Kia oferă destule dotări standard, poate pe unii ne lasă rece xenon și încălzire în scaune.

#70
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 ct10dre, on 01 decembrie 2017 - 19:36, said:

Eu unul nu vad rostul de a-ți lua o mașină nouă și cheală.  Un Kia la 21 mii nu are nimic pe ea. Scaune încălzite, xenon și cutie automata ar trebui sa fie  minimul de dotări. Dar na, unii se bucura la vopsea fără zgârieturi și sa 'tragă ei prima basina in masina' in timp ce fac mămăligă cu schimbătorul și sala cu ambreiajul  Posted Image
Spui tampenii. Kia Style 1.7 diesel la sub 21000E are o echipare mai mult decat OK:

-sistem multimedia cu Android Auto;
-LKAS
-pilot automat
-camera marsarier
-tapiteria partial piele (si care arata excelent)
-scaune incalzite fata SI SPATE
-comutare automata faza lunga
-senzor ploaie
-clima automata

Ce marca/tip de masina are cutie automata si xenon la pretul ala, mai exact? Mai ales ca e crossover, care sunt mai scumpe decat compactele 'normale'. Ce-ar fi ca data viitoare sa gandesti sau sa aduci argumente?

Deasemenea, poti adauga Xenon pentru mai putin de 500E si cutie automata dublu ambreiaj combinata cu un motor de 140cp pentru putin peste 2000E.

Edited by tatalor51, 02 December 2017 - 01:10.


#71
danutzablondutza

danutzablondutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.10.2010
Multumesc tuturor pentru opinii! Trebuie sa vin cu cateva precizari! Masina va fi folosita si in oras dar si in afara, locuiesc la 10 km de oras! Drumul nu e chiar ok...nu e offroad, dar pe anumite portiuni e aproape! De asta m-am gandit la suv...in plus iarna e cam jale pe anumite portiuni! Am 2 copii...deci vreau o masina sigura! Merg aproximativ 20.000 de km pe an! Mi-as fi dorit o masina care nu consuma foarte mult...dar masina mare care sa consume putin nu exista...daca e va rog sa-mi spuneti! Nu am luat in calcul cutia automata...nu ma deranjeaza cutia manuala! Am invatat sa conduc pe diesel...nu stiu cum e o masina pe benzina...la 20.000 de km un reprezentant imi spunea ca nu merita diesel...ies mai scump!Astea fiind zise...inca mai caut! Astept si lansarea de saptamana viitoare al noului Duster...am inteles ca nu mai au platforma de Clio si e mult imbunatatit! Kia mi-a placut dar imi depaseste bugetul!  Ce parere aveti de Ford ecosport?

#72
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Dacă Kia depășește bugetul atunci SX4 scrie pe tine.
E puțin mai mică decât KIA, dar la banii ăștia poți să iei 4x4 și destul de bine dotată.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate