Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

duster nou sau ford kuga

- - - - -
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Tyby, on 28 noiembrie 2017 - 15:43, said:

Am mers recent cu un Vitara nou, destul de dotat, motor ceva benzina, cutie automata. Rent-a-car, o saptamana prin Olanda / Belgia.

M-a dezamagit masina, este sub Duster-ul vechi ca feeling / dinamica. Usi ca de Matiz, combinatie motor/cutie lenese, autolimitante, cutie de viteze cu un comportament ciudat. Bord imbatranit, alocuri neergonomic, sistemul media / navigatie in lupta cu cel de pe Opel pentru cel mai slab din segment (sa nu zic cel mai slab la modul general).

Spatiu mic, masina inghesuita, portbagaj care nu accepta nimic in afara de troller-ul meu (mare, intr-adevar, dar in Kuga intra fara probleme si o geanta pe langa troller). Loc picioare pe locul din spatele meu insuficient pentru mine, spatiu cap destul de mic.

Mai continui?

PS: SX4 nu cred ca intra in discutia asta, e sub Vitara. Era vorba de SX4 S-Cross. Scumpa pentru ce ofera, nu mare diferenta fata de Vitara.
Esti subiectiv si asta nu-ti face cinste .  In 20 k ( cu reduceri iesi la 17500 ) Vitara este peste Duster cand ne raportam la aceeasi categorie de pret .
Tu zici din experienta ta dupa Kuga pai compari mere cu prune . Si sa te " cred " ca ai luat Kuga cu 20 k euro ?!
P.S. Unii is soferi de duminica si normal ca daca se suie intr-un auto cu mai putini cai , se pierde la volan , asa esti si tu cu siguranta , obisnuit cu alte motorizari ...

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 danutzablondutza, on 28 noiembrie 2017 - 15:16, said:

Buna tuturor! Vrem masina noua, asadar, Duster, modelul nou, Ford kuga sau Kia sportage? Pareri? Opinii? Recomandari?
Eu zic sa auncati un ochi si aici.

Bordul Duster-ului e o gluma sinistra in comparatie cu Tivoli.

Edited by ericmario, 28 November 2017 - 17:11.


#21
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Bre Baxton, ne cunoastem de-ti permiti sa faci supozitii la adresa mea?

NU, nu sunt subiectiv. Am mers si cu Duster, si cu Vitara (de fapt am mers cu ceva mai multe masini decat astea doua). Si INTOTDEAUNA mi-am exprimat pasurile cat de obiectiv am putut, fie ca era vorba de una dintre masinile mele, ca era vorba de masina altcuiva sau vreun rent-a-car oarecare.

NU, Vitara NU se compara nici macar pe departe cu Kuga. Insa comparatia de mai devreme am facut-o cu Dusterul, si nu cu Kuga (exceptand partea cu portbagajul, desi - daca tin minte bine - Si portbagajul Dusterului este bine peste al Vitarei - in termen de volum, Dusterul cred ca are undeva pe la 450, Vitara - ochiometric - vreo 370-380 l).

Si NU, nu-s sofer de duminica! :peacefingers:

PS: conduc Edge-ul de aproape 2 luni, deci nu am comparat Vitara cu ce conduc!

#22
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
http://www.anusedcar...ge/2017-2-3/577

Kia Sportage cea mai putin fiabila masina din top, Duster pe 7, Kuga mult mai sus (sau mai jos depinde cum privim topul).

Edited by MD, 28 November 2017 - 17:23.


#23
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
PPS: nu, am luat Kuga cu 33.000 atunci cand am luat-o, insa in cu totul alta echipare decat Vitara de 21.000. E alta masina, nu se compara. In ultima instanta as lua Kuga 4x2 la 21.000 decat Vitara la aceeasi bani. :peacefingers:

#24
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
De ce nu cumperi un Stepway ? Consum mai mic , aspect de suv . Cand am cumparat Loganul in urma cu 7 ani eram sceptic, si-mi era teama ca nu o sa fie fiabila,si chiar oscilam intre 3 marci inainte de a face achizitia(hiunadai, chevrolet , Fiat -la care la toate intretinerea era ceva mai scumpa si piesele veneau chiar si dupa o luna- am intrebat in magazine ).

#25
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
PPPS: overseas, termina bre cu denigrarea saracei Kuga, ca nu e cea mai proasta din parcare. Eu am dus doua la varste venerabile, si-am fost caine cu ele. Si mai stiu cateva in jurul meu fara probleme. C'mon!

#26
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

 danutzablondutza, on 28 noiembrie 2017 - 15:47, said:

Va fi folosita in oras, si ocazional drumuri in afara...deci nimic special! Nu vreau mofturi...vreau dotarile care ofera siguranta...cele legate de design mai putin conteaza!
Dacia si cu siguranta nu prea se pupa. Deci zic ca nu are rost sa mai vb de ea.
Volvo XC60 Sh nu e solutie ?

 Tyby, on 28 noiembrie 2017 - 17:25, said:

... Eu am dus doua la varste venerabile, si-am fost caine cu ele. Si mai stiu cateva in jurul meu fara probleme. C'mon!
Cum stau cu rugina ? Calcaiul lui achile la forduri.

Edited by elbjorn, 28 November 2017 - 17:30.


#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Tyby, on 28 noiembrie 2017 - 17:19, said:

Bre Baxton, ne cunoastem de-ti permiti sa faci supozitii la adresa mea?

NU, nu sunt subiectiv. Am mers si cu Duster, si cu Vitara (de fapt am mers cu ceva mai multe masini decat astea doua). Si INTOTDEAUNA mi-am exprimat pasurile cat de obiectiv am putut, fie ca era vorba de una dintre masinile mele, ca era vorba de masina altcuiva sau vreun rent-a-car oarecare.

NU, Vitara NU se compara nici macar pe departe cu Kuga. Insa comparatia de mai devreme am facut-o cu Dusterul, si nu cu Kuga (exceptand partea cu portbagajul, desi - daca tin minte bine - Si portbagajul Dusterului este bine peste al Vitarei - in termen de volum, Dusterul cred ca are undeva pe la 450, Vitara - ochiometric - vreo 370-380 l).

Si NU, nu-s sofer de duminica! Posted Image

PS: conduc Edge-ul de aproape 2 luni, deci nu am comparat Vitara cu ce conduc!
Nu trebuie sa ne cumostem din moment ce faci comparatii subiective si total deplasate : compara un Duster 1,5 dci 110 CP cu Vitara 1,6 ddis cu 120CP sau Duster cu 1.6 i cu 105 CP si Vitara 1,6i 120CP .
La portbagaj nu te contrazic dar tu ai facut referire la altceva nu la capacitatea portbagajului( daca tot te bati cu pumnu in piept cat de obiectiv esti tu ) Dupa ce faci testele astea , te rog , ai cuvantul dar fara sa faci referire la Kuga ;
la banii cu care ai luat Kuga o compari cu alte masini de ex cu un x-Trail etc , nu contesta nimeni ca Kuga e mai masina decat Vitara desi depinde de nevoi , personal NU mai cumpar Ford niciodata , dpmd subiectiv Ford e un gunoi scump si prost - dar spun ca e strict pararea mea si nu o impun .

Edited by Baxon, 28 November 2017 - 17:31.


#28
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
PPPPS: ete, vezi si ce zice baiatul de mai sus.

Asa cum scriam mai sus, am avut ocazia sa ma dau cu Sportage umar la umar cu Kuga. Merg pe Kuga cu ochii inchisi.

#29
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
mie mi se pare funny rau sa spui ca dusterul arata cu mult mai bine decat Kuga :lol:

#30
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
'Aidi bre Baxone, ne suparam asa, fara rost?! M-ai facut sa-mi sara inima, de am cautat unde am zis io ceva de rezervor ... N-am zis, da' ai vazut si tu greseala si ai corectat!

Nu prea imi place sa ma faca lumea necinstit. Asa cum ziceam, mi-am spus parerea despre Vitara. Daca am comparat, am comparat cu Duster-ul. Ala vechi. Si sunt convins ca asta nou e peste ala vechi!

 Tyby, on 28 noiembrie 2017 - 15:43, said:

[...]
M-a dezamagit masina, este sub Duster-ul vechi ca feeling / dinamica. Usi ca de Matiz, combinatie motor/cutie lenese, autolimitante, cutie de viteze cu un comportament ciudat. Bord imbatranit, alocuri neergonomic, sistemul media / navigatie in lupta cu cel de pe Opel pentru cel mai slab din segment (sa nu zic cel mai slab la modul [...]

Singura comparatie cu Kuga am facut-o la porkbagaj. Si aia pentru ca nu e mare diferenta intre Duster si Kuga, si pentru ca faza cu troller-ul am testat-o doar in Vitara si Kuga dintre masinile din topic (ma rog, si in Edge mai nou, ca am amintit si despre el, sa nu zici dupa aia iar ca-s necistit! Posted Image ).

C'mon! Posted Image

Edited by Tyby, 28 November 2017 - 17:39.


#31
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 MD, on 28 noiembrie 2017 - 17:21, said:

http://www.anusedcar...ge/2017-2-3/577

Kia Sportage cea mai putin fiabila masina din top, Duster pe 7, Kuga mult mai sus (sau mai jos depinde cum privim topul).
Aha...toate modelele Kia sunt mai bune ca si Sportage si Sorento-culmea! Cum fac aia topul ala oare? Sa nu mai zic de alte aratari de pe acolo...!

E cam fraieri coreenii astia...zau!

Edited by arab, 28 November 2017 - 17:43.


#32
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 danutzablondutza, on 28 noiembrie 2017 - 15:47, said:

Va fi folosita in oras, si ocazional drumuri in afara...deci nimic special! Nu vreau mofturi...vreau dotarile care ofera siguranta...cele legate de design mai putin conteaza!

Atunci benzina scrie pe ea. Diesel e recomandat pentru drumuri externe (in afara orasului + putere) si multi km. Eventual treci pe GPL si ajungi la cost de diesel (pretul e sub jumate la gaz decat cea mai ieftina motorina).

PS legat de diesel: vantul schimbarii cam duce la o micsorare a numarului de motoare prin compresie (diesel) pe masini. Ia in calcul asta daca vrei sa o ai urmatorii 6-10 ani (deja se pun taxe de poluare in orasele din vest si dieselul e printre cele care sunt vizate).

#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Tyby, on 28 noiembrie 2017 - 17:36, said:

'Aidi bre Baxone, ne suparam asa, fara rost?! M-ai facut sa-mi sara inima, de am cautat unde am zis io ceva de rezervor ... N-am zis, da' ai vazut si tu greseala si ai corectat!

Nu prea imi place sa ma faca lumea necinstit. Asa cum ziceam, mi-am spus parerea despre Vitara. Daca am comparat, am comparat cu Duster-ul. Ala vechi. Si sunt convins ca asta nou e peste ala vechi!



Singura comparatie cu Kuga am facut-o la porkbagaj. Si aia pentru ca nu e mare diferenta intre Duster si Kuga, si pentru ca faza cu troller-ul am testat-o doar in Vitara si Kuga dintre masinile din topic (ma rog, si in Edge mai nou, ca am amintit si despre el, sa nu zici dupa aia iar ca-s necistit! Posted Image ).

C'mon! Posted Image
Exagerezi cam multisor ; sa-ti dau un exemplu mai ontopic , la capitolul siguranta Duster este sub Vitara cu foarte foarte mult , de fapt cam sub orice Suzuki daca stam s-o luam cu amanuntul . 9 airbaguri in Vitara fata de Duster care are ... cate are ? Te las pe tine sa zici sa nu fiu subiectiv .
Inca o chestie care poate pt tine nu conteaza dar pt mine conteaza destul de mult , la banii dati pe Kuga in 10 ani ai aceeasi masina care noa imbatraneste se mai strica una alta . ei bine in aceeasi bani de Kuga in 10 ani ai 2 Vitara , masina noua la fiecare 5 ani ...

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@Baxon
Tu nu iei in calcul un lucru: daca initiatorului nu-i place tinicheaua aia de-i tot faci lobby? Poate sa fie in sus si-n jos, daca nu-i place, n-o ia. Nici mie nu-mi place da' asta n-are relevanta... :D
On topic: din cele enumerate de initiator si eu as alege  tot kuga.

#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Kuga nu se incadreaza la bani si nici Sportage asa ca .... din partea mea sa-si ia ce vrea insa nu eu insist ci supermoderatorul cu Kuga lui ...

#36
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Tyby, on 28 noiembrie 2017 - 17:19, said:

Bre Baxton, ne cunoastem de-ti permiti sa faci supozitii la adresa mea?

NU, nu sunt subiectiv. Am mers si cu Duster, si cu Vitara (de fapt am mers cu ceva mai multe masini decat astea doua). Si INTOTDEAUNA mi-am exprimat pasurile cat de obiectiv am putut, fie ca era vorba de una dintre masinile mele, ca era vorba de masina altcuiva sau vreun rent-a-car oarecare.

NU, Vitara NU se compara nici macar pe departe cu Kuga. Insa comparatia de mai devreme am facut-o cu Dusterul, si nu cu Kuga (exceptand partea cu portbagajul, desi - daca tin minte bine - Si portbagajul Dusterului este bine peste al Vitarei - in termen de volum, Dusterul cred ca are undeva pe la 450, Vitara - ochiometric - vreo 370-380 l).

Si NU, nu-s sofer de duminica! Posted Image

PS: conduc Edge-ul de aproape 2 luni, deci nu am comparat Vitara cu ce conduc!

Deci va rog pe toti, sa nu-l contraziceti pe Baxon. A zis Vitara, Vitara ramane. Initiator...ura si la....Suzuki.

Aaaa sa nu uit... Neaparat sa-i pui cauciucuri Nokian. Ca daca nu ai pus-o cu Baxon. Restu de gume is trompete.

Edited by mariovrs, 28 November 2017 - 19:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate