Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

"fenomene" audio in pc

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
OK. Cata ura. "Intri" se scrie cu un singur "i".

Edited by Ion_de_la_Raion, 30 November 2017 - 18:27.


#56
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007

View Posteiffel, on 30 noiembrie 2017 - 13:07, said:

Acel 2134 e pus doar de Gigabite PE PLACA DE BAZA, la codecul Realtek intern. Aia nu are specificatii.

eu nu am sunet in alte locatii pe asio pt ca asa este asio facut sa functioneze, are exclusivitate.
eu nu am codec realtek ci creative si nu pot folosi drivere modate.
2132, 2134, lumea spune ca amandoua sunt mizerii comparate cu SS3602.
foobar am incercat si este oribil estetic vorbind si are multe neajunsuri pe partea de functionalitate in ceea ce privesc bunatatile ce le am in Winamp, MAI ALES ca winamp-ul nu a murit ci este continuat de care unul din developerii sai originali, DrO, sub numele de WACUP.
faptul ca producatorii "recomanda" Foobar2000 nu are nici o baza. pot asculta muzica si cu VLC sau mplayer classic, atata timp cat las sunetul flat si nu umblu la nimic se aud toate la fel.

oricum ar fi noi am deviat de la subiect, care era sa descoperim de ce avem noise si interferente pe iesirile analogice.
am stabilit deja ca nu este nici de optimizari, nici de asio, nici de player, nici de impamantare, nici de cabluri si alte cateva care s-au mai discutat pe aici.
ce mai ramane oare...?

Edited by !R$, 01 December 2017 - 03:01.


#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai n-am stabilit de optimizari ca nu ai zis nimic ca ai fi facut ceva in acest sens. Acu aud ceva de asta. Dar nu ai zis ce ai facut...
Ai dezactivat HPET si C states ? Ai setat procesorul pe High performance ? Ai scos programele inutile din startup ?

Ai codec Realtek cu drivere Creative - unele codecuri Realtek sunt folosite si pe unele placi Creative. In consecinta cei de la Creative au scos drivere ptr ele. Ulterior ptr ca acele drivere au fost cracuite ca sa mearga si ptr ci ce foloseau Realtek compatibil cu ele cei de la Creative au decis sa le vanda. Unii producatori de palci au achizitionat licentele de drivere si le vand ca si Creative. Deci ai drivere modate din fabrica ( ma tem ca aici au fost ceva confuzii datorita interferentei cu Ion de la Raion - unele raspunsuri au fost ptr el )
Daca era DSP Creative aveai si ASIO.

2132 este standardul folosit in toate prototipurile care se fac cu OP-AMP-uri. Dupa ce functioneaza cu el se testeaza si se optimizeaza cu alte OP-AMP-uri. Nu e exceptional, dar e suficient de ieftin pentru ce stie. Nu sunt foarte mari diferente fata de 2134 ( dar diferentele de pret desi nu foarte mari se justifica ptr producatori in reducerea costurilor. La o placa nu se simte, la 100.000 de palci pai e o economie uriasa ). Dar pe un Asus STX ( iarasi interferentele in discutie ) e exceptional in locul celui default din buffer.

Gigabyte a pus acel 2134, dar daca te uiti pe net vei vedea ca nu degeaba. Ptr ca tot ei vin si cu pachete de OP-AMP-uri de schimb ptr el. Iar preturile normale ale pachetului ( daca nu prinzi o lichidare de stoc ) sunt mai scumpe decat preturile OP-AMP-urilor din el luate separat. Dar Gigabyte le vinde ca accesorii in magazinele de calculatoare asa ca "prinde".
Acel SS3602 e un OP-AMP hibrid, custom made. Ceva similar, dar peste el, gasesti la Burson. Preturile sunt insa pe masura.

Ce mai ramane oare ? Pai nu prea mai ramane decat palca video - este cea mai mare generatoare de interferente. Numai ca alea se manifesta in mod continuu. Din ce am inteles tu te plangi de paraiturile care apar la miscarea mouse-ului si alea tin in mod special de optimizarea sistemului daca nu sunt cabluri audio prin carcasa.

Edited by eiffel, 01 December 2017 - 10:38.


#58
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007
am dezactivat toate C-urile, am dezactivat HPET, am scos overclock-ul, am trecut pe high performance in power options, startup-ul este optimizat si face exact la fel.

nu stiu daca am codec realtec deoarece aici scrie CA0132

nu se mai gaseste de ceva vreme acel pachet de op amp-uri.

cand spui ca ceva similar si peste au cei de la Burson, te referi la v6?

placa video am scos-o si face la fel mouse-ul [de FurMark nu se mai pune problema pt ca nu mai este aceeasi situatie]

singurul cablu audio ce il am in carcasa este cel de la front panel.

Edited by !R$, 01 December 2017 - 13:36.


#59
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La Spread Spectrum ai umblat in BIOS ?

#60
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007
nu am setare de spread spectrum dar la cum variaza FSB-ul pare sa fie always on.

spread spectrum se folosea pentru calculatoarele deja asamblate sa treaca testele FCC

#61
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007
am gasit o rezolvare temporara a noise-ului.

scot sunetul prin display port folosind "nvidia high definition audio" iar boxele le am conectate in monitor

#62
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Post!R$, on 01 decembrie 2017 - 13:32, said:

cand spui ca ceva similar si peste au cei de la Burson, te referi la v6?

V5i - ala e hibrid. V5 si foarte noile V6 Vivid si Clasic sunt complet discrete ( doar cu tranzistori ). Care sunt si mai bune.

SPread Spectrum n-am mai vazut prin setarile UEFI Bios. Ultima data l-am vazut pe un PC cu AMD dar era Enabled din fabrica.

#63
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007

View Posteiffel, on 01 decembrie 2017 - 17:31, said:

V5i - ala e hibrid. V5 si foarte noile V6 Vivid si Clasic sunt complet discrete ( doar cu tranzistori ). Care sunt si mai bune.

SPread Spectrum n-am mai vazut prin setarile UEFI Bios. Ultima data l-am vazut pe un PC cu AMD dar era Enabled din fabrica.
la 130$ doua v6 nu stiu exact cat merita fata de 69$ pt v5i sau chiar in general din ce am citit eu la tine in thread comparativ cu celelalte solutii de nota 9.6
vad ca este pe olx este un conductor sl pe sabre la 2000 de lei

spread spectrum nu am mai vazut nici eu ca si setare in biosul placilor de baza de ceva ani chiar Posted Image

sa vad de unde fac rost de o placa de baza sa imi testez componentele dar cu siguranta problema sta in ea si nu in alte componente. de garantie nici nu se pune problema deoarece este functionala :))

Edited by !R$, 01 December 2017 - 18:56.


#64
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Chiar exact nu stiu nici eu cat merita. Nu le-am testat vreodata - si din cauza pretului si a dimensiunilor. Ca specificatii si review-uri sunt mai bune.
Toate versiunile noi ce Conductor sunt pe Sabre 32 Refference DAC - "anticul" 9018.

Eu am un Air - portabil, luat de nou cu 1600 de lei. Are V5i-uri in interior. Si suna o idee mai bine pe casti decat STX-ul cu V5i, Pe iesirea de linie STX-ul suna mai bine - nu am un cablu bun ptr jack 3,5 la RCA. Cel din pachet nu e prea grozav - un Hama suna o idee mai bine, dar nu cu mult. E problematic sa gasesti un cablu jack la RCA de calitate - din cauza jack-ului se folosesc conductori mai subtiri.

Cred ca la tine mai curand as testa o placa de sunet pe PCI-E sa vad daca si aia e afectata. Poate partea de audio a placii tale are un defect de fabricatie/design ceva.

#65
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Am cam uitat o intrebare destul de importanta - cum stai cu impamantarea la calculatorul ala ?
Conteaza enorm...

#66
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007
pana la urma mi-am luat o placa de sunet externa Audient ID4 si am scapat de orice fel de noise.
in placa de baza inca face dar nu stiu de la ce si de ce iar la garantie nu are sa ma creada nimeni pentru ca face asta NUMAI pe monitoare de studio dar nu si pe boxe standard.
am sa o las asa cat o mai tine...

pacat ca singura solutie este sa imi iau placa de sunet externa :|

#67
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai:
1. N-ai zis cum stai cu impamantarea.
2. Monitoarele de studio au intrari balansate XLR. PC-ul are iesiri nebalansate - deci e nevoei de ceva adaptoare - care nu stiu cat de bine sunt facute.

#68
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
impamantare nu cred ca are pe nicaieri. cand am fost la el si am testat, am luat si de la priza de la baie care teoretic ar trebui sa aiba impamantare. acelasi rezulat.

monitoarele lui au si intrare nebalansata.

daca am timp weekendu asta o sa merg cu sistemu la el sa vad cum se aude pe placa mea de baza. am impresia ca placa lui e trosnita.

#69
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca nu are impamantare atunci ecranarile din calculator nu au niciun efect.

#70
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu sigur nu am impamantare(vazut in priza ca am schimbat-o recent) si nu face in halu ala.

#71
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai depinde si de hardware, poate si de ce mai e prin casa....

Eu doar la doua lustre n-am impamantare ca mi-a fost lene sa schimb instlatia si la ele, in rest totul e impamantat - si cablul TV si cel de retea, de prize ce sa mai zic...
In 10 ani o singura data mi-a sarit siguranta - cand s-a busit un condensator la o sursa de PC.

#72
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007
revin, nu am nici un fel de impamantare :)))

monitoarele de le am eu au si intrare unbalanced pe RCA dar merge sa pui jack de 6.3 mono pe intrare de de jack balanced

curios este ca nu se transmite nimic din placa de baza prin usb catre placa de sunet externa

Edited by !R$, 08 December 2017 - 20:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate