Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

"fenomene" audio in pc

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

View Post!R$, on 28 noiembrie 2017 - 20:11, said:

tocmai de aceea spuneam ca as putea rezolva problema cu o placa de sunet externa, dar vreau sa pot supravietui cu boxele pana cand am sa imi si iau acea placa externa.
Incearca sa "tunezi" un pic BIOS-ul si sistemul de operare cum am explicat in topicul indicat intr-un post anterior. Conteaza foarte mult si latentele.

Personal cu un Burson Conductor nu am probleme nici pe USB. Dar e destul de scump unul.

Jucarii de genul indicat de ro_explorer exista si pe la noi de la FiiO. Un pic mai scumpe dar si mai performante.

Sunt curios care sunt latentele tale - intr-unul din link-urile din topicul indicat era o referire la programul asta - http://www.thesycon....ncy_check.shtml
Ajuta sa identifici ce procese papa resurse.

#38
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postro_explorer, on 28 noiembrie 2017 - 20:17, said:

Eu am ceva de genul asta pentru situatii neprevazute Posted Image

http://www.ebay.co.u...-R/263120492368
http://www.ebay.co.u...mm/222659176224

Am si eu. Suna ca dracu,

Eiffel, DAC-ul asta extern e mai bun decat STX-ul pe care-l am acum ?

https://www.avstore....o-dacmagic-100/

#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 28 noiembrie 2017 - 20:52, said:

Am si eu. Suna ca dracu,
Banuiesc ca depinde de la firma la firma. Al meu suna chiar foarte decent pentru cat a costat.. L-am cumparat pentru PS4 (de la raftul de accesorii de PS4) si chiar am ramas surprins de ce scoate (sunet curat pentru tipul de intrare .. numai ca nu pot urca bitrtate-ul prea sus ... ).

#40
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ala meu l-am luat de pe ebay si arata ca in primul link pus de tine. Am dat 35 lei cu tot cu transport.

Edited by Ion_de_la_Raion, 28 November 2017 - 21:11.


#41
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007

View Posteiffel, on 28 noiembrie 2017 - 20:50, said:

Incearca sa "tunezi" un pic BIOS-ul si sistemul de operare cum am explicat in topicul indicat intr-un post anterior. Conteaza foarte mult si latentele.

Personal cu un Burson Conductor nu am probleme nici pe USB. Dar e destul de scump unul.

Jucarii de genul indicat de ro_explorer exista si pe la noi de la FiiO. Un pic mai scumpe dar si mai performante.

Sunt curios care sunt latentele tale - intr-unul din link-urile din topicul indicat era o referire la programul asta - http://www.thesycon....ncy_check.shtml
Ajuta sa identifici ce procese papa resurse.
burson conductor este scump. eu in functie de cum am sa fiu cu banii am sa imi iau audient id4 sau id14, pana atunci am sa stau pe minim cu boxele si cat pot din windows.
momentan le am la service, deoarece una din ele avea o atenuare de 2-3 decibeli plus ca potentiometrul nu functiona aproape de minim sa le pot tine pe amandoua incet.
sper ca le pot lua pe 28, daca nu pe 4. baietii de la zeedo chiar s-au miscat repede.

am uploadat latentele. mentionez ca in momentul ala ma jucam si ascultam muzica din Winamp iar bios-ul este pe default.

Edited by !R$, 29 November 2017 - 01:14.


#42
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
@ro_explorer  am si eu asa ceva si suna groaznic.

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

View PostIon_de_la_Raion, on 28 noiembrie 2017 - 20:52, said:

Eiffel, DAC-ul asta extern e mai bun decat STX-ul pe care-l am acum ?

https://www.avstore....o-dacmagic-100/

Ma tem ca nu l-am ascultat. Asa ca nu pot face o comparatie.
Probabil ca nu va suna insa mai bine decat un STX cu Burson V5i pe el.

View Post!R$, on 29 noiembrie 2017 - 01:13, said:

burson conductor este scump. eu in functie de cum am sa fiu cu banii am sa imi iau audient id4 sau id14,

Da, este scump. O versiune mai ieftina ar fi Conductor Air - dar si aia e pe la 1600 cu reducere ( suna aproape la fel ).

Oricum din optimizarea BIOS-ului si al Windows-ului eu cred ca ar trebui sa mearga fara probleme cu ce ai acum.
Si folosind un player care stie macar WASAPIdaca nu ASIO.

#44
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Da, dar eu am STX-ul cu OP-AMP-urile stock. De asta intreb.

Edited by Ion_de_la_Raion, 29 November 2017 - 13:38.


#45
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007

View Posteiffel, on 29 noiembrie 2017 - 10:43, said:

Ma tem ca nu l-am ascultat. Asa ca nu pot face o comparatie.
Probabil ca nu va suna insa mai bine decat un STX cu Burson V5i pe el.



Da, este scump. O versiune mai ieftina ar fi Conductor Air - dar si aia e pe la 1600 cu reducere ( suna aproape la fel ).

Oricum din optimizarea BIOS-ului si al Windows-ului eu cred ca ar trebui sa mearga fara probleme cu ce ai acum.
Si folosind un player care stie macar WASAPIdaca nu ASIO.
am rezolvat in Winamp wasapi si asio dar astea nu sunt doar pe digital?
eu inca stau pe analog, placa de sunet integrata cu burr brown opa2134 pana am sa imi iau placa de sunet externa.

intrebarea ar fi, vazand ca nu ai zis nimic de acele audient, atat de slabe sunt?

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
De audient nu am zis nimic ca nu le stiu.

Wasapi si ASIO nu sunt pe "digital" sau "analog". Sunt ptr tot.
Practic astea bypass-eaza mixerul din Windwos - ofera o cale directa sunetului si blocheaza interferentele cu celelalte sunete din sistem.

OPA2134 e un OPA2132 declasat. L-am folosit pe STX-ul meu si imi taia toate frecventele peste 15kHz. 2132 nu o face.

View PostIon_de_la_Raion, on 29 noiembrie 2017 - 13:37, said:

Da, dar eu am STX-ul cu OP-AMP-urile stock. De asta intreb.

Orice DAC extern suna mai bine decat STX cu OP-AMP-urile stoc. Daca ii schimbi OP-AMP-ul zgomotos din buffer si ii pui un OPA2132 deja STX-ul va suna mult mai bine. Caz in care s-ar putea ca un DAC extern ieftin sa fie depasit de STX.

#47
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
De unde poate fi cumparat acest OPA2132 ? De ce nu l-au inclus cei de la ASUS daca e asa grozav ?

Edit: L-am gasit pe TME. Doar asta trebuie schimbat sau si ceilalti doi ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 29 November 2017 - 18:27.


#48
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007

View Posteiffel, on 29 noiembrie 2017 - 18:19, said:

De audient nu am zis nimic ca nu le stiu.

Wasapi si ASIO nu sunt pe "digital" sau "analog". Sunt ptr tot.
Practic astea bypass-eaza mixerul din Windwos - ofera o cale directa sunetului si blocheaza interferentele cu celelalte sunete din sistem.

OPA2134 e un OPA2132 declasat. L-am folosit pe STX-ul meu si imi taia toate frecventele peste 15kHz. 2132 nu o face.
de foscusrite scarlett 2i2 sau 2i4, stii ceva?

OPA2134 este cel stock venit cu placa de baza, dar imi taie si mie peste 15k (am testat acum, sau poate nu mai aud eu)
este in slot si il pot scoate pt a-l inlocui daca doresc. in caz ca rezolv interferentele poate am sa il schimb (nu par asa scumpe unele mai bune)

pe ASIO nu pot sta deoarece nu mai pot face nimic pe calculator, nici youtube, nici jocuri... sunt momentan pe WASAPIunde diff nu simt dar astept sa imi vina monitoarele de la service si am sa testez.

#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Din pacate nici de alea nu prea stiu.

Eu sunt doar cu ascultatul muzicii gata facute. astea sunt echipamente ptr facut muzica.

Legat de 2134 - nici RMAA-ul nu aude peste 15 kHZ - program de test.

E ciudat ce zici de ASIO - clar PC-ul tau nu e optimizat.ptr asa ceva. Si ASIO e cel mai utilizat si ptr crearea de muzica. E cazul sa incerci optimizarea. Si incearca Foobar2000 ca player.
Winamp e terminat de ceva timp.

#50
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Winamp imi place cum suna mai bine decat Foobar2000. Si nu stiu cum nu auziti voi 15K. Placile astea duc bine merci si 20K.

#51
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007

View Posteiffel, on 29 noiembrie 2017 - 20:22, said:

Din pacate nici de alea nu prea stiu.

Eu sunt doar cu ascultatul muzicii gata facute. astea sunt echipamente ptr facut muzica.

Legat de 2134 - nici RMAA-ul nu aude peste 15 kHZ - program de test.

E ciudat ce zici de ASIO - clar PC-ul tau nu e optimizat.ptr asa ceva. Si ASIO e cel mai utilizat si ptr crearea de muzica. E cazul sa incerci optimizarea. Si incearca Foobar2000 ca player.
Winamp e terminat de ceva timp.
si eu sunt cu ascultatul muzicii gata facute de aceea am preferat monitoare si nu boxe standard deoarece imi place sunetul natural (nu warm, nu bright)
nu sunt neaparat pt facut muzica deoarece este posibil sa vrei traseu balansat catre boxe pentru a nu agata noise, sau microfon cu condensator pentru a fi auzit mai bine, poate chiar si o interfata digitala cu un DAC bun, eventual si ceva controale pa gain si ceva setari ami facny din daw.

am descoperit problema cu asio, de ce nu am sunet in nimic atunci cand este activat pe Winamp, eu folosesc ASIO4ALLpentru ca aparent nu am suport nativ asio in placa de sunet.

winamp-ul nu este mort, inca functioneaza de toate pe el iar foobar-ul este urat tare.

View PostIon_de_la_Raion, on 29 noiembrie 2017 - 20:41, said:

Winamp imi place cum suna mai bine decat Foobar. Si nu stiu cum nu auziti voi 15K. Placile astea duc bine merci si 20K.
pe hartie duc, dar in realitate 2134 este limitat cum a spus si eiffel.

Edited by !R$, 29 November 2017 - 23:15.


#52
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

View PostIon_de_la_Raion, on 29 noiembrie 2017 - 20:41, said:

Winamp imi place cum suna mai bine decat Foobar2000. Si nu stiu cum nu auziti voi 15K. Placile astea duc bine merci si 20K.


Eu inca aud pana pe la 18kHz. Chiar si ceva peste, dar puternic atenuat ce e peste. Mi-am facut o audiograma anul trecur.
2134 e un 2132 care e declasat  u se descurca bine la frevente inalte asa canu poate fi folosit in aplicatii industriale. L-au etichetat ca Audio si-l vand mai ieftin. Nu e singurul.
Si am zis  mai sus - si la masuratori se opreste la 15kHz.

Winamp-ul; e terminat de ani buni - s-a  oprit dezvoltarea, a fost vandut dar nu a mai aparut nimic nou.
Ca inca mai poate fi folosit e  partea a doua. De principiu ar fi trebuit sa mearga si cu ASIO4ALL probabil insa nu se mai descurca cu veriunile noi de drivere.

!R$ - Ai incercat ceva optimizari in BIOS si Windows ? Din cele indicate in articolele mentionate in topicul indicat ?

Legat de foobar - e extrem de configurabil. Il poti face sa arate cum vrei tu. Si e singurul player free care e folosit si recomandat si de producatorii de echipamente. Restul sunt pe bani.

#53
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eiffel, nu stiu ce e cu acest 2134, dar doua lucruri ma nedumeresc. De ce in specificatii placile sint date ca pana la 20 KHz, din moment ce acel OP-AMP taie ce e peste 15 KHz (ar da crunt si nimeni nu ar cumpara o placa care sa mearga pana la 15 din principiu, poate sa mearga perfect pana acolo, lumea se uita la banda de frecvente in primul rand) si doi, de ce nu ar folosi 2132, care nu e o avere (e 35 lei la TME). In orice caz, merci de sfat. O sa cumpar unu. OPA2132PA e bun ? Tot nu mi-ai raspuns, celelalte 2 OP-AMP-uri sint in regula sau si alea sint proaste ?

Winampul a fost oprit la dezvoltare, dar unii entuziasti inca lucreaza la el. Un cunoscut de-al meu, care e programator, mi-a scris un plugin ASIO pentru Winamp, care merge foarte bine pentru STX si U7 (pe care le am). Foobarul mergea pe Windows 7, dar pe Windows 10, cu ASIO, intra in bucla uneori. La fel si JRiver.

Edited by Ion_de_la_Raion, 30 November 2017 - 10:42.


#54
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Acel 2134 e pus doar de Gigabite PE PLACA DE BAZA, la codecul Realtek intern. Aia nu are specificatii. Si sunt oridum multe codecuri audio on-board care pe la 15-16kHz ""mor" - adica nu se mai aud

Asa cum ti-am zis si in celalalt topic am facut un test cu 2134 in Buffer pe STX ptr ca nu aveam decat 2 buc 2132 - si in RMAA a mers doar pana la 15 kHz.

Si tot in topicul ala e data si configuratia in care e schimbat doar OP-AMP-ul din buffer cu 2132. Am scris acolo ce si cum. Dar se pare ca iti place sa tot pui intrebari pe toate topicele de audio pe care intrii, dar fara sa citesti esentialul si fara sa faci ceva.

Pe niciun PC cu 10 nu am probleme nici cu Foobar2000 nici cu JRiver. Dar mi-am optimizat pe cat posibil PC-urile ptr redare audio si folosesc driverele modate mentionate in acel topic.

Edited by eiffel, 30 November 2017 - 13:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate