Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

"fenomene" audio in pc

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
este vorba de acel "bruiaj" care se aude de la miscarea mausului cand nu ai sunete activate (am mai intalnit problema, dar nu asa deranjant).

echipamente:

la un prieten, de unde a plecat problema si a inceput "testul" (sistem de operare windows 10 pe ambele pc-uri)

1. boxe m-audio m3-8 (monitoare studio conectate pe Jack - RCA - cumparate noi astazi)
au fost conectate la:
- onboard pe GIGABYTE AORUS GA-Z270X-Gaming 7
- onboard pe o placa de baza mai veche si mai slaba
- placa mea de sunet Asus Xonar D1 bagat in pc-ul mai vechi
- prin "consola" de la un Logitec Z5500 conectat cu optic la placa de baza.

volumul a fost undeva in jur de 50% pe boxe (sunt active si au potentiometru volum) si 10-50% din pc.
cel mai pronuntat se aude onboard pe Z270 (s-ar putea sa aiba ceva busit pe placa aia de baza) si cel mai putin pronuntat cand sunt conectate prin Logitec Z5500
s-a simtit ceva diferenta intre placa de baza mai veche si placa mea de sunet

la mine acasa (sistem de operare windows 8.1)

2. Amplificator JVX AX-R350BK (fabricat in '87) + boxe Arcus (fabricate in '82) conetate pe Jack - RCA la placa de sunet asus Xonar D1
dat volum tot la maxim si abia se aude bazaitul de la maus .. asta cu 100% volum si pe amplif si pe pc. pt volum maxim amplif pe pc trebuie sa dau undeva la 40-45%.

3. Casti Sennheiser RS 175 conectate la la placa de sunet asus Xonar D1
a. conectate pe optic, volum 100% si pe casti si in pc, NU se aude absolut deloc cand misc maus sau altceva (vezi mai jos)
b. conectate pe jack - jack, volum 100% se aude incet. daca as baga muzica mi-ar bubui timpanu Posted Image

Ce se aude si cand se aude.
la prietenul cu m-audio se aude cand misti mausu pe oriunde, si mai ales cand baga FurMark. video cu sunelete aici - se aude ceva mai exagerat, probabil de la microfonul cu care au fost inregistrate

la mine cand misc mausu in special "over text" in aplicatii, am observat in special la chrome - in whatsapp web. daca misc peste chat (unde e text) se aude, daca misc peste spatiu gol nu se mai aude. pe desktop (si over icon) nu se aude.
cand bag furmark iar se aude.

amandoi avem UPS-uri APC, priza cu impamantare nu prea se pune problema ca stam in blocuri de pe vremea lu ceasca (asadar lipsa). la el am tras un prelungitor de la priza de la baie unde teoretic au pus impamantare, dar nu e nici o diferenta.

amandoi avem surse bune (eu am un Super Flower Golden de 550w si el un Seasonic de vro 800+)

intrebarea mea ar fi daca ati citit pe undeva care ar fi cauza acestor "interferente" si daca au o rezolvare (alta decat sa cumperi un DAC)

PS: am pus la descarcat un linux live iso sa incerc maine seara de pe linux. cine stie... poate o fi si de la windows si modul cum foloseste driverele.

Edited by shmu, 28 November 2017 - 01:41.


#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
update: am stat pana la urma sa fac live linux si am bootat. nu a vrut neam sa scoata pe placa de sunet dedicata (desi o vedea). am incercat sa o setez ca default si ca simultaneous output.

asa ca am bagat castile prin jack pe placa de baza si ghici ce... bazaitu' e prezent si in linux si e mai pronuntat pe onboard audio.

bun... revin la windows sa testez daca bazaie si pe onboard si stupize stupize... bazaie si in desktop.. dar stupiza nu e ca bazaie, ci ca bazaie chiar daca nu e setata ca default in playback devices (am placa de sunet dedicata setata ca default)... deja nu mai inteleg nimic...

asaca please help Posted Image ... de unde naiba sunt bazaielile cand misc mausu?

Edited by shmu, 28 November 2017 - 02:28.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003
Foloseste o placa decenta, M-audio, Creative moderne etc... pe onboarduri daca nu sunt macar dinalea cu pretentii tot o sa auzi ceva oricat de incet, tot se aude.

View Postshmu, on 28 noiembrie 2017 - 02:27, said:

.. de unde naiba sunt bazaielile cand misc mausu?
Data bus.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,702
  • Înscris: 14.10.2008
Depinde si de sistemul audio, PC Asus desktop nou din 2015, cu vechile boxe 2:1 Genius (vechi din 2000) aveam tot felul de zgomote, de la maus pana la sunetele traficului de net cu tot felul de fornaieli si pacanituri, bazaieli, scartaieli, cred ca din cablul UTP se transmitea in cel de jack L-R.

Am conectat PC-ul la Home Cinema prin AUX(e din 2007 sistemul audio), tot Line Out din onboard(pentru ca televizorul nu stie sa dea sunet din HDMI in SCART), si la TV prin HDMI, nici daca dau volumul la maxim pe Home Cinema si misc mausul, cu urechea in boxa nu se aude nimic, nu mai spun ca sunetul e mult mai bun de parca cine stie ce placa dedicata i-am pus, cand colo e onboardul.

Impamantarea nu are nici o relevanta si cred ca nici UPS-ul, eu am doar prelungitoare cu protectie, impamantare la toate prizele.

Edited by Neaceasca85, 28 November 2017 - 03:10.


#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
O voi spune "delicat": hardware de câc*t, asamblat pe genunche de te-miri-cine (si nu zic doar de sisteme in sine, ci si de componente). Altfel, putem "filosofa" pe tema asta si a proiectarii pana la adanci batraneti. Dar nu cred ca se va schimba concluzia.

Amu, nu stiu, iexpărții astia in IT, hardware, overCEASing, PCuri si altele asemenea - si care nu dau bani pe brand-nameuri pen' ca nu merita - n'au si ei ceva baze ale electronicii? Sau macar ale fizicii, astfel incat sa-si poata explica bizarele fenomene?

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Și la mine se auzea în subwoofer( jbl sub 300 cinema) dar după ce am tras împământare de la împământarea blocului, legată și la unitate și la masa sub-ului zgomotul a dispărut complet

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postandreic, on 28 noiembrie 2017 - 02:55, said:

Foloseste o placa decenta, M-audio, Creative moderne etc... pe onboarduri daca nu sunt macar dinalea cu pretentii tot o sa auzi ceva oricat de incet, tot se aude.
Data bus.
nu prea te-ai obosit sa citesti, nu?
Asus Xonar D1 si onboardu de la o placa de baza Gigabyte de 11 milioane sunt cu pretentii cat de cat. si da, pe asus se aude muuuuult mai incet, insesizabil decat daca dau totul la maxim.

poti sa explici cu data bus? sau macar sa dai un link ceva?

ma intereseaza sa inteleg de ce dreaq are interferentele alea.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu mă pricep la electronică dar uite ce zic unii:

"The reason for the squeal is due to voltage potential difference between the usb ground and the audio ground.
There is a reason single point grounds are used in sensitive electronics to reduce this ground loop.
This is a design flaw either in the motherboard or back/front panel header which shorts usb ground to audio ground.

There are few things that can be done to address this. A way to possibly reduce the current flowing from usb ground to audio ground to add a impedence such as a 100 ohm resistor on the audio ground line. This is akine to putting up a road block to prevent traffic from usb ground traveling to audio ground.
Current will want to travel towards lowest charge (gnd) using the most open paths possible."

Altcineva spunea că soluția lui a fost să dea volumul din PC la maxim și pe cel de la boxe mai jos...

Edited by exceswater, 28 November 2017 - 08:46.


#9
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

za acestor "interferente" si daca au o rezolvare (alta decat sa cumperi un DAC)
Cand m-am lovit si eu de asta nu am gasit prea multe solutii. Initial scoteam sunetul prin hdmi si conectam boxele/castile la monitor. Nu se mai auzeu interferente cand miscam mouse-ul, dar se auzea un parait. O placa de sunet pe usb a rezolvat problema.

#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
In alt caz, tot cu un sistem jbl si o placa audio ca si a colegului ( Asus xonar d1) am folosit separare galvanica prin transformatoare 1:1 si cabluri de masa separate pt sub si PC

Attached Files



#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Clar
Trebe scule scumpe...ca cele vechi...p-ãla de 15 ani nu bîzîie ca pe praștia de ieri...

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postorlandobarbulescu, on 28 noiembrie 2017 - 09:48, said:

In alt caz, tot cu un sistem jbl si o placa audio ca si a colegului ( Asus xonar d1) am folosit separare galvanica prin transformatoare 1:1 si cabluri de masa separate pt sub si PC
mult prea complicat.

in mod clar ceva e trosnit la placa lui de baza. cu volum 50%(pe boxe si pc) se aude tare si e deranjant. la mine pe pc (nu am incercat pe boxele lui) se aude foarte incet la 100% volum (pe amplif/casti si pc)

am deschis topicul asta mai mult sa inteleg de ce se intampla, si mai putin pentru a gasi o rezolvare - care pana la urma probabil va fi achizitionarea unei placi de sunet sau DAC extern pentru el, iar pentru mine va fi pur si simplu ignore ca nu se aude la modul normal de ascultare.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Posibil sa fie o problema de ecranare si/sau resurse.

Am PC-ul destul de solid - sursa, desi nu este certificata este peste 80% eficienta ( un Nexus 430 - in toate review-urile comentariile au fost foarte bune ) si zgomotul pe alimentare e foarte scazut, placa de baza e un Gryphon Armor edition, placa de sunet e un Essence STX, modat.
In principiu la redare muzica pe STX folosesc ASIO. Nu am probleme la miscare de mouse nici in boxe si nici in casti, atata vreme cat folosesc mufa de casti de pe placa.

Ei bine in momentul in care folosesc mufa frontala de pe carcasa, cum misc mouse-ul cum se aude zgomot in casti - paraitiuri si troznituri. De unde pot sa banuiesc doar interferente electromagnetice ( EMI ) in acele cabluri care fac legatura intre placa de sunet si mufa de pe carcasa - cabluri teoretic destul de decente - Silverstone. pe care insa nu am cum sa le identific de unde provin - in general cablurile mai lungi le am trecute prin inele de ferita.

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
am cautat articolul din care a scris exceswater si a fost destul de clar.

o sa incerce vro 2 solutii de acolo (pus toate in aceiasi priza de preferinta cu impamantare + hub usb alimentat) si se va duce cu boxele de la magazinul de unde le-a cumpara sa faca si aia niste teste.

Edited by shmu, 28 November 2017 - 10:49.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

View Postshmu, on 28 noiembrie 2017 - 08:40, said:

insesizabil decat daca dau totul la maxim.
poti sa explici cu data bus? sau macar sa dai un link ceva?
ma intereseaza sa inteleg de ce dreaq are interferentele alea.
Pai sunt paternuri de impulsuri repetate la anumite intervale mici si acestea produc inductie electromagnetica in circuitele audio.

Apropo, pe Creative-ul meu vechi Audigy 2 value nu se aude deloc, zero etc... DAC dat in reclama la -106dB dinamica acu nu mai stiu tipul exact. placa facuta corect, MB Gigabyte cum imi place mie dar nu de top.
Eu ma alarmez la cel mai mic sunet aiurea. Fac si teste de record in bucla si le amplific enorm ca sa iasa la iveala erorile. Iesirea din placa merge intr-un amplif Pioneer A-10 hifi si casti technics.

Edited by andreic, 28 November 2017 - 11:28.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postshmu, on 28 noiembrie 2017 - 01:15, said:

intrebarea mea ar fi daca ati citit pe undeva care ar fi cauza acestor "interferente" si daca au o rezolvare (alta decat sa cumperi un DAC)

Si de ce ai scapa cu DAC ? Doar daca intri prin fibra optica in el. Altfel, prin coaxial sau USB, EMI se scurg prin cablu.

View Postorlandobarbulescu, on 28 noiembrie 2017 - 09:48, said:

In alt caz, tot cu un sistem jbl si o placa audio ca si a colegului ( Asus xonar d1) am folosit separare galvanica prin transformatoare 1:1 si cabluri de masa separate pt sub si PC
Daca dracia aia rotunda e ferita, nu face nimic, iar separarea galvanica nu stiu daca tine la frecvente mici. Si oricum, altereaza putin semnalul (pentru puritani).

#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu as incerca sa fac si un test cu o alta sursa. Daca railul de 5V nu este suficient de bine filtrat, atunci riplul bagat de toate device-urile de pe 5V va ajunge nealterat in toate celelalte echipamente alimentate din 5V, incusiv placa audio.
Separatorul galvanic poate sa nu aiba nici un efect daca zgomotul respectiv ajunge in preamplificator si este scos ca sunet amplificat pe iesire. Singurele iesiri care pot fi izolate de zgomotul de pe railurile de alimentare sunt cele digitale (SPDIF si OPTICAL).

#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca nici sursa asta nu are filtraj bun, apai care are?

dar, cum spuneam pe undeva mai sus, e posibil sa aiba el placa de baza cu probleme - si sa se auda asa pronuntat din cauza asta.

Edited by shmu, 28 November 2017 - 11:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate