Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

"fenomene" audio in pc

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
In cazul asta placa de baza e un rebut, nimic altceva.

Incearca pe iesirea optica cu un convertor banal optical-stereo (asta in cazul in care boxele nu suporta intrare optica).

Eu unul am auzit "bazaitul" cu pricina la absolut toate computerele, la unele aproape insesizabil, la altele foarte deranjant ... dar absolut la toate el exista. Un DAC separat, cu alimentare independenta, este singura solutie ca sa scapi complet de aceste zgomote.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View PostIon_de_la_Raion, on 28 noiembrie 2017 - 11:41, said:

Si de ce ai scapa cu DAC ? Doar daca intri prin fibra optica in el. Altfel, prin coaxial sau USB, EMI se scurg prin cablu.

Un DAC bine implementat are filtrari si chiar separare galvanica. Evident, nu unul ieftin. Oarecum asta e si motivul ptr care au aparut pe piata diverse filtre ptr USB. Au scos filtrele din DAC-urile ieftine si le vand separat. E si unul din motivele ptr care genul asta de filtre nu au niciun efect pe un DAC bine facut, sau pot avea chiar efecte negative ( mai rar ).

Mai nou am vazut si unele placi de baza care aveau port dedicat USB ptr DAC-uri - cu alimentare separata si filtraje suplimentare.

Fibra e buna si ea, dar daca o iei asa, si aia poate fi afectata - nu fibra propriu zis ci montajul prin care se transmite semnalul - modularea luminii.

La mine nu exista bazaitul ala pe boxe - iesire de linie in amplificator de 2x60w la maxim ( evident fara sa cante ceva ca n-as tsa in camera aia ) nu se aude mouse-ul ( decat in conditia data anterior- casti conectate pe panoul frontal ). Aproape inaudibil - doar sa lipesti urechea de boxa se aude un brum de retea - ala e continuu fara sa misc mouse sau altceva.
Interesant ar fi ca nu am "bazaitul" ala pe niciun PC din casa, indiferent de palca audio - dedicata sau onboard. Si mai am inca 4. ma rog 2 sunt "laptopuri".

In schimb l-am intalnit destul de frecvent la munca sau la diversi prieteni.

Poate singura explicatie ar fi ca in general cumpar doar palci de baza foarte scumpe, peste medie ( 150-200 euro sau mai sus ).

#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
E posibil cu un DAC scump, cu filtre bune. Eu de ex. am o placa externa, pe USB, o placa obisnuita, ASUS Xonar U7 si bazaie numarul unu, prinde toate interferentele pe de pe USB. Asta aviz pentru cei care cred ca o placa externa sau un DAC extern elimina interferentele electromagnetice produse de calculator. Aceste interferente ies bine merci pe orice iesire unde exista metal. De asta ziceam de iesire optica pentru un DAC extern, pentru ca transmisia prin fibra optica nu e sensibila la interferente electromagnetice. Daca vrem sa spargem multi bani pe DAC-uri externe, care costa cat un PC, e posibil, nu neg. Nu am intalnit, dar nu neg ca nu se poate.

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Posteiffel, on 28 noiembrie 2017 - 12:43, said:

ma rog 2 sunt "laptopuri".

La laptopuri "nu se pune" ... sistemul hardware este complet diferit implementat. De altfel, singurul "PC" la care nu am auzit absolut nimic ca sunet parazit (in casti), este macbook pro-ul pe care il folosesc de cativa ani.

#23
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
boxele lui conectate la device-uri precum laptop / telefon tac malc. nici un bazzz...

probabil solutia ar fi sa-si ia asa ceva dar o sa mai mearga putin pe onboard pana face rost de bani :))

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postshmu, on 28 noiembrie 2017 - 14:37, said:

sa-si ia asa ceva
Posted Image

#25
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Poti sa pui si mama DACului pe USB - daca traseele interne / de pe placa de baza sunt proiectate(desenate) "ca sa fie" s-ar putea sa te trezesti iar cu "date" de la celalalt dispozitiv USB conectat, de la busul PCI/PCIex, de la busul de memorie s.a.m.d.

2. Cat despre surse: toate placile de baza mai au niste regulatoare on-board (sa le spunem surse on-board) care, la randul lor, pot genera zgomot/interferente inapoi in sursa aia "bengoasa" pe care o ai in PCeu.

Edited by dexterash, 28 November 2017 - 15:03.


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View PostIon_de_la_Raion, on 28 noiembrie 2017 - 13:58, said:

De asta ziceam de iesire optica pentru un DAC extern, pentru ca transmisia prin fibra optica nu e sensibila la interferente electromagnetice. Daca vrem sa spargem multi bani pe DAC-uri externe, care costa cat un PC, e posibil, nu neg. Nu am intalnit, dar nu neg ca nu se poate.

Transmisia prin fibra nu este afectata, dar modulatorul - cel care preia semnalul electric digital ( care poate fi si el perturbat deja ) e alimentat tot din tensiuena de pe placa - e o dioda LED in final cu ceva electronica de control care pot fi si ele influentate. Exista insa avantaje - decuplare completa si pe parcursul semnalului pe fibra nu pot apare interferente.

shmu - cred ca solutia cea mai buna e ca data viitoare sa-si ia o placa de baza mai bine proiectata.
Si eventual o optimizare a PC-ului. vezi topicul meu de aici - https://forum.softpe...-sunet-interne/ primul post, partea de Software

#27
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ce inseamna o placa de baza mai bine proiectata? cum imi dau seama?
acum are asta

Edited by shmu, 28 November 2017 - 15:37.


#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asta-i o placa scumpa, cum ii place la eiffel. Oare de ce produce zgomot ?

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Hmm... Aia e chiar super ok, n-ar trebui sa fie probleme.
Din cate stiu la Gigabyte USB-urile galbene erau ptr audio - daca vrea sa conecteze DAC USB.
Placa de sunet daca e pe slot PCI/PCI-E se pune in cel mai de jos slot.

Vezi si ce poti rezolva configurand BIOS-ul si sistemul de operare. Eventual si Antivirusul daca exista unul Third-party si permite preset-uri gen Gaming sau Movie.

Vezi eventual si cu management-ul cablurilor  - sa fie cat mai lipite de carcasa in special cele USB si Audio ptr panoul frontal.

#30
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
e posibil sa o fi trosnit el pe ici pe colo. parca mi-a zis ca a facut un plici pe usb mai demult.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Asta ar fi cam nasol, dar placile moderne si scumpe de obicei au protectii suplimentare pe USB - nu doar siguranta obisnuita care se arde si adio port.
Acum depinde si intre ce fire a creat probleme...

#32
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai nu a fost adio port, dupa 1-2 restarturi si-a revenit. dar ma gandesc ca ceva ceva a ramas pe acolo, altfel nu-mi explic de ce ar face in halul ala.

per total am cam inteles cauza bazaielilor, asa ca topicul si-a cam atins scopul.

multumesc de lamuriri, si probabil voi reveni cu detalii despre solutia aleasa :)

#33
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007

View Postro_explorer, on 28 noiembrie 2017 - 11:57, said:

In cazul asta placa de baza e un rebut, nimic altceva.

Incearca pe iesirea optica cu un convertor banal optical-stereo (asta in cazul in care boxele nu suporta intrare optica).

Eu unul am auzit "bazaitul" cu pricina la absolut toate computerele, la unele aproape insesizabil, la altele foarte deranjant ... dar absolut la toate el exista. Un DAC separat, cu alimentare independenta, este singura solutie ca sa scapi complet de aceste zgomote.
am incercat sa scot sunetul prin dac-ul consolei z-5500 conectata la pc prin cablu optic si am ZERO noise.
laptop-urile si telefoanele nu au nici un fel de interferente.

View Posteiffel, on 28 noiembrie 2017 - 18:24, said:

Asta ar fi cam nasol, dar placile moderne si scumpe de obicei au protectii suplimentare pe USB - nu doar siguranta obisnuita care se arde si adio port.
Acum depinde si intre ce fire a creat probleme...
greseala ce am facut-o a fost sa pun mufa type-c intr-un usb, moment in care pc-ul si-a luat restart instant si nu mai aveam sunet pe iesirea din spate, ci doar pe front panel iar usb-ul cu pricina nu a mai functionat. dupa ce am oprit pc-ul si l-am lasat putin oprit sunetul si-a revenit dar usb-ul a inceput sa functioneze dupa o noapte in care a stat pc-ul oprit.
curios este ca am incercat sa mai pun mufa type-c si il alte usb-uri (inclusiv cel de prima data), nu isi mai ia restart, nu se mai intampla nimic !

Edited by !R$, 28 November 2017 - 19:53.


#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Post!R$, on 28 noiembrie 2017 - 19:52, said:

am incercat sa scot sunetul prin dac-ul consolei z-5500 conectata la pc prin cablu optic si am ZERO noise.
laptop-urile si telefoanele nu au nici un fel de interferente.
Pai eu ce spuneam? Este si o explicatie logica pentru asta.

#35
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007

View Postro_explorer, on 28 noiembrie 2017 - 20:08, said:

Pai eu ce spuneam? Este si o explicatie logica pentru asta.
tocmai de aceea spuneam ca as putea rezolva problema cu o placa de sunet externa, dar vreau sa pot supravietui cu boxele pana cand am sa imi si iau acea placa externa.

#36
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am ceva de genul asta pentru situatii neprevazute Posted Image

http://www.ebay.co.u...-R/263120492368
http://www.ebay.co.u...mm/222659176224

Edited by ro_explorer, 28 November 2017 - 20:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate