Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Despre natura realitatii

  • Please log in to reply
4879 replies to this topic

#991
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 tovarashu, on 17 ianuarie 2018 - 09:13, said:


cei aia protoconstiinta? ori e constiinta ori nu e nimic. ce mai inventeaza oamenii bazme ca sa umple golurile cunoasterii

Pai tu ar trebui sa stii ce este. Doar tu ai afirmat despre tine ca tu esti Soarele, tu esti galaxiile, tu esti Natura, tu esti Constiinta Tu esti TOTUL. Ma intreb daca ar trebui sa ne inchinam tie.

#992
tovarashu

tovarashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.11.2017

 Testosteron, on 17 ianuarie 2018 - 10:34, said:

Pai tu ar trebui sa stii ce este. Doar tu ai afirmat despre tine ca tu esti Soarele, tu esti galaxiile, tu esti Natura, tu esti Constiinta Tu esti TOTUL. Ma intreb daca ar trebui sa ne inchinam tie.

tu faci confuzie intre eu fiind acele lucruri ca forme in mine si eu fiind acele lucruri ca obiecte externe mie. tu crezi ca eu cand zic ca eu sunt soarele, ma refer ca sunt soarele de pe cer ca obiect existand de sine statator in univers. nu asta zic, ci zic ca soarele nu e nimic altceva decat o poza pe care o vad in mine intocmai precum in vise tiranozaurii e poze in mine

#993
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 tovarashu, on 17 ianuarie 2018 - 10:51, said:


tu faci confuzie intre eu fiind acele lucruri ca forme in mine si eu fiind acele lucruri ca obiecte externe mie. tu crezi ca eu cand zic ca eu sunt soarele, ma refer ca sunt soarele de pe cer ca obiect existand de sine statator in univers. nu asta zic, ci zic ca soarele nu e nimic altceva decat o poza pe care o vad in mine intocmai precum in vise tiranozaurii e poze in mine

Deci recunosti ca exista un Soare pe cer care nu-i deloc in tine decat ca imagine.

#994
tovarashu

tovarashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.11.2017

 Testosteron, on 17 ianuarie 2018 - 11:07, said:

Deci recunosti ca exista un Soare pe cer care nu-i deloc in tine decat ca imagine.

tu stii limba romana? am zis clar ca soarele nu e altceva decat o poza in mine. nu e niciun soare pe cer

#995
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 tovarashu, on 17 ianuarie 2018 - 11:11, said:


tu stii limba romana? am zis clar ca soarele nu e altceva decat o poza in mine. nu e niciun soare pe cer

Ah deci pe cer nu-i nici un Soare?

#996
tovarashu

tovarashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.11.2017

 Testosteron, on 17 ianuarie 2018 - 11:14, said:

Ah deci pe cer nu-i nici un Soare?

nu e nimic, nici soare, nici planete, nici corpuri, nici creiere. toate e poze in minte

#997
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 tovarashu, on 17 ianuarie 2018 - 11:19, said:


nu e nimic, nici soare, nici planete, nici corpuri, nici creiere. toate e poze in minte
Q.E.D. Case closed.

#998
tovarashu

tovarashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.11.2017

 Testosteron, on 17 ianuarie 2018 - 11:21, said:

Q.E.D. Case closed.

nu e deloc case closed, pentru ca pozele nu sunt aleatoare, sunt structurate, si analizandule poti intelege in sfarsit realitatea

Edited by tovarashu, 17 January 2018 - 11:28.


#999
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 christinne69, on 17 ianuarie 2018 - 08:49, said:

Dar acolo nu e vorba de constiinta de sine ci de constiinta.
afirmatia mea ramane valabila si in acest caz

Pe tine, personal, care anume caracteristica te face sa declari ca ceva are sau nu constiinta, in viata de zi cu zi?

#1000
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 TOPCATBV, on 17 ianuarie 2018 - 11:45, said:

afirmatia mea ramane valabila si in acest caz

Pe tine, personal, care anume caracteristica te face sa declari ca ceva are sau nu constiinta, in viata de zi cu zi?

Noi consideram ca orice interactiune devine deja o constiinta, desigur nu de sine, constiinta de sine apare mult mai tarziu din aceste interactiuni ale constiintei largite.

#1001
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 tovarashu, on 16 ianuarie 2018 - 17:59, said:

da, white-box pentru ca la sfaristul zilei sunt impacat cu cele ce am facut, nu a venit un gand care m-a fortat sa fac ceva ce nu vream. chiar daca nu stiu de unde vin gandurile, ele vin in concordanta cu principiile morale ale fiecaruia
Daca nu stii de unde vin gandurile nu afirmi ca e white-box, ca stii tot ce e in cutie
Ceea ce vrei nu tot un gand e?
Principiile morale ale fiecaruia ce sunt? Nu tot ganduri?

 Testosteron, on 17 ianuarie 2018 - 11:49, said:

Noi consideram ca orice interactiune devine deja o constiinta, desigur nu de sine, constiinta de sine apare mult mai tarziu din aceste interactiuni ale constiintei largite.
Astialalti consideram ca cuvantul interactiune descrie multumitor, o constiinta ar insemna mai mult decat o simpla interactiune.
Nu denumesti un simplu val - tsunami, ca nu are sens.

 tovarashu, on 16 ianuarie 2018 - 17:59, said:

limbajul de programare functioneaza pe baza logicii mintii
Si?

#1002
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Care ati citit "Natura realitatii personale" (nu-mi amintesc autorul)?

#1003
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 TOPCATBV, on 17 ianuarie 2018 - 11:53, said:


Astialalti consideram ca cuvantul interactiune descrie multumitor, o constiinta ar insemna mai mult decat o simpla interactiune.
Nu denumesti un simplu val - tsunami, ca nu are sens.
Da, dar vezi ca interactiunile acelea sunt denumite constiinta pentru ca ele nu se produc haotic ci respecta totusi niste legi.

#1004
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 tovarashu, on 16 ianuarie 2018 - 17:59, said:

nu da erori niciodata. din punctul ei de vedere ea are mereu dreptate. uita-te la tine si la alti useri cum credeti ca aveti dreptate desi va inselati amarnic. erorile mintii nu e erori terminale, e erori existentiale: oricat de mult mintea se inseala, o face dintro perspectiva existentiala proprie, ea exista orice ar fi, erorile nu ii pune capat, ci doar o duce intro alta stare existentiala, si nu ii pune capat din motivul ca existenta nu are cum sa nu mai existe
Sigur ca ii pune capat, uita-te la cineva care crede ca daca se arunca de la etaj ii cresc aripi.

 tovarashu, on 16 ianuarie 2018 - 17:59, said:

da, e din aceeasi specie: evolutia ia slefuit adevarurile proprii
cultura mai multor minti
Evolutia se refera la o interactiune intre un corp si mediul sau. Nu stiu unde ai asa ceva la o colectie de minti.

 tovarashu, on 16 ianuarie 2018 - 17:59, said:

da, intocmai precum nu e niciun ban, dar economistii lucreaza cu ei
eu am bani in buzunar

#1005
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 barbu78, on 17 ianuarie 2018 - 11:54, said:

Care ati citit "Natura realitatii personale" (nu-mi amintesc autorul)?

Jane Roberts. Tu n-ai ce face cu timpul tau de citesti asemenea carti?

 TOPCATBV, on 17 ianuarie 2018 - 11:56, said:


Ma intreb ce sens are discutia cu o persoana care considera ca pe cer nu exista nici un Soare, ca totul este o imagine in mintea lui.

#1006
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 Testosteron, on 17 ianuarie 2018 - 11:57, said:

Ma intreb ce sens are discutia cu o persoana care considera ca pe cer nu exista nici un Soare, ca totul este o imagine in mintea lui.
Doar in anumite propozitii. In altele evolueaza, e electronist etc

 Testosteron, on 17 ianuarie 2018 - 11:55, said:

Da, dar vezi ca interactiunile acelea sunt denumite constiinta pentru ca ele nu se produc haotic ci respecta totusi niste legi.
Toate respecta niste legi

#1007
tovarashu

tovarashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.11.2017

 TOPCATBV, on 17 ianuarie 2018 - 11:56, said:

eu am bani in buzunar

nam vazut user mai paralel ca tine. aia e o bucata de hartie bo$$. e bani doar pentru ca si ceilalti zice ca e bani. daca ceilalti zice ca nu mai e, nu mai e

 Testosteron, on 17 ianuarie 2018 - 11:57, said:

Ma intreb ce sens are discutia cu o persoana care considera ca pe cer nu exista nici un Soare, ca totul este o imagine in mintea lui.

demonstreaza bo$$ ca e soare pe cer si bani in buzunar

#1008
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 TOPCATBV, on 17 ianuarie 2018 - 12:05, said:


Toate respecta niste legi
Corect. Din acest motiv au fost numite constiinta. Faptul ca sunt interactiuni care inerent respecta niste legi. Si aceste interactiuni conduc prin evolutie la constiinta de sine. Ceea ce am vrut noi sa aratam e ca constiinta de sine nu apare brusc in natura ci ca se dezvolta treptat prin interctiuni care respecte niste legi.

 tovarashu, on 17 ianuarie 2018 - 12:10, said:



demonstreaza bo$$ ca e soare pe cer si bani in buzunar
Stiinta a demonstrat-o, nu eu. Banii in buzunar sunt pt ca mi-am cumparat de dimineata ceva cu ei. Daca n-ar fi fost, acum mi-ar fi chiorait matzele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate