Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Departamentele HR ale multinationalelor - o bataie de joc!

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#91
neN3i

neN3i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 19.01.2007
@

View PostTsunnnami, on 14 noiembrie 2017 - 13:37, said:


HR il selecteaza iar, pentru ca SUNT PREA MULTE REZUMEE.
Il suna sa semneze contractul.


m-ai spart sincer cu rezumeele tale. Poti sa folosesti si cuvinte care exista deja, nu e nevoie sa inventezi altele Posted Image

#92
nick011

nick011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.11.2017

View Postuhu10uhu, on 14 noiembrie 2017 - 14:31, said:

Nu asta intentionam, nici n-as avea cum, la firma unde lucrez nu sunt joburi entry level si-n plus se fac verificari la sange inainte sa semneze ca te angajeaza.

@ initiator.
Cauta pe google academia testarii. Daca esti dispus sa investesti in cursuri , astia te pot ajuta. Si sunt multe firme de testare la noi, nu doar EA si Ubi. Unele pe gaming, altele pe software. Dar cum ti-am mai spus in celelalte comentarii, schimba-ti atitudinea, nu fi recalcitrant, invata sa comunici eficient.

NU,am terminat-o cu multinationalele din Romanistan.
Mai bine ma apuc sa am angajez ceva paznic sau la depozit dupa cum mi-a recomandat M4V3RiCk_. Cu bani stransi, ma fac freelancer, ceva vanzator online sau emigrez.  
Cred ca si ca vanzator in piata castig mai bine si as fi mai FERICIT.  
Eu caut sa muncesc undeva sa fiu si fericit, nu sa ma simt ca un robot.  
Din cate am auzit, pana si aia care fac munca forestiera si  tractoristii  sunt mai fericiti decat  sclavetii de la multinationale!  

Nu mai vreau bataie de cap. Mi-e sila de mediul corporatist  plin de pupincareala si sclavagie   din tara asta! Serios! Mi-e greata!









Cat despre Tsunnami:  .....vezi ca nu esti  om din OTEL.
Esti din carne si oase.  Odata se strica ceva la tine si dintr-o data nu o sa mai fii BUN DE NIMIC!
Si sa vezi ce bine o sa fie cand o sa te afli in situatia mea.

Stii ce se intampla cand razi de altii mai slabi? KARMA!
Tu , plecand de la 0, realizezi ca o sa mori sarac cum te-ai nascut!  Nu esti om de elita sa-ti permiti sa-ti bati joc de altii mai slabi decat tine si care se afla la ananghie!

O sa-ti vina si tie vremea cand o sa ajungi batran si neputincios si o sa ajung in situatia cand toti te vor arunca ca pe o masea stricata si nu te vor baga in seama!  
Mai ales ca esti  in State....ceea ce-i si mai delicios.

Sa-ti dea Domnul Dumnezeu de toate dupa sufletul tau putred de exploatator nenorocit !  


Si te rog frumos sa nu-mi mai dai replica. Te-am bagat la ignore.

Edited by nick011, 14 November 2017 - 16:23.


#93
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
@nick: nu asimila toate multinationalele cu EA si Ubisoft.
Fii mai optimist. Fiecare sfarsit e un nou inceput.
Fiecare sut in fund e un pas inainte!

#94
nick011

nick011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.11.2017
Pana una alta, as vrea sa discutam aici mai mult despre experiente negative despre HR decat persoana  mea  sau cariera mea care nu va priveste !

Sau cer moderatorilor sa inchida acest topic.

Edited by nick011, 14 November 2017 - 17:04.


#95
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
În orice companie, ai două stadii. Training-ul, unde nu se așteaptă nimic de la tine, doar să înveți, după care urmează munca propriu-zisă. Odată ce ajungi la muncă, ori produci, ori își iau la revedere și aia e. N-o să te țină nimeni luni întregi, de cât ai tu nevoie ca să bagi la cap. Ei te angajează ca să le produci ceva, iar chestia cu "sunt nou" ține destul de puțin. Cu atât mai puțin dacă ești irascibil, flegmatic, nu te înțelegi cu colegii.

Acum, vizavi de problema ta cu departamentul HR... N-ai tu treabă. Singurii care au treabă sunt șefii lor. Nu persoanele care îți preiau hârțogăraia și în fața cărora susții interviul sunt alea care te și angajează. De ce te-au chemat? Pentru că aveau nevoie de oameni, poate s-au uitat în grabă. Nu cred că se ocupă prea des cu persoane care sunt date afară și vin să se reangajeze la puțin timp după.


Problema voastră, a tinerilor, este că nu înțelegeți piața muncii și nu vă înțelegeți valoarea. Ați vrea să ieșiți din liceu/facultate, să picați pe un post plătit cu 2000 euro, cu program de muncă lejer și fără prea mult responsabilități. Problema e că nu sunteți singurii care vor asta, iar întâietate la posturile alea au ăia cu experiență. Ăia au dobândit experiența aia făcând cele mai prost plătite munci la rândul lor.


"Sclavagismul" de care vorbești tu, este o situație pe care o accepți. Iar ăsta, în principiu, se rezumă în diverse încălcări ale contractului de muncă, ținut peste program, muncit sâmbăta fără să fii plătit dublu, etc. Dar, din câte am văzut, nu a fost cazul la tine. Faptul că vorbești frumos cu un coleg sau cu un superior, ține de educație și respect, nu sclavagism. Vrei să fii respectat, trebuie să fii tu ăla care respectă în primul rând. Iar problema e că cei șapte ani de-acasă sunt cei mai greu de învățat la training. Relațiile interpersonale contează oriunde. Cu șeful, cu colegul, cu oricine. Vei lucra mult mai bine cu un coleg cu care te înțelegi bine decât cu unul pe care-l consideri flegmatic. Dacă ajungi să-i consideri pe toți proști, nu te aștepta ca ei să te considere altfel.

#96
nick011

nick011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.11.2017

View PostSmurfK, on 14 noiembrie 2017 - 17:12, said:

Ați vrea să ieșiți din liceu/facultate, să picați pe un post plătit cu 2000 euro,  

Ce 2000 euro OMULE visezi?

Eu zis sarut- mana si pentru 400 euro. Nu stiu de alti tineri.  



In rest aberezi!  

Pana una alta, salariul minim in Germania  e 1400 euro! Deci lasa-ma cu moralismele astea de 2 bani ca niciun tanar nu mai crede povestile pe care ni se serviti ca sa justificati sclavageala din firmele si multinationalele voastre imputite.  

Esti intr-o doaga de vrei ca noi romanii  sa fim exploatati si in 2020 pe 200 euro ca salariu minim  sau ce?

Edited by nick011, 14 November 2017 - 18:52.


#97
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Comparația cu Germania e absurdă. Nu te poți aștepta să ai salarii nemțești în România. În 2020 o să fim mai aproape, dar nu cu mult. Ne uităm și noi la Bulgaria, încercăm să ajungem Ungaria și Cehia din urmă până să ne gândim să ne apropiem de Germania.

Tinerii fără experiență muncesc pe salariul minim în orice țară. Cu timpul, capătă experiență, iar dacă aduc valoare și productivitate companiilor, ajung să câștige decent.

#98
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View PostneN3i, on 14 noiembrie 2017 - 14:47, said:

m-ai spart sincer cu rezumeele tale. Poti sa folosesti si cuvinte care exista deja, nu e nevoie sa inventezi altele Posted Image

resumé este cuvantul potrivit.
CV e altceva. CV este despre tine (curriculum vitae), rezumé este esenta experientei si a educatiei care SE APLICA unei slujbe, cariere

View Postnick011, on 14 noiembrie 2017 - 16:20, said:

Stii ce se intampla cand razi de altii mai slabi? KARMA!

Nu am ras de tine, stii sa citesti?

#99
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
După ce recunoČ™ti ca ai fost dat afara ca nu Č›i ai făcut treaba, te mai Č™i plângi ca nu te REangajeza. E clar, femeia a fost nepregătită dar nici tu n ai învăČ›at nimic din cele trei luni dacă nu Č›i-e nicio jena sa îČ›i publici eČ™ecul. Eu, ca angajator inteleg perfect ca nu te a reangajat.

Edited by gezahofi, 15 November 2017 - 09:38.


#100
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostSmurfK, on 14 noiembrie 2017 - 17:12, said:

În orice companie, ai două stadii. Training-ul, unde nu se așteaptă nimic de la tine, doar să înveți, după care urmează munca propriu-zisă. Odată ce ajungi la muncă, ori produci, ori își iau la revedere și aia e. N-o să te țină nimeni luni întregi, de cât ai tu nevoie ca să bagi la cap. Ei te angajează ca să le produci ceva, iar chestia cu "sunt nou" ține destul de puțin. Cu atât mai puțin dacă ești irascibil, flegmatic, nu te înțelegi cu colegii.


Problema voastră, a tinerilor, este că nu înțelegeți piața muncii și nu vă înțelegeți valoarea. Ați vrea să ieșiți din liceu/facultate, să picați pe un post plătit cu 2000 euro, cu program de muncă lejer și fără prea mult responsabilități. Problema e că nu sunteți singurii care vor asta, iar întâietate la posturile alea au ăia cu experiență. Ăia au dobândit experiența aia făcând cele mai prost plătite munci la rândul lor.


View Postnick011, on 14 noiembrie 2017 - 18:49, said:

Ce 2000 euro OMULE visezi?Eu zis sarut- mana si pentru 400 euro. Nu stiu de alti tineri.  

In rest aberezi!  

Esti intr-o doaga de vrei ca noi romanii  sa fim exploatati si in 2020 pe 200 euro ca salariu minim  sau ce?

400euro salariu costa "exploatatorul" vreo 700-800 la care se adauga costurile cu spatiul, logistica, administrarea si ce o mai costa pentru a iti face efectiv munca in conditii corecte si coerente. Ajunge sa il coste pe angajator postul tau vreo 1000euro/luna, bani pe care trebuie sa ii dea la timp fie ca ai produs fie ca nu. Daca esti incepator mai il costa si vreo 2-3 luni formarea, timp in care nu produci pentru el ci doar consumi. Daca dupa trei luni ai plecat el si-a asumat pierderea plus alte 2-3 luni necesare formarii altuia care cine stie ce face dupa...
Vrei 500euro salariu e ok, dar trebuie sa produci cel putin 1500euro pentru angajator. Sunt si angajatori care nu sunt corecti dar eu ma intreb intotdeauna cati au venit la ei sa se angajeze si au plecat dupa primele salarii primite ?! De ce se dau salarii mici in primele luni ? Tocmai pentru ca nu stiu cine la bate la usa si la ce sa se astepte...
Mergi undeva si spune ca lucrezi o perioada gratis si apoi negociezi, arata in perioada aia ca te pricepi si garantez ca vei avea cel putin salariul dorit. Daca e de vina HR ca tu ai revenit unde nu ai reusit e treaba lor pana la urma si nu cred ca te ajuta cu ceva ca la alte departamente, firme sau in alte tari e altfel decat ce vrei tu...

"noi romanii sa fim exploatati si in 2020" e o expresie a frustrarii date de neintegrare si o asteptare bazata pe povesti. Romanii nu sunt altfel, sunt tot oameni si daca aici e nasol de ce te-ar astepta in Germani cu bratele deschise? Au si ei neadaptatii lor care sunt mai scumpi Posted Image
Am citit zeci, poate sute de CV de pe ejobs. Posturile pe bune dar degeaba, nu prea era de ales...majoritatea cu experienta de 2-5 ani la cel putin 5-10 locuri de munca in perioada asta. Peste astea se adauga aplicarea unora fara a avea legatura cu postul, soferi, crupieri, barmani, ospatari, secretare, agenti asigurari, "avon" si cate si mai cate cand postul era pe o zona specificata si care cerea ori experienta in domeniu ori scoala in zona respectiva. Deci si cu ejobs cade, daca vrei se gasesti de lucru, dar de lucru nu de pierdut timpul, e si pe acolo...

Edited by superm, 15 November 2017 - 15:03.


#101
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008

View Postnick011, on 14 noiembrie 2017 - 18:49, said:

Ce 2000 euro OMULE visezi?

Eu zis sarut- mana si pentru 400 euro. Nu stiu de alti tineri.  



In rest aberezi!  

Pana una alta, salariul minim in Germania  e 1400 euro! Deci lasa-ma cu moralismele astea de 2 bani ca niciun tanar nu mai crede povestile pe care ni se serviti ca sa justificati sclavageala din firmele si multinationalele voastre imputite.  

Esti intr-o doaga de vrei ca noi romanii  sa fim exploatati si in 2020 pe 200 euro ca salariu minim  sau ce?
Atunci, poti sa te duci sa lucrezi in Germania unde salariul minim e 1400 de euro. Da' si cheltuielile sunt cheltuieli.

De fel, eu sunt mai direct. Dupa ce ca baietii incearca sa te ia si sa te invete...mai esti si tare-n gura cu ei si te astepti sa te si reangajeze. Atat de naiv... :)

Daca ai avea atat de mult nevoie de un job, ai arde-o low profile un timp pana simti ca esti independent, altfel doar te plangi si ramai pe banii parintilor!

#102
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
reactualizare la  ce am postat pe la inceput.:Azi incep in acelasi domeniu.Dar la draq,tot fara tigara.Pe viitor 2,3 luni pregatim planul B.self emp.Hai ura.

#103
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postnick011, on 13 noiembrie 2017 - 14:44, said:



Fata de call-centeruri, supermarkete, fast-fooduri,  da...poate ca salariul e mic, dar are cele mai bune conditii de munca din Romania la ora actuala.  


Esti sigur ca asa e?

#104
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008
Per total HR`u din "mariile" corporatii din tara e PRAF, mai grav decat atat, de la simplul fapt ca nu au demnitatea sa iti dea un raspuns negativ dupa aplicare, pana la reticienta din partea lor cand vine vorba de salariu.
Ca fapt divers, anul acesta mai mult am aplicat pentru companii din Suedia si UK, si cam la fiecare anunt am primit raspuns de confirmare, statusul procesului de recrutare, raspuns negativ. Asta numesc eu profesionalism.

Dovada... uitati si voi, mail trimis in luna Iulie, si raspuns primit in Noiembrie, am ramas blocat efectiv. It`s a NO, dar bine ca dau dovada de respect.

Attached Files



#105
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
dupa mine nici un astfel de raspuns nu-i ok. 5 luni de asteptare e prea mult.

mie mi s-ar parea ok un raspuns in maxim 2-3 zile in care sa ti se spuna daca jobul mai e disponibil si daca vei fi luat in calcul, apoi in cel mult 2 saptamani un follow-up cu un status (chiar si o amanare gen "inca strangem cv-uri", daca e cazul).

#106
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008

View Post_Smiley_, on 05 decembrie 2017 - 12:56, said:

dupa mine nici un astfel de raspuns nu-i ok. 5 luni de asteptare e prea mult.

mie mi s-ar parea ok un raspuns in maxim 2-3 zile in care sa ti se spuna daca jobul mai e disponibil si daca vei fi luat in calcul, apoi in cel mult 2 saptamani un follow-up cu un status (chiar si o amanare gen "inca strangem cv-uri", daca e cazul).

Adevarul e ca si uitasem, m-a intrebam si eu la ce job am aplicat acu 5 luni, dar na... totusi e ok initiativa de a te anunta macar. Pe bestjobs am facut la aplicari de mi s-o acrit.... si doar atat, nici un raspuns, nimic.

#107
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015
Sunt curios voi, cate scrisori de refuz ati scris la viata voastra?
Cand ati ales Vodafone ati scris celorlalti de ce ati ales Vodafone? Dar providerul de cablu? Ati scris competitiei lui?
E acelasi lucru.
De ce si-ar pierde cineva vremea cu cei de care n-au nevoie?
Datoria lor este fata de clientii lor. Voi nu sunteti cleint. Clientul este cel care da banul

#108
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
e vorba de bun simt

da, cand am avut mai multe oferte de job am ales una si celorlalti le-am telefonat si le-am explicat situatia

un mail nu costa nimic, mai ales daca e o companie organizata si HR-ul e capabil macar sa tina o evidenta cu cei intervievati. nu zice nimeni sa dea raspunsuri personalizate manual, e suficient un template ce genereaza automat mail-uri

Edited by Flat, 07 December 2017 - 09:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate