Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Departamentele HR ale multinationalelor - o bataie de joc!

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#37
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postrosix, on 13 noiembrie 2017 - 15:32, said:

Te-am deranjat de la vreun raft... ?  
Nu ca n-ar fi joburi decente pentru tineri, dar nu inteleg de ce sa bubuie metroul de anunturi cu joburi la raft ...

Ai grija la limbaj pustiule !
Nu ne tragem de sireturi, da ?

Spre informatia ta sunt System Administrator.

La mine in firma unu` ca tine incepe cu 350 de euro.
Asta daca treci de vreo 3-4 interviuri la numar !

Se mai negociaza dupa 3 luni -daca rezisti alea 3 luni.


In banii astia trebuie sa stii ce scrie prin CCNA 1 macar, sa ai idee de ceva Linux si sa manaci Server 2012.

Acum zi-mi tu unde e mai bine !
Unul cu atitudinea ta, nici portar nu l-ar pune.

Edited by M4V3RiCk_, 13 November 2017 - 15:37.


#38
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Sa stii ca nici afara nu e usor.Eu sant suspendat de vineri, dupa un an juma  continuati si eram bun rau in ce faceam,pt.ca am fumat O TIGARA.Da in contract pe undeva scrie ca nu e permis,angajatorul netolerand.Deci agentia m_a bagat in stand-by.Prevazator,acu juma de ora,prin telefon,am sunat la alta agentie si de lunea viitoare incep.Intrebarile de baza de baza au fost:cand sant nascut,de unde vin ca tara.Cand am mentionat ca am lucrat 1,5 in accelasi domeniu ---raspunsul a fost  ,brilliant,.Dar nu am spus ca-s suspendat,nu e treaba lor.Cand voi anunta ca plec, o voi face superonorabil,fara scandal.CA NU SE STIE NICIODATA.Si nu uita ,nimeni nu se invarte in jurul tau,tu te invarti in jurul lor.

#39
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostMikeSpike, on 13 noiembrie 2017 - 15:36, said:

Sa stii ca nici afara nu e usor.Eu sant suspendat de vineri, dupa un an juma  continuati si eram bun rau in ce faceam,pt.ca am fumat O TIGARA.Da in contract pe undeva scrie ca nu e permis,angajatorul netolerand.Deci agentia m_a bagat in stand-by.Prevazator,acu juma de ora,prin telefon,am sunat la alta agentie si de lunea viitoare incep.Intrebarile de baza de baza au fost:cand sant nascut,de unde vin ca tara.Cand am mentionat ca am lucrat 1,5 in accelasi domeniu ---raspunsul a fost  ,brilliant,.Dar nu am spus ca-s suspendat,nu e treaba lor.Cand voi anunta ca plec, o voi face superonorabil,fara scandal.CA NU SE STIE NICIODATA.Si nu uita ,nimeni nu se invarte in jurul tau,tu te invarti in jurul lor.
Ce bine le-ai spus.

#40
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postnick011, on 13 noiembrie 2017 - 15:33, said:



Cum mi-a spus si  M4V3RiCk_  prin PM:  
IT-ul a devenit in Romania o meserie ptr sclavi si spalatii pe creieri din multinationale.

"IT-ul" gen  callcenter :)

Daca una de la Vodafone care vorbeste la casca e in IT...eu sunt popa.

Da in romanica doar programatorii o duc bine, restul - se descurca.
Dar nu se vaieta nimeni. Sunt constienti ca trebuie sa invete ca sa ajunga la un os mai mare

#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostM4V3RiCk_, on 13 noiembrie 2017 - 15:36, said:

Spre informatia ta sunt System Administrator.

La mine in firma unu` ca tine incepe cu 350 de euro.
Asta daca treci de vreo 3-4 interviuri la numar !
Se mai negociaza dupa 3 luni -daca rezisti alea 3 luni.

Am tot respectul pentru munca ta, dar nu cred ca as ajunge vreodata in ipostaza sa ma milogesc pentru 350 de euro pe la voi.. ca sa am sansa unica in viata sa am acces la 3-4 interviuri si sa ma intreb, dupa aia, daca rezist 3 luni. Deci, pleci de la premise gresite.  Am crezut ca te-a iritat treaba aia cu Kauflandul... ca au luat-o produsele la vale de pe raft...

Edited by rosix, 13 November 2017 - 15:42.


#42
nick011

nick011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.11.2017

View Postuhu10uhu, on 13 noiembrie 2017 - 15:35, said:

  Nimeni nu vrea scandalagii.  
La Ubi am facut scandal dupa ce am fost demis din motive puerile. In saptamana respectiva mi-am vazut de treaba, am incercat sa invat, sa notez tot ce mi se spunea, am incercat sa ma adaptez conditilor, sa ma invat cu aplicatia...cu toate ca nu aveam pauza de masa.  
Iar cand ceream si eu ajutor de la  un coleg senior, imediat ma lua cu intepaturi,  cu ton nervos si irascibil,   de zici ca n-a mai dormit nopti intregi.....
Si asta dupa ce am realizat  ca...colegii care ma ajutau si se dadeau bine pe langa mine  de fapt ma raportau pe la spate la team-leader despre performantele mele (recunosc, am tras oleaca cu ochiul in monitorul colegului in care raporta in notepad mai toate despre mine, cum ca nu stiam sa folosesc controllerul....asta ca exemplu).

Edited by nick011, 13 November 2017 - 15:42.


#43
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostMikeSpike, on 13 noiembrie 2017 - 15:36, said:

Sa stii ca nici afara nu e usor.Eu sant suspendat de vineri, dupa un an juma  continuati si eram bun rau in ce faceam,pt.ca am fumat O TIGARA.Da in contract pe undeva scrie ca nu e permis,angajatorul netolerand.Deci agentia m_a bagat in stand-by.Prevazator,acu juma de ora,prin telefon,am sunat la alta agentie si de lunea viitoare incep.Intrebarile de baza de baza au fost:cand sant nascut,de unde vin ca tara.Cand am mentionat ca am lucrat 1,5 in accelasi domeniu ---raspunsul a fost  ,brilliant,.Dar nu am spus ca-s suspendat,nu e treaba lor.Cand voi anunta ca plec, o voi face superonorabil,fara scandal.CA NU SE STIE NICIODATA.Si nu uita ,nimeni nu se invarte in jurul tau,tu te invarti in jurul lor.

Pai zi lui fratiware...ca le zici bine !

Are impresia ca afara sunt cainii cu covrigii in coada.

Tigara? Stai sa vezi cand iti iei avertiment ca te duci sa te pisi de 2 ori in 4 ore.
A patit-o o amica.

A doua abatere, afara pe loc !

Locatia: Amazon Bristol, UK.

#44
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postnick011, on 13 noiembrie 2017 - 15:40, said:

La Ubi am facut scandal dupa ce am fost demis din motive puerile.
Si asta dupa ce am realizat  ca...colegii care ma ajutau si se dadeau bine pe langa mine  de fapt ma raportau pe la spate la team-leader despre performantele mele (recunosc, am tras oleaca cu ochiul in monitorul colegului in care raporta in notepad mai toate despre mine, cum ca nu stiam sa folosesc controllerul....asta ca exemplu).

Pai... vezi ca ajungi incet-incet sa vezi cum functioneaza lucrurile la job in Romania.  Cei mai mari barfitori la sefi sunt tocmai aia cu care fumezi o tigara in pauza.  Si nu prezinta lucrurile asa cum sunt ci asa cum le convine lor... Dar... daca frecai duda, in vazul celorlalti, acum, cine e vinovat?

#45
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postrosix, on 13 noiembrie 2017 - 15:40, said:

Am tot respectul pentru munca ta, dar nu cred ca as ajunge vreodata in ipostaza sa ma milogesc pentru 350 de euro pe la voi.. ca sa am sansa unica in viata sa am acces la 3-4 interviuri si sa ma intreb, dupa aia, daca rezist 3 luni. Deci, pleci de la premise gresite.  Am crezut ca te-a iritat treaba aia cu Kauflandul... ca au luat-o produsele la vale de pe raft...

Vezi...aici e problema ta :)

Inca nu realizezi ?

Atunci nu te mai plange !

Nu o sa vina nimeni sa iti dea mii de euro la inceput, oricat de bun ai fi.

In primul rand esti angajat si pastrat pentru atitudine, modul cum te comporti. Dupa te tin aia ptr cate meserie stii.
Daca dai fail la una din astea, zbori !

Dar primeaza atitudinea.

#46
nick011

nick011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.11.2017

View PostMikeSpike, on 13 noiembrie 2017 - 15:36, said:

Sa stii ca nici afara nu e usor.Eu sant suspendat de vineri, dupa un an juma  continuati si eram bun rau in ce faceam,pt.ca am fumat O TIGARA.Da in contract pe undeva scrie ca nu e permis,angajatorul netolerand.Deci agentia m_a bagat in stand-by.Prevazator,acu juma de ora,prin telefon,am sunat la alta agentie si de lunea viitoare incep.Intrebarile de baza de baza au fost:cand sant nascut,de unde vin ca tara.Cand am mentionat ca am lucrat 1,5 in accelasi domeniu ---raspunsul a fost  ,brilliant,.Dar nu am spus ca-s suspendat,nu e treaba lor.Cand voi anunta ca plec, o voi face superonorabil,fara scandal.CA NU SE STIE NICIODATA.Si nu uita ,nimeni nu se invarte in jurul tau,tu te invarti in jurul lor.
Eu ca nefumator, recunosc ca te-as fi dat afara Posted Image


Dar partea buna e ca  in tarile civilizate, daca te da afara pentru chestii minore,   gasesti pe loc alt job.Acum, zic ca te poti angaja la un job cu angajati majoritari fumatori.  Posted Image

#47
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View PostM4V3RiCk_, on 13 noiembrie 2017 - 15:41, said:


Pai zi lui fratiware...ca le zici bine !

Are impresia ca afara sunt cainii cu covrigii in coada.

Tigara? Stai sa vezi cand iti iei avertiment ca te duci sa te pisi de 2 ori in 4 ore.
A patit-o o amica.

A doua abatere, afara pe loc !

Locatia: Amazon Bristol, UK.

Pe ce post lucreaza?
Nici macar la mine in companie nu se intampla asa ceva si vreu sa-ti zic ca mai tampiti ca managerii de aici (Romania) nu am vazut pe nicaieri....

#48
nick011

nick011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.11.2017

View Postrosix, on 13 noiembrie 2017 - 15:43, said:

Pai... vezi ca ajungi incet-incet sa vezi cum functioneaza lucrurile la job in Romania.  Cei mai mari barfitori la sefi sunt tocmai aia cu care fumezi o tigara in pauza.  Si nu prezinta lucrurile asa cum sunt ci asa cum le convine lor... Dar... daca frecai duda, in vazul celorlalti, acum, cine e vinovat?
De frecat nu frecam menta....doar ca nu ma pricepeam si nu mi se explica cum trebuie.

View PostM4V3RiCk_, on 13 noiembrie 2017 - 15:41, said:



Tigara? Stai sa vezi cand iti iei avertiment ca te duci sa te pisi de 2 ori in 4 ore.
A patit-o o amica.

A doua abatere, afara pe loc !

Locatia: Amazon Bristol, UK.
Banuiesc ca mentioneaza in contract ca n-ai voie sa te duci la toaleta de 2 ori in 4 ore, nu?

Edited by nick011, 13 November 2017 - 15:50.


#49
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View Postnick011, on 13 noiembrie 2017 - 15:50, said:

Banuiesc ca mentioneaza in contract ca n-ai voie sa te duci la toaleta de 2 ori in 4 ore, nu?

In cazul asta inseamna ca nu a stiut sa-si negocieze contractul.

#50
nick011

nick011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.11.2017

View Postanarchy78_ro, on 13 noiembrie 2017 - 15:51, said:

In cazul asta inseamna ca nu a stiut sa-si negocieze contractul.


Mda, nu mai negociem salariul, ci orele de mers la toaleta.



Misto!  
Nici nu se mai poate numi capitalism.


E sclavagism  contractual corporatist   toata ziua!

Edited by nick011, 13 November 2017 - 15:53.


#51
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postanarchy78_ro, on 13 noiembrie 2017 - 15:48, said:

Pe ce post lucreaza?
Nici macar la mine in companie nu se intampla asa ceva si vreu sa-ti zic ca mai tampiti ca managerii de aici (Romania) nu am vazut pe nicaieri....

Era la banda picker/packer/ sorter

Un 3 in 1.

Asta a fost anul trecut, fix prin perioada asta.
Angajata prin Agentie.

In UK daca te uiti pe job-uri, 95% din ele vin de la angentii.
O chestie cat se poate de "capitalista" prin care se pot specifica urmatoarele:

- zero hour contract. Practic nu se obliga sa iti asigure un numar de ore minim pe saptamana. Insa tu trebuie sa fi la dispozitia lor
- concedieri on spot si fara comentarii, daca se incalca...dracu stie ce se incalca
- o laie zile de concediu
- o sumedenie de alte rahaturi unde ai doar obligatii si drepturi zero.

Insa ce e un mare plus, la englezi daca ai un fel de "getlement agrement", vorba e vorba !
Daca zic ca iti dau 5-6 zile de munca/saptamana garantate pana la - pai asa ramane !

Aici da, e jos palaria.

Bazeaza-te in schimb pe vorbele cuiva in Romania.
Si da, sunt foarte stricti cand vine vorba de incalcarea regulamentului.
Ori cand vad ca o dai in nesimtire & tupeu cand nu e cazul.

Daca ai dreptate cu ceva, gen "nu e ok calculat salariu, vrei mai mult de munca" si faci gura nu e problema.
Problemele apar cand o dai pe "nesimtire" tipic romaneasca.

Edited by M4V3RiCk_, 13 November 2017 - 15:58.


#52
nick011

nick011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.11.2017

View PostM4V3RiCk_, on 13 noiembrie 2017 - 15:53, said:

- zero hour contract. Practic nu se obliga sa iti asigure un numar de ore minim pe saptamana. Insa tu trebuie sa fi la dispozitia lor
- concedieri on spot si fara comentarii, daca se incalca...dracu stie ce se incalca
- o laie zile de concediu
- o sumedenie de alte rahaturi unde ai doar obligatii si drepturi zero.



Pe bune?

Pai si beneficii, nimic?

La EA, ca game-tester:
  • primeam fructe, ceai, cafea, lapte la dispozitie.
  • Cantina super-dotata.
  • Balcon pentru fumatori.
  • Console cu plasma pe care sa te joci FIFA in pauza.
  • servicii asigurate  de livrat Pizza
  • toate jocurile pe Origin deblocate ca sa le joci prin pauza....dar lumea juca mai mult Overwatch, WoW si Dota/LoL/HotS/Starcraft
Ce nu aveai voie:
  • nu aveai sa umbli pe telefon, nici sa ti-l scoti din buzunar....doar team-leazii au voie . Eu nici nu veneam cu el  la sediu.
  • aveai FB, Yahoo, Twitter,....chiar si SOFTPEDIA  restrictionate! Oricum nu ma interesa
La Ubisoft;
  • sala de fitness asigurata
  • sala de jocuri
  • biblioteca de jocuri
  • cont Uplay cu 15 jocuri
  • puteai sa stai pe telefon sa te joci, plus acces la retele sociale....dar numai in PAUZA!
  • petreceri
  • campionate de Dota/LoL in pauza
Pai cum sa ai asemenea beneficii in multinationalele romanesti.  



Si la ditamai Amazonul din UK   sa nu ai beneficii ?

Pe bune!


Ce sunt angajatii aia?
ROBOTI?

Edited by nick011, 13 November 2017 - 16:00.


#53
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View PostM4V3RiCk_, on 13 noiembrie 2017 - 15:53, said:

Era la banda picker/packer/ sorter

Un 3 in 1.

Asta a fost anul trecut, fix prin perioada asta.
Angajata prin Agentie.

In UK daca te uiti pe job-uri, 95% din ele vin de la angentii.
O chestie cat se poate de "capitalista" prin care se pot specifica urmatoarele:

- zero hour contract. Practic nu se obliga sa iti asigure un numar de ore minim pe saptamana. Insa tu trebuie sa fi la dispozitia lor
- concedieri on spot si fara comentarii, daca se incalca...dracu stie ce se incalca
- o laie zile de concediu
- o sumedenie de alte rahaturi unde ai doar obligatii si drepturi zero.

Eu am lucrat in UK la HSBC Holdings ( Birmingham ) - banca - departament IT - post engineering manager timp de 5 ani...in momentul angajari,negocierea contractului a durat mai bine de 4 ore...angajarea s-a facut tot prin intermediul unei companii de Human Resources.
Era stipulat in contract ca am voie la 6 pauze de tigara (exact cum am cerut initial) iar legat de mersul la toaleta din cate-mi amintesc,aveai voie sa te duci ori de cate ori vrei...bineinteles ca in momentul in care intrai respectiv ieseai din birou baga-i acces cardul si se vedea cat timp ai lipsit.

#54
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Unii care se angajeaza juniori nu stiu nici macar elementele esentiale ale comunicarii scrise, cum se compune un email, formule de adresare. Intra fara sa salute, intra in lift inainte ca acesta sa se goleasca, nu dau prioritate colegelor. Se sta mult la tigara, se barfeste mult, si apoi ne intrebam de ce nu merg bine treburile. Un ochi antrenat de manager, observa amanuntele astea si te taxeaza. E incredibil si cum se barfesc unii pe altii, la sefi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate