Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Apel Wifi Digi.Mobil

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1553 replies to this topic

#1531
Egyptian

Egyptian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 12.12.2023
Pe iPhone e fix ca la Vodafone, sta in VoWiFi doar la semnal foarte slab, singurii care intra automat e Orange.

#1532
qq37

qq37

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.10.2021
Am o intrebare despre SMS prin WiFi Calling. Am facut urmatoarele experimente cu mesaje trimise prin SMS (fara RCS) de pe alt telefon catre un numar Digi:

Experiment #1:
  • Digi in airplane mode, WiFi Calling functional dar SMS trimis de pe alt telefon nu este receptionat
  • Dezactivez airplane mode pe Digi, SMS de la #1 tot nu e receptionat.
  • Dezactivez WiFi Calling, si primesc SMS-ul de la #1
Experiment #2:
  • Digi in airplane mode, WiFi calling functional; trimit SMS dar nu este receptionat la Digi
  • Dezactivez airplane mode pe Digi, SMS de la #1 tot nu e receptionat.
  • Trimit un alt SMS catre Digi
  • In acelasi timp primesc mesajul de la #1 si cel de la #3 in ordinea in care au fost trimise, ca si cind al doilea mesaj l-ar debloca si pe primul.

Asa este normal sa functioneze, sau e o problema cu contul meu sau poate cu telefonul? Am facut experiente asemanatoare cu alti provideri si SMS e transmis cind WiFi Calling e activ.

Q

#1533
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 15.03.2018
cred ca se numeste sms over ip, sau ceva similar ..
doar vodafone au activ acest serviciu, acum nu stiu cat ar fi normal sa astepti dupa ce te conectezi la reteau mobila
poate dureza mai mult findca esti conectat la 4g ?

#1534
bluelaser

bluelaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 02.03.2006
Pe 4G merg smsurile la toti providerii. Prin wifi doar la Vodafone.

#1535
polar006140

polar006140

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 05.10.2007

 bluelaser, on 06 ianuarie 2024 - 13:31, said:

Pe 4G merg smsurile la toti providerii. Prin wifi doar la Vodafone.
defapt nu e prin prin 4g. E prin 2g/3g ims-ul e acelasi la 4g/wi-fi

#1536
bluelaser

bluelaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 02.03.2006
Exista sms prin 4G, poti testa cu blocare pe LTE only.

#1537
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
Nu stiu cum e la voi dar la mine pe iPhone 14 Pro daca stau pe mod avion cu wi-fi on si cu icoana Digi Ro Wi-fi activa 1 din 5 apeluri primite  e receptionat , restul suna inchis.
Pentru ca am semnal slab in casa 1 liniuta , as fi preferat sa stau doar pe apel wi-fi dar momentan nu se poate ...

Edited by Doggfather, 14 January 2024 - 18:23.


#1538
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,204
  • Înscris: 07.08.2003
Se poate: stai pe VoWifi dar cu reteaua selectata 2G. De cand folosesc asta nu mai am probleme.
E drept ca semnalul 2G e bun in casa. 4G am maxim 1 liniuța. .

Edited by daniel28, 15 January 2024 - 08:21.


#1539
sailor082

sailor082

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.02.2006

View PostDoggfather, on 14 ianuarie 2024 - 18:22, said:

Nu stiu cum e la voi dar la mine pe iPhone 14 Pro daca stau pe mod avion cu wi-fi on si cu icoana Digi Ro Wi-fi activa 1 din 5 apeluri primite  e receptionat , restul suna inchis.
Pentru ca am semnal slab in casa 1 liniuta , as fi preferat sa stau doar pe apel wi-fi dar momentan nu se poate ...
Când va exista un carrier bundle pentru rețeaua DIGI nu vor mai fii probleme. Deocamdată e un carrier generic ce foarte probabil conține sute de rețele din toată lumea și în care există severele de conectare , nimic altceva . Probabil ca implementarea aceasta fiind una generică a rămas la latitudinea Apple și fără nici o legatura cu preferințele rețelei în cauza , DIGI
De la iOS 17 când au lăsat la liber obțiunea în meniu de activare , ea există în absolut toate telefoanele compatibile și în absolut toate rețelele , doar ca în rețele care nu au acest serviciu după activare primești mesaj ca nu e funcțional . Astea le-am probat în cel puțin 4-5 rețele din Asia și Africa cu cartele sim din zonele respective
Așteptam ca Apple să introducă acest carrier bundle specific rețelei DIGI și evident toate astea la cererea DIGI către dânșii , până atunci ne vom lovi și de astfel de situații

Edited by sailor082, 15 January 2024 - 09:20.


#1540
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 10.10.2011
Nu cred ca setarile specifice Digi (Carrier Bundle) sunt rezolvarea. Sunt destule probleme deocamdata cu VoWiFi, s-au tot discutat pe aici, nu are rost sa le reluam. Se vor rezolva pe masura ce Digi mai ciocaneste pe la serviciul respectiv, daca isi da interesul. Si la orange erau probleme la inceput, imi aduc aminte de o vreme in care in CC ti se recomanda sa dezactivezi VoWiFi, acum pare ca s-au rezolvat. Deci faceti sesizari cand aveti probleme iar in rest... rabdare.

Edited by iRunaway, 15 January 2024 - 09:28.


#1541
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 10.10.2011
Completare: eu observ o problema pe VoWiFi si la apelurile initiate. De exemplu, cu VoWiFi activ si 2 linii de LTE in spate, de multe ori apelul sta mult fara sa se conecteze. Daca il las pana la urma o ia prin GSM (culmea, nu prin LTE, desi are si LTE). Daca inchid, il las o secunda si apelez din nou, merge "la sfert de cheie". Deci, cum ziceam, Digi mai are de lucrat la VoWiFi.

#1542
sailor082

sailor082

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.02.2006

View PostiRunaway, on 15 ianuarie 2024 - 14:39, said:

Completare: eu observ o problema pe VoWiFi si la apelurile initiate. De exemplu, cu VoWiFi activ si 2 linii de LTE in spate, de multe ori apelul sta mult fara sa se conecteze. Daca il las pana la urma o ia prin GSM (culmea, nu prin LTE, desi are si LTE). Daca inchid, il las o secunda si apelez din nou, merge "la sfert de cheie". Deci, cum ziceam, Digi mai are de lucrat la VoWiFi.
Da , într-adevăr se întâmpla așa dar curiozitatea e ca numai pe iPhone sunt ciudățeniile astea și tocmai din motivul acesta ziceam de acel carrier bundle care conține instrucțiuni clare de conectare , apel, etc
Am și un S21 Ultra pe care niciodată nu a făcut așa , funcționează totul corect
Ca să nu mai zic ca VoWifi pe iPhone intră cum și când vrea el pe când pe S21 Ultra când dă de wifi intră direct și acolo rămâne , ca e semnal full sau o liniuță . Pe iPhone random , nu are nici măcar implementarea ca la vodafone

Edited by sailor082, 15 January 2024 - 16:35.


#1543
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 10.10.2011
Nu sunt convins ca numai pe iPhone se intampla asa...

#1544
sailor082

sailor082

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.02.2006
Așa ca idee căci se vehicula ca pe iPhone intră când e semnal slab sau 2G ori la limita . Acum am 5G , semnal aproape full, 4 liniuțe din 5 și am VoWiFi activ

#1545
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 06.03.2004
Instrucțiunile clare se pot implementa si in default carrier.
Eu am lasat astazi  iPhone 15 pro max cu Digi pe mod avion cu vowifi activat,apelul divertat când nu e disponibil pe alt telefon.Mi-au intrat toate apelurile.

#1546
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 10.10.2011

View Postsailor082, on 15 ianuarie 2024 - 17:29, said:

Așa ca idee căci se vehicula ca pe iPhone intră când e semnal slab sau 2G ori la limita . Acum am 5G , semnal aproape full, 4 liniuțe din 5 și am VoWiFi activ

Excepția care confirmă regula. Și eu am pățit să-mi stea în VoWiFi cu semnal celular full, dar o singură dată. Nu s-a mai repetat.

#1547
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,204
  • Înscris: 07.08.2003
Mai are cineva probleme cu VoWifi azi? Pe iPhone primesc mesaj “contactați operatorul” și se face off butonul dedicat.

#1548
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 21.03.2005
Merge la mine. Am testat acum in modul avion si a intrat. L-am si inchis/deschis din setari, merge, apel la *888

Da si tu un restart la telefon...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate