Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Declarare accident dupa 24 ore

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Cat a trecut de la accident pana acum? Trei saptamani, o luna? Vrei sa-l reclami, fa-o daca nu-ti pasa de amenda si de suspendarea permisului. Vezi doar sa nu cazi din lac in put. Te-ai trezit prea tarziu pentru "a-i da peste nas". Pana una alta ti-a dat el cu tifla. Poate sa-ti fie mila de cineva ca-si pierde painea, nu zic nu ca doar e omeneste, dar in niciun caz de unul baut la volan. Asta nu, niciodata!  Din pacate omul te-a vazut "moale" si te-a "executat". Asta e, din greseli invatam toti sau cel putin ar trebui sa o facem. Sa nu te superi pe mine, nu vreau sa percepi cuvintele mele ca fiind jignitoare sau ironice dar un dus rece ne este tuturor necesar la un moment dat in viata. Pana la urma bine ca esti sanatos, ca fierul se repara. Alta data plateste suplimentar la RCA pentru a-ti putea repara masina la asiguratorul tau daca este de incredere.
Sper totusi ca macar ai invatat ceva din patania facuta si anume ca la un accident minor primele lucruri care trebuie facute imediat si pe loc, este sa ceri RCA-ul celuilalt si intocmirea amiabilei. Repet, pe loc, cu descrierea accidentului si cu semnaturile respective. Plus poze facute imediat la locul accidentului. Abia dupa aceea incepeti sa negociati eventuale despagubiri si neprezentarea la asigurator. Eu nu sunt de acord in principiu cu aceasta practica dar daca totusi va intelegeti pentru despagubiri, plata sa fie facuta imediat sau, in cel mai rau caz, in cateva ore. In cele 24 de ore il ai la mana, dupa aceea "adio si un praz verde". Daca celalalt nu vrea, vira ancora spre politie. El a avut experienta, te-a dus cu vorba pana a trecut termenul legal de prezentare la politie mergand pe ideea ca nu o sa renunti de buna-voie la permis si ti-a tras clapa.

Edited by gabrieln2016, 11 November 2017 - 15:52.


#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Chiar daca platea suplimentar, fara amiabila nu-i facea nimeni nimic.
Asta trebuie sa fie regula, completezi constatul amiabil. Chiar daca te intelegi cu el, pur si simplu il arunci.

#39
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
1) Euroins nu mai e demult ce era.
2) Tot ce ai relatat e lectie pentru tine
3) Daca te aduci la politie acum, o sa ai parte de repercursiuni asupra ta si posibil 0 pentru celalalt sofer.

Crezi ca e legal sa ceri/primesti bani pentru ascunderea unor evenimente? Adica tu il reclami la politie ca ala ti-a promis bani si nu ti i-a mai dat?

#40
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
S-a rezolvat

#41
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cum ?

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,885
  • Înscris: 20.10.2015

View PostHondarul_21, on 17 noiembrie 2017 - 02:08, said:

S-a rezolvat

View Postsilesax, on 17 noiembrie 2017 - 03:24, said:

Cum ?

I-a luat si lui permisul, :lol:

#43
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:)))..asta da rezolvare ...
cred ca i o dat banii.

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostHondarul_21, on 17 noiembrie 2017 - 02:08, said:

S-a rezolvat

View PostTsunnnami, on 17 noiembrie 2017 - 04:41, said:

I-a luat si lui permisul, Posted Image
amenda + permis = reparatie pe banii celuilat....
sau doar o amenda pentru declaratie falsa....
sau l-a amenintat si a rezolvat...

@Hondarul_21
sa sti ca ne-ai facut curiosi si nu e frumos sa ne ti in suspans...

Edited by arg, 17 November 2017 - 08:25.


#45
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
mi-am introdus organul reproducator in ea de situatie si am realizat ca nervii mei valoreaza mai mult decat 400 de lei (suma pe care trebuia sa o primesc). pe viitor rezolv legal.
mersi de pareri tuturor.

#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Spune complet.
Ai ramas cu paguba de la accident, dar ai primit si amenda si suspendarea permisului pt nedeclarare accident in 24 ore?
Sau nu ai mai mers la politie sa declari?

Insa cum repari masina ta? De unde dovada? Sau tot pe fals o faci si pe asta?

View PostHondarul_21, on 02 noiembrie 2017 - 22:49, said:

m-am impacat cu gandul ca imi voi repara masina pe banii mei ,vreau doar sa ii dau peste nas.
Dar parca erai mai hotarat! Acum? Gata hotararea?

Edited by dorin_2k, 17 November 2017 - 12:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate