Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Declarare accident dupa 24 ore

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
Salutare.

In urma cu 2 saptamni am avut un accident minor cu un respectabil domn care consumase alcool ( nu era vizibil baut dar mirosea). Fiind duminica si inchis la biroul de tamponari ,nu am mai declarat accidentul la politie si a ramas sa facem a2a zi amiabila.

Domul in cauza ce lucreaza la o firma de tractari auto (era chiar masina de firma) ma suna a2a zi si-mi propune sa imi plateasca jumate din suma daunelor cu conditia de a nu ii folosii asigurarea (la utilitare creste rca-ul mult in urma unui accident).

Aici e partea in care accept intelegerea desi eram 90% sigur de faptul ca este o greseala. Am acceptat din 2 motive. 1 este asigurat la euroins deci sanse mari sa nu imi iau bani deloc de la asigurator  si 2 ,am zis sa nu iau omului painea de la gura ,venitul lui depinzand de permisul de conducere.

Au trecut 2 saptamani de cand "imi da banii maine" si ideea este ca m-am cam saturat sa astept.

Intrebarea mea este..cam la ce amenda sa ma astept pentru faptul ca declar accidentul dupa 2 saptamani?

Vreau sa discutam strict la subiect, stiu si eu ca am facut o greseala.

Edited by Hondarul_21, 02 November 2017 - 22:31.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
290 lei si 30 zile suspendare permis.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu amenda coteaza. Conteaza ca ti se suspenda permisul.

#4
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Vezi ca pe langa amenda, ti se suspenda si permisul pt 30 de zile, chiar daca esti nevinovat.

#5
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Pai daca zici ca era beat, ciuciu reparatie pe asigurarea lui.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
290 e jumate din minim insa. 4-5 puncte amenda iei.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 68x95, on 02 noiembrie 2017 - 22:43, said:

Pai daca zici ca era beat, ciuciu reparatie pe asigurarea lui.
De unde ai scos prostia asta?

#8
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
mersi fain pt raspunsuri.

nu ma intereseaza ca imi suspenda permisul o luna. am masina ca si moft ,nu ca si necesitate,insa el traieste din asta.

m-am impacat cu gandul ca imi voi repara masina pe banii mei ,vreau doar sa ii dau peste nas.

 slai, on 02 noiembrie 2017 - 22:47, said:

De unde ai scos prostia asta?
nu a zis o prostie . asa e legea in Romania. daca faci accident cu unul baut,rca-ul nu este valabil chiar daca esti nevinovat. ca sa iti recuperezi dauna,trebuie sa il dai in judecata. cu alte cuvinte legea incurajeaza sa nu declari faptul ca vinovatul este baut

#9
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

 slai, on 02 noiembrie 2017 - 22:47, said:

De unde ai scos prostia asta?

Reformuleaza.

#10
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,961
  • Înscris: 13.11.2016

 Hondarul_21, on 02 noiembrie 2017 - 22:30, said:

Am acceptat din 2 motive. 1 este asigurat la euroins deci sanse mari sa nu imi iau bani deloc de la asigurator  si 2 ,am zis sa nu iau omului painea de la gura ,venitul lui depinzand de permisul de conducere.

Ai gresit enorm ! Acum un an am avut un accident tot din cauza unui domn, mort de beat, asigurat la euroins ! Tataie a fugit de la locul acidentului, politia l-a gasit in cel mult o ora. S-a refugiat in apartament refuzand sa deschida agentului de la circulatie.  A 2-a zi s-a prezentat la politie, suportand rigorile legii. Dupa o luna mi-am recuperat masina de la service. Trebuie sa recunosc, nu a fost prea usor... dar nu am platit niciun ban din buzunar...

#11
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 68x95, on 02 noiembrie 2017 - 22:43, said:

Pai daca zici ca era beat, ciuciu reparatie pe asigurarea lui.
Nu ai dreptate!
Potrivit "Legea nr. 132/2017 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto pentru prejudicii produse terților prin accidente de vehicule și tramvaie":
Art. 11. - Riscurile acoperite
(3) Indiferent de locul în care s-a produs accidentul de vehicul - pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulației publice, în incinte și în orice alte locuri, atât în timpul deplasării, cât și în timpul staționării vehiculului asigurat, asigurătorul RCA acordă despăgubiri până la limita de răspundere prevăzută în contractul RCA pentru:
e) prejudiciile provocate terților, drept consecință a conducerii vehiculului sub influența băuturilor alcoolice sau a stupefiantelor.

Ideea e ca (din cate stiu) ulterior asiguratorul se poate indrepta impotriva conducatorului auto vinovat pentru recuperarea sumelor platite ca daune.

#12
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
:) sa nu dai peste unul...

#13
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 al-padrino, on 02 noiembrie 2017 - 22:57, said:

Dupa o luna mi-am recuperat masina de la service. Trebuie sa recunosc, nu a fost prea usor... dar nu am platit niciun ban din buzunar...
Acum depinde si despre ce daune este vorba. Daca e doar o aripa zgariata / indoita, aia cred ca o rezolvi cu 3-400 de lei, si in maxim o saptamana, nu stai sa-ti mai bati capul cu asiguratorii si sa stai fara masina aiurea. Pe de alta parte, daca vorbim de daune de mii de lei, e alta poveste.

Stiu ca in principiu nu prea ar trebui sa dai bani de la tine pentru prostia altuia, dar in realitate (care nu e ideala) depinde care e raportul intre suma de bani si cat de urgent ai nevoie de masina...

Edited by dasvik, 02 November 2017 - 23:08.


#14
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,961
  • Înscris: 13.11.2016

 dasvik, on 02 noiembrie 2017 - 23:04, said:

Acum depinde si despre ce daune este vorba. Daca e doar o aripa zgariata / indoita, aia cred ca o rezolvi cu 3-400 de lei, si in maxim o saptamana, nu stai sa-ti mai bati capul cu asiguratorii si sa stai fara masina aiurea. Pe de alta parte, daca vorbim de daune de mii de lei, e alta poveste.
La mine a fost dauna de 8000 de lei, cred si eu ca e alta poveste !

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 Hondarul_21, on 02 noiembrie 2017 - 22:49, said:

m-am impacat cu gandul ca imi voi repara masina pe banii mei ,vreau doar sa ii dau peste nas.
Ar fi culmea ca celalalt sofer sa fi mers deja si a declarat accidentul in 24 ore. Astfel el scapa. Si tu nu.
Ai fost pacalit. Asta e.

#16
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 al-padrino, on 02 noiembrie 2017 - 23:08, said:

La mine a fost dauna de 8000 de lei, cred si eu ca e alta poveste !
Tocmai, initiatorul a spus ca el a avut un accident minor, si tu i-ai spus ca a "gresit enorm". Fiecare cu parerea, ce-i drept, dar din cate spui, nu cred ca poti compara accidentul tau cu al lui.

Acu' depinde si ce masina conducea, ca reparatia dupa un accident minor la un Lambo te costa mai mult decat o masina obisnuita intreaga Posted Image

Edited by dasvik, 02 November 2017 - 23:12.


#17
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,961
  • Înscris: 13.11.2016

 dasvik, on 02 noiembrie 2017 - 23:12, said:

Tocmai, initiatorul a spus ca el a avut un accident minor, si tu i-ai spus ca a "gresit enorm". Fiecare cu parerea, ce-i drept, dar din cate spui, nu cred ca poti compara accidentul tau cu al lui.

Acu' depinde si ce masina conducea, ca reparatia dupa un accident minor la un Lambo te costa mai mult decat o masina obisnuita intreaga Posted Image

De acord cu tine. Chiar daca era ala asigurat la euroins, nu trebuia sa dea inapoi ! Initial si eu am avut ceva ezitari, dar am mers inainte. Trebuie doar sa te tii un pic de ei !

#18
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 dorin_2k, on 02 noiembrie 2017 - 23:11, said:

Ar fi culmea ca celalalt sofer sa fi mers deja si a declarat accidentul in 24 ore. Astfel el scapa. Si tu nu.
Ai fost pacalit. Asta e.

am patit asa ceva. face soferul (era o soferita), nu ca ea nu merge la udriste. se mergea udriste pe atunci. eu zic, asta e, nu te do daca nu vrei. tot spunea voalat ca nu's ce pile are. ajung acolo si vad ca ea era deja la coada...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate