Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Declarare accident dupa 24 ore

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

 68x95, on 02 noiembrie 2017 - 22:43, said:

Pai daca zici ca era beat, ciuciu reparatie pe asigurarea lui.
Asta e excludere pe Casco, nu pe RCA.

#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
daca e beut si imi atinge numa oglinda,chem instant politia,toleranta 0 la beutura si volan,mai ceva precum apa si uleiul

#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 caiuscorneliu, on 03 noiembrie 2017 - 00:15, said:

Asta e excludere pe Casco, nu pe RCA.
si atunci cand esti tu baut, nu ala de te buseste.

Euroinsul despagubeste destul de o. K. acum, chiar ok la pagube minore. Rezultatul a două firme de asigurări băgate în faliment.

#22
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Se despăgubește pe RCA indiferent dacă vinovatul e băut sau nu. Asta pentru că spre deosebire de Casco unde păgubitul este chiar asiguratul și-și asumă excluderea din poliță fiind în cunoștință de cauză la RCA păgubitul nu are nicio vină că vinovatul este băut. Se despăgubește și ulterior firma de asigurări recuperează în instanță paguba de la vinovatul băut.

PS. Acum am văzut. Da. Și în cazul expus de tine nu se despăgubește, evident, se consideră că fiind chiar și păgubit nu aveai ce căuta pe drumurile publice fiind sub influenta băuturilor alcoolice.

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 Hondarul_21, on 02 noiembrie 2017 - 22:49, said:

cu alte cuvinte legea incurajeaza sa nu declari faptul ca vinovatul este baut

nu are nici o legatura cu ce incurajeaza legea.
Are legatura cu faptul ca esti singurul responsabil daca te urci la volan beat.
Si tu sa ai companie de asigurari, ai asigura orbi sa conduca masina?

Greseala a fost ca nu ati facut amiabila atunci pe loc.

Ce treaba are asgurarea lui?
Chiar daca e de vina si el nu cere bani asigurarii, si iti da tie sa-ti repari masina, lui nu-i creste rata

#24
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

 68x95, on 02 noiembrie 2017 - 22:43, said:

Pai daca zici ca era beat, ciuciu reparatie pe asigurarea lui.
Aberatii!

#25
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
@Initiator - ai facut o greseala. Sper sa inveti din asta.

In situatii din astea in care te loveste unu` baut - chemi politia. Daca a baut azi, o sa bea si alta data. Si poate data viitoare omoara pe cineva. Nu inteleg atitudinea asta "intelegatoare" la adresa unora care conduc bauti; cu atat mai mult cu cat traiesc din condus, deci practic te lovesti zilnic de ei in trafic.

Acum degeaba mai declari, nu poti dovedi ca mirosea a bautura acu` 2 saptamani.

#26
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

 Hondarul_21, on 02 noiembrie 2017 - 22:30, said:

Salutare.

In urma cu 2 saptamni am avut un accident minor cu un respectabil domn care consumase alcool ( nu era vizibil baut dar mirosea). Fiind duminica si inchis la biroul de tamponari ,nu am mai declarat accidentul la politie si a ramas sa facem a2a zi amiabila.

Domul in cauza ce lucreaza la o firma de tractari auto (era chiar masina de firma) ma suna a2a zi si-mi propune sa imi plateasca jumate din suma daunelor cu conditia de a nu ii folosii asigurarea (la utilitare creste rca-ul mult in urma unui accident).

Aici e partea in care accept intelegerea desi eram 90% sigur de faptul ca este o greseala. Am acceptat din 2 motive. 1 este asigurat la euroins deci sanse mari sa nu imi iau bani deloc de la asigurator  si 2 ,am zis sa nu iau omului painea de la gura ,venitul lui depinzand de permisul de conducere.

Au trecut 2 saptamani de cand "imi da banii maine" si ideea este ca m-am cam saturat sa astept.

Intrebarea mea este..cam la ce amenda sa ma astept pentru faptul ca declar accidentul dupa 2 saptamani?

Vreau sa discutam strict la subiect, stiu si eu ca am facut o greseala.
si noi vrem sa te credem ca fiind duminica era inchis la politie? numai deastia sunteti pe aici...

#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Acum vreo doi ani , unul a lovit din spate masina prietenei mele . Era el de vina , noaptea , usor baut si cu masina cu numere expirate ...deci dosar penal . Apeland la un cunoscut comun m-a rugat sa nu-i fac necazuri ca plateste el bara si vopsitul . A durat 6 luni , timp  care l-am tot sunat si m-a inregistrat  dupa ce mi-a zis ca el nu mai plateste nimic pentru  ca este vina prietenei ca nu a declarat accidentul. Dupa cum stiti : "facerea de bine ...= incest  ". Nu va lasat pacaliti , indiferent de problema , apelati la autoritati pentru a se mentiona legal cadrul evenimentului. Altfel va expuneti la mari probleme .

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar de ce nu esti si tu ca celalalt si te duci maine la politie si spui ca te-a lovit in seara precedenta.
Cum probeaza ala ca nu e asa ?
Singurul risc e sa fi declarat el deja accidentul... caz in care deja te luau :) asa ca mergi si spune cum am zis...

Edited by exceswater, 03 November 2017 - 11:19.


#29
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Mergi si declara exact ce s-a intamplat. Tu incerci sa ajuti un individ care bea la volan, cu toate ca isi castiga bani din asta, care nu are cuvant si te duce cu zaharelul de ceva vreme. Ajuta oameni care merita, nu pe oricine intalnesti in cale.

#30
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
In caz de accident, exista doar doua variante legale si corecte: constatarea amiabila sau declararea accidentului la politie, pe cat posibil in termenul de 24 de ore.
Daca vinovatul nu vrea sa foloseasca asigurarea, se poate oferi sa plateasca PE LOC o suma de comun acord cu pagubitul, iar acesta sa scrie pe formular ca nu are pretentii de despagubire pe RCA, intrucat a fost deja despagubit de vinovat.
Frumos si civilizat.

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 Hondarul_21, on 02 noiembrie 2017 - 22:30, said:

Salutare.

In urma cu 2 saptamni am avut un accident minor cu un respectabil domn care consumase alcool ( nu era vizibil baut dar mirosea). Fiind duminica si inchis la biroul de tamponari ,nu am mai declarat accidentul la politie si a ramas sa facem a2a zi amiabila.

Domul in cauza ce lucreaza la o firma de tractari auto (era chiar masina de firma) ma suna a2a zi si-mi propune sa imi plateasca jumate din suma daunelor cu conditia de a nu ii folosii asigurarea (la utilitare creste rca-ul mult in urma unui accident).

Aici e partea in care accept intelegerea desi eram 90% sigur de faptul ca este o greseala. Am acceptat din 2 motive. 1 este asigurat la euroins deci sanse mari sa nu imi iau bani deloc de la asigurator  si 2 ,am zis sa nu iau omului painea de la gura ,venitul lui depinzand de permisul de conducere.

Au trecut 2 saptamani de cand "imi da banii maine" si ideea este ca m-am cam saturat sa astept.

Intrebarea mea este..cam la ce amenda sa ma astept pentru faptul ca declar accidentul dupa 2 saptamani?

Vreau sa discutam strict la subiect, stiu si eu ca am facut o greseala.


mai da rau te-ai ars.... tu la vasta ta mai crezi in mos craciun.....
1. a cui a fost vina?
2. mai ai filmarea video?
3. acum e greu de dovedit ca era baut
4. esti dus cu pluta, atnuci trebuia telefon la 112 si sa spui ca ai fost lovit in trafic de unul beat... ii luai numarul oricum chiar daca statea sau fugea....
5. cum demonstrezi tu acu' accidentul? martori, declaratii bla bla, ala si-a reparat masina si-l doare in prastie.... daca te duci la politie fara proba video si martori te mai alegi si cu "marturie mincinoasa"....
6. inclusiv inregistrarile de pe la benzinari, banci, politie locala, supravechere trafic, etc nu mai sunt ca au fost suprascrie .....

p.s. https://forum.softpe...utovehiculului/

Edited by arg, 03 November 2017 - 16:31.


#32
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010

 arg, on 03 noiembrie 2017 - 16:29, said:

mai da rau te-ai ars.... tu la vasta ta mai crezi in mos craciun.....
1. a cui a fost vina?
2. mai ai filmarea video?
3. acum e greu de dovedit ca era baut
4. esti dus cu pluta, atnuci trebuia telefon la 112 si sa spui ca ai fost lovit in trafic de unul beat... ii luai numarul oricum chiar daca statea sau fugea....
5. cum demonstrezi tu acu' accidentul? martori, declaratii bla bla, ala si-a reparat masina si-l doare in prastie.... daca te duci la politie fara proba video si martori te mai alegi si cu "marturie mincinoasa"....
6. inclusiv inregistrarile de pe la benzinari, banci, politie locala, supravechere trafic, etc nu mai sunt ca au fost suprascrie .....

p.s. https://forum.softpe...utovehiculului/

1.ti-ai luat permisul saptamana trecuta,deci nu-mi da sfaturi te rog
2.ti-ai luat permisul saptamana trecuta,deci nu-mi da sfaturi te rog
3.ti-ai luat permisul saptamana trecuta,deci nu-mi da sfaturi te rog
4.ti-ai luat permisul saptamana trecuta,deci nu-mi da sfaturi te rog
5.ti-ai luat permisul saptamana trecuta,deci nu-mi da sfaturi te rog

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
auzi colegu, de cate ori ai citit oug-ul si regulamentul?
tu crezi ca m-am nascut in ziua cu permisul?
nu ai decat sa speri mai departe ca vine "mos craciun" cu banii de reparatie...

si sa-i citez pe veterani: "drumuri bune!"

Edited by arg, 07 November 2017 - 16:53.


#34
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Daca cel care ti-a lovit masina si-a reparat-o pe a lui si nu mai sunt urme rezultate in urma accidentului, mergi degeaba la politie, asta in cazul in care nu exista martori.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@titoo
se duce cu:
"5.ti-ai luat permisul saptamana trecuta,deci nu-mi da sfaturi te rog"

Edited by arg, 08 November 2017 - 02:02.


#36
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010

 titoo, on 08 noiembrie 2017 - 01:49, said:

Daca cel care ti-a lovit masina si-a reparat-o pe a lui si nu mai sunt urme rezultate in urma accidentului, mergi degeaba la politie, asta in cazul in care nu exista martori.

Am filmarea ,am mesajele sms d ela el,am acr audio cu toate discutiile.cu el la telefon.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate