Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Apel la 112 - lipsa de profesionalism (cazuti in cap)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

 iulian160380, on 23 octombrie 2017 - 06:39, said:

Lasa ca nici cu cei de la salvare nu mi-e rusine...

 SpeedDemon, on 23 octombrie 2017 - 09:01, said:

Asa merge treaba la noi. Sper totusi ca e o exceptie si ca restul politistilor sunt mai profesionisti.

 Benderbut, on 23 octombrie 2017 - 11:49, said:

Eficienta presei in astfel de cazuri nu reprezinta nici 5 % . Trebuie ca justitia si autoritatile sa isi faca treaba.

Mi s-a intamplat in Germania sa sun sa chem ambulanta pentru o fata lovita de masina si aruncata cu capul intr-un ghiveci de beton.
"Ce culoare avea semaforul cand a trecut strada victima?"
Ambulanta a ajuns dupa 12 minunte
Koblenz, Germany:

https://goo.gl/maps/oTiPxdrAVoy


 adisz, on 23 octombrie 2017 - 14:14, said:


Lucrurile astea se pot rezolva simplu,fara efort financiar deosebit prin montarea camerelor video.Iar figurantii de genul care a raspuns la telefon,nici n-ar mai fi pe statul de plata.Auzi acolo,ofiterul de serviciu de la Politia Judeteana.
Vina cui este ca societatea a ajuns in asa hal de degradare?A clasei politice care nu doreste schimbarea vietii cotidiene.

Si mai simplu, amenzi de peste 2,000lei pentru apeluri false si la fiecare chemare de salvare, marci banul, 100 de lei

#20
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 Tsunnnami, on 23 octombrie 2017 - 18:06, said:

la fiecare chemare de salvare, marci banul, 100 de lei
Cine marca banu' ?  Ala care suna, chiar daca-i apel justificat ?  Atunci poti muri linistit in strada, din partea mea, ca io nu sun la salvare.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

 Barboso, on 23 octombrie 2017 - 19:19, said:

Cine marca banu' ?  Ala care suna, chiar daca-i apel justificat ?  Atunci poti muri linistit in strada, din partea mea, ca io nu sun la salvare.

Nu, cel care are nevoie

#22
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Si asigurari de sanatate plus impozite de ce mai plateste ?

Edited by Barboso, 23 October 2017 - 19:35.


#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

 Barboso, on 23 octombrie 2017 - 19:34, said:

Si asigurari de sanatate de ce mai plateste ?

Pai ii ia de la asigurari.
Sa zicem ca ai dreptul la max 2 pe an, dupa care marci banul, sa vezi ce se schimba...
Ca aici in Hamerica, mergi singur cu masina ta la urgente, :lol:

#24
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,618
  • Înscris: 23.09.2017

 Tsunnnami, on 23 octombrie 2017 - 19:36, said:


Tsunnnami, hai sa nu exageram. Poate ce ai intalnit tu, a fost o exceptie, o uscatura. Asta nu inseamna ca este generalizat. Acum or sa creada toti ca in Germania daca esti lovit de o masina si zaci pe asfalt nu te baga niciun serviciu de urgenta in seama. Am trait in Germania destul si recent ca sa iti pot confirma ca nu este asa. Daca ai vedea cat de promti sunt si de ce profesionalism dau dovada (politia cel putin (atat cunosc)).

Edited by alex342, 23 October 2017 - 20:49.


#25
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 alex342, on 23 octombrie 2017 - 02:03, said:

Imi trimite un prieten o filmare de pe youtube halucinanta zic eu. Este vorba despre un apel la 112 prin care se anunta prezenta unui sofer beat pe sosea. "Politia" ii raspunde celui care a semnalat prin " Asa, si? Ce problema e asta? Asa, si ce? Care e problema?"  Posted Image

Pe mine ma bufnit rasu la ce tampenie mi-a fost dat sa aud. Dar sa stiti ca e de plans. Daca in halul asta am ajuns...

Nu ii sanctioneaza nimeni pe indivizii astia?



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_8ziSg0662s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


În primul rând atitudinea operatoarei de la 112 mi s-a părut foarte profesională, exact ce trebuie să te aștepți de la un serviciu de urgență.
Problema e la dispecerul județean de poliție unde răspunde un Dorel sculat din somn căruia i se rupe de orice și-i deranjant că i se strică somnul.

Haideți să nu amestecăm lucrurile și să punem blamul acolo unde este meritat.

Edited by DaculScoril0, 23 October 2017 - 21:02.


#26
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,618
  • Înscris: 23.09.2017
Eram intr'o statiune vara si cativa baieti s-au luat la bataie in fata unui club. Unul primeste un pumn si cade lat la pamant fara sa mai miste (a dat cu capul de asfalt). Apelez 112 si comunic situatia. Dupa 5 min nimic. Sun iar.  Trec alte 5-10 minute - nimic. Lumea se stransese ca la urs iar cel cazut intrase in niste spasme ceva. M-am speriat, am crezut ca isi da duhul. Din cate stiam convulsiile apar la lovituri la cap, cand creierul este afectat.  Sun si imi raspunde aceeasi dispecera care ma ia la ture ca ambulanta "o sa vina cand o sa vina" (WTF?!), ce o tot "fut" la cap. Enervat i-am spus ca acele convorbiri au fost inregistrate de catre mine, au trecut deja 15-20 de minute si ala o sa moara sigur pt ca deja incepuse sa aiba convulsii, politistii ajunsi la fata locului erau martori. In cazul in care moare acolo, voi depune marturie ca sa fie anchetata pt gestionarea defectuasa. A amutit si mi-a zis ca ia legatura in acel moment cu ambulanta. In maxim 4 minute ambulanta sosise. Cu toate ca politia era deja acolo de cateva minute, se uitau neputinciosi, habar n-aveau ce sa ii faca. Sincer nici eu.

Nu stiu daca a murit sau nu pana la urma.


"Convulsiile sunt spasme (contracţii) necontrolate produse de activitatea electrică anormală a creierului. Doarece creierul poate fi afectat total sau doar parţial, manifestările convulsiilor sunt foarte variate. Convulsiile pot apărea în aproape toate tipurile de afectare a creierului, inclusiv leziuni şi infecţii."
sursa http://www.csid.ro/s...ulsii-11234535/

Edited by alex342, 23 October 2017 - 21:05.


#27
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 alex342, on 23 octombrie 2017 - 02:03, said:


Ma scuzati dar ma crucesc. Oameni mai dobitoci ca astia, va jur ca n-am mai vazut. Cat de dobitoc poti sa fii?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D5AstYQZvVs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ce dovedește asta? 15 secunde dintr-un apel de 11 minute?
Chiar și așa mie mi s-a părut o secvență normală în care operatorul încearcă să obțină cât mai multe date de la un martor foarte emoționat și un pic incoerent, normal pentru situația dată.

 alex342, on 23 octombrie 2017 - 21:04, said:

Eram intr'o statiune vara si cativa baieti s-au luat la bataie in fata unui club. Unul primeste un pumn si cade lat la pamant fara sa mai miste (a dat cu capul de asfalt). Apelez 112 si comunic situatia. Dupa 5 min nimic. Sun iar.  Trec alte 5-10 minute - nimic. Lumea se stransese ca la urs iar cel cazut intrase in niste spasme ceva. M-am speriat, am crezut ca isi da duhul. Din cate stiam convulsiile apar la lovituri la cap, cand creierul este afectat.  Sun si imi raspunde aceeasi dispecera care ma ia la ture ca ambulanta "o sa vina cand o sa vina" (WTF?!), ce o tot "fut" la cap. Enervat i-am spus ca acele convorbiri au fost inregistrate de catre mine, au trecut deja 15-20 de minute si ala o sa moara sigur pt ca deja incepuse sa aiba convulsii, politistii ajunsi la fata locului erau martori. In cazul in care moare acolo, voi depune marturie ca sa fie anchetata pt gestionarea defectuasa. A amutit si mi-a zis ca ia legatura in acel moment cu ambulanta. In maxim 4 minute ambulanta sosise. Cu toate ca politia era deja acolo de cateva minute, se uitau neputinciosi, habar n-aveau ce sa ii faca. Sincer nici eu.

Nu stiu daca a murit sau nu pana la urma.

foarte ”macho” atitudinea ta! Data viitoare să-ți iei și o capă, o cagulă sau măcar o bandana și un sombrero.
Te-ai gândit totuși că e posibil să dureze mai mult de 15 minute să ajungă o ambulanță din Constanța sau de unde o fi staționată ea până nu știu unde pe litoral? Chiar dacă șoferul bagă pedala la podea?

#28
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,618
  • Înscris: 23.09.2017

 iulian160380, on 23 octombrie 2017 - 06:39, said:

Lasa ca nici cu cei de la salvare nu mi-e rusine... zilele trecute am vrut sa ajut un batran care s-a impiedicat de bordura si-i curgea sangele din cap ca-si sparsese capu' ...sun la 112.... imi da salvarea iar cucoana de acolo imi spune sa-l intreb pe batranul acela care era inconstient si halucina daca "doreste ajutorul salvarii".... i-am spus cucoane ca nu-i intreaga la cap.... ca ce ajutor sa vrea ca omul asta poate trage sa moara si intr-un final dupa vreo 15 minute (timp in care am stat langa batranul acela) a venit un echipaj de salvare sa se ocupe de el. Omul nu era beat cum imi spusese "nesimtita" de la call-center-ul salvarii.... "lasa-l acolo ca-i beat sa se duca acasa cand se trezeste ca nu stam sa ne imputa masina salvarii".
Cazuri dinastea de functionari "birocrati" ar trebui eliminati din sistem, nu se gandesc nicio clipa ca-n cazul aluia beat poate sa le omoare un neam de-al lor pe strada (cazu topicului) sau in cazul meu ca batranul acela putea sa fie intamplator tatal ei. Degeaba raspunde cu promptitudine cei de la 112 cand apelu este preluat si raspunde niste prosti de joasa speta care in loc sa te ajute te ia la misto
Poate asa s'a gandit si respectiva cu care am vorbit.
"Golani beti iesiti din club. Da-i incolo, asa le trebuie"

Mda...ce sa mai comentez, DaculScoril0 Posted Image Daca asta crezi, asa o fi.

LE: apropo, ambulanta a venit ghici de unde, de la punctul de prim ajutor al statiunii /comandamentul statiunii sau cum se numeste.

Edited by alex342, 23 October 2017 - 21:34.


#29
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 alex342, on 23 octombrie 2017 - 21:04, said:

Enervat i-am spus ca acele convorbiri au fost inregistrate de catre mine, au trecut deja 15-20 de minute si ala o sa moara sigur pt ca deja incepuse sa aiba convulsii, politistii ajunsi la fata locului erau martori. In cazul in care moare acolo, voi depune marturie ca sa fie anchetata pt gestionarea defectuasa. A amutit si mi-a zis ca ia legatura in acel moment cu ambulanta. In maxim 4 minute ambulanta sosise. Cu toate ca politia era deja acolo de cateva minute, se uitau neputinciosi, habar n-aveau ce sa ii faca. Sincer nici eu.

Nu stiu daca a murit sau nu pana la urma.

În cazul ăsta probabil operatoarea de la 112 te-a catalogat ca martor beat cu sindrom superman și a ales cea mai rapidă cale de a încheia conversația cu tine.
Problema e de ce se uitau polițiștii neputincios? De ce TU te uitai neputincios? Numai gura e de tine?

 alex342, on 23 octombrie 2017 - 21:33, said:

LE: apropo, ambulanta a venit ghici de unde, de la punctul de prim ajutor al statiunii /comandamentul statiunii sau cum se numeste.
mie mi-au luat 7 minute să ajung de la Hotel Malibu la Hotel Zenith ambele în Mamaia. La sfârșit de septembrie cu trafic pietonal inexistent și foarte puține mașini pe stradă.
Am cronometrat pentru că trebuia să știu pentru proiectul la care lucram.

Crezi că se poate dubla sau tripla timpul ăsta când sunt pietoni care traversează aiurea și nenumărate mașini în trafic?

Edited by DaculScoril0, 23 October 2017 - 21:48.


#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

 alex342, on 23 octombrie 2017 - 20:33, said:

Tsunnnami, hai sa nu exageram.

Ce e exagerare, am relatat ceea ce mi s-a intamplat. Din fericire au vorbbit bine engleza, dar nu e exagerare nicdecum.
Ca o fi fost o intamplare... Care e probabilitatea?

#31
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 Tsunnnami, on 23 octombrie 2017 - 18:06, said:

Ambulanta a ajuns dupa 12 minunte

A ajuns in limita de timp conform legii in RLP, care spune ca in conditii normale trebuie sa ajunga in timp de pana la 15 minute.

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

 Passenger001, on 24 octombrie 2017 - 12:12, said:

A ajuns in limita de timp conform legii in RLP, care spune ca in conditii normale trebuie sa ajunga in timp de pana la 15 minute.

:lol:

bine, bine, lasa

#33
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Tsunn, mie nu-mi place sa vorbesc prostii sau numai asa de dorul de a face un post in plus...

§ 8 Alin. 2 RettDG (Rettungsdienstgesetz Rheinland-Pfalz): "...an einer öffentlichen Straße gelegene Einsatzort in der Regel innerhalb einer Fahrzeit von maximal 15 Minuten nach dem Eingang des Hilfeersuchens bei der Leitstelle erreicht werden kann (Hilfeleistungsfrist)."

http://landesrecht.r...key=#focuspoint

In Hessen de ex sunt numai maximal 10 Minute (§ 15 alin. 2 HRDG). Ptr asta este raza de actiune la salvari mai mica in Hessen.

Iar intrebarea aparent "idioata" despre culoarea semaforului este foarte importanta, cel tarziu la un eventual proces. Absolut toate convorbirile purtate cu 112 sunt inregistrate pe banda. Una este sa faci o afirmatie la cateva Minute dupa un incident, alta la 8-10-12 luni poate chiar mai mult, cand are loc procesul. Iar cei de acolo nu intreaba ce le trece in momentul ala prin cap, au cataloage de intrebari ptr scenarii diferite.

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

 Passenger001, on 24 octombrie 2017 - 12:50, said:

Tsunn, mie nu-mi place sa vorbesc prostii sau numai asa de dorul de a face un post in plus...


Spitalul se afla la 4m. Ce faci?
Primesti telefonul si iei pauza 14 minute ca ai timp?
:lol:

#35
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 Tsunnnami, on 24 octombrie 2017 - 13:05, said:

Spitalul se afla la 4m. Ce faci?
Primesti telefonul si iei pauza 14 minute ca ai timp?
Posted Image
Irelevant unde se afla spitalul, accidentul se poate intampla si langa Spital, ptr ca:

- in Germania spitalele nu au salvari/ámbulante (Rettungswagen). Astea sunt de la diferite organizatii ( Rotes Kreuz, ASB, Johanniter + alte firme private) si au statiile lor. Daca statia este in apropierea unui Spital, este pura coincidenta.

- in Germania nu exista medic pe salvare (cu mici exceptii). Medicii de urgenta sunt liber profesionisti (nu sunt medicii de garda la vreun Spital!!!) si vin cu o Masina separat (NEF).  In Germania se practica sistemul Rendezvous (salvarea + medicul se intalnesc la locul accidentului, la pacient acasa etc). Este posibil salvarea sa vina de la 10km, medicul de la 12 km, iar apoi sa transporte pacientul 2km la Spital.

Suna complicat? Posibil... dar functioneaza, chiar mult mai bine decat in multe alte tari.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015
Da mah, Germania e beton.
Mai ales cand ma intreaba daca victima a trecut pe rosu sau verde, asta e rasul curcilor :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate