Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Apel la 112 - lipsa de profesionalism (cazuti in cap)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,570
  • Înscris: 23.09.2017
Imi trimite un prieten o filmare de pe youtube halucinanta zic eu. Este vorba despre un apel la 112 prin care se anunta prezenta unui sofer beat pe sosea. "Politia" ii raspunde celui care a semnalat prin " Asa, si? Ce problema e asta? Asa, si ce? Care e problema?"  Posted Image

Pe mine ma bufnit rasu la ce tampenie mi-a fost dat sa aud. Dar sa stiti ca e de plans. Daca in halul asta am ajuns...

Nu ii sanctioneaza nimeni pe indivizii astia?



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_8ziSg0662s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



LE:

Ma scuzati dar ma crucesc. Oameni mai dobitoci ca astia, va jur ca n-am mai vazut. Cat de dobitoc poti sa fii?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D5AstYQZvVs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 23 October 2017 - 02:14.


#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
"Am vazut un nene mort de beat", ce e aia?

#3
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Clipul acesta e vechi de cel putin 5 ani. Apoi omul l-o nimerit fix pe seful de garda care era mort de beat si chiar el umbla pe contra sens :))

#4
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Lasa ca nici cu cei de la salvare nu mi-e rusine... zilele trecute am vrut sa ajut un batran care s-a impiedicat de bordura si-i curgea sangele din cap ca-si sparsese capu' ...sun la 112.... imi da salvarea iar cucoana de acolo imi spune sa-l intreb pe batranul acela care era inconstient si halucina daca "doreste ajutorul salvarii".... i-am spus cucoane ca nu-i intreaga la cap.... ca ce ajutor sa vrea ca omul asta poate trage sa moara si intr-un final dupa vreo 15 minute (timp in care am stat langa batranul acela) a venit un echipaj de salvare sa se ocupe de el. Omul nu era beat cum imi spusese "nesimtita" de la call-center-ul salvarii.... "lasa-l acolo ca-i beat sa se duca acasa cand se trezeste ca nu stam sa ne imputa masina salvarii".
Cazuri dinastea de functionari "birocrati" ar trebui eliminati din sistem, nu se gandesc nicio clipa ca-n cazul aluia beat poate sa le omoare un neam de-al lor pe strada (cazu topicului) sau in cazul meu ca batranul acela putea sa fie intamplator tatal ei. Degeaba raspunde cu promptitudine cei de la 112 cand apelu este preluat si raspunde niste prosti de joasa speta care in loc sa te ajute te ia la misto

Edited by iulian160380, 23 October 2017 - 06:43.


#5
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Sunt niste birocrati perversi.
Eu am sunat la 112 cu maica-mea langa mine care facuze o cadere de tensiune si era inconstienta,
Pana nu i-am spus cucoanei aleia de la dispecereat, cred ca si nr de la chiloti care erau pe mine, nu a binevoit sa transmita la salvare solicitarea.
Ma tot interoga cu tot felul de intrebari, pana am ridicat vocea la ea si i-am spus ca femeia moare pana terminam cu raspunsurile la intrebari.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 iulian160380, on 23 octombrie 2017 - 06:39, said:

.......Cazuri dinastea de functionari "birocrati" ar trebui eliminati din sistem...

si din fericire tu ai depus o sesizare, astfel incat sa se poata lua masuri, nu?
sau te-ai gandit ca e mai bine sa povestesti pe forum prin ce aventuri ai trecut tu si sa lase pe altii sa se ocupe de chestii d'astea complicate cu sesizari, schimbari si "o tara ca afara"

#7
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
@iulian160380: la fel am patit si eu acum cativa ani. Era o tanti cazuta pe strada si am sunat la 112, dar inainte de a veni salvarea m-au pus sa o "miros" daca a baut alcool. Atunci m-am enervat si le-am reprosat ca si daca ar fi baut, omul tot are nevoie de ajutor. Ulterior s-a dovedit ca doamna avea epilepsie. I-au gasit foaia in buzunar care era special pusa acolo pentru cazuri de genul. Au fost tare deranjati si ambulantierii. Era sambata seara si nu aveau chef de munca.

#8
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017
functionarii statului is deranjati cand le ceri sa faca ceva.

#9
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Asa merge treaba la noi. Sper totusi ca e o exceptie si ca restul politistilor sunt mai profesionisti.

Edited by SpeedDemon, 23 October 2017 - 09:09.


#10
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014

 SPX808, on 23 octombrie 2017 - 08:00, said:

@iulian160380: la fel am patit si eu acum cativa ani. Era o tanti cazuta pe strada si am sunat la 112, dar inainte de a veni salvarea m-au pus sa o "miros" daca a baut alcool. Atunci m-am enervat si le-am reprosat ca si daca ar fi baut, omul tot are nevoie de ajutor. Ulterior s-a dovedit ca doamna avea epilepsie. I-au gasit foaia in buzunar care era special pusa acolo pentru cazuri de genul. Au fost tare deranjati si ambulantierii. Era sambata seara si nu aveau chef de munca.
Stii ca mesajul asta nu prea e in avantajul tau. Pe tura sunt cam 3-4 echipaje cu medic. Restul sunt cu asistent sau cu paramedici pompieri pe smurd. O persoana cazuta in strada poate avea de la etilism acut (baut-cel mai simplu caz) pana la stop cardio respirator (cel mai grav caz). E normal sa raspunzi la intrebari si chiar sa acorzi primul ajutor sub indrumarea medicului coordonator pana la sosirea unei ambulante. Ba chiar si legea te obliga sa faci asta. Dar inainte de lege cred ca asa e uman. Gandeste-te ca si tu sau mama ta sau alta ruda de a ta poate face un scr pe strada si ai fi bucuros daca cineva ar incepe niste manevre de resuscitare printr-un simplu masaj toracic pana la sosirea ambulantei. Poti salva viata unui om asa. Pe de alta parte, daca e doar baut si nu necesita ambulanta cu medic, poti sa gandesti ca in alta parte mama ta sau alta rua de a ta, sau orice alt om (daca mai suntem oameni si nu ne gandim doar la noi) si poate are nevoie de un astfel de echipaj cu medic si nu mai este niciunul liber si se pierde timp pretios pana la eliberarea unuia care sa vina in sprijinul celui cu asistent sau paramedici. Ok, putem intelege ca nu ai stiut si vei sti pe viitor. Nu ti-am scris cu rautate. ;)
Cat priveste celelalte aspecte sau cazuri, na, padure faa uscaturi... Sa raspunda fiecare dupa cum (nu) isi face treaba.

#11
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Toti politaii sunt la fel cand semnalezi nereguli pentru ca ei cred ca cel care suna la 112 este dintrun alt partid politic sau pur si simplu doreste sa se razbune pe cel reclamat . Pentru ca nu de multe ori se gasesc cetateni care sa fie utli societatii si sa reclame astfel de oameni.

 trabaho, on 23 octombrie 2017 - 08:18, said:

functionarii statului is deranjati cand le ceri sa faca ceva.
In alta ordine de idei ar trebui pur si simplu sanctionati , dar nu de institutia din care fac parte ci de una speciala care sa garanteze solutionarea cazurilor in cel mai scurt timp .

Edited by Benderbut, 23 October 2017 - 10:32.


#12
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Eram acum câțiva ani pe BD Iuliu Maniu in București.
In masina din fata mea era unul cu mașina atat de beat încât mergea in zig -zag pe toate cele 3 benzi. La semafor cădea cu capul pe volan.
Am sunat la 112, mi s-a spus ca nu reprezintă o urgenta si sa sun la politia rutiera.


#13
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Sfatul meu este sa nu lasati niciodata lucrurile asa. Discutiile la 112 sunt inregistrate. Daca le lasati asa, asa se vor obisnui. Acum exista si o presa mult mai deschisa spre a semnala astfel de cazuri de, nici macar incomoetenta nu o putem numi, ci mai degraba de indolenta si nepasare, ceea ce este mai grav. Daca vad ca le-a mers o data, de doua ori etc fara sa le zica nimeni nimic asa se vor obisnui.

#14
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eficienta presei in astfel de cazuri nu reprezinta nici 5 % . Trebuie ca justitia si autoritatile sa isi faca treaba.

#15
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Pai da, dar cum sa afle daca noi nu facem nimic mai departe cand primim astfel de raspunsuri? De presa ziceam ca ultima solutie. Si nu e chiar numai 5%. Majoritatea cazurilor mediatizate au fost suspuse anchetelor.

#16
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016

 Benderbut, on 23 octombrie 2017 - 10:35, said:

Toti politaii sunt la fel cand semnalezi nereguli pentru ca ei cred ca cel care suna la 112 este dintrun alt partid politic sau pur si simplu doreste sa se razbune pe cel reclamat . Pentru ca nu de multe ori se gasesc cetateni care sa fie utli societatii si sa reclame astfel de oameni.


In alta ordine de idei ar trebui pur si simplu sanctionati , dar nu de institutia din care fac parte ci de una speciala care sa garanteze solutionarea cazurilor in cel mai scurt timp .

Nu este adevarat.
Motivul pentru care se poarta asa cu voi este pentru ca ei urasc mai mult turnatorii decat pe cei pe care turnatorii ii reclama pentru nimicuri.
Betivi la volan sunt o gramada si majoritatea sunt inofensivi, te poti feri de ei etc, deci nu este o infractiune suficient de grava pentru a merita sa fie semnalata politiei si distrusa viata aluia.

#17
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Sper ca ai fost ironic/ironica cu mesajul asta.
"Betivii la volan sunt inofensivi". Voi vedeti ce pot debita unii?

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 logy, on 23 octombrie 2017 - 03:26, said:

Clipul acesta e vechi de cel putin 5 ani. Apoi omul l-o nimerit fix pe seful de garda care era mort de beat si chiar el umbla pe contra sens Posted Image)

 trabaho, on 23 octombrie 2017 - 08:18, said:

functionarii statului is deranjati cand le ceri sa faca ceva.

 SpeedDemon, on 23 octombrie 2017 - 09:01, said:

Asa merge treaba la noi. Sper totusi ca e o exceptie si ca restul politistilor sunt mai profesionisti.

 mihai!, on 23 octombrie 2017 - 11:34, said:

Eram acum câțiva ani pe BD Iuliu Maniu in București.
In masina din fata mea era unul cu mașina atat de beat încât mergea in zig -zag pe toate cele 3 benzi. La semafor cădea cu capul pe volan.
Am sunat la 112, mi s-a spus ca nu reprezintă o urgenta si sa sun la politia rutiera.

 The_Cult, on 23 octombrie 2017 - 11:44, said:

Sfatul meu este sa nu lasati niciodata lucrurile asa. Discutiile la 112 sunt inregistrate. Daca le lasati asa, asa se vor obisnui. Acum exista si o presa mult mai deschisa spre a semnala astfel de cazuri de, nici macar incomoetenta nu o putem numi, ci mai degraba de indolenta si nepasare, ceea ce este mai grav. Daca vad ca le-a mers o data, de doua ori etc fara sa le zica nimeni nimic asa se vor obisnui.

Lucrurile astea se pot rezolva simplu,fara efort financiar deosebit prin montarea camerelor video.Iar figurantii de genul care a raspuns la telefon,nici n-ar mai fi pe statul de plata.Auzi acolo,ofiterul de serviciu de la Politia Judeteana.
Vina cui este ca societatea a ajuns in asa hal de degradare?A clasei politice care nu doreste schimbarea vietii cotidiene.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate