Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Achizitie anvelope vara.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Cand mi-a spus amicul de la vulcanizare caci cauciucurile mele de vara mai duc o vara, nimeni nu l-a crezut. Saptamana trecuta merg sa repar un cauciuc care se tot lasa. Concluzie: super uzat, multitudine de pori. In plus, privite de sus, au denivelari ca si cum s-a rupt ceva in interior, sarma, fir, nu stiu ce este.
Bun. Imi trebuie altele. Acum, am Goodyear, toate (atat cele de vara, cat si cele de iarna. Au cam 120 mii km la un loc. Au tinut bine?)
Ce marca si de unde imi recomandati pentru Skoda O2 Fl, 1.6 benzina?

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ia ce ai avut .
https://forum.softpe.../page__st__9720

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Au tinut bine.
2. Pui problema gresit. De ce bani dispui si ce dimensiuni?

#4
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Corect, ca orice din zilele noastre si cauciucurile sunt pe nivele de calitate si pret.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Stiam ca pneurile se schimba la 20 mii km.

#6
preacuratul

preacuratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.10.2017

 Ion_de_la_Raion, on 23 octombrie 2017 - 00:20, said:

Stiam ca pneurile se schimba la 20 mii km.
depinde de calitatea pneului,, rulaj, carosabil, geometria (corecta) rotilor, etc !

Edited by preacuratul, 23 October 2017 - 00:27.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Ion_de_la_Raion, on 23 octombrie 2017 - 00:20, said:

Stiam ca pneurile se schimba la 20 mii km.
Daca mergi numai pe macadam .. da .

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
120000 !!!..cum de te au tinut atât mai frate ca ale mele în 20000 o trebuit schimbate..sigur nu ai kilometrajul stricat ?!

#9
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 silesax, on 23 octombrie 2017 - 03:08, said:

120000 !!!..cum de te au tinut atât mai frate ca ale mele în 20000 o trebuit schimbate..sigur nu ai kilometrajul stricat ?!

A avut de firma si nu a facut racing...

Am avut si io odata Matador...  Gizas... In 20-25000 erau prastie...

#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de firma de firma..dar chiar de sase ori mai mult ..!!

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
120.000 doua seturi. Un set de iarna si unul de vara, citeste primul post.  Deci 60.000/set. E normal, la turisme daca ai geometria la directie in regula si circuli normal atunci la cele cu roti pe 15 cam pe la 60.000 tine un rand de cauciucuri. Si pe Logan si pe Peugeot tot pe acolo ma tineau. Am avut, Debica, Pirelli, Viking, Continental, Goodyear etc. Toate au tinut cam la fel. Diferenta se simte doar la comportamentul masinii pe drum, desi la stilul meu de condus nici macar acolo nu am simtit diferenta. Merg pana la 100-110km/h maxim, de obicei 90-100 si conduc destul de lin.
  Singurele la care am simtit diferenta au fost Pirelli Snowcontol care pe zapada afanata de 7-10cm sunt cu mult sub Debica Frigo. In rest la zapada batatorita si la polei etc nu au avut probleme.

Edited by PoeOvidiu, 23 October 2017 - 06:18.


#12
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
anvelopa 20000 km?
eu stiam ca o anvelopa isi pastreaza caracteristicile cam 4 ani, dupe se invecheste cauciucul. ce-i drept si eu am tinut anvelopele de vara 7 ani, adica 40000 km de vara.
ia orice marca premium sau nu. si eu imi iau de iarna acum, ca le-am dat unuia sa faca drifturi cu ele :)

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 YOUR_GOD, on 22 octombrie 2017 - 22:27, said:

Au cam 120 mii km la un loc. Au tinut bine?)
Ce marca si de unde imi recomandati pentru Skoda O2 Fl, 1.6 benzina?

Au tinut foarte bine. Ia ceva de calitate, nu te koy la bani.

 spe_ripper, on 23 octombrie 2017 - 07:13, said:

anvelopa 20000 km?
eu stiam ca o anvelopa isi pastreaza caracteristicile cam 4 ani, dupe se invecheste cauciucul.

E adevarat, dar romanul trage de ele, in mod curent, 10 ani...  Ele nu se deterioreaza numai din uzura de mers ci si de stat la soare (nu intotdeauna reusesti sa parchezi la umbra), cauciucul imbatraneste, se crapa, etc.

#14
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
si eu am tras de a le mele 7 ani, recunosc, dar aratau ok, dar nu mai fac asta! am simtit imediat cand am pus unele noi ca masina franeaza altfel! probabil cand mergi toata ziua bara la bara cu maxim 40 km ora, nu prea te intereseaza :)

#15
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Pai acum vine iarna. Pune cauciucurile de iarna si vezi in primavara ce promotii gasesti la cauciucuri de vara.
Daca iei acum cauciucuri de vara atunci le iei din stoc pe cele produse. Daca astepti pana in primavara e posibil sa gasesti cauciucuri produse mai recent.
Daca iei acum cauciucuri de vara le tii o iarna nefolosite, bataie de cap in plus.

Edited by Kroghy, 23 October 2017 - 07:37.


#16
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
e aiurea sa iei acum cauciucuri de vara, se invechesc aiurea, ma rog se pot invechi si in depozitul vanzatorului, dar poti la fel de bine sa iei unele cu dot 2018 la anul
iar eu in nebunia mea, acum cand imi iau anvelopa de iarna, vreau sa schimb anvelopa si la rezerva, a rulat ea maxim 100 km in 9 ani, dar na :)

Edited by spe_ripper, 23 October 2017 - 07:45.


#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu de obicei imi pun anvelope de vara noi prin februarir-martie iar de iarna prin septembrie. Motivul nu e pretul, dar asa evit cozile de la vulcanizari. Am 2 randuri de jante la ambele masini asa ca atunci cand temperaturile o impun salt rapid masina pe cric si ii pun incaltamintea adecvata fara sa pierd ore intregi la coada la vulcanizare.

  Si nu e aiurea sa iei acum de vara, depimnde cat circuli. Daca tin 60.000 in 2 ani le termin, deci oricum nu ajung sa imbatraneasca la mine.

Edited by PoeOvidiu, 23 October 2017 - 08:27.


#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Anvelopele care sunt bune si au aderenta clasa A se uzeaza mai repede. Nu exista anvelopa perfecta. Daca vreti anduranta, atunci renuntati la performanta. As recomanda Hankook ventus prime 3, insa din cate vad nu prea se mai gasesc, iar noile modele de la ei nu mai au clasa A la aderenta.

https://www.anvelodr...-2016-autobild/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate