Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Achizitie anvelope vara.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostPoeOvidiu, on 23 octombrie 2017 - 08:25, said:

Eu de obicei imi pun anvelope de vara noi prin februarir-martie iar de iarna prin septembrie. Motivul nu e pretul, dar asa evit cozile de la vulcanizari. Am 2 randuri de jante la ambele masini asa ca atunci cand temperaturile o impun salt rapid masina pe cric si ii pun incaltamintea adecvata fara sa pierd ore intregi la coada la vulcanizare.

  Si nu e aiurea sa iei acum de vara, depimnde cat circuli. Daca tin 60.000 in 2 ani le termin, deci oricum nu ajung sa imbatraneasca la mine.

Bine ca m-am uitat la locatia ta, credeam ca esti din Bucuresti. In Bucuresti sunt si spre 30 de grade in septembrie, oricum peste 20, deci e cam greu sa pui anvelopele de iarna.
Ce se recomanda e sa le pui la temperaturi constante sub 6 grade. Eu iarna trecuta si primavara asta am tras mai mult de astea de iarna, pt ca era ultimul lor an, asa ca le-am pus cu o luna mai devreme si pentru a evita cozile

#20
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014

View PostPoeOvidiu, on 23 octombrie 2017 - 06:14, said:

Singurele la care am simtit diferenta au fost Pirelli Snowcontol care pe zapada afanata de 7-10cm sunt cu mult sub Debica Frigo. In rest la zapada batatorita si la polei etc nu au avut probleme.
Confirm. Profilul Debica Frigo 2 a fost  copiat de pe Goodyear UG 1 sau 2.  Au spatiile mai mari intre crampoane si sunt foarte bune si pe zapada afanata. Eu faceam partie in sat  cu ele. Din pacate Debica a modificat profilul si acum a mai ramas doar pe Kelly care este tot sub umbrela Goodyear.
https://www.anvelope...5?mfp=12-latime[185],13-inaltime[65],14-diametru-janta[14],17-profil[iarna]

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostAdm, on 22 octombrie 2017 - 22:30, said:

1. Au tinut bine.
2. Pui problema gresit. De ce bani dispui si ce dimensiuni?
Normal ca vreau ce-i mai ieftin si ce-i mai bun. Adica, un raport bun calitate-pret. la vreo 450 m-as opri. Sau chiar mai jos. Gasisem ceva la 260.
Acum am 195x65x15.

View Postsilesax, on 23 octombrie 2017 - 03:08, said:

120000 !!!..cum de te au tinut atât mai frate ca ale mele în 20000 o trebuit schimbate..sigur nu ai kilometrajul stricat ?!
Eu conduc obisnuit, nu bruschez. Am doua seturi, dupa cum au evidențiat si colegii.

View Postrosix, on 23 octombrie 2017 - 07:22, said:

Au tinut foarte bine. Ia ceva de calitate, nu te koy la bani.
Ale masinii mele, s-au comportant perfect, pana in vara cand parca au expirat. Adica chiar s-au degradat vizibil.

View PostKroghy, on 23 octombrie 2017 - 07:35, said:

Pai, promotiile pentru vara, se gasesc iarna, nu?

View Postspe_ripper, on 23 octombrie 2017 - 09:13, said:

Bine ca m-am uitat la locatia ta, credeam ca esti din Bucuresti. In Bucuresti sunt si spre 30 de grade in septembrie, oricum peste 20, deci e cam greu sa pui anvelopele de iarna.
Ce se recomanda e sa le pui la temperaturi constante sub 6 grade. Eu iarna trecuta si primavara asta am tras mai mult de astea de iarna, pt ca era ultimul lor an, asa ca le-am pus cu o luna mai devreme si pentru a evita cozile
Cred ca asa fac si eu. Le mai las o saptam,ana si le pun pe cele de iarna care, foarte probabil, sunt pe duca. Nu ma intelegeti gresit. La cum le schimb eu, altii le mai poarta, pun camere etc. Ca dovada, cineva le vrea pe ale mele. Nu cer bani. Scap de ele si ajunge, vreau sa spun ca alta masina le va folosi.

View PostMKdens24kw, on 23 octombrie 2017 - 09:15, said:

Acelea sunt pentru iarna, nu? Adica, nu vad de ce mi-ar trebui santuri asa adanci, sau cum se numesc, vara.

Ce spuneti de Anvelopa VARA Goodyear EFFICIENTGRIP PERFORMANCE 195/65 R15 91 H?

Nu am mai cumpărat cauciucuri pana acum. Mi le puneau in reprezentanta, dar nu mai vreau sa plătesc dublu.

Edited by YOUR_GOD, 23 October 2017 - 09:31.


#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sunt ok, dar in acelasi pret (215lei) vezi ca ai Bridgestone sau la 175lei Hankook tot cu aderenta A.

#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Și sunt bune acelea?

#24
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 04.11.2016
Daca cele de iarna sunt pe duca, cred ca mai bine iei Micheline CrossClimate. Micheline zice ca sunt cauciucuri de vara care sunt omologate si pentru iarna.

Cand am luat masina am insistat sa-mi aduca montate din fabrica, contra cost, dar nu a fost posibil.

http://www.michelin....5IaAvcpEALw_wcB

Edited by gabrieln2016, 23 October 2017 - 09:58.


#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Bridgestone e producator premium, n-ai vazut pe la formula 1 ? Posted Image
Hankook sunt foarte buni ca si calitate/pret/performante.

#26
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Vezi si un Dunlop Blueresponse si Michelin Primacy pentru vara.
Orice ai cumpara insa, ai grija sa fie totusi fabricate anul asta. De preferat sa le si montezi de unde la cumperi ca sa nu fie probleme cu garantia. Verifica jantele pe care le montezi sa fie drepte, iar la primavara cand le pui pe masina fa o geometrie.

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postgabrieln2016, on 23 octombrie 2017 - 09:55, said:

Daca cele de iarna sunt pe duca, cred ca mai bine iei Micheline CrossClimate. Micheline zice ca sunt cauciucuri de vara care sunt omologate si pentru iarna.

Cand am luat masina am insistat sa-mi aduca montate din fabrica, contra cost, dar nu a fost posibil.

http://www.michelin....5IaAvcpEALw_wcB
Adica, all season?
Cele de iarna mai merg, poate inca un an in afara de acesta. Nu mai stiu. Sa le vad, Oricum, cele de vara sunt duse si acestea nu merita amanare.

View PostTruculMagic, on 23 octombrie 2017 - 09:56, said:

Bridgestone e producator premium, n-ai vazut pe la formula 1 ? Posted Image
Hankook sunt foarte buni ca si calitate/pret/performante.
Mai buni decat Goodyear?

View Postuhu10uhu, on 23 octombrie 2017 - 09:59, said:

La asta nu m-am gandit.
Adica, nu le pot monta oriunde? Eu merg la firma de vulcanizare, nu la prieteni.

Deci trebuie facuta geometria rotilor. Nu stiam. Dar le schimb mereu, pe cele de vara cu cele de iarna. Nu i-am facut niciodata geometria. Nu am observat urme de uzura neuniforma.

Edited by YOUR_GOD, 23 October 2017 - 10:53.


#28
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Multi din vanzatorii online pot da vina pe montaj pentru eventualele probleme. De aia cand am cumparat, am si montat in acelasi loc. Uneori montajul e gratuit si iesi la acelasi pret ca achizitia online+plata montajului. Dar in caz de ceva te duci acolo si le dai cauciucurile sa se spale cu ele pe cap, nu au motive sa te refuze ca nu stiu ce ai facut.
Cu geometria e discutabil, insa dupa montaj, anvelopele noi se "aseaza" primele sute de km. O geometrie proasta le poate deforma sau poate genera uzura neuniforma.
Unii merg mai departe si recomanda geometria de fiecare data cand treci de la roti de iarna la roti de vara si invers. Mi se pare putin exagerat insa.

Edited by uhu10uhu, 23 October 2017 - 10:56.


#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Inseamna ca trebuie sa ma orientez pe plan local. Nu am de cand sa bata drumurile cu 4 cauciucuri cu tot cu jante in portbagaj.

#30
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 23 octombrie 2017 - 00:20, said:

Stiam ca pneurile se schimba la 20 mii km.
Da bre ...intre ele . Schimbi fata cu spatele ca sa uniformizezi uzura . Ai auzit bine Posted Image .

Edited by JurasikMan, 23 October 2017 - 13:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate