Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

De ce drogurile au ajuns sa fie mai populare decat alcoolul?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

 TruculMagic, on 22 octombrie 2017 - 14:04, said:

Deoarece alcoolul  provoaca accidente  Posted Image Posted Image Posted Image

Lasa, ca il scoate psd daca intra la bulau..

#20
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,751
  • Înscris: 15.06.2007

 mariusmtd, on 22 octombrie 2017 - 14:10, said:

Pana acum n-a murit nici dracu de la iarba, alcolul are efecte urate, depinde de la individ la individ. + ca iarba nu este drog, partea proasta e ca iesi mai scump, intr-o vreme era 60 ron gramul,
Iarba in timp indelungat am auzit ca prosteste.. consumul zilnic timp de ani.

#21
Tort

Tort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 02.01.2016

 alexpet, on 22 octombrie 2017 - 14:15, said:

dai buleala daca faci dintr-un gram cinci tigari.....

Faci slim-uri. La inceput nu prea tii sa tragi din prima 1g. Iti iei somn direct.

#22
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016
Nu stiu unde stai tu,dar la mine abia se gasesc joint-uri si rar de tot ceva pill-uri.  Si droguri sunt de foarte multe feluri. In cantitati mari, toate te "sparg", "te rup", dar fiecare in mod diferit.  Ca sa ajungi jos, cobori scarile de la bloc, le poti cobori ca un om normal, treapta cu treapta, poti sa sari cate 2 trepte, poti sa te dai pe balustrada, si poti sa te arunci de la etaj. Cu toate variantele, ajungi in acelasi punct. Nu doar asta conteaza.
Cand te imbeti, o arzi ca un tampit, se invarte casa cu tine, uiti de tot, chiar si de tine, cateodata devii si violent, nu constientizezi de actiunile tale, si in general devii mai "animal", mai "dirty".Asta daca bei ca spartu. Seamana cu cocaina, doar ca, cocaina e un stimulant, pe cand alcoolul e un depresant.
Nu toate drogurile te sparg in modul asta. De la LSD de exemplu, stai ca un copil si admiri ce frumoase sunt petalele unei floricele, sau modelul de la covor e mai interesant, muzica pare mai "buna", o simti chiar, incepi sa intelegi lucruri pe care nu le-ai gandit vreodata, idei peste idei, experiente spirituale,halucinatii, etc.
De la opiacee in general simti o caldura in corp, o stare de euforie, te fac sa te simti mai calm, fara griji, de parca ai avea viata perfecta,te simti ca o vedeta, si cu toate astea, esti in control si esti constient de actiunile tale, nu ai gandurile incetosate ca de la alcool.
Iarba, ca toata lumea vorbeste de ea, seamana putin cu LSD-ul, totul pare mai frumos,si mai amplificat, ai in general o stare de bine, doar ca nu e asa de "deep", nu ai halucinatii etc.
In cantitati mici, toate seamana intre ele, cu mici diferente. In cantitati mari, diferenta e de la cer la pamant.
Nu incurajez consumul de droguri, eu iubesc berea Posted Image  Drogurile sunt mai "dorite" din cateva motive, ca sunt interzise, ca sunt mai scumpe si faci mai greu rost de ele (toata lumea poate face rost de o sticla de bere, pe cand nu toti pot face rost de un joint, un timbru, sirop, sau praf), si pentru ca alcoolul e asociat deobicei cu tataia de la tara care sta cu sticla de tuica de prune sub pat, baga la televizor o populara, da cu piatra dupa cainii de pe ulita, o ia pe mamaia la injuraturi si dupa se culca in cotetul porcilor.
Normal ca daca te gandesti la negrii aia cu masini pompoase, care vineri seara fumeaza niste boschet si beau niste malt liquor in timp ce stau cu cateva bagaboante se schimba treaba si cu alcoolul.

Edited by Sarpele5, 22 October 2017 - 14:53.


#23
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Doua ori in viata m-am facut praf: una la un majorat, am baut si am vomitat toata noaptea.....am pierdut tortul, furatul miresii si ce o mai fi fost si 2....
dupa ce am fost sofer toata noaptea de revelion adu batranii du batranii du vecinul la spital etc, am baut toata taria de pe masa. M-au luat frisoanele, in balcon afara mi se parea cald a dracu si am vomitat pe perete dincolo de vasul de buda.



In rest bere cat cuprinde.

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 CaptainMe, on 22 octombrie 2017 - 13:49, said:

E doar o curiozitate. De ce drogurile, fie ele de orice fel,sunt mult mai dorite de tineri decat clasica sticla de vin sau minunata cantitate mare de bere?
De ce credeti ca isi risca libertatea si sanatatea tinerii pentru a "se sparge", cand pot face acelasi lucru cu cateva beri sau pahare de whiskey?

Pentru ca alcoolul a inceput sa se falsifice la greu, iar efectele unui drog de calitate sunt de 100x mai puternice si mai la obiect decat orice combinatie alcoolica.
De aceea, majoritatea tinerilor umbla drogati pe strada.... beti manga am vazut destul de rar...

Edited by rosix, 22 October 2017 - 15:20.


#25
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

 rosix, on 22 octombrie 2017 - 15:19, said:

De aceea, majoritatea tinerilor umbla drogati pe strada.... beti manga am vazut destul de rar...

Cauta prin sant, de aia se cheama manga....

#26
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016

 rosix, on 22 octombrie 2017 - 15:19, said:

Pentru ca alcoolul a inceput sa se falsifice la greu, iar efectele unui drog de calitate sunt de 100x mai puternice si mai la obiect decat orice combinatie alcoolica.
De aceea, majoritatea tinerilor umbla drogati pe strada.... beti manga am vazut destul de rar...
Esti dezinformat, si la fel multi altii. Nu, efectele drogurilor nu sunt neaparat de 100 de ori mai puternice ca ale alcoolului, sunt doar diferite. Fac pariu ca daca ai vedea in fata ta 6 tineri, 3 dintre ei normali si 3 dintre ei drogati, nu ti-ai da seama care e care, pentru ca n-ai stii unde si la ce sa te uiti. Majoritatea cautati efecte evidente, pe cand adevaratele chestii stau in detalii.

#27
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 16.08.2010

 68x95, on 22 octombrie 2017 - 15:19, said:

Doua ori in viata m-am facut praf: una la un majorat, am baut si am vomitat toata noaptea.....am pierdut tortul, furatul miresii si ce o mai fi fost si 2....
dupa ce am fost sofer toata noaptea de revelion adu batranii du batranii du vecinul la spital etc, am baut toata taria de pe masa. M-au luat frisoanele, in balcon afara mi se parea cald a dracu si am vomitat pe perete dincolo de vasul de buda.



In rest bere cat cuprinde.

Da. Ai zis bine. Praf. Furatul miresii la majorat? Nu cumva era o inmormantare?
====

Gata. Am golit sticla de vodca in weceu, baxurile de bere le-am dus la tomberon. Deci, sunt mai populare? N-am stiut...

Edited by FreeThinker, 22 October 2017 - 15:38.


#28
preacuratul

preacuratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.10.2017
pe "scara" dependentei, alcoolul are 10 puncte ! ...tutunul 8 ! ... (droguri legale, adica!)
cocaina, 6, canabis 4, heroina, 7 ! .... (droguri ilegale, adica )
lumea asta nu o conduc politicienii, adica ! ...Posted Image

Edited by preacuratul, 22 October 2017 - 15:52.


#29
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

 FreeThinker, on 22 octombrie 2017 - 15:35, said:

Da. Ai zis bine. Praf. Furatul miresii la majorat?

Pai asa cred, era o tipa in alb cu manusi si stetoscop...

#30
preacuratul

preacuratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.10.2017

 tfmercedez, on 22 octombrie 2017 - 14:26, said:

Iarba in timp indelungat am auzit ca prosteste.. consumul zilnic timp de ani.
yo consum cca 2-300 g pe zi ! ...  de timp indelungat ! ...
ar trebui sa fiu maimuta deja !
hai sa nu confundam iarba cu canabisu' ! ...Posted Image

 rosix, on 22 octombrie 2017 - 15:19, said:

Pentru ca alcoolul a inceput sa se falsifice la greu, iar efectele unui drog de calitate sunt de 100x mai puternice si mai la obiect decat orice combinatie alcoolica.
De aceea, majoritatea tinerilor umbla drogati pe strada.... beti manga am vazut destul de rar...
drogurile au moda lor ! ...
insa mai intotdeauana, tinerii cred ca nu sunt "cool" daca nu-si baga ceva in sange !

Edited by preacuratul, 22 October 2017 - 16:12.


#31
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Nu e adevarat , nu au ajuns drogurile mai populare , ziceti-mi mie unde gasiti un LSD natural. Da populare sunt legalele , foarte simplu de ce , ca efectu dupa consum e mult mai intens /placut / fascinant / interesant decat la alcool. Iarba se mai gaseste la 50 lei buna , dar in rest numai prostii : xanax , cocaina ,codeina ,  prenadez...

Edited by exydos, 22 October 2017 - 16:38.


#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Sarpele5, on 22 octombrie 2017 - 15:29, said:

Esti dezinformat, si la fel multi altii. Nu, efectele drogurilor nu sunt neaparat de 100 de ori mai puternice ca ale alcoolului, sunt doar diferite.

Am scris "mai la obiect". Nu ai citit cu atentie.

#33
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 68x95, on 22 octombrie 2017 - 13:50, said:

In ce tara?
In Romania banuiesc, ai vota psd-ul doar sub efectele acestor droguri

#34
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 preacuratul, on 22 octombrie 2017 - 16:11, said:

yo consum cca 2-300 g pe zi ! ...  de timp indelungat ! ...

O faci salata?
ps:cica ciumafaia e beton...si mai e si gratis pe toate campurile

Edited by I2O, 22 October 2017 - 18:11.


#35
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

 YourFan, on 22 octombrie 2017 - 17:52, said:

In Romania banuiesc, ai vota psd-ul doar sub efectele acestor droguri
Cred ca mamaliga e un drog :)

#36
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,786
  • Înscris: 01.10.2002

 CaptainMe, on 22 octombrie 2017 - 13:49, said:

E doar o curiozitate. De ce drogurile, fie ele de orice fel,sunt mult mai dorite de tineri decat clasica sticla de vin sau minunata cantitate mare de bere?
Pentru ca nu toata lumea are acces la pălincă de calitate. Noa! Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate