Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Va imbracati diferit in fiecare zi?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
175 replies to this topic

#55
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 cleopatra00, on 19 octombrie 2017 - 18:52, said:

Personal, nu mă mai miră nimic. Șocul l-am avut când am auzit la știri cât cheltuie românul lunar pe săpun, pastă de dinți, etc. Aproape nimic. Nu mai rețin procentele și nici suma, dar e dezarmant. Am auzit din nou, recent, la TV.
Pare normal dacă nici nu se prea spală, nici să nu schimbe prea des hainele. La ce bun?! Viața merge oricum înainte, de ce să ne poticnim de orice detaliu?!
Pai asta cu sapunul si pasta de dinti nici macar nu tine de economie sau bani. Efectiv nu se spala ca nu considera necesar. Stiu destui care li se pare absolut normal sa faca dus/baie doar duminica. Ai impresia ca aia se si spala de 2 ori/zi pe dinti? Si nu fac asta din economie, o fac din obisnuinta. Nu le place ca e uda apa su cum nu este apa uscata se spala mai rar sa scape de neplacerile udatului Posted Image. Pe dinti se spala daca pleaca de acasa. Doar nu le miroase nimeni respiratia cand sunt acasa :))))
  E interesant pe langa ei. Luni si marti e relativ ok. Miercuri incepe sa miroase putin, joi si vineri abia astepti sa vina odata duminica aia ca nu mai suporti mirosul Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 19 October 2017 - 19:58.


#56
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 rosix, on 19 octombrie 2017 - 19:20, said:

In mall-urile romanesti e JALE totala la capitolul imbracaminte. Numai cacaturi de lumea a 4-a
Am fost de 3 ori la Mall si am reusit sa cumpar un singur pulover, restul hainelor pareau vechi, adica inteleg ca in lume este un curent retro, adica gecile bufante revin la moda, gecile cu puf, pantaloni rupti, dar un tip de varsta mea ce dracu sa faca cu asa ceva?
Suntem oarecum in iarna si nu am gasit nici macar un palton decent, mai nou au aparut paltoane cu gluga, nici nu inteleg care dracu este logica asta sa faci un hanorac gen palton, cum dracu asortezi un hanorac palton? cu un costum...

 Dau, on 19 octombrie 2017 - 19:27, said:

Nu are importanta lucrul acesta. Eu spre exemplu am zile in care ma imbrac cu blugi si tricou la serviciu sau zile in care port camasa si sacou, mai mult casual, nu ceva de genul la dunga. Dar in fiecare zi imi schimb hainele.
Eu ma duc si in pantaloni de trening, conteaza doar sa fie noi, decenti, sa fie curati, adica sa fie aspectul de om ingrijit. Adidasul sa fie curat, haina curata si chiar daca uit sa dau cu parfum dimineata pe mine, tot miros placut ca sunt hainele care miros a proaspat.

 41ex, on 19 octombrie 2017 - 19:28, said:

daca sunt chilotii tai si nu mergi cu sosetele pe unde ai calcat incaltat (sau in papuci de casa) eu zic ca e safe. oricum eu spal la 65 de grade orice, se zice ca la peste 63 de grade mor mai toti "microbii".
Foarte rar spal haine la 65 de grade, la modul sincer am perechi multe de chiloti si am o zi de curatenie, gen ori le bag pe toate la masina ori le spal la mana, nu sunt scarbos sa pun femeia sa imi spele 7 perechi de chiloti la mana.
Prin alte tarisoare gasesti la vanzare masini mai mici de spalat pentru lenjerie intima, ba chiar am auzit si in Romania de o cunostinta care a luat asa ceva, doar am zis sa nu aprofundez discutia.

 karax, on 19 octombrie 2017 - 19:34, said:


Te simti bine in haine curate si frumoase.

#57
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Dau, on 19 octombrie 2017 - 19:55, said:

De cate ori iti dezinfectezi telefonul asa cum trebuie dupa ce il folosești la baie, apoi la serviciu si seara la masă?

cam de doua ori pe zi obisnuiam dar eram obligat de conditii. sunt si niste servetele speciale pt desinfectat aparatura si ecranurile. servetele desinfectante "medical grade" nu petarde. dupa cateva luni, ca trebe sa freci si mainile, isi ajunge pielea ca raspapiru'

 Argent, on 19 octombrie 2017 - 19:55, said:


Eu ma duc si in pantaloni de trening, conteaza doar sa fie noi, decenti, sa fie curati, adica sa fie aspectul de om ingrijit. Adidasul sa fie curat, haina curata si chiar daca uit sa dau cu parfum dimineata pe mine, tot miros placut ca sunt hainele care miros a proaspat.


era sa zic ce fel de gusturi ai. la trening se poarta pantofi baaa, nu adidasi.

#58
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Diferit, zilnic.

#59
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 Dau, on 19 octombrie 2017 - 19:55, said:

De cate ori iti dezinfectezi telefonul asa cum trebuie dupa ce il folosești la baie, apoi la serviciu si seara la masă?
Cand cumparam telefoane SH le stergeam cu vata si spirt.
Acum imi dezinfectez telefonul foarte rar, genul daca am pus mana murdara pe el, dar la modul general spal husa si dau si cu putina vata cu spirt pe ecran.

 argentum, on 19 octombrie 2017 - 19:59, said:


cam de doua ori pe zi obisnuiam dar eram obligat de conditii. sunt si niste servetele speciale pt desinfectat aparatura si ecranurile. servetele desinfectante "medical grade" nu petarde. dupa cateva luni, ca trebe sa freci si mainile, isi ajunge pielea ca raspapiru'



era sa zic ce fel de gusturi ai. la trening se poarta pantofi baaa, nu adidasi.
Adidasi 200 si ceva de lei decatlon, pantaloni de trening adidas tot din decatlon 100 de lei, hanorac 60 de lei decatlon, tricou, aici mai complicat ca imi plac tricourile scumpe, dar am un tricou cu  vreo 20 de lei!? cumparat din Auchan.
Cu bani putini poti sa te imbraci decent, doar ca cele enumerate de mine se intretin mai greu, asta daca vrei aspectul ala ingrijit.

#60
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Argent, on 19 octombrie 2017 - 17:18, said:

Cred ca am o fobie cu imbracatul identic in fiecare zi, asa ca va intreb si pe voi daca Voi va imbracati diferit in fiecare zi?
Nu suport sa port un tricou de 2 ori pe motiv de curatenie, transpiratie, iara iarna nu suport sa port un pulover 2 zile, cu toate ca sub pulover am un tricou care se schimba, dar nu prea imi place sa ma imbrac indetic 2 zile la rand.

 Argent, on 19 octombrie 2017 - 17:18, said:

Cred ca am o fobie cu imbracatul identic in fiecare zi, asa ca va intreb si pe voi daca Voi va imbracati diferit in fiecare zi?
Nu suport sa port un tricou de 2 ori pe motiv de curatenie, transpiratie, iara c, cu toate ca sub pulover am un tricou care se schimba, dar nu prea imi place sa ma imbrac indetic 2 zile la rand.
esti femeie? ca principiu ma schimb in fieare zi, dar sa ma intreb existential chestia asta?!........iara iarna nu suport sa port un pulover 2 zile....pe scurt ticneala!  daca crezi ca planeta asta suporta 100 de grame de detergent de fiecare data cand cineva nu suporta cineva ceva......hai ca ti-am facut eu un calcul. Inseamna 700 tone de detergent pe zi, ca sa puti tu (si alti) frumos....deci cand râgai a dero sa nu te miri de ce.

Edited by alexpet, 19 October 2017 - 20:18.


#61
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Daca nu duci chilotii la spalat cu urme de franare/sosetele cand ajung crocante, nu vad sa fie problema sa le speli impreuna cu restul hainelor.

#62
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Argent, on 19 octombrie 2017 - 20:03, said:


Adidasi 200 si ceva de lei decatlon, pantaloni de trening adidas tot din decatlon 100 de lei, hanorac 60 de lei decatlon, tricou, aici mai complicat ca imi plac tricourile scumpe, dar am un tricou cu  vreo 20 de lei!? cumparat din Auchan.
Cu bani putini poti sa te imbraci decent, doar ca cele enumerate de mine se intretin mai greu, asta daca vrei aspectul ala ingrijit.

bani putini? unde vezi tu putini? 200si ceva+100+60+20, fac 380si ceva ori 7 schimburi ca spui ca nu te imbraci la fel is aproape 3000 de lei pt o saptamana. si zici ca's bani putini? neneee sa'ti traiasca protofelul, esti bastan se pare, treiesti pe picior mare daca astia's bani putini la tine

#63
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Un tricou sau maieu sau bluza etc se schimba fie zilnic fie 2 zile. Geaca sau altele mai groase ...se schimba la cateva zile. Exceptie pulovere..astea tot asa ca astea produc transpiratie.
In principiu la mine asta cu camasile fine sau sacou/costum nu prea imi place decat in anumite situatii. As prefera trening ceva de firma cu adidasi. Daca ar fi dupa mine asa m-as duce si la birou. Prefer geci subtiri sau hanorace.  Ceva de strada casual. Conformismul gen costum..ma rog alea merg si cu masina , si cu o vila sau ceva. Ce nu suport e costum , camasa si ochelari din aia de neam prost. Sau accesorii aurite pe mecla. Alea chiar sunt de coca. Lanturi , ghiuluri, bratari etc nu suport. Tinte iara nu suport. Blugi cu din astea metalice sau cu tot felul de sireturi sau forme nu suport. La fel si la costum sau altele.

#64
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
bineinteles, sa te imbraci curat si sic iti da un confort psihic. ..o noua zi, o noua tinuta...e o senzatie faina sa fii fresh, sa mirosi pe langa parfum a curat Posted Image
....
iti mai speli hainele nu numai ca sunt murdare, ci ca sa le improspatezi....dar in Romania la multi lasa de dorit acest aspect.

Edited by GRATEFUL, 19 October 2017 - 20:15.


#65
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Spoiler

 41ex, on 19 octombrie 2017 - 19:28, said:

daca sunt chilotii tai
WTF ?!  Adica mai porti si chilotii aluia, cand ii da el jos, dupa trei zile ?

#66
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eram intr'o cabana amu 25 de ani sau si mai bine.
Dormeam vreo 6 in camera. Paturi suprapuse. Cabana intr'un camping, nu pe coclauri. Vine unu intr'o seara cu o gagica, o bucata din aia rusoaica, ucraineana, naiba stie si o inghesuie la el in pat. Nu stia nici pe naiba limba, nici nu stiu cum a imbrobodit'o.
Se harjonesc aia acolo, cand il vad pe asta ce se ridica si iese afara. De fapt am auzit usa si am ridicat capu sa vad ce se intampla, cand constat ca asta era cumva pe afara cu usu intredeschisa si nu's ce naiba facea acolo. Chiar nu aveam idee, ii e rau sau ce naiba e
Ce faci ma?
Am chilotii murdari lasa'ma naiba sa ma schimb

Morala: schimba ba chilotii ca nu stii cand si ce pica


#67
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu am trei masini. Ma imbrac zilnic in alta . Joia fac pauza ...merg pe jos sau stau acasa. Cum ma imbrac joia urmatoare ,chiar nu ma chinuie grija .

Edited by JurasikMan, 19 October 2017 - 20:44.


#68
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ma stradui.Chiar de doua ori pe zi.

#69
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
stai ca am invitat pe topic un specialst in chilotareala sa ne explice cum sta treaba si sa ne dea ceva ponturi

#70
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Tort, on 19 octombrie 2017 - 17:38, said:

Fobie...sa nu spuna lumea ca nu ai cu ce sa te imbraci? Posted Image
Nu...asa imi place mie

 Argent, on 19 octombrie 2017 - 18:09, said:

Am cumparat zilele trecute un pulover si ma gandeam sincer sa cumpar 2, asta pe motiv ca sincer nu prea gasesc haine sa imi placa, doar ca ma gandeam ca o sa apar naiba in fiecare zi cu acelasi pulover.

Asta este din categoria celor care zic ca este iarna si oricum nu transpira.
Am vreo 7 perechi de chiloti, nu zic ca schimb lenjeria intima in fiecare zi, dar la 2-3 zile o schimb de voie, pun 2-3 zile sa fiu plecat.
Iara la tricouri intime(!? ma refer la tricouri de bumbac care se poarta primvara/toamna/iarna pe sub pulover, geaca etc...) le schimb zilnic, am tricouri cumparate cu 10 lei bucata, bumbac 100%.
Am observat un coleg care se imbraca cam in aceleasi haine si am observat ca majoritatea colegilor rotim hainele, cel putin partea de sus.


De dragul tau m-am uitat in sifonier sa vad cate geci am, am 2 geci de iarna din piele cu gluga, geaca de piele ecologica fara gluga, 1 de toamna, 1 de primavara de fas, 1 de blugi imblanita.
Acum urmeaza partea sincera, 1 geaca de piele(din cele cu gluga) a fost cumparata cam mare, ca asa patesti cand te duci la cumparaturi cu tricou+bluza+pulover pe tine, cumperi geaca mai mare, o bagi la spalat si se face si mai mare, asa ca o tin pe acolo la numar.
Geaca ecologica nu are gluga si nu prea am ce face cu ea ca ma prinde ploaia sau ma bate vantul si ma sinuzita deci imi este inutila, nu mai zic ca nu se mai inchide fermoarul.
Geaca de primavara/toamna trebuie sa o arunc ca imi este inutila, nu tine nici de frig, apa trece prin ea.
Geaca de blugi imblanita nu are gluga si iara imi este oarecum inutila, este pentru o zi de iarna fara vant si fara zapada, adica sa bag o caciula pe cap.
Si pe langa astea am mai aruncat 3 geci care tot asa erau cu fermoar defect sau alte defecte.

Deci realist am 2 geci de piele cu gluga de care pot sa ma folosesc.
Pantaloni? Am 2 perechi de blugi cu care fac treaba, 2 perechi de pantaloni de trening(de firma, ca na, parvenit), 1 pereche chinos(cum naiba se scrie, nu caut pe google), deci cam atat.


Cred ca fobia este mai mult legata de partea de curatenie.

Traim sa cumparam haine sau traim sa purtam haine.


Vara pe bune patesti sa faci dus de 2-3 ori pe zi si sa schimbi 2-3 randuri de haine, cel putin partea de tricou.

Mie nu imi plac de nici un fel gecile cu gluga...am bluze de trening care au gluga...dar nu o pun in cap

 68x95, on 19 octombrie 2017 - 19:25, said:


In strainatate babele isi spala chilotii in ligheanul de facut salata boeuf.  Ca sa nu mai zic alte gretosenii....
Te ascult

 41ex, on 19 octombrie 2017 - 19:28, said:

daca sunt chilotii tai si nu mergi cu sosetele pe unde ai calcat incaltat (sau in papuci de casa) eu zic ca e safe. oricum eu spal la 65 de grade orice, se zice ca la peste 63 de grade mor mai toti "microbii".
Nu se amesteca sosete cu chiloti.....ca dupa aia te miri de ce faci infectie urinara

Edited by I2O, 19 October 2017 - 21:22.


#71
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

 I2O, on 19 octombrie 2017 - 21:37, said:

Te ascult

Spala blatul de la bucatarie cu carpa cu care a sters prin baie chiuveta si veceul.

#72
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 argentum, on 19 octombrie 2017 - 19:51, said:

mai dar voi spalati masina de spalat in care ati spalat chilotii inainte sa spalati in masina de spalat prosoapele?
Eu am auzit pe unu care saptamanal isi spala wc-ul cu mana goala,fara manusi...si am mai si dat noroc cu el

 sebulbus, on 19 octombrie 2017 - 20:04, said:

Daca nu duci chilotii la spalat cu urme de franare/sosetele cand ajung crocante, nu vad sa fie problema sa le speli impreuna cu restul hainelor.
daca esti flocos in cur si dupa o zi de purtare ai urme de frana

 68x95, on 19 octombrie 2017 - 21:39, said:


Spala blatul de la bucatarie cu carpa cu care a sters prin baie chiuveta si veceul.
Nemtoaice?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate