Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Va imbracati diferit in fiecare zi?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
175 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015
Bineinteles ca ma imbrac diferit, ce intrebare doamne iarta-ma e asta?

#38
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Post86-APP, on 19 octombrie 2017 - 18:54, said:

Mai sa fie ? Asa faci tu si spui ca ar fi ok ???? Sincer , n-am stiut , eu am " dotarea " naturala !
Vezi daca nu citesti ! In cazul tau ne-ai lamurit beton cum procedezi Posted Image

View PostBaxon, on 19 octombrie 2017 - 18:24, said:

Chiloti , tricou/camasa si sosete , proapete in fiecare zi , altele ! Pantalonii de scandal merg si o saptamana daca nu se murdaresc de praf / ploaie . transpiratie ( rar de tot asta cu transpiratia - cand fac efort de regula in in costumul lui Adam ) . 2 perechi de " bocanci " sport pe care ii rotesc .
Daca chiar e cald si transpir pai schimb tricori / camasi , chiloti si sosete si de 4 ori pe zi in functie de activitati . In casa stal in costumul lui Adam ca mi mai comod .


#39
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
absorbi o gramada de detergent daca schimbi zilnic, nu?Posted Image  suna canceros...

cum puteti purta tricouri pe sub pulover? nu va "racaie" manecile scurte? plus, personal transpir si intr-unul subtirel de bumbac, nu-mi mai trebuie ceva in plus.

#40
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
N-am inteles cu " ne-ai lamurit " . Citi sinteti ? Te-ai dedublat ?
Daca ai inteles ca la mistoul tau cu " bagat sapunul in chiloti " ti-am raspuns ca eu am " scula " si nu simulez ca altii ...ai inteles bine .

#41
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View PostBaxon, on 19 octombrie 2017 - 18:24, said:

Chiloti , tricou/camasa si sosete , proapete in fiecare zi , altele ! Pantalonii de scandal merg si o saptamana daca nu se murdaresc de praf / ploaie . transpiratie ( rar de tot asta cu transpiratia - cand fac efort de regula in in costumul lui Adam ) . 2 perechi de " bocanci " sport pe care ii rotesc .
Daca chiar e cald si transpir pai schimb tricori / camasi , chiloti si sosete si de 4 ori pe zi in functie de activitati . In casa stal in costumul lui Adam ca mi mai comod .
Asa procedez si eu, doar cand sunt plecat ma prinzi 2 zile cu aceeasi chiloti pe mine, ba chiar sa fiu sincer sa fiu sa spun ca in momentul in care esti plecat din localitate ajungi sa cumperi lenjerie intima pe care ajunge aruncata, asta daca vrei sa te respecti pe tine pe unde te duci, 1 ca nu stia sa speli lenjerie intima cand esti plecat 1-2 zile, 2 ca oricum o pereche de chiloti te costa chiar si 5 lei la cel mai apropriat Auchan, un tricou 10/15 lei, chiar nu este vreo mare pierdere daca dai 20 de lei si arunci tricoul/chiloti sa nu te cari cu ei la tine.
Dar la modul general/romanesc imi este rusine sa zic cuiva ca am 7 perechi de chiloti, la noi cred ca la modul general barbatul roman are vreo 2-3 perechi de chiloti pe care le tot spala.

View PostDau, on 19 octombrie 2017 - 18:39, said:

In secunda in care ajung acasa le arunc direct in cosul cu rufe (ma refer la camasa, tricou si lenjerie intima), si nu ca ar mirosi a transpiratie, n-am avut niciodata probleme cu transpiratia sau mirosurile, chiar daca alerg uneori toata ziua prin oras.
Si cand sunt plecat obisnuiesc sa-mi pun in bagaj cate o pereche de sosete si chiloti pentru fiecare zi + o pereche in plus, si in cazul in care depasesc numarul de zile pe care-l estimez ma duc in primul magazin si-mi cumpar.
Asta este o chestie pe care in alte tari mai civilizate nu o prea vezi, prin strainatate chiloti si sostele se spala separat de haine.
Iti zic ca de la orice supermarket gasesti foarte ieftin o pereche de chiloti, de aici si chestia cum m-am prins ca la noi in tara nu prea se schimba prea des lenjeria intima. Eu sa zicem ca port M sau XL sa fie treaba mai comoda, asa ca de la orice supermarket cumpar chiloti M sau XL si sunt multumit.
Asta sa nu stau sa o spal ca oricum cand esti plecat nu prea ai timp de asta, dar la cumparaturi mai mergi ca iti mai trebuie cate ceva si cum zici si tu... sunt dracu 3 perechi de chiloti la 10 lei, daca cumva esti plecat cumperi o cutie de genul si nici nu se simte la bagaj.

DAR nu despre lenjerie intima era subiectul.

View Post86-APP, on 19 octombrie 2017 - 18:49, said:

Ai incercat cu sapun ?
Zilnic, dar dupa dus tot trebuie sa dai cu un deodorant la subtioara, trebuie sa ai parul tuns/ras la subtioara, asta daca te respecti ca om.
Iara la partea de ingrijire dentara cred ca depasesc media la sumele cheltuite, apa de gura, ata de gura, pasta de dinti, periuta de calitate, chiar si periuta intradentara(parca asa se numeste).

View PostBaxon, on 19 octombrie 2017 - 18:50, said:

Iti bagi un sapun in chiloti si gata nu-i mai scoti o saptamana ? Asa faci ? Posted Image
Se intoxica partenera, trebuie sa te duci la OPC sa explici daca nu cumva ai incercat intentionat sa iti omori consoarta.

View Postcleopatra00, on 19 octombrie 2017 - 18:52, said:

Personal, nu mă mai miră nimic. Șocul l-am avut când am auzit la știri cât cheltuie românul lunar pe săpun, pastă de dinți, etc. Aproape nimic. Nu mai rețin procentele și nici suma, dar e dezarmant. Am auzit din nou, recent, la TV.
Pare normal dacă nici nu se prea spală, nici să nu schimbe prea des hainele. La ce bun?! Viața merge oricum înainte, de ce să ne poticnim de orice detaliu?!
Ai cumva sumele? Cu totul fara legatura cu subiectul, eram curios doar sumele.
Ce ai scris imi aduce aminte cand scriu cat cheltui eu pe ingrijirea dentara, este tabu in Romania, prefer sa tac din gura, asa si partea ca am 7 perechi de chiloti si la ceva timp inlocuiesc din ei ca se rup, se mai lasa elasitcul, pur si simplu trebuie inlocuiti, ca si tricourile si sostele.

La haine(ma refer la partea de sus) este mai vizibil, adica observi repede daca cineva poarta des sau zilnic acelasi tricou, iara la noi(aka la barbati) mai observ incaltaminte murdara, gen tenis pe alb murdar. Deci asta se observa, o observ eu ca barbat care nu sunt prea atent la partea de detaliu.

Mai zic de prieteni din tara care primesc apa de gura si nu o folosesc? O pun prin vitrina si o depoziteaza ca nu le place senzatia?

Edited by Argent, 19 October 2017 - 19:09.


#42
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

View PostArgent, on 19 octombrie 2017 - 17:18, said:

Cred ca am o fobie cu imbracatul identic in fiecare zi, asa ca va intreb si pe voi daca Voi va imbracati diferit in fiecare zi?

Desigur, am chiloti cu eticheta de luni pana duminica. Foarte rar ii port doua zile la rand, dar ii port invers.

#43
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Argent, imi spal separat lenjeria intima, sosetele si maiourile la o temperatura mult mai mare decat restul hainelor. La fel procedez si cu prosopele si lenjeria de pat.

Se întâmplă rareori sa le spal împreună cu alte haine, atunci cand se aduna multe haine în coșul cu rufe si nu am chef sa le sortez.

Edited by Dau, 19 October 2017 - 19:12.


#44
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Pentru partea de sus (top) imi schimb tricoul/bluza in fiecare zi, în aceeaşi categorie intră şosetele şi chiloţii. Pantaloni/blugi merg 2-3 zile, la fel şi încălţămintea. Nu fac parada modei şi nu mă deranjează alte persoane dacă se îmbracă la fel zilnic cât timp au o igienă OK şi nu umblă ca porcii.

#45
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Post41ex, on 19 octombrie 2017 - 19:01, said:

absorbi o gramada de detergent daca schimbi zilnic, nu?Posted Image  suna canceros...

cum puteti purta tricouri pe sub pulover? nu va "racaie" manecile scurte? plus, personal transpir si intr-unul subtirel de bumbac, nu-mi mai trebuie ceva in plus.
Eu personal am trecut pe tricouri 100% bumbac pentru dormit in ele vara, pentru purtat in orice sezon pe sub pulover, bluza etc...
Cele sintentice sunt cum zici tu, dar in astea de bumbac ma simt comod.

Nu prea pot sa dorm in haine sintetice, simt ca nu ma incalzesc(iarna) si vara simt ca ma incalzesc si transpir.

#46
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mai.. depinde si ce job ai, cati bani produci... daca esti manager si mergi numai la costum sau la sacou la job.. e normal sa ai 10 camasi in sifonier, sa le schimbi intre ele... daca esti simplu muncitor ca majoritatea si mergi in tricou si in blugi in call-center.. poti sa le schimbi si o data pe saptamana ca nu te miroase nimeni... oricum mirosi a acelasi lucru, daca te miroase cineva.

Dar... nici daca ai avea bani sa cumperi haine.. nu stiu daca ai avea ce sa cumperi fara sa pleci o data pe luna la Viena sau Milano, sa spargi vreo 2000 de euro pe acolo...

In mall-urile romanesti e JALE totala la capitolul imbracaminte. Numai cacaturi de lumea a 4-a

#47
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View PostDau, on 19 octombrie 2017 - 19:14, said:

Argent, imi spal separat lenjeria intima, sosetele si maiourile la o temperatura mult mai mare decat restul hainelor. La fel procedez si cu prosopele si lenjeria de pat.

Se întâmplă rareori sa le spal împreună cu alte haine, atunci cand se aduna multe haine în coșul cu rufe si nu am chef sa le sortez.
Iti multumesc pentru ca m-ai facut sa ma simt normal. In strainatate(europa + china) chiloti, sosetele se spala separat de restul hainelor, in nici un caz nu se spala caciulile cu chiloti sau altceva de genul asta. La noi in tara pare ciudat sa speli chiloti separat.

Toti patim sa spalam din greseala si vreo pereche de chiloti, dar nu spal lenjerie de pat(cearceaf) si chiloti in aceeasi masina de spalat, nu pui fata unde ai pus ....

View Postdriftking91, on 19 octombrie 2017 - 19:14, said:

Pentru partea de sus (top) imi schimb tricoul/bluza in fiecare zi, în aceeași categorie intră șosetele și chiloții. Pantaloni/blugi merg 2-3 zile, la fel și încălțămintea. Nu fac parada modei și nu mă deranjează alte persoane dacă se îmbracă la fel zilnic cât timp au o igienă OK și nu umblă ca porcii.
Blugi merg de mai multe ori, iara incaltamintea mergea de mai multe ori, eu am incaltaminte alba si tot pot sa o port de 4-5 ori pana trebuie sa o spal. Asta ca sunt mai ciudat si nu suport aspectul ala de adidas murdar, jegos.

Si nici nu transpir de fel, doar ca nu suport eu sa ma imbrac identic, poate ca si folosesc transportul public si cu toate ca dimineata este ma frig, cu tot frigul ala si cu tot nasul care imi curge de la ger... tot se simte mirosul ala de roman nespalat pe aubouz.

#48
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

View PostArgent, on 19 octombrie 2017 - 19:21, said:

In strainatate(europa + china) chiloti, sosetele se spala separat de restul hainelor,

In strainatate babele isi spala chilotii in ligheanul de facut salata boeuf.  Ca sa nu mai zic alte gretosenii....

#49
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postrosix, on 19 octombrie 2017 - 19:20, said:

Mai.. depinde si ce job ai, cati bani produci... daca esti manager si mergi numai la costum sau la sacou la job.. e normal sa ai 10 camasi in sifonier, sa le schimbi intre ele... daca esti simplu muncitor ca majoritatea si mergi in tricou si in blugi in call-center.. poti sa le schimbi si o data pe saptamana ca nu te miroase nimeni... oricum mirosi a acelasi lucru, daca te miroase cineva.
Nu are importanta lucrul acesta. Eu spre exemplu am zile in care ma imbrac cu blugi si tricou la serviciu sau zile in care port camasa si sacou, mai mult casual, nu ceva de genul la dunga. Dar in fiecare zi imi schimb hainele.

#50
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
daca sunt chilotii tai si nu mergi cu sosetele pe unde ai calcat incaltat (sau in papuci de casa) eu zic ca e safe. oricum eu spal la 65 de grade orice, se zice ca la peste 63 de grade mor mai toti "microbii".

Edited by 41ex, 19 October 2017 - 19:29.


#51
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postsuper8, on 19 octombrie 2017 - 17:58, said:

Tu nu ai fobie, ai T.O.C. (Tulburare Obsesiv-Compulsiva) !
Dar nu-ti face griji ca nu e grav; era grav daca schimbai hainele de minim 2-3 ori pe zi ca trebuia sa treci pe pastile   Posted Image
Poti sa explici ce e aia? Poate si altii au asa ceva pe forum

please

View PostArgent, on 19 octombrie 2017 - 18:09, said:



Traim sa cumparam haine sau traim sa purtam haine.


In principiu nu haina il face pe om insa altfel te simti imbracat mai curat, mai aranjat etc etc. Respectul de sine si o anumita mandrie exista la fiecare. Nu e normal sa te simti depresat sau sa nu simti ca esti cineva. Dimpotriva intr-un fel fiecare ar trebui sa se simta ca e special. Face parte din stabilitatea ta emotionala. Altfel poti incerca sa te simti "nacajit" sau ceva numai de dragul de ate simti asa insa tine minte ca DEPRESIA NU E NORMALA.  Sau mai bine zis STAREA DE DEPRESIE NU E NORMALA. Suntem poate prea obisnuiti sa credem ca suntem nimeni si nu reprezentam nimic. Asta nu e in regula.

#52
preacuratul

preacuratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.10.2017

View PostErwin_Rommel, on 19 octombrie 2017 - 17:24, said:

Da.
identic, nu inseamna sa porti aceleasi haine !  ... :)

#53
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
mai dar voi spalati masina de spalat in care ati spalat chilotii inainte sa spalati in masina de spalat prosoapele?

#54
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
De cate ori iti dezinfectezi telefonul asa cum trebuie dupa ce il folosești la baie, apoi la serviciu si seara la masă?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate