Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Sacadare imagine Samsung UE43MU6102

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
588 replies to this topic

#55
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Puteti sa ii tot schimbati placile de baza, ca va fi degeaba. Problema nu e de hardware, ci de software, probabil de modul in care gestioneaza semnalul de 50 sau 60 de hertzi, depinde ce frecventa are. Asta o pot rezolva doar cei de la Samsung cu un update, dar evident ca nu vorbim de cei de la Samsung Romania, ci de la Samsung Coreea.

O problema asemanatoare au avut si cei de la Panasonic acum cativa ani, cu niste loturi de televizoare pt UK.

#56
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Și au rezolvat până la urmă cu update de soft ?
Mă îndoiesc că rezolva cu un update, au fost 3 până acum și degeaba.

#57
Vassy01

Vassy01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.11.2017
Ideea e in felul urmator, problema e doar la tv-urile 4k? Alta chestie, seria 6 e varianta low/entry de la Samsung, si sa cumparam seria 7 deja vorbim de alti bani. Au sa ajunga sa scoata 2 tipuri de produse : de unica folosinta si ieftine sau bune si foarte scumpe. In Romania ajung cele mai greu updateurile si suportul tehnic.

#58
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postdanyxp, on 24 noiembrie 2017 - 16:13, said:

Și au rezolvat până la urmă cu update de soft ?
Mă îndoiesc că rezolva cu un update, au fost 3 până acum și degeaba.

Au rezolvat. Diferența e că modelele respective au avut review-uri pe hdtvtest, avforums și pe site-uri serioase de profil care au semnalat problema, pe când la acest MU am mari dubii că pot ajunge atât de repede plângerile unor useri de pe un forum la urechile celor de la Samsung din Coreea, care se ocupă cu update-urile. Degeaba au fost 3 update-uri, în mod sigur cei care le-au făcut nu au aflat încă de existența acestei probleme.

#59
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Pe mine m-au asigurat cei de la Samsung BucureČ™ti ca Č™tiu cei din Coreea de problema, Č™i au spus ca lucrează sa identifice de la ce e.

Edited by snapydj, 24 November 2017 - 18:57.


#60
cituciprian

cituciprian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.05.2010
Salut, am achizitionat si eu varianta 55mu6202. intr-adevar exista aceasta problema cu judder-ul(sacadarea la intervale regulate de timp) vizibila mai ales la meciurile de la canalele HD. Eu am rezolvat-o conectând un top box humax de la rcs prin HDMI. chestia misto este ca telecomanda TV-ului devine si telecomanda top boxului si poti schimba canalele cu telecomanda TV-ului, așadar, nu este nevoie de doua telecomenzi. Un alt plus este acela ca folosind un spliter poti conecta, atat TV-ul direct la cablu, cat si top boxul. Castigul este ca e ca si cum ai avea doua tunere, iar daca pui ceva la inregistrat la TV, intre timp poti trece sa vezi altceva pe top box, fara a afecta înregistrarea. in alta ordine de idei eu cred ca problema nu este de procesare, ci pare a fi de la tuner. Snapydj, incearca sa ii intrebi pe cei de la Samsung daca iti pot schimba tunerul digital... cu un alt model decat cel dedicat...si tine-ma si pe mine/ noi la curent.

Edited by megafanro, 01 June 2018 - 13:30.


#61
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Multumim de informatie.
Din cate stiu au schimbat toata placa tv-ului si degeaba; e drept ca probabil au pus acelasi model.
Revin cu rugamintea ca cei care au aceasta problema sa faca macar o sesizare la samsung, chiar daca gasiti o rezolvare sau alegeti sa treceti cu vederea.

#62
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View Postcituciprian, on 01 decembrie 2017 - 03:05, said:

salut. am achizitionat si eu varianta 55mu6202. intradevar exista aceasta problema cu judder-ul(sacadarea la intervale regulate de timp) vizibila mai ales la meciurile de pe canalele HD. eu am rezolvat-o conectând un top box humax de la rcs prin HDMI. chestia misto este ca telecomanda tv-ului devine si telecomanda top boxului si poti schimba canalele cu telecomanda tv-ului, deci nu este nevoie de doua telecomenzi. un alt plus este acela ca folosind un spliter poti conecta atat tv-ul direct la cablu cat si top boxul. castigul este ca e ca si cum ai avea doua tunere, iar daca pui ceva la inregistrat pe tv, intre timp poti trece sa vezi altceva pe top box, fara a afecta înregistrarea. in alta ordine de idei eu cred ca problema nu este de procesare ci pare a fi de la tuner. Snapydj, incearca sa ii intrebi pe cei de la Samsung daca iti pot schimba tunerul digital... cu un alt model decat cel dedicat...si tine-ma si pe mine/ noi la curent.

Mulțumim mult de informații. Ne poți spune și modelul boxului de la Rds ? Am văzut ca sunt mai multe și poate nu toate sunt compatibile cu telecomanda.
Oare dacă o sa găsesc pe internet de vânzare un top box la fel și ii bag cartela din digi Smart cam-ul care îl am va funcționa ?

#63
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Nu cred ca în box intra ci+, parcă erau niște cartele mai subțiri. E posibil sa ma înșel sunt vreo 10 ani de când am avut decodor....
Cel mai bine vorbești cu ei și ceri acel decodor / box în loc de card ci+. Dupa cate știu dacă vrei doar 1 ( indiferent care, ci+ sau box) e în custodie, plătești chirie doar dacă mai vrei unul sau mai multe.

Un pic de offtopic
Faceți niște teste de viteza pe net, cablu și wireless; pe cablu nu trece 100, pe wireless am în jur de 200 mbps download. În lipsa unei aplicații am folosit browserul, pe beta speedtest.net și google fiber test.
Nemernicii bagă plăci de rețea 10/100 la tv 4k....
Nu sunt singurii, la fel și la sony, de fapt nu stiu daca e vreun tv cu rețea 1000...

#64
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Pai smart cardul ala de la DIGI e metalic si are in interior cartela la fel ca in decodor. Ideea este ca eu am cardul de la cineva, care are full abonament, si merge si la mine. Ma gandeam daca e sa cer decodorul acela nou si daca ar merge cartela asta in decodor.

Salut,
Revin cu feedback la voi... am fost personal la Bucuresti si am returnat Samsung-ul UE43MU6102 cu o negatie primita de la cei de la Samsung (avand in vedere ca aveam televizorul de 3 luni). Am facut retur si am pus o mica diferenta si am luat modelul UE49MU6202 (este model curbat). Avea un pret ok si nu ma deranjeaza deloc faptul ca este curbat.... Am ajuns acasa la Brasov, l-am instalat, configurat, si pac ! Dat pe Digi Sport HD 4 , pe meci, bum, aceeasi sacadare. Am facut update de soft la 1151.1 (din cate vad acelasi update este si pentru MU6102 si pentru 6202, probabil si pentru altele). Tot exista problema... Am obosit sa ma tot agit cu televizoarele....
PS: Am impresia ca sunetul al 49MU6202 este mult mai slab ca la 43MU6102.... am inceput deja sa caut pe net un sistem ieftin pentru el (sa mearga cu digital optic audio).

#65
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Și uite așa cei de la Samsung ne dau cu tehnologia în cap și ne obligă să revenim la tehnică mai veche, adică la decodoare, pentru a ne putea uita normal la televizor.
Ar trebui ca Samsung să schimbe gratuit tunerele la toate televizoarele vândute, care au problema sacadării.
Exact așa cum Mercedes, Volkswagen și alți constructori auto recheamă anumite serii de mașini în service.

#66
leonard1980

leonard1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.09.2015
Am cumpărat și eu 55MU6172 și nu am probleme cu el testat la sânge ! Luna fabricației Octombrie 2017 oare au schimbat ceva la astea mai noi ?

#67
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View Postleonard1980, on 02 decembrie 2017 - 13:52, said:

Am cumpărat și eu 55MU6172 și nu am probleme cu el testat la sânge ! Luna fabricației Octombrie 2017 oare au schimbat ceva la astea mai noi ?
Ai decodor de la Rds sau de la vreun provider?

#68
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Unde scrie oameni buni data fabricației?

leonard1980, unde e fabricat al tău, în Ungaria sau în Slovacia?

#69
leonard1980

leonard1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.09.2015
Am cablu rds direct in tv fără decodor .

#70
Vassy01

Vassy01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.11.2017
Decodorul vine suplimentar sau cum? Eu am cablu de la RDS, iar tv-ul inca nu a ajuns. Sa stiu de dinainte ce trebuie facut.

#71
leonard1980

leonard1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.09.2015
Pe cutie avea un sigiliu cu luna fabricației și e fabricat in slovacia

#72
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Unde e pus acel sigiliu? Te referi la eticheta aceea cu codul de bare, unde scrie modelul de tv?
Ar fi tare ca cele fabricate în Slovacia să nu aibă problema sacadării.
De aceea vă întreb pe toți unde sunt fabricate, încerc să găsesc un indiciu.

Edited by ammazon, 02 December 2017 - 14:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate