Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Audi a4 b8 2.7 tdi

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Cand s-a facut schimbul de ulei la cutie? Ala se face la 60.000 km, nu știu in mile, faci tu conversia. Is sensibile la asta, eu as face preventiv. Teoretic tu ai deja 40.000 cu uleiul din cutie, daca a facut schimbul fostul proprietar, nu ar strica.

#20
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
O sa ma uit prin facturi și cartea service sa vad . Merci se precizare

#21
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Văzusem la masina ca are cele 2 butoane din imaginea atașată, cred ca sunt pentru alarma, însă cum functioneaza fiecare? Multumesc!Attached File  DSC_0675.jpg   120.29K   23 downloads

#22
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Am luat masina de la service in aceasta după amiaza. Parca ă dispărut sunetul acela de pe lângă motor, acum nu mai apare nici eroarea. Am venit la servici pe autostrada și într-un moment am apăsat putin mai tare pe accelerație, nici nu am observat cand a ajuns la 200km/h :D as vrea sa schimb afisajul sa-mi arate litri/100 km, nu mpg. Nu stiu daca se poate face din setari.
Caut sa iau un cablu vag com sa mai activez / modific unele optiuni. Mai fac cate o diagnoza din cand in cand... la ulei, mecanicul a zis ca i-a încăput numa vreo 5 litri. Eu ma pregătisem cu 10 litri :)) vedem ce  va fi în continuare

#23
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Bravo, sa te bucuri de masina.
Si cand te gandesti ca unii habarnisti spuneai ca sigur e dus filtrul si ca becul cu motor galben inseamna reparatii de cateva mii de euro.

Edited by Kroghy, 26 October 2017 - 05:58.


#24
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Multumesc. Da, a fost relativ ieftin. Martorul ala poate însemna zeci de cauze. Stii cumva daca pot schimba afisajul consumului din mpg în litri/100 km?

#25
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
http://www.audizine....o-L-100KM-How-!

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

 debusy, on 17 octombrie 2017 - 08:06, said:

Pe masina am dat £4800 iar taxa de drum plătesc £20 lunar.
Deci nu pot sa cred ca a costat doar 4800 de lire.  Un neam a luat C5 si apoi Insignia cu cca 6000 de lire, o ideie mai noi,  de prin 2012 parca, si cu jumate kilometraj.  
Deci masina aia dupa 9 ani, este la sub 10% din valoarea de nou?

#27
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Cu volan pe dreapta asta e pretul. De ce crezi ca sunt asa multe masini cu volan pe dreapta in Romania?
Cu volan pe stanga e cu 50% mai scump.
Vezi ca la calculele tale ai plecat gresit cu pretul de nou, e 45 mii euro e un S4 (quattro, 350 cai, etc). Refa procentele cu valorile corecte.

Edited by Kroghy, 26 October 2017 - 13:33.


#28
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Nah, ce sa-i fac decay atat e pe aici :)) găseam și pe la 3800 neg. Da am zis ca merita mai mult masina asta totusi :)
@Kroghy , ai și tu sistemul ala de alarmă cu butoanele alea 2 în portiera?

#29
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu am alarma, aveam pe masina anterioara dar nu i-am vazut utilitatea.
Uite extras din manualul de utilizare.

Attached Files


Edited by Kroghy, 27 October 2017 - 11:58.


#30
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
am reusit cu vcds sa schimb din mpg in l/100km. mecanicul mi-a pus doar vreo 5 litri de ulei la motor, eu cumparasem 10 litri :D Normal, dupa cativa km se aprinsese becul de la ulei, am mai completat cu vreo jumate de litru, apoi a 2a zis s-a mai aprins odata si am mai pus inca vreun litru si ceva si de atunci am 2 saptamani si nu s-a mai aprins, acum imi apare si in computer de bord nivelul uleiului si e la 3/4 dintre minim si maxim. deci au intrat spre 7 litri de ulei. Deocamdata toate bune cu masina, i-am facut o diagnoza, o boxa care nu merge, o oglinda laterala care nu se incalzeste si clapeta de la buson se incuie cand vrea ea. Cam astea sunt lucrurile de viitor pentru reparat!

#31
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
In manualul de utilizare, la motorul tau de 2.7 la cantitatea de ulei scrie "circa 7.4 litri" in manualul in lb. romana si "aprox. 6.9 litri" in manualul in lb. engleza.
Cat ai pus tu cred ca e ok. Mecanicul a pus 5 litri ca la 2.0TDI dar e prea putin pt. 2.7TDI.
Oglinda se repara usor, se inlocuieste sticla. Operatiunea e foarte usoara, eu am inlocuit o oglinda la mine si una la Golf. Ambele au acelasi principiu si costa aprox. 200 ron originala. Vezi ca la A4 sunt multe modele de oglinzi, preferabil e sa iei exact cum ai deja ca sa nu fie diferente intre stanga si dreapta. Unele sunt heliomate, altele maresc mai tare, etc. Demonteaza sticla (vezi pe youtube cum, e usor) si vezi codul exact.

#32
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Merci mult pt info. Da, oglindă e heliomata.

#33
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Descarca manulul din atasament, citeste-l pentru ca sunt multe lucruri utile. Eu l-am citit de doua ori.

Attached Files


Edited by Kroghy, 08 November 2017 - 17:59.


#34
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 Kroghy, on 26 octombrie 2017 - 13:30, said:

Vezi ca la calculele tale ai plecat gresit cu pretul de nou, e 45 mii euro e un S4 (quattro, 350 cai, etc). Refa procentele cu valorile corecte.

Te referi la pretul de atunci, nu? Ca acum S4 incepe de la 62k

@initiator: Sa o stapanesti sanatos si multi km fara incidente! :)

#35
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Am verificat cu cablu ieri injectoarele Č™i egr-ul Č™i sunt oke. Turbina nu cred ca o verific ca nu are nici-un simptom. Deocamdată ma consider norocos cu masina. Sper sa fie asa Č™i pe mai târziu. Astăzi am făcut un drum de vreo 40 km între 2 orase (cam aglomerat), Č™i am scos un consum de vreo 9.2%. Mi se pare destul de mult. Însă o sa vad cum e si pe autostrada.
De-acum ma apuca dilemele ca de sărbători vrem să venim în Č›ară cu masina si nu stiu ce cauciucuri sa-i iau, all seasons  (care le-as putea folosi Č™i aici in uk) sau de iarnă (care nu am ce face aici in uk cu ele).

Edited by debusy, 09 November 2017 - 15:16.


#36
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
E ok consumul, vorbim de motor de 2.7 litri si masina din clasa medie care nu e deloc usoara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate