Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Staf achizitie japoneza :)

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001
Salutare,
Dupa doua frantuzoaice (Renault si Peugeot) mi-a ajuns de reparatii si probleme si m-am gandit sa trec pe ceva mai fiabil, asa ca m-am oprit la doua japoneze (de data asta noi noute):
1 - Toyota Corolla Sedan, 1.6 L benzina, aspirata, 132 CP - grantie 5 ani sau 160000 km

2 - Honda Civic Hatchback, 1.0 L benzina, Turbo, 129 CP - garantie 8 ani sau 150000 km. Asta e masina .
Pe langa pachetul descris, are camera de mers inapoi si senzori de parcare pe spate.

Site-urile is in ceha (locuiesc in Cehia), dar merge google translate pe ele :)

Ambele oferte le am la preturi similare, undeva in jur de 15000 euro

Dupa drive test, Honda m-a cucerit cu feelingul solid al sasiului si zambetul pe care mi l-a pus pe fata cannd am inceput sa o calc. Toyota e si ea foarte placuta la condus, dar nu iti da emotia aia...
Acum insa inca stau in cumpana pe care din ele s-o iau

Avantaje la oferta Toyota Corolla:

- Motor aspirat (nu exista turbina de care sa ma tem ca o sa pice)
- Packet Active Trend+ cu faruri full LED, navigatie Go cu harti gratuite pe 3 ani
- Set extra de roti de iarna cu tot cu jante de otel incluse in pret
- Cruise control clasic (neadaptiv)
- Avertizare la parasirea benzii
- Franare de urgenta automata la viteze sub 50 KM/h

Dezavantaje - E sedan, gura la portbagaj nu te lasa sa bagi cutii mari

Avantaje Honda Civic:
- Motor turbo (cuplu mare de la turatie joasa 200Nm @ 2250 rpm)
- Honda Sensing care ofera cruise control adaptiv, avertizare la parasirea benzii, dar cu LKAS (Lane Keeping Assistant) care iti corecteaza singur directia sa nu parasesti banda)
- Sasiul net superior, cu rigiditate sporita (torsionare mult mai mica la denivelari/gropi)
- Portbagaj mult mai mare si mai accesibil
- Cutia de viteze e o bijuterie - cea mai buna manuala dupa parerea multora
- Directia extrem de precisa
- Suspensii independente pe spate de tip multilink
- Aspect - ma incanta designul futurist
- Garantia de 8 ani (tocmai am primit confirmare de la dealer ca acopera si turbina)

Dezavantaje:
- In aceiasi bani nu primesc set de roti de iarna, dar eu zic ca o masina nu trebuie cumparata doar fiindca ai primit niste roti...
- In pachetul oferit nu am navigatie, faruri full LED (faza lunga e pe halogen, cu lupa) si senzori de ploaie

Edited by NTLDR, 16 October 2017 - 10:45.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Alege Honda Civic Hatchback.
Ai avantajul celor 8 ani garantie cu acoperirea turbinei.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Tu ai de ales intre doua rele: o aspirata natural (tehnologie de 100 de ani) si o chestie de 1l turbo, care te va enverva la consum in oras.

Castigator: aia in care intra porcul in picioare.

Mergi pe Honda Civic Hatchback cu turbina!

#4
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Legat de 8 ani garantie, sigur nu e vorba de asta?

GARANTIA IMA - 8 ANI (CIVIC HYBRID, 10YM INSIGHT1)
Masinile cu nr de identificare incepand cu JHMZE2830A, JHMZE2850A, JHMZE2870A:
8 ani sau 160.000km oricare conditie survine prima, pentru Civic Hybrid si 10YM Insight. Garantia IMA, ce include componentele de mai jos:
    stator motor
    rotor motor
    modulul de monitorizare a bateriei
    modulul invertor de putere ansamblul bateriei IMA
    unitatea de control electronic a motorului
    unitatea de control electronic a bateriei
    convertorul DC-DC

#5
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 Adm, on 16 octombrie 2017 - 10:44, said:

Tu ai de ales intre doua rele: o aspirata natural (tehnologie de 100 de ani) si o chestie de 1l turbo, care te va enverva la consum in oras.

Castigator: aia in care intra porcul in picioare.

Mergi pe Honda Civic Hatchback cu turbina!
Consumul (daca nu e exagerat) nu e deal-breaker pentru mine. Ma intereseaza fiabilitatea mai mult... :)

 lula_canci, on 16 octombrie 2017 - 11:16, said:

Legat de 8 ani garantie, sigur nu e vorba de asta?

GARANTIA IMA - 8 ANI (CIVIC HYBRID, 10YM INSIGHT1)
Masinile cu nr de identificare incepand cu JHMZE2830A, JHMZE2850A, JHMZE2870A:
8 ani sau 160.000km oricare conditie survine prima, pentru Civic Hybrid si 10YM Insight. Garantia IMA, ce include componentele de mai jos:
stator motor
rotor motor
modulul de monitorizare a bateriei
modulul invertor de putere ansamblul bateriei IMA
unitatea de control electronic a motorului
unitatea de control electronic a bateriei
convertorul DC-DC
Nu e hibrida aia pe care o iau...

#6
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Navigatia n-ar trebui sa fie un criteriu, Waze se va descurca mult mai bine ca sistemul de pe Toyota. Din ce-ai scris tu acolo se pare ca Honda iti place mai mult asa ca mergi pe Honda, daca iti pica turbina in primii 8 ani ai posibilitatea sa mergi la dealer si sa-i dai in cap cu turbina aia.

#7
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Toyota nu îți va da bătăi de cap, știu că sunt fade, nu prea îți oferă vreo plăcere dar nici nu va cere bani in plus. Honda ar trebui să fie bună pentru că nu își dau cu firma în cap. Dacă în balanță atârnă mai greu costurile vezi un desfășurător de revizii, care service îți este mai accesibil pentru ca să nu trebuiască să îți iei liber de la serviciu și să mergi la mama naibii ca să schimbi un ulei. Apoi gandeste-te că vii des în țară și o alta chestie de luat in considerare este asistenta oferită! Rămâi cu mașina în drum cine știe pe unde și dai bani din buzunar. Trebuie să bagi la socoteala și aceste detalii!

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Honda.
Bine ca nu are un rahat de tableta înfipt în bord, cum este la majoritatea, la ora actuala :lol:

#9
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 TLGTLC, on 16 octombrie 2017 - 11:30, said:

Toyota nu îți va da bătăi de cap, știu că sunt fade, nu prea îți oferă vreo plăcere dar nici nu va cere bani in plus. Honda ar trebui să fie bună pentru că nu își dau cu firma în cap. Dacă în balanță atârnă mai greu costurile vezi un desfășurător de revizii, care service îți este mai accesibil pentru ca să nu trebuiască să îți iei liber de la serviciu și să mergi la mama naibii ca să schimbi un ulei. Apoi gandeste-te că vii des în țară și o alta chestie de luat in considerare este asistenta oferită! Rămâi cu mașina în drum cine știe pe unde și dai bani din buzunar. Trebuie să bagi la socoteala și aceste detalii!
Despre asistenta, nu cred sa ca o sa am vreo problema. As fi acoperit 3 ani de asistenta Honda pe toata Europa si de asistenta prin Casco, la fel in toata Europa.
Cat despre service, o sa-l fac aici in Brno, unde si locuiesc, la 10 min de condus.

 crisstonne, on 16 octombrie 2017 - 11:31, said:

Honda.
Bine ca nu are un rahat de tableta înfipt în bord, cum este la majoritatea, la ora actuala Posted Image
Are si o tableta, dar mai mica asa.
[ http://www.autoelegance.cz/sites/default/files/perm/vehicle2-gallery/honda-civic-10-turbo-comfort_22.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Variantele mai echipate au tableta de 7 inch cu navigatie Garmin, Android Auto si Apple Carplay, dar sar binisor de bugetul meu Posted Image

Edited by NTLDR, 16 October 2017 - 11:41.


#10
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Lasă că tot așa un amic și-a petrecut noaptea cu soția și copilul mic într-o parcare de camioane cu asistenta rutiera oferită de Land Rover. Este vorba de calitatea ei, de viteza cu care intervin.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Sa umble cineva la titlu.

 NTLDR, on 16 octombrie 2017 - 11:36, said:

Are si o tableta, dar mai mica asa.
[ http://www.autoelegance.cz/sites/default/files/perm/vehicle2-gallery/honda-civic-10-turbo-comfort_22.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Variantele mai echipate au tableta de 7 inch cu navigatie Garmin, Android Auto si Apple Carplay, dar sar binisor de bugetul meu Posted Image

Normal că are, pusă unde trebuie.

Attached Files



#12
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 crisstonne, on 16 octombrie 2017 - 11:47, said:

Sa umble cineva la titlu.

Normal că are, pusă unde trebuie.

Am vrut eu sa-l corectez, dar nu ma lasa sau nu stiu eu de unde...

Edited by NTLDR, 16 October 2017 - 11:50.


#13
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001
O sa merg pe Honda pana la urma... Cam pe miercuri o sa o am Posted Image
O sa revin cu impresii si eventual niste poze

Multumesc de raspunsuri!

Edited by NTLDR, 16 October 2017 - 12:18.


#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Alege Civic.

Si ma rog, ce probleme ti-o facut frantuzoaicele ? Le-ai avut de noi ?

#15
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 15.10.2007
de mare efect poza respectiva

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt trei tipuri de maşini: cele americane, cele japoneze şi toate celelalte.
Alege Honda, mai ales că ai avut cel mai plăcut sentiment în ea.
Gura portbagajului, cutii înalte... dacă vrei să cari marfă, ia o dubiţă.
Roţi de iarnă... hai să fim serioşi, nu e un criteriu de alegere a maşinii. Oricum, anvelopele de la noi nu fac nicio brânză iarna dacă nu ştii să circuli, nu te protejează absolut deloc şi nici nu te scot din şleauri dacă n-ai o maşină puternică sau puţin noroc să întâlneşti pe cineva cu una. Singurul avantaj este frânarea mai bună, compensată cu un consum mai mare.
Deci Honda şi gata.
Pot însă să te felicit pentru că ai renunţat la franţuzoaice. Nici nu ştii - sau poate că ştii - cât de inspirat ai fost.

Edited by PSC, 16 October 2017 - 13:31.


#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De cand masinile frantuzesti sunt proaste ? Posted Image

#18
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 TruculMagic, on 16 octombrie 2017 - 13:14, said:

Alege Civic.

Si ma rog, ce probleme ti-o facut frantuzoaicele ? Le-ai avut de noi ?
Pe ambele le-am avut second, ultima e Peugeot 308. Am tot reparat la ea, in service de reprezentanta... Cand ziceam ca uite, gata, in sfarsit am facut-o ca lumea, aparea altceva. La ultima tura in service pt revizie, mi-au gasit tampoanele motor si cureaua alternator praf. Am schimbat, am plecat bucuros ca in sfarsit totul mere brici, cand a inceput FAP-ul sa dea avertismente (a nu stiu cata oara in cateva luni) ca e risc sa se infunde filtrul de particule. Apoi, de ceva vreme am un pic de joc in volan. Usile se inchid cu trancanit peste tot, haionul incepe sa prinda rugina, de greieri nu mai scap, eh... distractie.
Cam aceeasi experienta am avut si cu Megane II, probleme mai mereu.

Ambele erau ok la drum lung, nu am ce zice, dar sa cand incep sa se strice, parca nu se mai opresc...

M-am decis sa iau o masina noua, care peste 5 ani sa nu arate si sa se comporte ca una de 20... Cam asta e.

 tatimeu, on 16 octombrie 2017 - 13:22, said:

de mare efect poza respectiva
Poza din interior nu stiu cu ce au facut-o, in realitate arata impecabil bordul :D
O sa pun poze dupa ce o iau.

Edited by NTLDR, 16 October 2017 - 13:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate