Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Staf achizitie japoneza :)

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
Motanu_

Motanu_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.08.2017
Nu te grabi, testeaza mai multe variante, sa nu ti para rau apoi.

#38
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Pentru mine, motorul ala in trei cilindri de la Honda ar fi deal-breaker, ia-l mai bine pe cel de 1.5 in patru cilindri, chiar daca e mai scump!

#39
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 kodiak, on 16 octombrie 2017 - 18:35, said:

Pentru mine, motorul ala in trei cilindri de la Honda ar fi deal-breaker, ia-l mai bine pe cel de 1.5 in patru cilindri, chiar daca e mai scump!
Hehe, crezi ca n-as vrea, dar nu e de nasul meu. Sincer, pana si ala micu de 1.0 trage ceva de vis... La test pe autostrada nu înțelegeam de ce merg toti asa de incet, pana m-am uitat la vitezometru... Nici nu mi-am dat seama cand am ajuns la 150 si abia intrasem intr-a 4-a. Silentioasa si rapida...

#40
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 NTLDR, on 16 octombrie 2017 - 18:53, said:

Hehe, crezi ca n-as vrea, dar nu e de nasul meu. Sincer, pana si ala micu de 1.0 trage ceva de vis... La test pe autostrada nu înțelegeam de ce merg toti asa de incet, pana m-am uitat la vitezometru... Nici nu mi-am dat seama cand am ajuns la 150 si abia intrasem intr-a 4-a. Silentioasa si rapida...
Trage acum ca e nou,dar mai tarziu pe la 80-90-120.000 km....cine stie.Eu unul nu am deloc incrdere pe termen lung in aceste "motoare de drujba",tot unul mare mi se pare mai fiabil.

#41
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001
Aici sunt explicate cateva dintre tehnologiile de pe drujba asta :)
https://hondanews.eu...17-honda-civic1

#42
llCristian

llCristian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.05.2017

 missionnad, on 16 octombrie 2017 - 21:20, said:

Trage acum ca e nou,dar mai tarziu pe la 80-90-120.000 km....cine stie.Eu unul nu am deloc incrdere pe termen lung in aceste "motoare de drujba",tot unul mare mi se pare mai fiabil.

Nu vad ce se poate intampla. Mor caii? se pierde din putere? o sa traga la fel cand kilometrajul indica 90k.
8 ani garantie e vis, mai ales ca acopera si turbina.

Sa nu uitam ca motorul de 1L ecobost al celor de la Ford a iesit motorul anului plus o gramada de premii luate. De ce sa platim impozit pt. motoarele mari daca astea mici isi fac treaba cu brio (de noxe numai vb.)

Edited by llCristian, 16 October 2017 - 22:37.


#43
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Am condus Logan 0.9 Tce cu 140.000 si motorul tragea la fel de prost ca-n prima zi, nu s-a schimbat nimic in toti kilometrii astia.

#44
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 DjMx, on 16 octombrie 2017 - 22:38, said:

Am condus Logan 0.9 Tce cu 140.000 si motorul tragea la fel de prost ca-n prima zi, nu s-a schimbat nimic in toti kilometrii astia.
Daca nu s-a schimbat in 140000, stau si eu linistit :D

#45
llCristian

llCristian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.05.2017

 NTLDR, on 16 octombrie 2017 - 22:48, said:

Daca nu s-a schimbat in 140000, stau si eu linistit Posted Image

eu o sa merg pe sfatul tau si maine merg sa testez Honda.
Vreau dupa aceea sa vad si Ford focus - tot motor pe benzina in 3 cilindri. Vad ca este foarte laudat.
1.0 litre Ecoboost Ford Engine - Award-winning three-cylinder engine is produced in two variants, with 100 and 125 hp.
In the latest run of events, the 1.0-L engine was awarded the International Engine of Year Award 2016, making it the Best Engine Under 1.0 L for the fifth time in a row

#46
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 llCristian, on 16 octombrie 2017 - 22:51, said:

eu o sa merg pe sfatul tau si maine merg sa testez Honda.
Vreau dupa aceea sa vad si Ford focus - tot motor pe benzina in 3 cilindri. Vad ca este foarte laudat.
1.0 litre Ecoboost Ford Engine - Award-winning three-cylinder engine is produced in two variants, with 100 and 125 hp.
In the latest run of events, the 1.0-L engine was awarded the International Engine of Year Award 2016, making it the Best Engine Under 1.0 L for the fifth time in a row
E fain si Fordul, dar deja mi s-a pus pata pe asta. Azi am sunat la dealer si i-am dat ok sa pregateasca actele si masina. Daca toate merg bine, miercuri o scot la prima plimbare Posted Image

Edited by NTLDR, 16 October 2017 - 22:57.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Domnule, de ce te codeşti?
Fiecare de aici ţi-a dat un sfat. Tu te-ai simţit bine în Honda. Contează care maşină e mai bună în opinia unora sau altora, sau care e cea pe care-ţi place s-o conduci?
Eu şi destui ţi-am recomandat Honda.
Nissan-ul meu are 10,5 ani vechime şi de-abia acum au apărut greieraşii. Dar se aud, nene, sunt viguroşi şi virtuoşi...
Abia acum, după 10,5 ani, a început să se vadă rugină pe sub ea ici-colo. Sunt convins că nu mă va ţine toată viaţa, dar am senzaţia c-o pot duce 15 ani fără nicio intervenţie pe partea de tinichigerie.
Da, te costă mult o intervenţie în service la o japoneză, pentru că, atunci când cade ceva, căzut rămâne. Dar până să cadă... ai timp să te bucuri de maşină.

Repet felicitarea mea: bravo fiindcă ai renunţat la franţuzoaice.
Pentru că întreba cineva - de când sunt japonezele proaste? De ceva timp.

Edited by PSC, 17 October 2017 - 09:54.


#48
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 PSC, on 17 octombrie 2017 - 09:53, said:

Domnule, de ce te codeşti?
Fiecare de aici ţi-a dat un sfat. Tu te-ai simţit bine în Honda. Contează care maşină e mai bună în opinia unora sau altora, sau care e cea pe care-ţi place s-o conduci?
Eu şi destui ţi-am recomandat Honda.
Nissan-ul meu are 10,5 ani vechime şi de-abia acum au apărut greieraşii. Dar se aud, nene, sunt viguroşi şi virtuoşi...
Abia acum, după 10,5 ani, a început să se vadă rugină pe sub ea ici-colo. Sunt convins că nu mă va ţine toată viaţa, dar am senzaţia c-o pot duce 15 ani fără nicio intervenţie pe partea de tinichigerie.
Da, te costă mult o intervenţie în service la o japoneză, pentru că, atunci când cade ceva, căzut rămâne. Dar până să cadă... ai timp să te bucuri de maşină.

Repet felicitarea mea: bravo fiindcă ai renunţat la franţuzoaice.
Pentru că întreba cineva - de când sunt japonezele proaste? De ceva timp.
Nu ma codesc deloc, am zis ca ieri am sunat dealerul sa faca actele. Maine ar trebui sa o iau Posted Image
Daca e sa ma codesc, e ca sa ma decid daca sa mai bag ceva si sa iau de echipare imediat urmatoare, cu navi, faruri LED si inca multe alte chestii utile Posted Image Motorul de 1.5 e prea sus ca pret, chiar de la prima varianta Sport, asa ca mi-l scot din minte

Edited by NTLDR, 17 October 2017 - 10:19.


#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Scuze, la mine nu se actualizase topicul din cauza conexiunii.
Bravo, atunci să o conduci sănătos şi, pe cât se poate, fără incidente.

#50
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Intimplator sau nu :lol: a parcat pe seara una la mine la bloc.
Honda Civic tip R :eek: roșie.
Vaaai cum arata !
Avea eleron supradimensionat, scaune Recaro, frine Brembo, jante negre lăcuite, cauciucuri de doua degete, intre asfalt și jeanta, spoilere personalizate.
Mașina noua cu numere roșii.

L.E.  Nu am avut telefonul la mine sa fac o poza, dar am descărcat o poza.

Attached Files


Edited by crisstonne, 17 October 2017 - 10:41.


#51
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 NTLDR, on 16 octombrie 2017 - 16:12, said:

Nu mai mult de 16000 eur.
Cu toate astea pretul Hondei e in jur de 17 500 de euro , deci ai decis sa maresti bugetul Posted Image
Bafta si asteptam un jurnal de bord  !

#52
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 Baxon, on 17 octombrie 2017 - 10:33, said:

Cu toate astea pretul Hondei e in jur de 17 500 de euro , deci ai decis sa maresti bugetul Posted Image
Bafta si asteptam un jurnal de bord  !
Varianta actuala am scos-o la 15800, deci este loc de negociere. Aici oricum sunt alte oferte. Si da, cred mai mai merge un pic peste... Doar un pic :))))

Edited by NTLDR, 17 October 2017 - 10:38.


#53
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 Adm, on 16 octombrie 2017 - 10:44, said:

Tu ai de ales intre doua rele: o aspirata natural (tehnologie de 100 de ani) si o chestie de 1l turbo, care te va enverva la consum in oras.

Bine ca un diesel are tehnologie ultra moderna.
Se pot scoate si 190 Cp dintr-un 1.8 aspirat natural. De fapt s-a scos acum vreo 20 de ani deja.

#54
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 crisstonne, on 17 octombrie 2017 - 10:30, said:

Intimplator sau nu Posted Image a parcat pe seara una la mine la bloc.
Honda Civic tip R Posted Image roșie.
Vaaai cum arata !
Avea eleron supradimensionat, scaune Recaro, frine Brembo, jante negre lăcuite, cauciucuri de doua degete, intre asfalt și jeanta, spoilere personalizate.
Mașina noua cu numere roșii.

L.E.  Nu am avut telefonul la mine sa fac o poza, dar am descărcat o poza.

Uite ce am vazut eu, la un mall de langa mine:


Bun, Type-R ala e modelul anterior, dar e o bijuterie si aia!

Attached Files


Edited by NTLDR, 17 October 2017 - 11:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate