Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Staf achizitie japoneza :)

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 15.10.2007
nici nu cred ca se gandea cineva ca cele doua frantuzoaice erau luate de noi.
pai si curea alternator - ca tot ai zis de ea ce te face sa zici ca ai tot reparat - e consumabil. Banuiesc ca nici macar nu a fost schimbata in x ani de cand era biata masina.
nu stiou cum arata in realitate dar banuiesc cum e si normal ca arata exact ca si in poza, doar e bordul masinii respective.

#20
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 tatimeu, on 16 octombrie 2017 - 14:23, said:

nici nu cred ca se gandea cineva ca cele doua frantuzoaice erau luate de noi.
pai si curea alternator - ca tot ai zis de ea ce te face sa zici ca ai tot reparat - e consumabil. Banuiesc ca nici macar nu a fost schimbata in x ani de cand era biata masina.
nu stiou cum arata in realitate dar banuiesc cum e si normal ca arata exact ca si in poza, doar e bordul masinii respective.
La capitolul reparatii, in Peugeotul asta am bagat in cei doi ani vreo 3000 de euro si tot nu se mai termina.... Ambreiaj complet (am avut o trista poveste cu ala), timonerie cutie de viteze, pompa de injectie si multe altele... Am adunat deja un dosar numai cu facturi de reparatii. Acum mi-e teama ca urmeaza DFP, EGR, naiba mai stie ce. Ajunge!

Am testat si doua frantuzoaice inainte de astea, crede-ma. Un Megane si un Peugeot 308 nou.
Megane mi-a placut ca interior, dar ca stabilitate si calitatea materialelor, nu. In plus (sau in minus) la capitolul stabilitate in curbe m-a convins ca nu e ce vreau.
Peugeot 308 SW asta nou pe autostrada e mai galagios chiar decat cel vechi al meu, iar schimbatorul de viteze mi-a amintit de cel de pe Peugeot-ul vechi... ma rog de el sa intre intr-a doua (asta la o masina noua cu doar 20 km).
Am crezut ca al meu are o problema, dar se pare ca e "by design". Nu mai vreau asa ceva.

Cat despre bordul Hondei, l-am vazut ieri. Ceea ce in poze pare praf, e partea mai luminata a bordului si parte cu umbre. Fa tu o poza cu un aparat prost si incearca sa scoti in evidenta partile umbrite, gen zona pedalelor. Imi spui dupa aia cum se vad partile luminate de soare Posted Image

Edited by NTLDR, 16 October 2017 - 14:55.


#21
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

 NTLDR, on 16 octombrie 2017 - 13:47, said:

Pe ambele le-am avut second, ultima e Peugeot 308.
haionul incepe sa prinda rugina,

Nu cumva a suferit un accident in posterior? Am avut 206 din 2003 si avea tabla galvanizata garantata 12 ani impotriva ruginii. Ma mir ca 308 sa nu fi avut..

#22
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 paul_kelso, on 16 octombrie 2017 - 15:04, said:

Nu cumva a suferit un accident in posterior? Am avut 206 din 2003 si avea tabla galvanizata garantata 12 ani impotriva ruginii. Ma mir ca 308 sa nu fi avut..
Da, am aflat ulterior ca a fost lovita in spate, dar a inceput si pe la pragul din stanga, aproape la toate portierele se vad urme de frecare pe sasiu. Posibil sa fi fost eu ghinionist.
M-am convins ca nu mai vreau frantuzesti si dupa ce am testat astea noi. Era cat pe ce sa ma arunc la una, pana mai multi amici mi-au recomandat sa fac test drive cu altceva, asa ca am probat Ford Focus, Hyundai i30 si apoi Toyota Corolla si Honda Civic, toate pe benzina (am vrut sa ies de pe dieseluri). Toyota si Honda mi-au placut cel mai mult, de unde intrebarea mea initiala.

Acu m-am hotarat deja Posted Image

Edited by NTLDR, 16 October 2017 - 15:13.


#23
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Honda Civic, din punctul meu de vedere. Daca te poti intinde la varianta cu Infotainment si Android Auto, cu atat mai bine.

#24
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 tatalor51, on 16 octombrie 2017 - 15:15, said:

Honda Civic, din punctul meu de vedere. Daca te poti intinde la varianta cu Infotainment si Android Auto, cu atat mai bine.
Din pacate sare mult peste bugetul meu. O sa ma multumesc cu vechiul meu Garmin Nuvi 3490. Macar am update pe viata ( viata lui, bineinteles Posted Image ) la harti. Oricum, nu il folosesc zi de zi, iar pentru utilizari ocazionale, am aplicatii berechet pe telefon care sa ma ghideze Posted Image
Astea sunt inconveniente mici fata de plusurile masinii...

Edited by NTLDR, 16 October 2017 - 15:47.


#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 NTLDR, on 16 octombrie 2017 - 10:32, said:


1 - Toyota Corolla Sedan, 1.6 L benzina, aspirata, 132 CP - grantie 5 ani sau 160000 km

2 - Honda Civic Hatchback, 1.0 L benzina, Turbo, 129 CP - garantie 8 ani sau 150000 km.
Pe langa pachetul descris, are camera de mers inapoi si senzori de parcare pe spate.

Alege ceva de la Suzuki macar ai 5 ani garantie FARA limita de km !!

#26
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 Baxon, on 16 octombrie 2017 - 15:29, said:

Alege ceva de la Suzuki macar ai 5 ani garantie FARA limita de km !!
La Suzuki nu am gasit nimic in segmentul in care caut (Sedan/Hatchback sau Break). Ai vreo recomandare?

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Honda clar.

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca o iei sh cu cine stie cati km, nu inseamna neaparat ca e o masina proasta daca ai fi luat una de noua.

#29
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001
Faptul ca am inceput sa compar tot ce vad cu Honda aia, ma face sa cred ca mi-ar parea rau daca nu as lua-o. Posted Image
Si vad ca si majoritatea dintre voi tot pe aia ati recomandat-o. Iar avand in vedere ca mai mult de 20000 km pe an nu fac, 8 ani mi se pare ideal ca durata a garantiei Posted Image

Edited by NTLDR, 16 October 2017 - 16:10.


#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 NTLDR, on 16 octombrie 2017 - 15:37, said:

La Suzuki nu am gasit nimic in segmentul in care caut (Sedan/Hatchback sau Break). Ai vreo recomandare?
Ar merge SX4 , 1,4T ; Baleno 1.0T  in functie si de buget = care e acesta totusi ?

#31
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 Baxon, on 16 octombrie 2017 - 16:11, said:

Ar merge SX4 , 1,4T ; Baleno 1.0T  in functie si de buget = care e acesta totusi ?
Nu mai mult de 16000 eur.

#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Atunci Vitara passion allgrip ( daca obti si ceva discount , ai tractiune integrala , RBA , etc ) http://www.suzuki.ro...assion-allgrip/
cauta pe cehia ca trebuie sa existe site .
https://www.suzuki.c...echnologie.aspx

Edited by Baxon, 16 October 2017 - 16:17.


#33
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Stict privind ceea ce cauti tu, adica fiabilitate, poti alege pe oricare. Numai cine nu a avut pe mana o japoneza, comenteaza ba ca e scumpa intretinerea, ba ca japonezii au tehnologii vechi (poate nu au auzit de Mirai), ba ca nu se gasesc piese. Sa comenteze asta cei care AU asa ceva. Dar stai, ca aia nu prea zic asta. ;)
Dar daca Honda te-a atras mai mult si te-a facut sa zambesti, atunci Civic. Clar. :D

#34
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 Baxon, on 16 octombrie 2017 - 16:16, said:

Atunci Vitara passion allgrip ( daca obti si ceva discount , ai tractiune integrala , RBA , etc ) http://www.suzuki.ro...assion-allgrip/
cauta pe cehia ca trebuie sa existe site .
https://www.suzuki.c...echnologie.aspx
O sa trag o raita si pe la un dealer Suzuki sa o vad cu ochii mei, dar din ce vad la specificatii, spatiul la portbagaj e cam mic... Asta m-a facut sa scot si o Mazda 3 de pe lista. Uneori chiar am nevoie de portbagaj mare. Nu o iau doar "sa ma dau" cu ea Posted Image
Altfel, imi place si asta cum arata :)

Edited by NTLDR, 16 October 2017 - 16:26.


#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La Vitara da, e mic , la SX4 e mai spatios , vezi ce gasesti si binenteles daca corespunde necesitatilor vis-a-vis de pret .

#36
NTLDR

NTLDR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.12.2001

 NTLDR, on 16 octombrie 2017 - 15:27, said:

Din pacate sare mult peste bugetul meu. O sa ma multumesc cu vechiul meu Garmin Nuvi 3490. Macar am update pe viata ( viata lui, bineinteles Posted Image ) la harti. Oricum, nu il folosesc zi de zi, iar pentru utilizari ocazionale, am aplicatii berechet pe telefon care sa ma ghideze Posted Image
Astea sunt inconveniente mici fata de plusurile masinii...
Ma refeream ca varianta cu infotainment mare, navigatie si android e peste buget. Cea de care vorbesc se incadreaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate