Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Se anunta un nou val de scumpiri si inflatie! Mai vreti PSD la guvernare ?

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

Poll: Mai vreti PSD la guvernare ? (71 member(s) have cast votes)

Mai vreti PSD la guvernare ?

  1. Da - Sunt pesedist pana la moarte, chit ca-mi chioraie stomacul de foame (9 votes [12.68%] - View)

    Percentage of vote: 12.68%

  2. Nu - Sa demisioneze, vreau guvern tehnocrat (49 votes [69.01%] - View)

    Percentage of vote: 69.01%

  3. Nu stiu- As prefera sa se organizeze alegeri anticipate pe principiul hai sa mai dam cu banul (13 votes [18.31%] - View)

    Percentage of vote: 18.31%

Vote Guests cannot vote

#19
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postever_forever, on 12 octombrie 2017 - 02:56, said:

jocul democratiei

Jocul democratiei e fix asta. Un joc.

joc
1. Acțiunea de a se juca și rezultatul ei; activitate distractivă (mai ales la copii).


Sa discutam de penibilitatea aia absoluta de institutie-balci numita parlament ca si cand ar fi ceva serios, util, sau care aduce un serviciu societatii, e absurd.
O gloata de imbecili semidocti, cristine anghel, tariceni, vosganieni, elene si alte specii trimise acolo de un popor netot.
Parlament care el in sine se pisa pe vezidoamne atotputernicul vot popular, care a zis acu niste ani ca parlamentul mai trebuie imputinat pe ici pe colo. La care parlamentul a zis k, va sunam noi, si si-a mai votat niste mariri si pensii. N-ai cum sa crezi pe bune in legitimitatea acelui carnaval cu tampiti.

Edited by shefu_de_combinat, 12 October 2017 - 03:08.


#20
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
scumpirile astea eu cred ca apar oriunde acolo unde salariile cresc semnificativ.
pentru cei cu bani putini, in special cei din sectorul bugetar, salariile au crescut semnificativ. multi acum 1-2 ani castigau si 8-9 milioane iar acum castiga venituri decente, de 18-20 de milioane. si cred ca se aplica, la o scara mai redusa, si celor din sectorul privat care aveau minimul pe economie. in 2-3 ani a crescut destul salariul minim pe economie ceea ce este excelent. erau destul muritori de foame care in 2014-2015 aveau net undeva la 650 lei.acum au si astia 10-11..

ce face romanul cand i se mareste salariul? cheltuie, se bucura dupa ce poate ani de zile abia s-a descurcat cu banii de la o luna la alta cand vede ca i s-a marit salariul considerabil (ca procent) se baga la cheltuiala.

cand se arunca cu banii pe piata nu e normal sa creasca si preturile? astia pe la magazine, pe la firme credeti ca nu speculeaza ca a crescut putin puterea de cumparare?!

asadar ce vine are psd-ul in asta? ca le-a dat amaratilor alora de profesori niste mariri si acum nu mai castiga 8-9 milioane ca acum 1-2-3 ani ci 15-20?

Edited by bossake, 12 October 2017 - 03:23.


#21
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postbossake, on 12 octombrie 2017 - 03:20, said:

asadar ce vine are psd-ul in asta?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1DtytkVZxeQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
in Romania principala problema sunt cei cu salarii mici care abia se descurca de pe o zi pe alta. pentru o societate puternica pe astia trebuie sa ii ridicam primii. Nu sa ii imbogatim, dar sa nu ne transformam intr-o tara bananiera, doar sa oferim sansa unui trai la limita decentei. Atata tragedie ca s-au marit salariile de nu am vazut asa ceva. Parca aveti vreo placere sa fim o tara saraca.

Profesorii,de exemplu, nu putem sa ii tinem pe vecie cu salarii mizere, pentru ca salarii mici = profesori foarte slabi care vor pregati exagerat de prost generatiile viitoare.

la fel pensionarii, nu putem fi pe veci un popor care sa ne lasam batranii sa moara de foame si sa stea 7 ore la coada la farmacia tei pentru o economie de 30 lei. Ce vina au unii batrani ca primesc o pensie de 700 lei? Ca au muncit 40 de ani iar altul cu pensie speciala are la 45 de ani nu stiu cate sute de milioane?

marirea salariilor si a pensiilor pentru cei amarati trebuie sa fie o prioritate de tara indiferent cine o fi la putere.

Edited by bossake, 12 October 2017 - 03:30.


#23
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postbossake, on 12 octombrie 2017 - 03:29, said:

Ce vina au unii batrani ca primesc o pensie de 700 lei?

Stiu ei ce-au facut in 1990 si in 1992.

#24
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
S-au marit salariile doar pentru bugetari fara sa se verifice daca sunt resurse sustenabile pentru asemenea mariri. Faptul ca se maresc salariile este un lucru bun daca se face cu cap, fiindca doar asa ne putem ridica incet nivelul de castig din celelalte state europene. Dar, daca cresterea salariala este urmata de inflatie (cresterea preturilor), nu creste nivelul de trai (care ar trebui sa fie adevaratul scop al cresterilor salariale) si cresterea salariala este anulata. Derbedeii astia isi dau seama ce inseamna cresterea  preturilor in prag de iarna pentru cei cu salariul minim si cu salarii mici?. Mai intai trebuia sa faca crestere salariala in domeniul productiei, unde se creeaza plus valoare si apoi la bugetari. A crescut productivitatea muncii la bugetari atat de mult incat erau indreptatiti sa faca asemenea cresteri salariale?. Au pus carul inaintea boilor si acum nu se pot descurca cu banii. Au luat bani de la drumuri si dezvoltare ca sa aiba bani de salarii la armata, interne, etc. Cu un partid populist si axat pe asistenta sociala mai mult decat pe dezvoltarea economica a tarii, nu avem nicio sansa ca in Romania sa se dezvolte infrastructura si sa devina o tara atractiva pentru investitori. Din pacate nu exista nici opozitie si nici alternativa la PSD, nu avem oameni care sa tina la Romania si la cetatenii romani fiindca partidele promoveaza doar hoti, corupti, santajisti si incompetenti. Modul in care se face politica este dezastruos pentru tara, iar lipsa de reactie a cetatenilor este si mai dezastruoasa.

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View PostCaleaAdevarulSiViata, on 12 octombrie 2017 - 01:28, said:



,,Nu poti sa consumi mai mult decat produci. LOGIC!''

Ba cum sa nu poti, vezi USA, iti pare ca au vreo greata sa traiasca pe datorie cu 50 de ani avans ?

Tiparnita de dolari bate logica.
Pai... Care e legatura?
Baza economiei e productia. Daca io am o fabrica, produc ceva, sa zicem pufuleti, si am si credite, ca tocmai am cumparat o masina noua de ambalare, tu astepti socialul, dar nu ai credite, poate doar ceva pe caiet la birtul din sat, cine crezi ca ttraieste mai bine?

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkirkik, on 11 octombrie 2017 - 23:31, said:

Mai rau e ca se vor accelera in 2018:  
Scumpirile nu vor fi prea mari in 2017, dar se vor accelera in 2018 - prognoza BNR de inflatie
Deci, iata ca bugetarii si pensionarii,  primesc venituri mai mari , dar si platesc mai mult pentru produse.
Mai vreti PSD la guvernare?

Pai.. asta e motivul diversiunii lu Tudose cu remanierea si cu:  "Nu putem să guvernăm cu forţa, împotriva a ceea ce vrea poporul român"  (o adevarata tampenie si nesimtire sa afirmi asta dupa ce preturile au crescut deja)
Exista semnale in piata ca lumea e foarte nemultumita, chiar revoltata de recentele scumpiri, mai ales de reintroducerea accizei la carburanti, motiv pentru care pesede a luat-o serios la vale in sondaje.
Problema e ca acesti impostori au amanetat deja tara pe termen lung cu achizitia de armament (hartiile au fost deja semnate).

#27
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cand au taiat Basescu si Boc salariile si cresterea preturilor a fost mica (aproape de stagnare), nu a fost bine. Cand au revenit (salariile) si au crescut preturile in trend cu ele, iar nu e bine. Toate scumpirile sunt deja gandite dinainte, de unde crezi ca sunt bani de pomeni.

Inca nu am vazut conspirationisti care sa spuna ca Angelica a cerut asta (ma rog, ca sunt interventii din afara si ca suntem o tara de slugi (politice si economice), nu cred ca e o noutate).

#28
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

View Postshefu_de_combinat, on 12 octombrie 2017 - 03:41, said:

Stiu ei ce-au facut in 1990 si in 1992.
Pai si generatia ta ce a facut in 2016 de nu a iesit la vot ? Asa vom fi si noi acuzati de copii ca am tinut psd la putere, deci va trebui sa murim in saracie la pensie ca suntem vinovati. Cu mici exceptii, tinerii nu au fost interesati de dreptul la vot asa ca acum culegeti roadele neputintei voastre, anii 90 au trecut de mult si noi tot cu "lupta de clasa " ne pierdem timpul.

View Postslai, on 12 octombrie 2017 - 06:20, said:

Pai... Care e legatura?
Baza economiei e productia. Daca io am o fabrica, produc ceva, sa zicem pufuleti, si am si credite, ca tocmai am cumparat o masina noua de ambalare, tu astepti socialul, dar nu ai credite, poate doar ceva pe caiet la birtul din sat, cine crezi ca ttraieste mai bine?
Ne lasi cu creditul ala, ce atarna greu ? Direct in insolventa, asa este obisnuit patronache dupa ce a exfoliat firma in interes propiu. Intai casa, masina, excursii si abia apoi creditul.

Edited by poseidon07, 12 October 2017 - 08:04.


#29
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postkirkik, on 11 octombrie 2017 - 23:31, said:

Mai vreti PSD la guvernare?
Da.
De ce?
Intrucat nu exista o stg. puternica care sa nu fi provenit din PCR (tot asa cum nu exista o dr. care sa nu fi provenit din PCR).

Edited by altnume, 12 October 2017 - 08:15.


#30
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostPhobos, on 11 octombrie 2017 - 23:44, said:

Eu vreau dictatura tehnocrata. Posted Image

Dupa care direct proiectul Venus, ce mai incolo-ncoace... Posted Image

Eu vreau doar muntele lui Venus, proiectul ti-l las tie Posted Image

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Parerea mea este ca remanierea guvernamentala din aceste zile n-are cap si nici coada, fiind doar o chestie de orgolii personale.  Adica, daca o decizie e proasta sau nepopulara si conduce la cresteri de taxe sau de preturi, te gandesti de doua ori si n-o mai ei, nu te apuci sa matrashesti ministri, dupa ce ai luat-o.  Adica, nu erai acolo, cand s-a intamplat?

Cum poate sa spuna un cretin ca Tudose: "Nu putem să guvernăm cu forţa, împotriva a ceea ce vrea poporul român"
Astea sunt chestii care se pun in practica, nu trebuie declarate.

Adica reintroduci supraacciza la carburanti si iei decizia transferului contributiilor la angajator in sedinta de guvern, apoi te duci la Antena3 si zi:
"Bai, nu se mai poate cu masurile astea nepopulare, tre sa guvernam cum vrea poporul. "

Cat de penibili sunt astia?

Edited by rosix, 12 October 2017 - 08:35.


#32
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

View Postrosix, on 12 octombrie 2017 - 08:29, said:

Parerea mea este ca remanierea guvernamentala din aceste zile n-are cap si nici coada, fiind doar o chestie de orgolii personale.  Adica, daca o decizie e proasta sau nepopulara si conduce la cresteri de taxe sau de preturi, te gandesti de doua ori si n-o mai ei, nu te apuci sa matrashesti ministri, dupa ce ai luat-o.  Adica, nu erai acolo, cand s-a intamplat?

Cum poate sa spuna un cretin ca Tudose: "Nu putem să guvernăm cu forţa, împotriva a ceea ce vrea poporul român"
Astea sunt chestii care se pun in practica, nu trebuie declarate.
Se refera la faptul ca sunt ministrii cercetati.

#33
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View PostKreutzerKonig, on 12 octombrie 2017 - 00:31, said:

Decât gunoaie USR-iste sau PNL-iste, da, prefer de departe PSD. Iar să afirmi că scumpirile sunt din cauza PSD, e o prostie, sau doar o neînțelegere a stării de fapt.
si care e neintelegerea ?
eu inteleg foarte clar. s-a scumpit carburantii, gazele, energia electrica.
ce mai e de inteles? mai inteleg ca am fost si in alte tari in care salariul minim e 700 de euro si au motorina mai ieftina ca a noastra. totodata nu e posibil ca o femeie de servici din primarie sa castige mai mult decat unul care lucreaza in 3 schimburi la o firma. adica...pe ce baza ii dai la femeia de servici 2000 de lei ? daca tot ii dai, obliga si privatii sa asigure un salariu decent.

#34
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Toți se plâng că nu au angajați că nu mai are cine să muncească. Încercați să căutați un al doilea job part-time! O să aveți surpriza de a nu găsi! Dacă era atâta criză pe piața muncii asta nu ar fi trebuit să fie o problemă.

#35
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Traian Băsescu premier e soluţia!
Un om atât de priceput şi de devotat Ţării sale!
V-a reface Flota Comercială a României (362 nave, 8 3000 000 tdw, a 8-a flotă a Lumii), furată şi vândută pe „mai nimic” de PSD-işti.
Desfiinţarea DNA-ului şi DIICOT-ului, eventual a Poliţiei va duce la un număr mult mai mic de corupţi, parerea mea...

#36
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

View PostTLGTLC, on 12 octombrie 2017 - 08:44, said:

Toți se plâng că nu au angajați că nu mai are cine să muncească. Încercați să căutați un al doilea job part-time! O să aveți surpriza de a nu găsi! Dacă era atâta criză pe piața muncii asta nu ar fi trebuit să fie o problemă.
Cei care se plang sunt aia care vor sa tina sclavul 10-12 ore pe minim, asa ca tu daca vrei al doilea job nu vei gasii la ei.

View PostD3an, on 12 octombrie 2017 - 08:35, said:

si care e neintelegerea ?
eu inteleg foarte clar. s-a scumpit carburantii, gazele, energia electrica.
ce mai e de inteles?
Eu stiam ca exista un program de liberarizare a preturilor la gaze convenit cu UE, asa ca scumpirea (programata initial la 1 iulie) avea loc si daca era premier Ghinea sau Gotiu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate