Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Televizor Ultra HD 4K, pentru partea de smart, pana in +-2500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Va salut colegi! Stiu ca s-a discutat de "n" ori despre tv-uri si achizitia acestora, dar poate ma puteti ajuta cu un model conform cerintelor mele (va raman recunoscator!). Ideea este in felul urmator, tv-ul il voi avea intr-o camera unde nu exista receiver, cablu sau antena. Asadar il voi folosi pe partea de smart, filme (HBO GO, Netflix, Voyo), video, muzica si canale tv de pe aplicatiile de mobil de pe smartphone. Detin un smart Samsung, nu mai stiu modelul, stiu doar ca e din 2015, curbat, cu diagonala de 101 sau 102 si meniul pe partea de smart nu prea ma incanta cine stie ce. Mi se pare ca se misca destul de greoi si sacadat.
Ma tenta un tv din gama LG,sa vad cum e si cu WebOS(fata de Tizen-ul de la Samsung)  dar, din cate am auzit si citit, doar modelul 635v ar merita( https://www.emag.ro/...v/pd/D5PKHDBBM/ ), restul fiind sub asteptarile cumparatorilor.
Asadar, as dori ceva sa aiba sau sa poti instala, HBO GO, Youtube, Voyo etc., iar imaginea si sunetul sa fie destul de bune, iar diagonala minim 107-108 cm.

In afara de acel LG mi-a mai facut cu ochiul si Televizor LED 108 cm Samsung 43MU6172 4K UHD Smart TV sau acelasi LG dar cu o diagonala mai mare http://www.domo.ro/t...tv-pNSMwNTIp-l/

Daca ati cumpara pentru voi ce alegere ati face?

Multumesc anticipat!

Edited by terner, 11 October 2017 - 11:50.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Problema cu televizoarele Smart este ca dupa 2-3 ani isi pierd din suportul ptr aplicatii iar acestea sunt retrase pe rand din Hub.
Am Tv Smart de acum 5 ani ( un Samsung ) si am mai rams doar cu cateva aplicatii neesentiale. Pana si YouTube a fost retras.

Deci nu merita sa-ti bati capul cu partea Smart - aia mai repede o rezovi cu un Android Box.

#3
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Asa este, decat sa dai 100-200 euro in plus fata de unul nonsmart mai bine de banii aia cumperi un box sau miniPC fie el cu android fie cu windows... pe termen lung esti mai ok.

#4
KreutzerKonig

KreutzerKonig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.10.2017
La banii ăștia gândește-te serios la o marcă japoneză premium. Nivelul de proiectare și construcție a unor mărci precum Sony, Sharp sau Panasonic e peste mărcile coreene.

#5
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Smart Android Philips, 108 cm, 43PUS6412/12 2500 de lei:
https://www.emag.ro/...2/pd/D5YXFNBBM/

#6
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Multumesc, dar ma intereseaza partea de smart nu un miniPC. Am si de ala si zace pe undeva prin pod, nefolosit. Nu am fost incantat de el. Partea de smart ma intereseaza exact 1-2 ani.

#7
KreutzerKonig

KreutzerKonig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.10.2017

 eiffel, on 11 octombrie 2017 - 11:54, said:

Problema cu televizoarele Smart este ca dupa 2-3 ani isi pierd din suportul ptr aplicatii iar acestea sunt retrase pe rand din Hub.
Corect. În opinia mea, cine cumpără un „smart”, face o investiție foarte proastă.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Numai offtopic pe aici, aratati-mi voi un TV 4K ce e chel, fara partea de smart. Nu va deranjati sa cautati, inca nu s-a lansat pe piata.

Mergi cu incredere pe 43MU6172, duce HBO GO, Youtube, Voyo, la seriile noi meniul nu are lag asa cum am auzit ca se intampla la alte marci sau cu modelele Samsung lansate pana in 2015 inclusiv.
Si de ramai fara suport pt aplicatii, ai oricand screen mirroring prin wi-fi sau filesharing wi-fi/cablu pt continut audio/foto/video.
Browserul e de rahat pe el, youtube decent, cu toate ca nu are ca pe pc sectiunea de comentarii, reglaje pt viteza de redare samd.

Apoi cel mai smart TV e ala conectat la PC prin HDMI sau chiar si prin screen mirroring (tableta,smartphone/laptop)

Edit: ce am scris mai sus e din experienta, am seria anterioara, KU6402. In afara de vreo 2-3 pixeli stinsi pe care ii vad doar daca sunt la mai putin de 30 cm de TV, panoul e excelent, negrul e negru.
Am mai butonat pe la prieteni modele din 2014/2015, au venit si ei pe la mine si mi-au spus ca se misca parfum meniul la al meu.

Edited by gumball3000, 11 October 2017 - 12:31.


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
eu am un philips si un samsung ku60xx,
philips-ul se misca infernal de greu pe cand samsung-ul zboara.....

@terner
cu 100euro iei un calc sh bun, un kit de la microsoft (masus si tastatura), un cablu hdmi si nu ai probleme....

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu neaparat, daca nu ai placa video care sa duca HDMI 2.0 si cablu HDMI v2.0, nu iti va reda 4K cu mai mult de 30 FPS, momentan nu prea am vazut placi de baza sau video din gama low-end (sub 400-500 lei) care sa suporte 2.0.
Pt aplicatii desktop eu il tin pe HDMI v1.4, filmele le redau de pe PC prin cablul LAN (60 FPS), prin aplicatia Smart View si asa impac si capra si varza.
Prin playerul din TV dedicat pt filme reusesc asa sa am functional si modul AutoMotion Plus. Prin HDMI v1.4 nu merge activat.

Edited by gumball3000, 11 October 2017 - 12:55.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 gumball3000, on 11 octombrie 2017 - 12:21, said:

Numai offtopic pe aici, aratati-mi voi un TV 4K ce e chel, fara partea de smart. Nu va deranjati sa cautati, inca nu s-a lansat pe piata.

Problema este ca omul vrea TV-ul exact ptr SMART. Si vrea sa stie si care e mai bun - Cu Android, cu Tizen sau altceva.
Asa ca a trebuit explicata si problema cu SMART-ul. Iei TV cu Smart dar mai mult de 2-3 ani nu te tin aplicatiile si incep sa dispara. Pe partea de TV o sa tina probabil mai mult.

 terner, on 11 octombrie 2017 - 12:09, said:

Partea de smart ma intereseaza exact 1-2 ani.

In cazul asta, daca schibi TV-urile o data la 2 ani pai iei ce e mai aproape de pretul dorit. In banii aia nu gasesti foarte multe optiuni, mai ales la firmele bune -Samsun sau Sony sau eventual Panasonic.

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011

 KreutzerKonig, on 11 octombrie 2017 - 12:07, said:

La banii ăștia gândește-te serios la o marcă japoneză premium. Nivelul de proiectare și construcție a unor mărci precum Sony, Sharp sau Panasonic e peste mărcile coreene.


In caz ca nu stiai, Sharp e marca a UMC Slovacia, dar pe multe modele de Sharp gasesti sasiuri Vestel Turcia, la fel ca si la Panasonic ( modelele low cost ). De Sony nu comentez. Doar Samsung si LG isi fac propriile placi de baza ( nu si displayuri )

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 eiffel, on 11 octombrie 2017 - 12:54, said:

Problema este ca omul vrea TV-ul exact ptr SMART. Si vrea sa stie si care e mai bun - Cu Android, cu Tizen sau altceva.
Asa ca a trebuit explicata si problema cu SMART-ul. Iei TV cu Smart dar mai mult de 2-3 ani nu te tin aplicatiile si incep sa dispara. Pe partea de TV o sa tina probabil mai mult.



In cazul asta, daca schibi TV-urile o data la 2 ani pai iei ce e mai aproape de pretul dorit. In banii aia nu gasesti foarte multe optiuni, mai ales la firmele bune -Samsun sau Sony sau eventual Panasonic.
Cam asa sunt toate pe piata acum, ala are buba cu restartul, ala cu lag-ul, ala cu suport slab pt aplicatii, ala are OS bun dar trebuie sa-ti vinzi un rinichi samd. Mai devreme sau mai tarziu tot apare ceva mai nou/mai bun/ cu ceva in plus.
De exemplu eu nici nu l-am luat bine si acum observ ca seria noua a acelui model vine in pachet cu telecomanda cu functii vocale.
Nu ca ar fi fost un must have, dar nu m-ar fi deranjat sa am asa ceva, macar pt teste, ca sunt constient ca pana in urmatorii 5 ani nu o sa apara ceva care sa puna butoanele pe plan secund.

Edited by gumball3000, 11 October 2017 - 12:59.


#14
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Mai bune erau tv cu lampi. Alea nu aveau lag.

#15
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Functii vocale ... Google va implementa cat de curand Google Assistant pe unele TV-uri Sony probabil modele 2017 initial.
Probabil anul viitor Samsung va aduce Bixby si pe tv-uri si posibil si TP Vision (Philips) vor primi la anu Google Assistant pentru modelele cu Android TV.

Alegerea tv-ului nu ar trebui sa aiba legatura decat eventual in plan secundar cu OS-ul, pe primul loc ar trebui sa fie panoul, specificatiile.
Este greu sa mai gasesti azi tv cat de cat decent fara smart.
La un 4K 43" este diagonala buna de monitor ... eu m-as gandi in primul rand sa aleg ceva mai mare daca tot vreau sa ma bucur de 4K pentru ca sigur nu vei sta la 1-1,5m de el.

Domo este un site detinut de Corsar Online cei care detin si cel, azerty, mediadot, marketonline.

Edited by MD, 11 October 2017 - 13:48.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 modoran, on 11 octombrie 2017 - 12:56, said:

De Sony nu comentez. Doar Samsung si LG isi fac propriile placi de baza ( nu si displayuri )

Pardon. Adica cei mai tari producatori de displayuri nu fac displayuri ?
Da, la modelele ieftine nu se folosesc de displayurile lro - dar de la clasa medie in sus au propriile displayuri in interior.
Si ca nu comentezi de Sony - au fab de displayuri comun cu Samsung. Si exceptand procesorul de imagine si programarea aferenta ce e in Sony e si in Samsung.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Chiar astazi am vazut un SJ710 de 49inch sub 30milioane. Tinand cont ca era IPS RGBW se vedea foarte bine.

#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ia un Samsung din seria 6, model 2017 si nu vei avea problema cu 4K si probabil cel putin 2-3 ani vei avea si aplicatii ca youtube, Plex, HBO Go. Eu am asa ceva si daca vreau sa vad un film 4k fara probleme doar playerul intern cu un harddisk conectat pe USB duce asa ceva fara buffering. Codecurile incluse in Samsungul modelul 2017 luat de mine sunt peste orice exista pe PC, PLEX, etc ca altfel nu imi pot imagina cum filme cu DTS activat la care nu se face transcoding fac buffeirng prin aplicatia Plex si merg perfect daca bag hard-diskul pe USB.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate