Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Televizor Ultra HD 4K, pentru partea de smart, pana in +-2500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 MD, on 11 octombrie 2017 - 13:28, said:

La un 4K 43" este diagonala buna de monitor ... eu m-as gandi in primul rand sa aleg ceva mai mare daca tot vreau sa ma bucur de 4K pentru ca sigur nu vei sta la 1-1,5m de el.
Cam asa e. Si eu am ramas uimit ca pe TV-ul de 40" cu rezolutie 4K pixelul e mult mai mic decat cel de pe un monitor FHD de 24".
Daca as sta la 0.5-1m de el atunci as sesiza ca e 4 K, asa din pat, foarte rar imi dau seama care e continut 4K si care e 1080p, de cateva ori eram ferm convins ca ma uit la 4K si era de fapt un amarat de HD Ready.

Edited by gumball3000, 11 October 2017 - 15:01.


#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 KreutzerKonig, on 11 octombrie 2017 - 12:07, said:

La banii ăștia gândește-te serios la o marcă japoneză premium. Nivelul de proiectare și construcție a unor mărci precum Sony, Sharp sau Panasonic e peste mărcile coreene.
hmm glumesti cred, pe langa ca Sharp si Panasonic multe modele sint de fapt Vestel Turcia, si panelurile sint LG (in cazul fericit)

Mai sint cateva modele high-end mai bune prin alta gama de pret care sa fie facute de ei

De sony nu stiu ce sa zic, oricum si ei iau paneluri tot de pe la LG in general

 cdsoft, on 11 octombrie 2017 - 12:02, said:

Asa este, decat sa dai 100-200 euro in plus fata de unul nonsmart mai bine de banii aia cumperi un box sau miniPC fie el cu android fie cu windows... pe termen lung esti mai ok.
dar nu prea mai sint non-smart la vanzare mai ieftine

 gumball3000, on 11 octombrie 2017 - 12:21, said:

Mergi cu incredere pe 43MU6172

Edit: ce am scris mai sus e din experienta, am seria anterioara, KU6402. In afara de vreo 2-3 pixeli stinsi pe care ii vad doar daca sunt la mai putin de 30 cm de TV, panoul e excelent, negrul e negru.
Am mai butonat pe la prieteni modele din 2014/2015, au venit si ei pe la mine si mi-au spus ca se misca parfum meniul la al meu.
deci de fapt nu ai nici o experienta cu seria MU, dar spui ca scrii "din experienta"... :)
in plus, seria KU pe care il ai tu mai are si pixeli morti... practic o experienta negativa cel mult

 eiffel, on 11 octombrie 2017 - 12:54, said:

In cazul asta, daca schibi TV-urile o data la 2 ani pai iei ce e mai aproape de pretul dorit. In banii aia nu gasesti foarte multe optiuni, mai ales la firmele bune -Samsun sau Sony sau eventual Panasonic.
LG nu e o firma buna?

 eiffel, on 11 octombrie 2017 - 13:44, said:

Pardon. Adica cei mai tari producatori de displayuri nu fac displayuri ?
Da, la modelele ieftine nu se folosesc de displayurile lro - dar de la clasa medie in sus au propriile displayuri in interior.
Si ca nu comentezi de Sony - au fab de displayuri comun cu Samsung. Si exceptand procesorul de imagine si programarea aferenta ce e in Sony e si in Samsung.
Eu stiam ca sony a renuntat sa mai produca paneluri tv.
Samsung will produce its first TVs with LG panels inside this month.
the panels will be used in Samsung’s “high-end TVs”. It is expected that LG.Display will supply Samsung with 700,000 to 1 million panels annually.

 gumball3000, on 11 octombrie 2017 - 15:00, said:

Cam asa e. Si eu am ramas uimit ca pe TV-ul de 40" cu rezolutie 4K pixelul e mult mai mic decat cel de pe un monitor FHD de 24".
Daca as sta la 0.5-1m de el atunci as sesiza ca e 4 K, asa din pat, foarte rar imi dau seama care e continut 4K si care e 1080p, de cateva ori eram ferm convins ca ma uit la 4K si era de fapt un amarat de HD Ready.
4K e doar un moft. ecat un panel ieftin 4k, mai bine unul mediu fullHD la acelasi pret

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 unbrutus, on 11 octombrie 2017 - 17:06, said:

deci de fapt nu ai nici o experienta cu seria MU, dar spui ca scrii "din experienta"... Posted Image
Da, din experienta modelului pe care il am si a celor pe care le-am butonat. In afara de carcasa nu difera mai nimic de seria anterioara.
Tizen-ul e acelasi, pe seria noua e posibil sa fie  o versiune mai noua decat cea din 2017 pe care o am, nu cred ca ar baga CPU si versiuni mai vechi.

 unbrutus, on 11 octombrie 2017 - 17:06, said:

in plus, seria KU pe care il ai tu mai are si pixeli morti... practic o experienta negativa cel mult
Aham, dupa vreo saptamana cand i-am observat, mi-am dat log-out de pe softpedia si am plans 2 ore sub dus. Not.
Nici nu are rost sa continui discutia despre pixelii defecti, e plin netul de resurse, dar am sa rezum, la fel ca si la HDD-uri, si aici tine de noroc, plus ca vorbim de 4K, cu cat ai mai multi pixeli, cu atat cresc sansele ca nu toti sa fie in perfecta stare de functionare (stinsi, aprinsi pe co culoare samd).

 unbrutus, on 11 octombrie 2017 - 17:09, said:

4K e doar un moft. ecat un panel ieftin 4k, mai bine unul mediu fullHD la acelasi pret
Da, daca e TV sub 110 si nu stai la 0.5-1.5 m distanta de el (nu ajuta), nici continutul nu e prea bogat (youtube ce mai spala rusinea)
Cat despre panou, au evoluat destul de mult, TV-ul anterior reda negrul mai mult in nuante de gri, incepuse sa capete si un light bleed (sau cum i-o spune).
Daca nu faci editare foto/video, ai sa spui ca este excelent.

Edited by gumball3000, 11 October 2017 - 17:15.


#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 gumball3000, on 11 octombrie 2017 - 17:18, said:

Cat despre panou, au evoluat destul de mult, TV-ul anterior reda negrul mai mult in nuante de gri, incepuse sa capete si un light bleed (sau cum i-o spune).
Daca nu faci editare foto/video, ai sa spui ca este excelent.
inca o data, nu ai deci experienta cu seria noua. Vezi mai sus, au inceput sa foloseasca paneluri LG etc.
Lucrurile se schimba intr-un an. Ar fi fost mai util daca aveai exprienta cu modelul MU pe care il cauta el. Parerea mea

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

 unbrutus, on 11 octombrie 2017 - 17:09, said:

LG nu e o firma buna?


Eu stiam ca sony a renuntat sa mai produca paneluri tv.
Samsung will produce its first TVs with LG panels inside this month.

1. Eu unul m-am lecuit de LG. Tot ce am avut s-a stricat intre 2 saptamani si 2 ani de la achizitie. Ok cu ce a fost in garantie ( schimbate de cateva ori cu altele noi care in final s-au stricat si alea ), dar Blu-Ray-ul destul de scump care il aveam s-a stricat la 3 saptamani dupa ce a iesit din garantie.
2. Sony nu produce personal displayuri - are firma in comun cu Samsung - Joint Venture care produce displayurile.
3. Este posibil sa bage si displayuri LG in modelele mai ieftine sau gama de mijloc. Sunt displayuri bune, mai bune decat altele.
Ptr producatorii  de TV data fiind cererea e destul de greu sa faca fata doar cu productia interna, pe care Samsung cel putin o foloseste ptr prdusele sale de top - e mai rentabil sa investeasca in tehnologii de ultima ora - acum sunt cu QLED si AMOLED.

#24
misuovidiu

misuovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 21.02.2012
Mai fa un efort de 200 ron si ia samsung 2017 https://www.emag.ro/...V67BBM/#125   eu am luat recent pe cel de 40inci si sunt foarte multumit...se vede,se aude si se misca impecabil pe partea de smart..iti recomand cu incredere

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 eiffel, on 11 octombrie 2017 - 17:47, said:

3. Este posibil sa bage si displayuri LG in modelele mai ieftine sau gama de mijloc. Sunt displayuri bune, mai bune decat altele.
Ptr producatorii  de TV data fiind cererea e destul de greu sa faca fata doar cu productia interna, pe care Samsung cel putin o foloseste ptr prdusele sale de top - e mai rentabil sa investeasca in tehnologii de ultima ora - acum sunt cu QLED si AMOLED.
Hmm.. cred ca e unul din acele cazuri in care doar incercam sa aratam ca avem dreptate...
Pt ca ai eliminat din citatul meu fix partea care spunea ca paneluri LG vor fi folosite in seriile high-end de la Samsung, si nu in cele ieftine cum zici tu :)
the panels will be used in Samsung’s “high-end TVs”. It is expected that LG.Display will supply Samsung with 700,000 to 1 million panels annually.

QLED e o porcarie de marketing si nu are nici o legatura cu nimic, pur si simplu Samsung a vrut sa capitalizeze in urma renumelui tehnologiei OLED de la LG si a cred un produs de marketing numit QLED (un fel de Panashiba de pe electronicele chinezesti). Suna ca OLED, si cumva unii consumatori pot fi pacaliti.

Experientele personale conteaza, desigur, dar la mine a fost invers, tot ce am avut Samsung a picat, iar LG am TVuri de 10 ani, si se vede atat de bine incat nici acum nu imi vine sa le schimb, in plus, playerul lor incorporat e mult mult peste cel de la Samsung. Si cu Magic Remote si WebOS au depasit concurenta. Au si ei minusuri, cum era in trecut lipsa DTS (dar acest lucru nu mai e valabil acum pe smarturi)

 misuovidiu, on 11 octombrie 2017 - 17:55, said:

Mai fa un efort de 200 ron si ia samsung 2017 https://www.emag.ro/...7BBM/#125Â Â eu am luat recent pe cel de 40inci si sunt foarte multumit...se vede,se aude si se misca impecabil pe partea de smart..iti recomand cu incredere
depinde daca ai un punct de comparatie.

#26
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Asadar ce optiuni am pana acum? Un samsung si un Philips cu android (care nu cred ca e chiar asa rau). Multumesc pentru sugestii! Astept si altele care sa ma convinga sa realizez achizitia.

#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sunetul pe Samsung e destul de bun fata de seriile anterioare, la Philips nu am testat.
Daca vrei sa compari strict sistemele de operare, clar android bate tizen ca si suport pt aplicatii, acum intrebarea ar fi cat de bine o fi optimizat pt TV, pt o experienta de utilizare cu telecomanda.

#28
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 gumball3000, on 11 octombrie 2017 - 22:45, said:

Sunetul pe Samsung e destul de bun fata de seriile anterioare, la Philips nu am testat.
Daca vrei sa compari strict sistemele de operare, clar android bate tizen ca si suport pt aplicatii, acum intrebarea ar fi cat de bine o fi optimizat pt TV, pt o experienta de utilizare cu telecomanda.
Iar incepi cu samsung... are acelasi sunat, 2x10W, ca majoritatea, doar ca LG ofera sunat calibrat de Harman Kardon

WebOS de la LG bate cam tot folosit cu Magic Remote. Android are avantaje dar si dezavantaje (memorie, viteza etc)

#29
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Harman pe dracu'. A venit unul, a dat cu pixul si multimea cumpara in nestire, condusa de consumerism si marketing ieftin. La fel si cu telecomanda "magica". La inceput e interesanta, apoi esti dirijor in trafic.
M-am jucat cu Tizen 1/2/3 si cu WebOS 2/3/3.5. Poate n-am nimerit tv-urile potrivite, dar webOS 3.5 se misca mai prost ca Tizen 1 pe care-l am acasa. Un prieten prefera Tizen 1 in detrimentul WebOS 3, de pe un 50UH635V, care-i da eroare cu memorie insuficienta, pe cand la Samsung n-a primit nicio eroare.
Tv-ului de acasa i-am atasat o telecomanda smart cu pointer si dupa cateva zile a ajuns prin dulap, acoperita de praf. Il locul ei folosesc aplicatia de pe telefon, Smart View.

#30
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 iZet, on 12 octombrie 2017 - 10:31, said:

M-am jucat cu Tizen 1/2/3 si cu WebOS 2/3/3.5. Poate n-am nimerit tv-urile potrivite, dar webOS 3.5 se misca mai prost ca Tizen 1 pe care-l am acasa. Un prieten prefera Tizen 1 in detrimentul WebOS 3, de pe un 50UH635V, care-i da eroare cu memorie insuficienta, pe cand la Samsung n-a primit nicio eroare.
Tv-ului de acasa i-am atasat o telecomanda smart cu pointer si dupa cateva zile a ajuns prin dulap, acoperita de praf. Il locul ei folosesc aplicatia de pe telefon, Smart View.
Am LG 43UH6107 de 2 luni. Am avut la inceput WebOS 3, apoi a primit update la 3.5. Nu am avut nici o eroare de atunci si merge foarte bine. Nu a trebuit in nicio ocazie sa restartez TV-ul. Ma mir cand aud pe aici de chestia asta. Poate am avut eu noroc.

#31
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
https://www.avforums...memory.2113347/

Si mai gasesti daca dai cautare pe Google.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 menaloty, on 12 octombrie 2017 - 10:44, said:

Am LG 43UH6107 de 2 luni.
incerca sa te "joci" si pe un samsung cu tizen... o sa vezi diferenta...

#33
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Tizen rupe tot, nu exista comparative cand vine vorba de rapiditate si stabilitate. Android TV e gluma proasta momentan, testat inclusive pe TVuri Sony de 2000E de care are cumnatu-meu.

#34
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
Eu nu neg fiabilitatea Tizen, mai ales ca este un soft realizat in-house de Samsung.
Dar sa spui ca Android TV este o gluma proasta si ca la concluzia asta ai ajuns tu dupa ce l-ai testat pe televizoare de 2000 EUR, iti spun direct ca afirmatia ta este o gluma buna.

Si cand doresti sa ne mai binedispui, poate ne lasi spre lecturare si testele facute pe televizoarele de 2000 EUR.

#35
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Android TV e bun pe media boxuri, acolo nu exista comparatie dar astia pe TVuri inca nu au reusit sa implementeze ca lumea. Tie ti se pare normal sa instalezi o aplicatie de filme-online pe Sony de 2k coco model 2017 si dupa o luna sa te trezesti ca da eroare si se inchide? Sau sa ai lag in schimbarea programelor la TV si sa trebuiasca sa cauti nu stiu ce servicii ca sa le opresti ? Si de retinut, vorbim de Sony care a implementat prima data in 2015 si pare ca tot nu I-au dat de cap.

Edited by filipxxx, 12 October 2017 - 13:06.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 filipxxx, on 12 octombrie 2017 - 11:08, said:

Tizen rupe tot, nu exista comparative cand vine vorba de rapiditate si stabilitate. Android TV e gluma proasta momentan, testat inclusive pe TVuri Sony de 2000E de care are cumnatu-meu.
Sunt de acord cu tine.
Am tizen os 3 pe samsung 4k player. Totul merge ok, Schimba refreshul automat la netflix, amazon, chestii din retea sau de pe usb.
Are browser capabil in sensul ca poti rula youtube 4k direct din browser si full screen.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate