Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Televizor Ultra HD 4K, pentru partea de smart, pana in +-2500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
Ce aplicatie online a dat eroare si nu mai merge?
N-am avut probleme cu nicio aplicatie instalata pe android TV, fie ca a fost vorba de Mi Box sau de un Sony W75 din 2015.
Doar la SPMC se inchidea aplicatia cu eroare (in rest fiind 100% functionala), asta fiind si motivul pentru care am ramas pe Kodi.

Lag in schimbarea canalelor am intalnit si la alte marci de TV si sa fiu sincer asta nu este un criteriu in alegerea televizorului.
Nu stiu ce servicii trebuia sa opresti, dar cand apar erori, multe dintre ele se datoreaza si utilizatorului, solutia fiind o resetare.

Si mie imi place Tizen-ul, dar daca este sa fac o comparatie, Tizen e un IOS (te limitezi la ce-ti ofera ecosistemul), in timp ce pe android posibilitatile sunt multiple.

@adiatric,
Tu ai dat pe player cat vrea sa dea initiatorul pe TV.
Crezi ca sufera comparatie?

Edited by dba, 12 October 2017 - 14:02.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dba, on 12 octombrie 2017 - 13:59, said:

Ce aplicatie online a dat eroare si nu mai merge?
N-am avut probleme cu nicio aplicatie instalata pe android TV, fie ca a fost vorba de Mi Box sau de un Sony W75 din 2015.
Doar la SPMC se inchidea cu eroare, asta fiind si motivul pentru care am ramas pe Kodi.

Lag in schimbarea canalelor am intalnit si la alte marci de TV si sa fiu sincer asta nu este un criteriu in alegerea televizorului.
Nu stiu ce servicii trebuia sa opresti, dar cand apar erori, multe dintre ele se datoreaza si utilizatorului, solutia fiind o resetare.

Si mie imi place Tizen-ul, dar daca este sa fac o comparatie, Tizen e un IOS (te limitezi la ce-ti ofera ecosistemul), in timp ce pe android posibilitatile sunt multiple.

@adiatric,
Tu ai dat pe player cat vrea sa dea initiatorul pe TV.
Crezi ca sufera comparatie?

Samsung UBD-M9500 la promo. Tizen OS 3.0 cu aplicatii : amzon prime, netflix, youtube, hbogo, mubi, filmbox live, etc.
Sit-urile care nu au aplicatie pentru tizen se pot rula pe tizen os. Atasat o tastatura pe usb.

La anul apar televizoarele cu micro-leduri , varianta oled dar cu led non organic.

#39
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
Super promotie, de la 2200 lei la 1850 lei, asta in timp ce initiatorul vrea TV de 2500 lei.
In afara de Youtube si Hbo Go restul serviciilor - amzon prime, netflix, mubi, filmbox live - se adreseaza unui piete destul de restranse in Romania.
Nu intru in detalii - nivel de trai, costul pachetului egal cu cel al abonamentului la furnizorul de cablu...

Pana ce nu porteaza Kodi pe Tizen, acest os se va baza pe aplicatiile din market-ul propriu (citeste putine), iar vizionarea filmelor online din browser e frectie cu carmol.

Edited by dba, 12 October 2017 - 14:17.


#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dba, on 12 octombrie 2017 - 14:15, said:

Super promotie, de la 2200 lei la 1850 lei, asta in timp ce initiatorul vrea TV de 2500 lei.
In afara de Youtube si Hbo Go restul serviciilor - amzon prime, netflix, mubi, filmbox live - se adreseaza unui piete destul de restranse in Romania.
Nu intru in detalii - nivel de trai, costul pachetului egal cu cel al abonamentului la furnizorul de cablu...

Pana ce nu porteaza Kodi pe Tizen, acest os se va baza pe aplicatiile din market-ul propriu (citeste putine), iar vizionarea filmelor online din browser e frectie cu carmol.
Kodi nu este o referinta pentru vizionare de filme.
Nivelul de trai si-l alege fiecare in parte. Prefera sa dea 40on la kfc pe o masa sau doua sau prefera sa dea 40ron pentru alte servicii de streaming.
La fel daca vrei la cinema sa vezi filmul in acela moment platesti. Daca ai rabdare il vezi mai tarziu la hbo sau alte posturi ori ti-l iei pe bluray la pret acceptabil.

#41
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
Toate (100%) media playerele cu android is fac reclama cu Kodi sau versiuni adaptate. Despre ce vorbim? Kodi este o referinta!

Oferta Netflix pentru Romania este mai saraca decat ce gasesc pe HBO Go la sectiunea filme.
Cum eu nu ma dau in vant dupa seriale, Netflix inca nu exista pentru mine, iar la cinema merg in fiecare luna.
De restul zarzavaturilor, amazon and stuff, incearca tu sa convingi pe cineva sa-si faca abonament.

Discutia a pronit de la Tizen vs Android TV si a ajuns la moturi de basca si arcuri de pix vs rachete ICBM nord coreene.

Edited by dba, 12 October 2017 - 14:41.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Kodi este de domeniul trecutului.
Acum exista chestii mai inteligente care merg cu chromecast si un telefon smart.
Cunoscatorii stiu despre ce vorbesc.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Netflixul e chiar ieftin daca iei abonentul cel mai mare si-l imparti la mai multi utilizatori...

#44
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006

 adiatric, on 12 octombrie 2017 - 14:41, said:

Kodi este de domeniul trecutului.
Acum exista chestii mai inteligente care merg cu chromecast si un telefon smart.
Cunoscatorii stiu despre ce vorbesc.

Stiu si eu despre ce vorbesti. Sic!
Apropo, Sony cu android are chromecast incorporat.
Ultra-mega Tizen are chromecast ca sa mearga aplicatia cunoscatorilor?

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Despre ce vorbesti?

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dba, on 12 octombrie 2017 - 14:46, said:


Stiu si eu despre ce vorbesti. Sic!
Apropo, Sony cu android are chromecast incorporat.
Ultra-mega Tizen are chromecast ca sa mearga aplicatia cunoscatorilor?

Are cast, are plex, are dsvideo, si alte aplicatii iptv.
Si xe93 al meu are chromecast incorporat. Acum cine isi permite sa dea 90-99mil pe XE93 are si android. Poate incepe de la XE70.

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Sau iei un calculator, un maus cu o tastarura fara fir si nu te mai intereseaza partea smart.

Edited by arg, 12 October 2017 - 14:58.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ar fi simplu cu calculator.
Dar nu e solutia ideala din pacate. Fara zgmot. Doar muzica :)

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Tu de calculatoare care nu fac zgomot nu ai auzit?

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 arg, on 12 octombrie 2017 - 15:02, said:

Tu de calculatoare care nu fac zgomot nu ai auzit?
Alea care nu fac zgomot sunt bune pentru 1080p.
Cand vine vorba de 4k se schimba foaia.
Investitie inutila atunci cand ai apple tv 4k si un chromecast 4k.

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Pai orice i7 oricat de amarat iti duce 4k-ul mult dorit....

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 arg, on 12 octombrie 2017 - 17:27, said:

Pai orice i7 oricat de amarat iti duce 4k-ul mult dorit....

Un chromecast 4k e mai ieftin, si e portabil.
Idem appletv 4k.

Edited by adiatric, 12 October 2017 - 17:28.


#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Bun si atunci care e buba?
Iei un tv care sa se miste ok, adica cu tizen, un chromecast pentru continutul mult dorit....

#54
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 iZet, on 12 octombrie 2017 - 10:31, said:

Harman pe dracu'. A venit unul, a dat cu pixul si multimea cumpara in nestire, condusa de consumerism si marketing ieftin. La fel si cu telecomanda "magica". La inceput e interesanta, apoi esti dirijor in trafic.
M-am jucat cu Tizen 1/2/3 si cu WebOS 2/3/3.5. Poate n-am nimerit tv-urile potrivite, dar webOS 3.5 se misca mai prost ca Tizen 1 pe care-l am acasa. Un prieten prefera Tizen 1 in detrimentul WebOS 3, de pe un 50UH635V, care-i da eroare cu memorie insuficienta, pe cand la Samsung n-a primit nicio eroare.
Tv-ului de acasa i-am atasat o telecomanda smart cu pointer si dupa cateva zile a ajuns prin dulap, acoperita de praf. Il locul ei folosesc aplicatia de pe telefon, Smart View.
Este opinia ta... am folosit si eu ambele, si Magic Remote face tastatul pe smart TV incredibil de usor si comod.
Nu trebuie sa fii dirijor, pt ca merge prin BT, si are si recunoastere vocala, lucru care a aparut pe Samsung abia in Tizen 2017 (complet nou fata de versiunile vechi)
Samsung a schimbat Tizen complet tocmai pt ca  pierduse batalia pe smartTV, si a dezvoltat ceva nou ca cel vechi nu mai putea fi carpit

 dba, on 12 octombrie 2017 - 14:15, said:

Super promotie, de la 2200 lei la 1850 lei, asta in timp ce initiatorul vrea TV de 2500 lei.
la ce anume e promo? Pune un link

 arg, on 12 octombrie 2017 - 14:58, said:

Sau iei un calculator, un maus cu o tastarura fara fir si nu te mai intereseaza partea smart.
si mai tii un device deschis non-stop? Sau cum?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate