Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pana unde poate merge o acuza5...

lipsa simtului realitatii in poli...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...
 Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...
 

OnePlus 5T

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
3095 replies to this topic

#703
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In google photos e optiune Remove geo location pentru ce share direct de acolo. Altminteri trebuie un program care sa umble in EXIF.

#704
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
Merci, am găsit în settings din google photos, nu știam de opțiunea asta. Attached File  Screenshot_20171225-135336.jpg   37.6K   74 downloads

#705
f18dragos

f18dragos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 22.09.2010

View Postf300, on 25 decembrie 2017 - 13:06, said:

Era vorba de imaginea "de mai sus" din postul 690.

Pai da, despre ea vorbesc. Am deschis si acel link cu poza necompresata. Este superba.

#706
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Te-ai uitat la mâna copilului?

#707
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
E "superba" poza, numai ca are zone arse, pe fetele / mainile / parul personajelor s-a aplicat denoise pana la efect de acuarela si asta la ISO 320, fara suparare dar asta nu e camera de telefon flagship, tind sa cred ca ceva nu este in regula cu setarile camerei ca altfel de ce ar merita acest telefon 3000 lei ?

#708
1RamseY1

1RamseY1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.06.2014
Mda, e 2400 de lei de fapt.
Pai noi ne luam aparatul asta doar ca să ne plângem ca nu face poze faine. În rest nu are nimic special. E jalnic chiar.

#709
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,879
  • Înscris: 06.01.2008

View Postkiario, on 25 decembrie 2017 - 23:51, said:

E "superba" poza, numai ca are zone arse, pe fetele / mainile / parul personajelor s-a aplicat denoise pana la efect de acuarela si asta la ISO 320, fara suparare dar asta nu e camera de telefon flagship, tind sa cred ca ceva nu este in regula cu setarile camerei ca altfel de ce ar merita acest telefon 3000 lei ?

De fapt e 2300/2600 de lei. In banii astia de-abia poti gasi un Huawei P10, dar sacrifici in primul rand ecranul pentru poze putin mai reusite.

Edited by Hider141, 26 December 2017 - 00:11.


#710
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Nu cred că e de lepădat camera. Sunt aspecte/situatii in care imaginea e mai bună decât a altor flagshipuri.

Poate nu la detalii, dar la alte categorii cum ar fi expunerea sau reproducerea culorilor e mai bună decât alte camere, iPhone X de exemplu.





#711
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
Hai sa fim sinceri, totusi..pozele nu ies nici pe departe asa slab cum se crede.
Până la urmă cate telefoane fac poze perfecte? Pixel 2? Cat e ăla, 4500 lei?
iPhone X?  Ieftin si ăsta, dar oare sunt perfecte?
Scot o cameră foto de 1000 lei si fac poze de 15 ori mai bune decât amândouă, deci..
La ce poze am scos dintr-un telefon de 500 euro, cu specificatii de top, sincer ii dau 10 cu felicitări, dacă la pretul ăsta au putut să pună o cameră super decentă, pe care te poti baza.
Dacă chiar voiam, puteam sa fac si un pic de corectii, noise reduction, shadows/highlights..etc si iesea si mai ok, dar am lăsat originalul.
Plus că de obicei in update uri sunt si îmbunătătiri pentru cameră, exista si mod de cameră de Google Pixel care ar scoate si mai bine, eu am lăsat totul stock.

https://photos.app.g...8Jbgpe8E70vNrI3

Edited by tibosee, 26 December 2017 - 01:12.


#712
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postf18dragos, on 25 decembrie 2017 - 23:11, said:

Pai da, despre ea vorbesc.

Atunci nu te-ai uitat bine, lucru care arata cit de putin critic se uita lumea la asa ceva. Desi problemele sint cit casa, vezi de exemplu "bad" de mai jos in caz ca nu-i clar. Dupa cum am spus nu e in nici un fel vina telefonului (cel putin in imaginea comentata concret de mine) dar macar arata cit de permisivi sint unii daca o imagine de 0.7 mpixeli la nivelul "nokia cu butoane" de nici nu stiu cind (acum 10 ani?) e considerata fara probleme si foarte placuta.

In ceea ce priveste "ce sa scoti din telefon de 500 euro" tin sa reamintesc ca S8 a fost non-stop 500 si ceva de euro (si citeodata rar chiar sub 500) de la cel mai de incredere magazin din lume/Europa, evident versiune europeana/unlocked/nou, cu garantie europeana locala (oficiala, Samsung, pe linga cea a magazinului). Asta de dinainte de a se lansa OP5 (nu 5T!).

Attached Files

  • Attached File  bad.jpg   2.12K   82 downloads
  • Attached File  good.jpg   5.22K   75 downloads

Edited by f300, 26 December 2017 - 06:24.


#713
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Posttibosee, on 26 decembrie 2017 - 00:55, said:

Dacă chiar voiam, puteam sa fac si un pic de corectii, noise reduction, shadows/highlights..etc si iesea si mai ok, dar am lăsat originalul.
Plus că de obicei in update uri sunt si îmbunătătiri pentru cameră, exista si mod de cameră de Google Pixel care ar scoate si mai bine, eu am lăsat totul stock.
https://photos.app.g...8Jbgpe8E70vNrI3
Asa este, telefonul foloseste un ISO ridicat ca sa compenseze lipsa OIS, m-am uitat la ultima poza postata de tine si la ce lumina era afara telefonul totusi a setat un iso de 200, daca avea stabilizare optica poza probabil era facuta la iso 50, unde cu siguranta se vedea clar si sprancenele copilului (firele de par) pentru ca nu se mai aplica atat de mult noise reduction.
Important e ca voi posesorii de OP5T va multumiti cu cat poate sa scoata, asta e important.

Totuși cu o aplicație de camera mai bibilita, gen camera google, pozele o sa iasă cu muuuult mai bune, pentru ca senzorul poate.

Edited by kiario, 26 December 2017 - 07:16.


#714
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
Totuși S8 este un telefon cu 4GB RAM și 64GB storage si costa 3000 lei. In plus vine cu softul alterat de Samsung, nu versiune clean, cat mai stock, cum e Pixel sau Oneplus. Eu de asta nici nu am vrut Samsung. In teste din cele două nu prea iese pe primul loc Samsung decât la camera.
Mai adăugăm și faptul că nu are încărcarea super rapidă, 30 min pana la 60%, o ora 100%, și rezultă că oneplus da cu plus.

#715
Catalinit

Catalinit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 24.07.2017
Mai iasă pe primul loc și la display...camera de pe 5t e cam la fel că cea de pe op5 ...pe care îl am eu ..și am și pixel...sincer nu sunt mari diferențe ...asta daca nu te apuci sa le analizezi in detaliu :)

#716
f18dragos

f18dragos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 22.09.2010
E posibil ca in viitorul apropiat (poate cu android Oreo) sa apara si drivere mai bune pentru camera?

#717
dandoru

dandoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 09.01.2007
Am dat jos folia de pe ecran. Se vede excepțional!

#718
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,020
  • Înscris: 13.09.2007
Și înainte nu se vedea? Probabil că fără ea se vede un pic mai bine, un pic...  Eu zic că folia cu care vine din fabrică e printre cele mai bune.

#719
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
Nu se vede la fel cu folie, asta e clar. Plus că nici touch ul nu merge la fel.
Nu am avut niciun telefon cu folie pe ecran pana acum, dar o mai las ca pare de calitate. Când s-o zgâria un pic, o dau jos.
Am momente când nu ia comanda, uneori apăs de două-trei ori,sunt curios cum e fara folie.


#720
Gabrielistrate

Gabrielistrate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 25.05.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fS4oHBhNbFo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate