Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

OnePlus 5T

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
3095 replies to this topic

#3079
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 28.03.2004

 Hider141, on 04 august 2020 - 12:45, said:

La mine asa sta situatia pe Android 10, cu Chrome si WhatsApp cei mai mari consumatori de baterie.
Sigur nu aveai ceva aplicatie care iti manca bateria pe paine?
Screenshot_20200804-125646.jpg

P.S.: singurele mele probleme cu Android 10 sunt lipsa unor gesturi de navigare din Android 9, de care m-am plans mai demult cand au lansat A10 pe OP 5T, si faptul ca agata pentru o fractiune de secunda, destul de rar, si in mod aleatoriu.
Aoleu, de ce nu ai spus?
Uite aici o metoda extrem de simpla si rapida pt a reactiva vechile gesturi din android 9 in android 10

I found a pretty easy way to use old OnePlus Gestures on OnePlus 5T running OxygenOS 10
No root required
1. Download this Settings Editor app (aplicatia SetEdit din google play)
2. Open it
3. Choose "System Table"
4. Search for "op_gesture_button_side_enabled"
5. Set its value to "0"
To revert you'll have to set "1" to that property

sursa https://forum.xda-de...lus-5t-t4101311

Edited by mojook, 04 August 2020 - 18:40.


#3080
catalin30

catalin30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.02.2006

 Hider141, on 04 august 2020 - 12:45, said:

Sigur nu aveai ceva aplicatie care iti manca bateria pe paine?
Ba da, problema e ca se numea "Android system" pe care daca nu il lasi sa ruleze in background vezi notificarile doar cand deschizi telefonul, nu cand intra in mod normal.

#3081
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008
De cand am Android 10 si al meu isi ia freeze, deobicei in Chrome, cand scriu mesaje (Gboard) si in unele jocuri. Cred ca ma intorc la 9...

#3082
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 28.03.2004
A apărut un nou update stabil, l-am pus cu oxigen updater.

Edited by mojook, 14 November 2020 - 07:53.


#3083
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Mie mi-a apărut în notificări ieri după masă, n-a fost nevoie de Oxygen Updater sau VPN 😋


#3084
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 28.03.2004

 Hider141, on 14 noiembrie 2020 - 09:10, said:

Mie mi-a apărut în notificări ieri după masă, n-a fost nevoie de Oxygen Updater sau VPN 😋
Poate am eu impresia, dar parca se mișcă un pic mai bine telefonul.

#3085
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Merge pus peste beta cu dirty flash? A încercat cineva?

#3086
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002
Salut! Mai sunt pe aici posesori de Oneplus 5T? V-ati confruntat vreodata cu problema touch-ului care nu mai functioneaza deloc?
A inceput sa imi faca din ce in ce mai des problema asta, si nu reusesc sa imi dau seama de la ce e. Pare mai mult o problema software, pentru daca ar fi hardware s-ar maifesta permanent.
Ultima data cand a facut a fost nasol de tot, in sensul ca a trebuit sa fac "unbrick" la telefon si sa ii instalez un android 8 prin USB.
Apoi am facut ugrade la android 9 ultima varianta si am reinstalat ce aveam pe telefon. Am renuntat la Oneplus Launcher si am pus Nova Launcher.
Zilele trecute intr-o dimineata, BAM, iar touch unresponsive. S-a rezolvat dupa un restart fortat de la butonul de power.
Aveti idee daca este o rezolvare permanenta?
Telefonul nu l-as schimba pentru ca merge in continuare extrem de bine si ma tine bateria aproape 2 zile.

#3087
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Se blocheaza in Homescreen sau cand rulezi vreo aplicatie, sau nu reactioneaza la "double-tap to wake"?
Al meu uneori face figuri la "double-tap to wake", cred ca are legatura cu optimizarea bateriei care opreste niste procese cand sta mult timp neutilizat.

Sau mai ingheata complet uneori cand trimit clipuri prin WhatsApp.

Ar fi util sa ai la indemana un adaptor OTG, si sa conectezi un mouse cand nu mai reactioneaza la touch. Asa poti vedea daca e intr-adevar de la touchscreen sau o aplicatie ce-l blocheaza, ori daca s-a blocat complet telefonul.

P.S.: mai sunt pe-aici vreo 2-3 saptamani, vreau sa trec la Galaxy Note 10+ in curand.

Edited by Hider141, 25 January 2021 - 10:25.


#3088
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 28.03.2004
Salutare forumiști, ați încercat vreun ROM bazat pe Android 11? Am văzut pe xda că sunt o grămadă. Care e cel mai stabil și "complet", astfel încât telefonul să fie complet funcțional. Funcționează aplicațiile bancare tip BTPay? Pe ROM-urile mai "dubioase" nu poți folosi BTPay, spune ceva de securitate.
Thx

#3089
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005
Pentru aplicațiile bancare instalati Magisk, dați să ascundă funcția de Root pentru aplicație, redenumiti aplicația (magisk), restart la telefon și gata, va funcționa aplicatia

Edited by bogdan074, 22 February 2021 - 09:04.


#3090
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 27.06.2007

 bogdan074, on 22 februarie 2021 - 09:03, said:

Pentru aplicațiile bancare instalati Magisk, dați să ascundă funcția de Root pentru aplicație, redenumiti aplicația (magisk), restart la telefon și gata, va funcționa aplicatia
Nu toate aplicatiile bancare pot fi "pacalite" in acest fel, unele detecteaza Magisk chiar si ascuns si redenumit. O solutie pentru cele care nu functioneaza puteti gasi aici.

#3091
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
a mai pățit cineva cu oxygen os sa nu se poată loga pe paginile ce se deschid în urma conectării pe wifi uri publice?
pot sa ma conectez la rețeaua wifi și apoi când se deschide pagina de login în browser, ma pot loga dar nu am acces la internet. mereu îmi scrie no internet acces.

le: am rezolvat după un reset pebtru wifi.

Edited by uzzy17, 22 August 2021 - 17:34.


#3092
VisPufos

VisPufos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.10.2019
Cum ai facut reset la wifi?

#3093
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
A patit cineva sa aiba restart random la telefon? Patesc de cateva ori pe zi.
Versiune soft 10.0.1 Build number A5010_43_201029.

#3094
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 27.06.2007
5T-ul meu inca functioneaza ireprosabil, nu am avut nici o problema pina acum. E adevarat ca acum e second phone dar e activ zilnic.
Versiune de soft si build number identice cu ce ai tu.

#3095
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostFreeMan_FX, on 16 iunie 2022 - 16:20, said:

A patit cineva sa aiba restart random la telefon? Patesc de cateva ori pe zi.
Versiune soft 10.0.1 Build number A5010_43_201029.
Al meu inca se tine bine, e la maica-mea si inca raman uimit la cat de rapid e cand ma mai roaga sa-i fac cate-o setare pe care nu o stie sau apar mici probleme cu notificarile de la site-urile de stiri.
Nu a patit niciodata asta.

Nu ar strica un backup si un factory reset, iar pe urma sa incerci sa-l tii cateva zile cu strictul necesar (aplicatii preinstalate si eventual cele din familia Google).
Daca nu mai face, instaleaza pe rand aplicatiile ce le ai acum instalate pana prinzi vinovatul.

#3096
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 04.05.2017
Eu am intrat in posesia unui 5T la nivel de al 2 lea tel gen, pentru a tine un abonament( aveam inainte un Xiaomi mai vechiut dar aceelasi an ca 5T dar mai slab ). Sincer la.pretul dat SH usor peste 50 euro , varianta 6/64 este mai mult decat convenabil. Sincer ca autonomie nu as vedea diferențe mari fata de Huawei P30 pe care il folosesc in paralel . Se vede ca in video sau alte activitati audio video online consumul poate fi de la retea care papă mai ales daca semnalul fructueaza. Pot spune aceelasi lucru si pentru Huawei P30 , avand aceelasi Android 10 , care consumă probabil putin mai mult . Eu opresc toate functiile de cautare wifi aitomat, sincronizari sau detectarea traseelor pe maps . Singura functiie lăsată este cea de urgenta pentru a fi localizat de politie gen.

Edited by Cristy0007, 12 February 2023 - 21:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate