Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

De ce mergeti in vacante in Europa ?

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#91
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
N am masina si nici locuinta

#92
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View Postextropy, on 09 octombrie 2017 - 20:11, said:

N am masina

Asa da!

Edited by Abc2OO1ro, 09 October 2017 - 20:22.


#93
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010

View PostKroghy, on 09 octombrie 2017 - 06:57, said:

Imi place sa merg in Europa de vest pt. ca e lumea e mai civilizata, mai curata, legile se respecta. Poti sa mergi pe trotuar fata sa te trezesci cu caramizi sau moloz, fara sa fugi de caini vagabonzi, fara sa te inghesui printre masini parcate, poti sa mergi calare pe bicicleta cand traversezi strada si multe alte lucruri ce tin de civilizatie.

Asta e ca in bancul ala cu scotieni: "copii azi mergem la cofetarie sa vedem cum mamanca lumea prajituri".

#94
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Probabil ai o problema in a formula idei sau intrebari. De unde ai plecat si unde ai ajuns. Considerand ultimele posturi, probabil trebuia sa denumesti topicul "cum faceti o Romanie mai buna".

Ciudat, dar adevarat...facem ce fac toti oamenii din tarile mai mult sau mai putin dezvoltate. Platim taxe. Ca de ele se cam alege praful, asta e. Mai multi bani la pensii si bugetari. Dar nu aceasta ar fi directia in care as vrea sa se deruleze discutia.

Oameni implicati sunt peste tot. Cu rezultate deosebite.

Cu 3 ani in urma, au iluminat pestera Meziad, o minunatie. O minunatie si Pestera Cristalelor. Au construit un lift pana sus la Cetatea Devei. Au reabilitat cetatea Alba Iuliei. Am intalnit un profesor la Cetatea Ardud ce, din pasiune, a facut un tur cu noi in care am ramas impresionat de atasamentul lui fata de ceea ce este Romania. Chiar si in momentul de fata. Mai rar oameni ca el. Am fost la Memorialul Victimelor Comunismului si al Rezistentei. Bate drumul pana acolo sa intelegi de ce Romania este ceea ce este astazi. Se vor aloca bani si pentru Castelul Corvinilor. Chiar si asa e impunator si greu de uitat podul de acces. Sa iti zic cum e sa te bagi in caditele de la Baile Herculane, in padure inconjurat pe zapada? Nu iti zic, incearca. Si mai am ce povesti.

Romania iti poate oferi senzatii. De sens pozitiv. Si conteaza mult atitudinea pe care o ai fata de viata. Daca dimineata vezi doar monocrom, orice s-ar intampla, nu te va face fericit.

Edited by Karogs, 09 October 2017 - 20:47.


#95
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostAbc2OO1ro, on 09 octombrie 2017 - 17:10, said:

Si atunci de ce nu faci arhitectura si acasa ?


Cum adica sa fac arhitectura si acasa ?
Ce sa fac cu casa, s-o daram si sa construiesc alta ?...
Si de unde stii tu cum arata casa mea ? Sau ce fel de arhitectura ai vrea sa fie ?

Cum sa o fac ? Sa-i fac coloane dorice la intrare ? S-o construiesc in stil gotic, cu arcade ascutite la ferestre ?
S-o zugravesc rococco ? Sa-i fac turnulete Art Deco, or what ?  Sa o construiesc postmodern ? Sau s-o las neterminata, pe stil Gaudi ?

Cum vrei tu sa fac arhitectura, la mine acasa ? Posted Image

View PostAbc2OO1ro, on 09 octombrie 2017 - 19:24, said:

Cum ar mai fi fost Europa spirituala daca ar fi fost poluata cu ghetouri ca la noi ?


Eu nu-mi pun intrebari de genul acesta.
Eu stiu de ce merg acolo: fiindca imi place.

Edited by sylvius, 09 October 2017 - 21:58.


#96
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Silviule, cine stie, stie....cine nu, nu.....

Da cu casa vin eu de ti-o fac daco-getic-balcanic.....cu iesire prin grajd....pe stinga....

#97
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,836
  • Înscris: 21.06.2016
Culmea este ca trolul nostru are un mesaj cu care e de acord oricine (sa traim intr-un oras frumos), dar e asa meserias in a formula acest mesaj, si debordeaza in asa hal de inteligenta, ca reuseste sa-si intoarca toata lumea impotriva.
Ceea ce sa recunoastem e o perfomanta :D

#98
traby

traby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 13.06.2008
ma duc in europa sa ma plinmb pe autostrazi ca la mine acasa nu am si nici nu voi avea cat voi trai....si sa nu-mi spui ca de de ce fac autostrazi acasa la mine  ca te f..t,nu le pot face cu lopata!
ma duc sa ma minunez ce face firma austriaca strabag in austria si la mine acasa a facut un kkt,bataie de joc,ca d'aia suntem romani.
ma duc in europa sa vorbesc romananeste si sa ma kak la usa romanilor care o dau in limbi straine
ma duc sa aud colinde iarna in  romana,cantate de rromii nostri
ma duc bou si ma intorc vaca
ma intorc si iar m-as duce
ma duc din o mie de motive!

#99
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostBaxon, on 09 octombrie 2017 - 09:57, said:

Tu ce faci in acest sens ??

Sub pretextul construirii blocului urmasilor omenirii (nu'mi apartine ideea), omul tot face reclama unor de vand decoratiuni de fatata din polistiren.
Civilizatia se face cu polistiren. Asta face.

View PostAbc2OO1ro, on 09 octombrie 2017 - 10:11, said:



Irelevant. Problema e eterna: De ce nu faceti frumos si acasa ?

Gata ma, ajunga'ti herghelie. Mama lui de frumos. GATA!   Pun polistiren din ala facut ciorcine, pun in mama lui si pe cosul de fum numa sa nu te mai aud cum oftezi tu ca nu e frumos.

#100
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttraby, on 10 octombrie 2017 - 02:14, said:

ma duc in europa sa ma plinmb pe autostrazi ca la mine acasa nu am si nici nu voi avea

:lol:
Un peisaj demential autostrada asta, bravo.

#101
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,069
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAbc2OO1ro, on 09 octombrie 2017 - 17:10, said:

Hai sa fim seriosi. Daca cladirile astea ar fi fost inconjurate de blocuri comuniste, nu va mai duceati voi sa va culturalizati atata. Locurile alea au sens si valoare pentru ca sunt integrate intr-un context arhitectural corespunzator. Altfel ar fi fost doar simple biserici de dupa blocuri, si nimeni cand vine in Bucuresti nu sta sa caute vreo biserica pierduta prin ghetouri.
Evident ca au imaginea pe care o au si datorita faptului ca sunt integrate intr-un context arhitectural corespunzator, dar nu inteleg cu ce ar scadea valoarea Luvrului daca ar fi inconjurat de blocuri comuniste. De exemplu cel mai important hub artistic din Romania a aparut intr-o zona industriala din Cluj, intr-o fabrica abandonata de pensule si a fost denumit chiar "Fabrica de pensule". Nu exista nimic interesant in zona ca si cladiri, era o zona unde se intalnea o zona de fabrici cu una de blocuri comuniste. Iar unii artisti care au pus bazele acestei "Fabrici de pensule" au ajuns deja cei mai bine vanduti pictori romani ai tuturor timpurilor, Adrian Ghenie vinde tablouri si cu 3-4 milioane de euro deja. La un moment dat s-au despartit artistii, iar cei care au plecat au mers si si-au facut noile ateliere/sali de expozitii ... in alta fabrica comunista abandonata.

Sigur ca e important sa ai o zona cu arhitectura uniforma (cam ce are Sibiu in centru), asta cam lipseste la noi, dar nu inteleg de ce ai vrea ca noi sa rezolvam problema asta in loc sa mergem sa vizitam orasele care au deja astfel de zone. Eu nu sunt arhitect sau atreprenor in constructii, cel mult turist.

Oricate blocuri comuniste ai pune in jurul fantanei Trevi sau a bazilicii/pietei Sf Petru sau a Luvrului, tot as vrea sa merg sa le vad. Sigur ca e foarte bine ca nu exista blocuri comuniste in jurul lor, dar ar fi avut succes oricum si daca ar fi avut. De exemplu langa forumul roman/Colosseum/Piazza Campidoglio din Roma, intr-un moment de exaltare nationalista, italienii au construit o namila de monument care se potriveste ca nuca-n perete: Monumentul Vittorio Emanuelle. Unii italieni ii zic "tortul de nunta", altii "proteza dentara" sau alte porecle nu foarte magulitoare. A afectat definitiv zona (in mod negativ) datorita dimensiunii exagerate/amplasarii ... insa cand mergi in Piazza Campidoglio si nu-l mai vezi si ai panorama spre Colosseum si forumul roman, uiti ca la 100 de metri mai incolo e "tortul de nunta".

View PostAbc2OO1ro, on 09 octombrie 2017 - 13:53, said:

Da un exemplu de un tablou care te-a fascinat.
Pune o poza cu tine de pe Mont Blank.
Pune o poza cu tine dintr-un fiord.
Turner la Tate in Londra. Cupidonul lui Canova sau Nike-ul din Luvru (la Mona Lisa era prea mare aglomeratia/prea mic tabloul/prea mare distanta minima ca sa-l poti admira ok). Van Gogh-urile si Renoir-urile din Orsay. Caravaggio-ul cu inmormantarea lui Isus sau statuile Apollo Belvedere/Laocoon de la Vatican (Capela Sixtina m-a "dezamagit"). Pieta lui Michelangelo din basilica Sf Petru. Bernini-urile din pietele/de pe podurile Romei sau Fontana Trevi a lui Salvi/Bracci.

La peisaje mi-au ramas intiparite Positano (Coasta Amalfi) vazut de langa hotelul Le Sirenuse sau dinspre mare, biserica Santa Maria della Salute vazuta de pe Grand Canal in Venetia, Valea Innului vazuta dintr-un satuc aflat la o altitudine de 1250 de metri de pe langa Innsbruck, Coasta de Azur vazuta din varful castelului Eze, Vernazza (Cinque Terre) vazuta de pe bolovanii de pe "plaja", La Valletta vazuta de pe partea opusa a golfului St Elmo, cetatea Mdina vazuta de "sus" de pe terasa de la etajul unui restaurant de unde vezi toata insula peste zidurile cetatii, centrul Florentei (catedrala/Ponte Vecchio) vazut de pe partea cealalta a Arno-ului, fortareata/catedrala din Salzburg vazute din gradinile Mirabell, Roma vazuta din turnul basilicii Sf Petru, Colosseumul/Forumul Roman vazute din Campidoglio, Vezuviul vazut din Sorrento, potecile serpuite care coboara spre mare pe insula Capri vazute de sus, lacul Como vazut din gradinile Villa Balbianello, Parisul vazut de pe terasa galeriilor Lafayette sau din Trocadero, Vaticanul vazut dinspre Tibru/Ponte Sant'Angelo, castelul Neuschwanstein vazut de la marginea prapastiei de langa Marienbrucke, Palau Nacional/Montjuic-ul vazute din piata Spania in Barcelona, etc. Pe Mont Blanc si prin zona fiordurilor inca n-am ajuns, e drept.

Du-te vezi si tu jumate din ce am zis mai sus, iar apoi hai si explica-ne cum putem noi sa concuram turistic cu asa ceva.

#102
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View Postargentum, on 10 octombrie 2017 - 02:56, said:

Sub pretextul construirii blocului urmasilor omenirii (nu'mi apartine ideea), omul tot face reclama unor de vand decoratiuni de fatata din polistiren.
Civilizatia se face cu polistiren. Asta face.

Poti folosi ce materiale vrei. Important e sa fie frumos, spre deosebire de urat, cum e acum casa ta.

View Postargentum, on 10 octombrie 2017 - 02:56, said:

Gata ma, ajunga'ti herghelie. Mama lui de frumos. GATA!   Pun polistiren din ala facut ciorcine, pun in mama lui si pe cosul de fum numa sa nu te mai aud cum oftezi tu ca nu e frumos.

Sa pui poze.

#103
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005
Abc tu in ce locuri din Europa ai fost si care ti-a placut?

Din ce scrii ma indoiesc ca ai fost pe undeva.

Si o sa si explic de ce.
Ii tot dai cu sa faci sa fie frumos. Cand de fapt daca stai sa analizezi ce a scris unul si altul vei vedea ca nimeni nu merge ca turist in Europa de vest pentru plimbare prin cartierele  construite de curand. Cartoerele muncitoresti. Ce se construieste nou este peste tot functional. Ca asa este "arhitectura" de acum.

Mie de exemplu imi place Brugge-ul. Si ghici ce: nu imi place partea noua a orasului. Ci imi place partea medievala. Care nu e "facuta frumos" de locuitorul normal ci este restaurata. Asta presupune cateva secole de istorie si cateva secole de a fi oras super bogat.

Te duci in Londra ca sa vezi unde locuiesc oamenii normali sau te duci pentru palate si muzee?
zau ca nu suntem vreunii atat de bogati incat sa ne  permitem colectia de la British Museum Posted Image

Deci face omul "frumos" la el acasa. Dar nu asta face un loc sa devina atractie turistica.

Edited by something00, 10 October 2017 - 14:59.


#104
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View Postsomething00, on 10 octombrie 2017 - 14:57, said:

Abc tu in ce locuri din Europa ai fost si care ti-a placut?

Vezi postul #51.

View Postsomething00, on 10 octombrie 2017 - 14:57, said:

Ii tot dai cu sa faci sa fie frumos. Cand de fapt daca stai sa alanizezi ce a scris unul si altul vei vedea ca nimeni nu merge ca turist in Europa de vest pentru plimbare prin cartierele noi construite. Ce se construieste nou este peste tot functional. Ca asa este "arhitectura" de acum.

Asta-i si ideea. Sa se faca si azi frumos cum se facea pana inaintea razboiului. Pe urma s-au ofticat cu totii si au intrat in depresie si acum traiesc doar pentru necesitatile primare. Daca-ti place sa te duci prin ce au facut oamenii frumos pana la razboi, de ce nu faci si la tine acasa la fel ?

#105
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostAbc2OO1ro, on 10 octombrie 2017 - 14:49, said:



Poti folosi ce materiale vrei. Important e sa fie frumos, spre deosebire de urat, cum e acum casa ta.



Sa pui poze.

M'am razgandit. Nu mai fac frumos. Promovez estwtica uratului

#106
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View Postargentum, on 10 octombrie 2017 - 15:03, said:

M'am razgandit. Nu mai fac frumos. Promovez estwtica uratului

Daca te simti bine in depresie, ok. Dar te-ai simti mai bine sanatos.

#107
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View PostAbc2OO1ro, on 10 octombrie 2017 - 15:00, said:

Daca-ti place sa te duci prin ce au facut oamenii frumos pana la razboi, de ce nu faci si la tine acasa la fel ?

Pai vezi tu: Brugge ul in epoca medievala nu mai mi-ar fi placut la fel de mult.
Si uite asa ajungem fix la mesajul a ceea ce ti-am scris mai sus dar nu s-a lipit de tine. Este o foarte mare diferenta intre ce este relevant ca atractie turistica si ce este relevant pentru traiul de zi cu zi.
Cand intrebi de ce vrem sa calatorim intr-un loc sau altul atunci o sa primesti raspunsuri legate de atractiile turistice.
Intreaba unde am vrea sa locuim si atunci vei avea alte raspunsuri.
Pricepi acum?

#108
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View Postsomething00, on 10 octombrie 2017 - 15:12, said:

Intreaba unde am vrea sa locuim si atunci vei avea alte raspunsuri.

Ok, sa schimbam intrebarea atunci: Unde ati vrea sa locuiti ? Eu de exemplu am fost prima data ca turist in Barcelona 1 zi, si-a fost dragoste la prima vedere si m-am mutat acolo si-am trait un an jumate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate