Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

”Toți cei din morminte... vor ieși” - cine, când și de ce?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
355 replies to this topic

#55
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Dar tot nu se leagă ceva! Și din ce dată vor fi înviați oamenii? De la Omul de Cro-Magnon (Homo sapiens fossilis) sau de la omul de Neandertal (Homo neanderthalensis) ?

#56
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
De la Adam. 1 Corinteni15:22, 23 ”Şi, după cum toţi mor în Adam, tot aşa, toţi vor învia în Hristos; dar fiecare la rândul cetei lui”.

#57
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
OK, de la Adam, deci dupa omul de Neandertal si Cro-Magnon? Bun, am lamurit si problema asta. E mai bine decat speram. Primitivii nu vor fi recompusi.
Dar ai idee cam cati sunt cei care au murit de la Adam incoace? Acum traiesc pe Pamant cca. 7,3 mld de oameni si se vorbeste ca deja unele zone au atins pragul critic din punct de vedere al popularii. Sa zicem ca au murit 100 mld de oameni. Crezi ca este loc pentru toti? Ce vor manca, unde vor sta si mai ales in cat timp isi vor dubla numarul?

#58
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Dacă pământul va fi un paradis productiv, fără deșerturi, vor avea loc. Dar nu vor învia probabil toți odată, ci succesiv pentru a putea fi integrați. Unii vor alege să nu trăiască. Dacă totuși nu vor avea loc, nu știu. Terraformăm alte corpuri cerești? Nu cred că este prevăzută ca parte a planului de restabilire a pământului sau este tot ”pământ”? Posted Image

Tot ce putem noi să dezbatem la acest subiect, este ce spun textele din Scriptură despre înviere - sau ce înțelegem noi din ele.

Edited by logic1, 11 October 2017 - 00:07.


#59
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postcirus6, on 10 octombrie 2017 - 22:24, said:

zexelica io-s al naibi de acord cu tine, dar cu cei incinerati sau care nu-s in morminte ce se intimpla?
Ar fi jmecherie sa scapi de judecata si de pedeapsa daca nu te ingroapa si te duc la crematoriu :lol:

View Postlogic1, on 10 octombrie 2017 - 23:28, said:

De la Adam. 1 Corinteni15:22, 23 ”Şi, după cum toţi mor în Adam, tot aşa, toţi vor învia în Hristos; dar fiecare la rândul cetei lui”.
Numai invierea = mantuirea se face pe cete. Pt ca sunt 3 perioade de evanghelizare simbolizate de 3 ploi, 3 sarbatori si 3 tipuri de roade Ceea ce tu excluzi din orice conversatie, pt ca nu ai prin brosurica si nici nu ai de unde copia si sa te dai dupa aia doctor.

Efeseni 2

1. Voi erati morti in greselile si in pacatele voastre
2. in care traiati odinioara, dupa mersul lumii acesteia, dupa domnul puterii vazduhului, a duhului care lucreaza acum in fiii neascultarii.
3. Intre ei eram si noi toti odinioara, cand traiam in poftele firii noastre pamantesti, cand faceam voile firii pamantesti si ale gandurilor noastre si eram din fire copii ai maniei, ca si ceilalti.
4. Dar Dumnezeu, care este bogat in indurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit,
5. macar ca eram morti in greselile noastre, ne-a adus la viata impreuna cu Hristos (prin har sunteti mantuiti).
6. El ne-a inviat impreuna si ne-a pus sa sedem impreuna in locurile ceresti, in Hristos Isus,

#60
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
io prefer la judecata, in general ma apar destul de bine, am castigat aproape toate procesele ce le-am avut, fara avocat.
....sper sa nu-mi dea avocat din oficiu.

#61
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postcirus6, on 11 octombrie 2017 - 06:44, said:

io prefer la judecata, in general ma apar destul de bine, am castigat aproape toate procesele ce le-am avut, fara avocat.
....sper sa nu-mi dea avocat din oficiu.
Daca nu ai facut niciun pacat niciodata........

#62
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
poate ca am facut din greseala, dar neintentionat. cred ca se tine cont de circumstante, nu?

#63
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008

View Postlogic1, on 04 octombrie 2017 - 18:08, said:

Chipul lui Dumnezeu după care este făcut omul trebuie să fie cel moral, rațiunea (Coloseni 3:10). Animalele nu au chipul lui Dumnezeu, deși sunt sau au suflete.

Urmărind un videoclip despre drepturile roboților AI și androizi, a fost menționat (după minutul 6) ca ”argument pro” faptul că sunt creați după chipul creatorului - în acest caz al omului. Și mi-am amintit că în Geneza 9 omul este menționat cu dreptul sfânt de a nu i se lua viața în comparație cu animalele, pentru că omul a fost făcut după chipul lui Dumnezeu. ”Voi condamna şi voi pedepsi pe oricine va atenta la sângele vostru care vă ţine în viaţă. Voi condamna astfel orice vietate care vă va omorî. Şi voi cere înapoi viaţa celui care a fost privat de ea, de la semenul lui care i-a luat-o. Pentru că Dumnezeu l-a făcut pe om conform imaginii Sale (v5, 6, BVA). Asta ar însemna că acel ”chip al lui Dumnezeu” după care suntem creați include și sfințenia vieții - proprie ființelor raționale.

Edited by logic1, 11 October 2017 - 19:24.


#64
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postcirus6, on 11 octombrie 2017 - 07:05, said:

poate ca am facut din greseala, dar neintentionat. cred ca se tine cont de circumstante, nu?
Nope........

#65
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 11 octombrie 2017 - 07:05, said:

poate ca am facut din greseala, dar neintentionat. cred ca se tine cont de circumstante, nu?
Păi aici e o diferență între păcatele cu voie și cele fără de voie. :)

#66
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postzexelica, on 11 octombrie 2017 - 19:17, said:

Nope........
poi si atunci unde-i dreptatea? dumnezeu e bun si iubitor, nu?

View Postmario_bril, on 11 octombrie 2017 - 21:33, said:

Păi aici e o diferență între păcatele cu voie și cele fără de voie. Posted Image
este? :)

#67
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 12 octombrie 2017 - 00:36, said:

este? Posted Image
Da, bineînțeles. Sub aspectul pocăinței.

#68
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcirus6, on 11 octombrie 2017 - 07:05, said:

poate ca am facut din greseala, dar neintentionat. cred ca se tine cont de circumstante, nu?

oho, si inca cum; din pacate vei fi uimit de nivelul de detaliu

View Postcirus6, on 12 octombrie 2017 - 00:36, said:

poi si atunci unde-i dreptatea? dumnezeu e bun si iubitor, nu?


In primul rand dreptatea e ceea ce decreteaza Dz.
In al doilea rand, dreptatea e in doua concepte: in Isus (pentru credinciosi) si in judecata (pentru necredinciosi).
In al treilea rand, necredinciosii vor recunoaste singuri 100% dreptatea lui Dz.

#69
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdapix, on 10 octombrie 2017 - 23:37, said:

OK, de la Adam, deci dupa omul de Neandertal si Cro-Magnon? Bun, am lamurit si problema asta. E mai bine decat speram. Primitivii nu vor fi recompusi.
Dar ai idee cam cati sunt cei care au murit de la Adam incoace? Acum traiesc pe Pamant cca. 7,3 mld de oameni si se vorbeste ca deja unele zone au atins pragul critic din punct de vedere al popularii. Sa zicem ca au murit 100 mld de oameni. Crezi ca este loc pentru toti? Ce vor manca, unde vor sta si mai ales in cat timp isi vor dubla numarul?

Întâi de toate, dacă au existat oameni de Neanderthal, Adam a fost înaintea lor, deci vor fi și ei recompuși!
În al doilea rând, dacă citești cosmologie, vei afla că raza Pământului a fost inițial de 3000 de km, iar acum este de 6000, adică dublu. Cu un calcul simplu, dacă vei calcula aria sferei, care este egală cu 4 X pi X R2 și vei împărți aria de acum la aria inițială, adică (4 X 3,14 X 6000 X 6000) : (4 X 3,14 X 3000 X 3000), rezultatul va fi o suprafață de patru ori mai mare și care continuă să crească.
În al treilea rând, Scriptura vorbește de trei lumi: lumea din cer, cea de pe pământ și cea de sub pământ. Unde scrie aceasta? În Apocalipsa, unde provocarea deschiderii cărții cu cele șapte peceți este aruncată ființelor din toate aceste lumi:

Apocalipsa 5:3 Şi nu se găsea nimeni nici în cer, nici pe pământ, nici sub pământ, care să poată deschide cartea, nici să se uite în ea.
Apocalipsa 5:13 Şi pe toate făpturile care sunt în cer, pe pământ, sub pământ, pe mare şi tot ce se află în aceste locuri le-am auzit zicând: „Ale Celui ce şade pe scaunul de domnie şi ale Mielului să fie lauda, cinstea, slava şi stăpânirea în vecii vecilor!”


Ceea ce înseamnă că cele 100 mld de oameni pe care le presupui tu a fi pasibile de înviere se vor împărți între cer, pământ și sub pământ (respectiv mare) și te asigur că, cel puțin cerul, poate cuprinde mult, mult, mult mai mult de 100 mld de oameni!

Amin

Edited by Dorel666, 16 October 2017 - 21:32.


#70
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdapix, on 10 octombrie 2017 - 23:37, said:

Dar ai idee cam cati sunt cei care au murit de la Adam incoace? Acum traiesc pe Pamant cca. 7,3 mld de oameni si se vorbeste ca deja unele zone au atins pragul critic din punct de vedere al popularii. Sa zicem ca au murit 100 mld de oameni. Crezi ca este loc pentru toti?

Cei 100 mld de oameni ar încăpea într-o regiune de mărimea Austriei, construită ca un oraș. De la minutul 1:56:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l-S34gZ3xwg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by logic1, 16 October 2017 - 22:43.


#71
silviu111

silviu111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.08.2011
Dupa inviere oamenii vor da socoteala pt faptele care le-au facut.
  Iuda 1:14  Şi despre aceştia a profeţit Enoh, al şaptelea de la Adam, spunând: „Iată, Domnul vine cu zeci de mii de sfinţi ai Săi.
ca să facă judecată împotriva tuturor şi să condamne orice suflet pentru toate lucrările lor nelegiuite, pe care le-au înfăptuit, şi pentru toate cuvintele grele, pe care păcătoşii neevlavioşi le-au rostit împotriva Lui.
Corectarea,pedeapsa va fi diferita.  Matei 11:20-24 Atunci Isus a început să mustre cetăţile în care fuseseră făcute cele mai multe dintre minunile Lui, pentru că nu se pocăiseră: 22 Dar Eu vă spun că în ziua judecăţii va fi mai uşor pentru Tir şi Sidon decât pentru voi! h!
Căci dacă ar fi fost făcute în Sodoma minunile care au fost făcute în tine, ea ar fi dăinuit până astăzi! 24 De aceea îţi spun că în ziua judecăţii va fi mai uşor pentru ţinutul Sodomei decât pentru tine

#72
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postlogic1, on 10 octombrie 2017 - 23:54, said:

Dacă pământul va fi un paradis productiv, fără deșerturi, vor avea loc. Dar nu vor învia probabil toți odată, ci succesiv pentru a putea fi integrați. Unii vor alege să nu trăiască. Dacă totuși nu vor avea loc, nu știu. Terraformăm alte corpuri cerești? Nu cred că este prevăzută ca parte a planului de restabilire a pământului sau este tot ”pământ”? Posted Image

Tot ce putem noi să dezbatem la acest subiect, este ce spun textele din Scriptură despre înviere - sau ce înțelegem noi din ele.


Aia far adeserturi sa i-o spui si lu Trump, cand vine vorba de incalzirea globala.

Partea naspa e ca am impresia ca la inceput vor invia miliardele de chinezi mici de tot dar multi. Daca acum dam de ei peste tot, imagineaza-ti o lume plina de selfiestickuri si chinezi galagiosi.

Restul suntem prea putini...

Sau o sa faca guvernul chinez o cerere ca sa invie doar un individ/ familie.

View Postlogic1, on 16 octombrie 2017 - 22:24, said:

Cei 100 mld de oameni ar încăpea într-o regiune de mărimea Austriei, construită ca un oraș. De la minutul 1:56:



Tu ti-ai face casa in panta? Ca austria nu e prea plana...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate