Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

”Toți cei din morminte... vor ieși” - cine, când și de ce?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
355 replies to this topic

#37
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 03 octombrie 2017 - 19:30, said:

Care sunt textele de unde rezultă așa?
Ioan 5

28. Nu va mirati de lucrul acesta; pentru ca vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui
29. si vor iesi afara din ele. Cei ce au facut binele vor invia pentru viata; iar cei ce au facut raul vor invia pentru judecata.

Invierea sfintilor are loc in ziua de apoi, scrie.

Si voia Celui ce M-a trimis este sa nu pierd nimic din tot ce Mi-a dat El, ci sa-l inviez in ziua de apoi. (Ioan.6:39)

Voia Tatalui Meu este ca oricine vede pe Fiul si crede in El sa aiba viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi." (Ioan.6:40)

Nimeni nu poate veni la Mine, daca nu-l atrage Tatal, care M-a trimis; si Eu il voi invia in ziua de apoi. (Ioan.6:44)

Cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi. (Ioan.6:54)

"Stiu", I-a raspuns Marta, "ca va invia la inviere, in ziua de apoi." (Ioan.11:24)

Iar pacatosii invia in acelasi timp cu sfintii, pt ca scrie TOTI CEI DIN MORMINTE.

#38
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 zexelica, on 07 octombrie 2017 - 12:32, said:

Iar pacatosii invia in acelasi timp cu sfintii, pt ca scrie TOTI CEI DIN MORMINTE.
Poate in brosurica dumitale "toti" e indubitabil legat de "in acelasi timp" ca limba romana nu implica o asemenea legatura.

#39
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 dapix, on 07 octombrie 2017 - 12:42, said:

Poate in brosurica dumitale "toti" e indubitabil legat de "in acelasi timp" ca limba romana nu implica o asemenea legatura.
Poate nu stii sa citesti sau nu acorzi atentie.

28. Nu va mirati de lucrul acesta; pentru ca vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui
29. si vor iesi afara din ele. Cei ce au facut binele vor invia pentru viata; iar cei ce au facut raul vor invia pentru judecata.

#40
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Citesc cu atentie si nu gasesc scris nimic despre faptul ca vor invia in acelasi timp, sfintii si pacatosii.

E ca la ora de geografie cand vine profesorul si spune: "Toti veti iesi la raspuns. Si cei buni si cei rai."
Asta nu inseamna ca toti elevii vor iesi la raspuns in acelasi timp ci pe rand dupa ce aud si asculta glasul profesorului care-i cheama.

#41
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 dapix, on 08 octombrie 2017 - 14:03, said:

Citesc cu atentie si nu gasesc scris nimic despre faptul ca vor invia in acelasi timp, sfintii si pacatosii.
Adica TOTI cei din morminte nu sunt si sfinti si pacatosi? Si nu scrie ca vor iesi afara? Sfintii pt viata vesnica si pacatosii pt judecata, scrie.

Quote

E ca la ora de geografie cand vine profesorul si spune: "Toti veti iesi la raspuns. Si cei buni si cei rai."
Asta nu inseamna ca toti elevii vor iesi la raspuns in acelasi timp ci pe rand dupa ce aud si asculta glasul profesorului care-i cheama.
Bine ca nu suntem la geografie.
"Stiu", I-a raspuns Marta, "ca va invia la inviere, in ziua de apoi." (Ioan.11:24)

Invierea mortilor este in ziua de apoi. Vrei sa spui ca exista cateva ore diferenta intre invierea sfintilor si a pacatosilor?
Sau o sa-mi arati cu 1000 de ani unde scrie de inviere? Ca acolo nu scrie CARE inviere, avand in vedere ca sunt 2 prin Scriptura: a mortilor DIN MORMINTE si a mortilor spiritual. Faptul ca scrie ca mortii au inviat 1000 de ani si tu ignori ca nu au cum sa fie cei DIN MORMINTE......denota ca nu citesti Scriptuta.

Edited by zexelica, 08 October 2017 - 14:38.


#42
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Si ce s-a intamplat mai departe, dupa cele scrise in Ioan 11:24? A fost inviat Lazar sau nu? A murit Maria, cea care spunea "cred ca Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, care trebuia sa vina in lume.", sau nu ?

#43
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
@zexelica, daca tot ai adus vorba de mortii din morminte, ce spui despre mortii fara morminte? De exemplu, de cei care au fost consumati de tot felul de vietuitoare mai mari sau mai mici care la randul lor au fost consumate de altele si altele? Tot mai crezi ca Biblia vorbeste de mormintele pe care le vezi in cimitire?

Edited by dapix, 10 October 2017 - 17:32.


#44
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Evident că sunt incluși și morții care nu au ajuns în mormintele literale. De fapt sunt în discuție toți decedații de până la Isus.

#45
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
si atunci cum 'vor iesi' si mai ales de unde 'vor iesi' ?

#46
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Vor ieși din ”morminte” sau mai exact din Locuința morților.
”Ieșirea” în sine aici nu înseamnă automat și ieșirea din moarte, adică primirea vieții veșnice. Vor trăi din nou, inițial în starea în care erau anterior decesului. Vor face sau continua să facă fapte și, în funcție de acestea, făcute după ”ieșire”, vor ajunge la viață veșnică sau la moarte veșnică - în urma judecății.

Edited by logic1, 10 October 2017 - 19:11.


#47
Micenae

Micenae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 22.08.2017

 YourFan, on 03 octombrie 2017 - 20:46, said:

Sa-l stranga pe Dracnea de gat.

Sau sa voteze pentru el.

#48
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 logic1, on 10 octombrie 2017 - 19:05, said:

Vor ieși din ”morminte” sau mai exact din Locuința morților.
”Ieșirea” în sine aici nu înseamnă automat și ieșirea din moarte, adică primirea vieții veșnice. Vor trăi din nou, inițial în starea în care erau anterior decesului. Vor face sau continua să facă fapte și, în funcție de acestea, făcute după ”ieșire”, vor ajunge la viață veșnică sau la moarte veșnică - în urma judecății.
cu alte cuvinte, lumea de care vorbesti va fi o lume fara atei. Iar in lumea fara atei mantuirea nu va mai fi prin har ci prin fapte. N-o sa mai existe nici un ateu aici pe softpedia. ... buna asta :))

#49
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Ieșirea tuturor celor din morminte, de care zicea Isus, este inclusă în descrierea ieșirii ”morților mari și mici” din Mare, Moarte și Locuința morților - pentru judecată în funcție de faptele ce le vor face conform cerințelor de atunci (Apoc. 20:13). Biserica este exclusă pentru că a fost ”luminată” și judecată în viața prezentă.

#50
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 23.09.2016

 logic1, on 10 octombrie 2017 - 19:05, said:

Vor ieși din ”morminte” sau mai exact din Locuința morților.
”Ieșirea” Ă®n sine aici nu Ă®nseamnă automat și ieșirea din moarte, adică primirea vieții veșnice. Vor trăi din nou, inițial Ă®n starea Ă®n care erau anterior decesului.


Cum poate un avatar "logic1"  sa scrie ceva atat de lipsit de coerenta ?
Oamenii au 2 vieti ?
Exact asta ai spus intr-o fraza lunga si alambicata .
Te contrazic oasele din morminte , moastele lu' Paraschiva , ce mama naibii fumati de scrieti asa enormitati ?
Asa mare e disperarea intr-o singura ,unica viata ?

Edited by TURN2U, 10 October 2017 - 22:01.


#51
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dapix, on 06 octombrie 2017 - 15:45, said:

Nu esti primul cu prejudecati pe tema asta.
Cand vorbim de creiere complexe, deductiile se nasc natural ....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yoAhaoX8GXc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cimpanzeii și toate maimuțele nu se numără printre animalele curate, deci sunt animale necurate. Iar animalele necurate sunt numite astfel nu pentru că nu se spală și sunt murdare, ci pentru că sunt posedate de duhuri necurate. Luând, deci, în calcul ipoteza posedării demonice a animalelor necurate, toată polologhia cu marea lor inteligență... cade.

#52
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 zexelica, on 07 octombrie 2017 - 12:32, said:

Ioan 5

28. Nu va mirati de lucrul acesta; pentru ca vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui
29. si vor iesi afara din ele. Cei ce au facut binele vor invia pentru viata; iar cei ce au facut raul vor invia pentru judecata.

Invierea sfintilor are loc in ziua de apoi, scrie.

Si voia Celui ce M-a trimis este sa nu pierd nimic din tot ce Mi-a dat El, ci sa-l inviez in ziua de apoi. (Ioan.6:39)

Voia Tatalui Meu este ca oricine vede pe Fiul si crede in El sa aiba viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi." (Ioan.6:40)

Nimeni nu poate veni la Mine, daca nu-l atrage Tatal, care M-a trimis; si Eu il voi invia in ziua de apoi. (Ioan.6:44)

Cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi. (Ioan.6:54)

"Stiu", I-a raspuns Marta, "ca va invia la inviere, in ziua de apoi." (Ioan.11:24)

Iar pacatosii invia in acelasi timp cu sfintii, pt ca scrie TOTI CEI DIN MORMINTE.
zexelica io-s al naibi de acord cu tine, dar cu cei incinerati sau care nu-s in morminte ce se intimpla?

Edited by cirus6, 10 October 2017 - 22:25.


#53
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 logic1, on 10 octombrie 2017 - 21:38, said:

Ieșirea tuturor celor din morminte, de care zicea Isus, este inclusă în descrierea ieșirii ”morților mari și mici” din Mare, Moarte și Locuința morților - pentru judecată în funcție de faptele ce le vor face conform cerințelor de atunci (Apoc. 20:13). Biserica este exclusă pentru că a fost ”luminată” și judecată în viața prezentă.
Deci, inteleg ca vor iesi "toti decedatii pana la Isus" si vor trebui sa faca fapte conform unor noi cerinte in noua lor viata pe Pamant pentru a putea fi mai apoi judecati? Iar trupurile lor vor fi materiale si recompuse exact cum au fost in timpul primei vieti? Si ce varsta vor avea? Cea la care au murit prima data?  Am inteles bine? Pentru ca ceva nu suna bine.

 cirus6, on 10 octombrie 2017 - 22:24, said:

zexelica io-s al naibi de acord cu tine, dar cu cei incinerati sau care nu-s in morminte ce se intimpla?
a raspuns deja logic1 la postul #44. Nu e vorba de "morminte literale".

#54
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Ai înțeles bine ce zic. De fapt topicul ar trebui să fie o discuție despre învierea generală (a doua) nu după mileniu, ci în timpul lui.

**Și ”toți decedații” din perspectiva noastră sunt și cei de după Isus (cu excepția celor ce au aparținut bisericii).

LE Un prim argument am dat pe pagina anterioară. Aici

Edited by logic1, 10 October 2017 - 23:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate