Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Procesor Ryzen 1800X

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Eu ma numar printre noliferi, sa zic ca dau drumul la calc pe la 16-17 si stau cu el on pana pe la 0-3 noaptea, deci merge in medie cam 7-8 ore pe zi, bine, eu am timp liber mult.
In alta ordine de idei ideea nu e sa ne dam mari pe aici, aia e tampenie, te dai mare cand iti cumperi un avion, sau un elicopter, un ferrari, nu un calculator care pana la urma oricine in rate il poate cumpara, dar nici atunci nu e cazul sa te dai mare ca nu are sens.
Aici, schimbam pareri, aflam lucruri despre ce ne intereseaza care sa ne ajute.
Nu conteaza ca zici la mine sau eu am, conteaza ideea.
In alta ordine de idei, este nasol ca nu merg procurile la frecventa stock, atunci de ce nu scrie pe ele exact la cat lucreaza ! Pune domne hexacore la 3,4 in loc de 3,6, daca per cor sa zici ca scazi un 120 Mhz.
De fapt nici asta nu conteaza frecventa, conteaza diferenta de performanta, producatorul ar trebui sa faca asta ptr banii care-i ia si sa faca teste pe n categorii, 10 jocuri shootere cele mai populare, grafica 3D cu doua softuri diferite, randare si miscare in scena, encoding la filme conversii dintr-un format in altul, compresie decompresie, programare, si sa stie omul clar procu X e mai bun ca celalalt cu atat la suta pe fiecare categorie, nu vrajeli date irelevante.
Dai datele alea ptr pasionati, nr de tranzistori si altele, dar nu ca si referinta de performanta ptr oricine.
De exemplu Ryzen 1800 X randeaza o scena cutare in 5 minute, Intel 7820X randeaza in 4 minute si 20 secunde, si este limpede ce sa iei, asta e doar un exemplu pe grafica.
Nici macar nu zic turbo boost pe cate cores este, la firmele de unde cumperi, e aiureala rau.
Ma mir cum de nu s-a serizat nimeni la astea.

Coler pe lichid nu merita, ca e mai greu de intretinut, daca mai pica lichid ai pus-o, asa cu aer riscurile sunt mici.
Ar trebui sa se zica cat tine un cooler in perfecta stare pana sa apara uruiala, nu cand crapa de tot., ca oricum il schimbi cand incepe sa uruie, deci cine nu a facut asa n-a gandit, adica ca a zis cand crapa de tot.
Oricum este corect, testele trebuie facute pe sistem inchis cum e in real, nu deschis ca deruteaza asta.
Cred ca cel mai bine e, dar na, e mult stres si umblatura, e sa iei tu set de piese, testezi si dai la retur apoi, e nasol ca nu se fac teste ca lumea sa stie omul ce si cum, ca sa stie exact ce sa cumpere, ca nu e comod sa ne tot frecam cu retururi dupa aia.


DIVX, vad placa aia de baza, atunci daca e calculat, de ce multi zic ca nu e bine ca Noctua ala atarna pe placa de baza ?!
Oricum acuma nu mai cumpar nimic ca ce am merge f bine la ce fac, nu stiu ce imi venise.
Dar oricum imi place sa stiu care cum merge, diferente de performanta si altele.

#56
ovyovi

ovyovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 14.01.2004
Eu tot astept sa crape poate asa trec si eu pe SSD  Posted Image . Da nu vrea sa caraie , sa maraie ,  merge foarte bine .
SRY de offtopic, e pt roex ala

Attached Files


Edited by ovyovi, 14 October 2017 - 09:47.


#57
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Pai si daca nu crapa ce ? Ia SSD si gata. Eu am luat de 500 GB si merge foarte bine paralel cu HDD-ul de 3 tera.

#58
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postovyovi, on 14 octombrie 2017 - 09:46, said:

Eu tot astept sa crape poate asa trec si eu pe SSD
Am spus ca eu nu astept sa crape ... mai ales daca e vorba de un HDD care tune pe el date importante. Cand vad primele semne de uzura in SMART sau trec 5 ani pentru un disc mecanic (care "stegulet" se activeaza primul) inlocuiesc HDD-ul.
HDD-urile mecanice sunt ieftine, nu e o gaura in buget, mai ales la 5 ani.

#59
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Vad ca de la 1800X s-a ajuns la HDD-uri si SSD-uri.Posted Image

#60
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
DIVX, da, pai am renuntat la achzitie 1800X sau altceva deocamdata, mai sunt de cantarit variante, nu avea sens omu sa deschida alt topic ptr ce a zis, oricum ptr mine subiectul 1800X s-a inchis cel putin deocamdata.
ro_explorer, da, si de unde stii ca nu crapa inainte de 5 ani aia ?
Nu se poate stii dinainte ca maine nu crapa brusc HDD, ce semne in SMART ? Pot sa nu apara deloc.
Crapa bum si gata, eu tin datele pe stick SanDisk de 256 GB, si ala poate crapa dar este mult mai simplu, mai mobil, il scot frumos nu inainte de a folosi optiunea aia "eject cutare" sa scrie ca acum poti scoate ala in siguranta.
Sau le poti pune pe DVD-RW Blue ray de 50-100 GB, si e si mai bine.
Acuma nu stiu care e cel mai sigur !

#61
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Am mai scris, datele importante le am pe 2x3TB in raid. Șansele sa crape ambele discuri simultan sunt extrem de mici asa ca zic ca am acoperit partea cu crăpat din senin  fără nici un semn (nu mi s-a întâmplat asa ceva niciodată de când lucrez cu hhd-uri). Restul situațiilor le evit  prin monitorizare smart și înlocuire la 5 ani.
Nu știu cât de importante sunt datele unora dar eu unul nu vreau sa pierd 20 de ani de fotografii și filmări ;).

#62
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Pai dar cine vrea sa piarda ? Ai dreptate, si eu am documente si de 20 ani, foto, filmari, filme, muzica, kituri, toate trebuie tinute bine.
Ce parere ai de stick ? Am facut bine sau am facut o prostie ? Sa tin back-up-ul pe un stick SanDisk de 256 GB ?
Intre DVD, HDD, SSD si stick care ti se pare cel mai sigur ?

#63
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu stiu ... dupa cum am spus, eu imi tin datele sensibile pe 2xHDD in RAID1. Nu stiu daca e cea mai buna solutie dar asta fac eu.

#64
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Pai este o solutie foarte buna zic eu, vorba ta, nu au cum ambele sa pice deodata.
Dar totusl zic, ca DVD-R blue ray de 50-100 GB ca dublura n-ar strica.
Doamne fereste vine vreo oscilatie de tensiune si se ard ambele HDD, ce faci ?

#65
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nas-ul sta pe un UPS APC de cea mai buna calitate :). Exista și un al treilea disc,  pe care fac snapshot al NAS-ului din când în când (când îmi aduc aminte, din an în Paște) pe care îl țin la munca (locație fizica diferită). Paranoia la maxim.

#66
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017

View PostTheFlooder, on 15 octombrie 2017 - 15:52, said:

am renuntat la achzitie 1800X
A fost egalat de i7 8xxx in randari si encodari, singurele puncte forte pe care le avea in fata lui 7700k. Pretul lui s-a prabusit dar tot nu este suficient ca sa merite investitia. AMD mai are un cuvant de spus cu seria R5. R7 e doar pentru fani.

#67
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Nu stiu ce sa zic...m-a dezamagit ca multi comparau un FX amd octacore cu un i3, ce dracu ? Pai compara si tu tot cu un octacore intel.
Nu se face comparatie intre mere si pere.
Fa de ex AMD FX (seria aia dinainte de ryzen) quad, cu alt quad intel cam la aceiasi frecventa.
Dar asa...nu stiu de ce au facut asa, ca l-a batut I3 rusine sa le fie la AMD, dar nu asta conteaza, compari doar la acelasi nr de cores si frecventa, asa se face in mod normal.
Tot rusine sa le fie le AMD, cum e posibil ca un 8700 K hexacore sa egaleze 1800X octa ?!
Si se mai mira unii ca de ce nu vreau eu sau altii AMD, eu vreau ceva stabil si performant, ca nu dai 2000 Euro pe un sistem pentru cel putin 6 ani asa ampulex.
Am pus ochiu` pe 7820X intel de exemplu cand o fi, ce parere ai de asta ? Ca banui ca Octa asta e mai tare ca 1800x desi nu cu mult, cum am zis ma int in randare si encodare.
De I9 ce parere ai ? De exemplu viz-a-viz de 7820 X ? Vedeam ca in randari nu e mare diferenta, insa la pret este o mare diferenta !

#68
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Comparatiile in CPU nu se fac pe numarul de nuclee sau frecventa sau IPC. Comparatiile in domeniul asta le faci pe baza raportului putere de procesare/pret.
Daca un Intel core ix costa cat un Ryzen xxxx, iei cele 2 procesoare si le pui sa se "lupte intre ele
2. Daca vrei sa mergi pe sistem complet, iei o suma de bani fixa si configurezi cel mai puternic sistem posibil ... ala e castigatorul.

Daca bugetul nu reprezinta o constrangere atunci evident, mergi pe cel mai puternic siliciu de pe piata .... si cu asta basta. Nu e nici o filozofie de a fi fan albastru sau rosu.

#69
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
1800X la numai 1450 lei !!!Posted Image ....la Emag de BF....nu pot pune link-ul.

#70
vss

vss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 25.10.2006
Proaspat utilizator de AMD Ryzen 7 1800X, in combinatie cu o placa de baza ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming, Windows 10 Pro x64.

Vin de la socket AM3+ unde FX-8350 isi facea downclocking automat in idle atat la voltaj dar si la frecventa, al meu Ryzen (cool'n quiet enabled pe placa de baza) sta fix in idle minim in 3699.14 Mhz si multiplier-ul nu mai jos de x37.0, uneori mai sare in 4000 Mhz (turbo presupun), dar niciodata nu scade.

Cum si cam ce ar trebui setat prin BIOS ca sa isi scada automat frecventa si voltajul in idle atunci cand nu are nevoie de mai multa putere ?

In BIOS am totul default pe auto, nu am schimbat nimic.

Mersi anticipat !

#71
vss

vss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 25.10.2006
Am rezolvat, era din AMD Ryzen Balanced Profile !

#72
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostTheFlooder, on 22 octombrie 2017 - 16:37, said:

Nu stiu ce sa zic...m-a dezamagit ca multi comparau un FX amd octacore cu un i3, ce dracu ? Pai compara si tu tot cu un octacore intel.
Nu se face comparatie intre mere si pere.
Fa de ex AMD FX (seria aia dinainte de ryzen) quad, cu alt quad intel cam la aceiasi frecventa.
Dar asa...nu stiu de ce au facut asa, ca l-a batut I3 rusine sa le fie la AMD, dar nu asta conteaza, compari doar la acelasi nr de cores si frecventa, asa se face in mod normal.
Tot rusine sa le fie le AMD, cum e posibil ca un 8700 K hexacore sa egaleze 1800X octa ?!
Si se mai mira unii ca de ce nu vreau eu sau altii AMD, eu vreau ceva stabil si performant, ca nu dai 2000 Euro pe un sistem pentru cel putin 6 ani asa ampulex.
Am pus ochiu` pe 7820X intel de exemplu cand o fi, ce parere ai de asta ? Ca banui ca Octa asta e mai tare ca 1800x desi nu cu mult, cum am zis ma int in randare si encodare.
De I9 ce parere ai ? De exemplu viz-a-viz de 7820 X ? Vedeam ca in randari nu e mare diferenta, insa la pret este o mare diferenta !
Se face comparatie la pret, ca 99.99% dintre utilizatori au bugetul limitat.Daca am 500 lei pentru procesor, o sa iau cel mai puternic procesor care intra in banii aia.Ca exista altu la 2500 care e mai bun, asta e, daca nu sint bani.I7/Ryzen 7 , nici macar nu se justifica pentru utilizare gaming sau acasa, i5/ryzen 5 e mai mult decat suficient.daca faci bani cu pc-ul, atunci da, se justifica, altfel arunci banii pe fereastra.

Edited by fqx, 19 January 2018 - 04:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate