Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Procesor Ryzen 1800X

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View PostArthos, on 02 octombrie 2017 - 16:38, said:

Avand in vedere ca sunt de 13 ani pe forumul asta mi se pare o prostie regula cu postarile :

Attachment screenshot.1506955368.png

Provoaca la spam.

In rest, Daca tema forumului e pe albastru e normal sa fie mai multi fanboy intel.

Edited by AMETHIST, 02 October 2017 - 21:37.


#20
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
CodulRoz m-a sfatuit pe privat sa astept 8700 si atat si sa ma mai uit la review-uri pe net, eu sigur ca voi alege ce o sa cred, mai degraba as alege 7820 si gata ca e tot octa, mai pun niste bani si aia e, ce sa ma mai incurc atat.

#21
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Ca sa nu mai deschid topic nou doar ptr o intrebare, un cooler silentios imi recomanda si mie cineva de la Emag compatibil cu socket 2066 ptr Intel 7820 ? As dori sa overclock procu la 4 Ghz de la 3,6.
Deci ori cooler in afara de Noctua NH-D15 care e foarte mare, si care intra in carcasa asta:

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

sau carcasa silentioasa in care sa se potriveasca cooler-ul Noctua NH-D15

Mersi anticipat de raspunsuri

Edited by TheFlooder, 05 October 2017 - 23:49.


#22
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017
7820x lucreaza by default cu toate nucleele la 4Ghz.
Vezi ca au aparut review-uri cu 8700k, cu rezultate excelente pentru ce vrei tu, la consum mai mic si pret imbatabil. Vorbim de economie de cca. 1000 lei la procesor si cateva sute de lei la placa de baza, bani pe care ii poti directiona spre un racitor AIO de top si un SSD cu suport nvme.

#23
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004
neaparat racitor de top la 5Ghz overclock si juma de fps in plus in jocuri :>
cat priveste stocarea nvme-ul 960 evo de 250GB pentru sistem de operare la 100 euro pe amazon si orice prastie de ssd de 1TB la oferta pentru jocuri.

Edited by Arthos, 06 October 2017 - 05:09.


#24
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View PostTheFlooder, on 05 octombrie 2017 - 23:43, said:

Ca sa nu mai deschid topic nou doar ptr o intrebare, un cooler silentios imi recomanda si mie cineva de la Emag compatibil cu socket 2066 ptr Intel 7820 ? As dori sa overclock procu la 4 Ghz de la 3,6.
Deci ori cooler in afara de Noctua NH-D15 care e foarte mare, si care intra in carcasa asta:

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

sau carcasa silentioasa in care sa se potriveasca cooler-ul Noctua NH-D15

Mersi anticipat de raspunsuri
Eu am Noctua D15 si carcasa asta.

#25
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Nu am bani sa iau carcasa aia, doamne ce scumpa e.
O sa vad cu 8700K, vad ca in jocuri bate 7820X, pai inseamna ca nu conteaza nr de cores chiar daca frecventa per core e cam aceiasi.
Acuma nu prea vad review-uri la 3D Max sau alte programe de grafica 3D in randare, ca aia ma intereseaza.

Intrebasem de cooler cat de cat bun si silentios pentru carcasa pusa in link mai sus.
Mersi oricum la toti ce raspunsuri, sunt foarte utile si alea, insa nu ati raspuns la intrebare.

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
https://m.emag.ro/co...rch-Action=view

Asta încape în carcasa ta și permite oc fără griji.

#27
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View PostTheFlooder, on 06 octombrie 2017 - 22:19, said:

Nu am bani sa iau carcasa aia, doamne ce scumpa e.
...
Isi merita fiecare banut. Am luat-o si la un pret mai mic, de ~ 810 lei.

View Postro_explorer, on 06 octombrie 2017 - 23:21, said:

https://m.emag.ro/co...rch-Action=view

Asta încape în carcasa ta și permite oc fără griji.
E mai slab, mai scump si mai zgomotos decat Noctua. Are totusi avantajul dimensiunilor mai mici.

http://www.relaxedte...iquid-coolers/1

#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nici un cooler de procesor nu e zgomotos în idle (practic nu le auzi). Diferența este în load și depinde mult de curbele de răspuns. Ca exemplu, la procesorul meu nici în load 100% coolerele de pe CPU nu urca mai sus de 800rpm deși sunt capabile și dr 2500rpm la nevoie.
Articolul ala este un review pentru nocturna, asta e atât de clar încât nici nu trebuie sa mai subliniez.

#29
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004

View PostCodulRoz, on 07 octombrie 2017 - 13:43, said:

Se incalca grav granita bunului simt cand ai interventii pe topice de achizitii de genul "cumpara, am eu si e bun" la produse la care visezi.

Nu la tine ma refeream, ro_explorer.

Ia d-aci lumina :Attached File  20170818_144616.jpg   364.06K   36 downloads

#30
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Azi vine si prietenul meu la mine si ma mai consult si cu el.
Pe undeva si DIVX are dreptate, ca daca iau ceva sa iau ca lumea chiar daca dau 100 E in plus (ca atata e diferenta intre carsaca aia a mea si ce recomanda el, ca nu iau ptr un an ci ptr min 6 (fac mai mult grafica 3D), pe de alta si alte coolere ar fi.
Daca ala recomandat mai sus cu doua venturi e mai zgomotos nu e bine.
Acum am un Dell dual core la 2,8 Ghz luat second acum 4 ani, si cand lucrez in word urca turatia si se aude destul, cand e in idle nu se cam aude, dar asta nu are nici o relevanta.
Vreau ceva silentios, nu suport sa uruie alea in cap, daca carcasa recomandata de DIVX si cu cooler Noctua da silentiozitate, poate aleg asa.

Sursa am ales pe asta de 650:
https://www.emag.ro/...u/pd/DS5H5KBBM/

O fi buna nu o fi..ce zivi DIVX ? Ma refer evident la ventilatorul ei, ca in rest este okey.

O chestie interesanta, la sursele modulare, este okey ca-s mufe ? Daca in timp nu mai fac contact ca lumea si incepe sa se intrerupa una si alta ? O fi asa sau e aiurea ce gandesc ?

ro_explorer, ai zis-o si tu, in idle..pai cine tine calcul in idle cand randeaza sau se joaca ?
E in idle cand scrii in word probabil, cand mai navighezi pe net fara sa vezi filme, poate cand faci programare acasa deci nu cu sute de tabele in SQL.

#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTheFlooder, on 07 octombrie 2017 - 17:12, said:

ro_explorer, ai zis-o si tu, in idle..pai cine tine calcul in idle cand randeaza sau se joaca ?
E in idle cand scrii in word probabil, cand mai navighezi pe net fara sa vezi filme, poate cand faci programare acasa deci nu cu sute de tabele in SQL.
Ideea nu era de a tine sistemul idle ci de faptul ca nu trebuie sa duci coolerele in maximul fizic pentru a obtine o racire performanta si un zgomot redus.
Sunt date despre carcase, ventilatoare si sisteme de racire in sectiunea de overclocking. CIteste pe acolo si o sa iti faci o idee reala despre ce e vorba.

Desi ma repet, sistemul meu are in idle turatii de 600-700 rpm la ventilatoare si in full load 700-800 rpm ... adica aproape nici o diferenta de zgomot intre idle si full load, sistem inaudibil (am facut chiar azi un test dupa ce am schimbat carcasa, pasta termica la procesor si am impins un overclock de 4.5GHz). Cu toate astea temperaturile sunt sub control strict ... dar asta am reusit dupa multe teste si incercari cu diferite carcase, coolere si aranjamente.

Indiferent de ce platforma ai sau vrei sa iei, poti gasi o combinatie de accesorii care sa iti aduca liniste si temperaturi scazute.

Noctua ala recomandat mai sus este un cooler excelent .. ce nu imi place la el este ca e masiv (deci necesita spatiu generos in jurul procesorului) si este greu .. atarna evectiv in placa de baza asadar la socuri cand este plimbata carcasa acea masa pune presiune pe placa de baza. Eu am un sistem ITX (imi plac carcasele mici) asadar noctua ala iese din discutie.

La un cooler ai 3 puncte la care trebuie sa fii atent:
1. cat de mare este suprafata radianta
2. cat de mult zgomot face ventilatorul (sau ventilatoarele) in regim idle-normal-maxim
3. cat de eficient este transportata caldura de la capul de racire la suprafata radianta (heat-pipe-uri simple din metal, vapor-chamber sau lichid).

Combinatia celor 3 factori de mai sus, plus pretul total, iti da calitatea unui cooler.

View PostTheFlooder, on 07 octombrie 2017 - 17:12, said:

O chestie interesanta, la sursele modulare, este okey ca-s mufe ? Daca in timp nu mai fac contact ca lumea si incepe sa se intrerupa una si alta ? O fi asa sau e aiurea ce gandesc ?
Sursele modulare exista pentru a scapa de excesul de cabluri neutilizat in carcasa. Tinand cont ca mufele respective nu sunt mobile si nu le scoti si le bagi zilnic ... sunt la fel de fiabile ca si cum ar fi firele lipite direct pe placa.

Edited by ro_explorer, 07 October 2017 - 17:28.


#32
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Da, tu zici bine ce zici, dar mi se parea normal ca astia sa fi calculat bine treaba cu marimea cooler-ului sa nu strice placa de baza naiba, ca si daca nu il zdruncini, simpla greutate poate face ceva rau la mainboard.
Trebuia si ei sa puna o bara subtire care se se lege de cooler de partea opusa placii de  baza, si de carcasa sa agate bara aia, ce naiba ingineri au. Cum dracu lasi un cooler atat de mare si greu sa puna presiune pe socketul ala de procesor, adica pe legatura lui cu place de baza ?!
Dar concret pana la urma acest noctua foarte mare, la ce ajuta ?
Daca exista un cooler silentios si la overclock, e bine, nu mai e nevoie de ala.

#33
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View PostTheFlooder, on 07 octombrie 2017 - 17:12, said:

Azi vine si prietenul meu la mine si ma mai consult si cu el.
Pe undeva si DIVX are dreptate, ca daca iau ceva sa iau ca lumea chiar daca dau 100 E in plus (ca atata e diferenta intre carsaca aia a mea si ce recomanda el, ca nu iau ptr un an ci ptr min 6 (fac mai mult grafica 3D), pe de alta si alte coolere ar fi.
Daca ala recomandat mai sus cu doua venturi e mai zgomotos nu e bine.
Acum am un Dell dual core la 2,8 Ghz luat second acum 4 ani, si cand lucrez in word urca turatia si se aude destul, cand e in idle nu se cam aude, dar asta nu are nici o relevanta.
Vreau ceva silentios, nu suport sa uruie alea in cap, daca carcasa recomandata de DIVX si cu cooler Noctua da silentiozitate, poate aleg asa.

Sursa am ales pe asta de 650:
https://www.emag.ro/...u/pd/DS5H5KBBM/

O fi buna nu o fi..ce zivi DIVX ? Ma refer evident la ventilatorul ei, ca in rest este okey.


O chestie interesanta, la sursele modulare, este okey ca-s mufe ? Daca in timp nu mai fac contact ca lumea si incepe sa se intrerupa una si alta ? O fi asa sau e aiurea ce gandesc ?

ro_explorer, ai zis-o si tu, in idle..pai cine tine calcul in idle cand randeaza sau se joaca ?
E in idle cand scrii in word probabil, cand mai navighezi pe net fara sa vezi filme, poate cand faci programare acasa deci nu cu sute de tabele in SQL.
Eu am Corsair HX-850i. Incearca sa cumperi din seria asta sau din seria AX, care este mai buna. Mie nu mi-a placut la seria AX faptul ca au ventilator mic, de 120mm.
Poti lua si ceva de la Seasonic, dar tot din seriile scumpe care au calitate excelenta in ceea ce priveste constructia si performantele electrice.

#34
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017

View Postro_explorer, on 07 octombrie 2017 - 17:26, said:

La un cooler ai 3 puncte la care trebuie sa fii atent:
1. cat de mare este suprafata radianta
2. cat de mult zgomot face ventilatorul (sau ventilatoarele) in regim idle-normal-maxim
3. cat de eficient este transportata caldura de la capul de racire la suprafata radianta (heat-pipe-uri simple din metal, vapor-chamber sau lichid).
4. Sa tina cont ca un racitor pe aer, cat ar fi el de bun, pe langa faptul ca exercita o presiune mare si permanenta asupra placii de baza, are marele defect ca iti arunca aerul cald tot in carcasa. Aerul acesta trebuie eliminat de ventilatoarele carcasei si s-a cam dus dracului linistea cand ai procesor gurmand, deci hot. Puteai sa te dai peste cap, sa mergi la vrajitoare si sa invoci minunea divina, nu ai fi reusit ce ai reusit acum fara racitoare pe apa.

Edited by CodulRoz, 08 October 2017 - 06:59.


#35
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
codulroz - reluam vechile obiceiuri?

#36
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postro_explorer, on 07 octombrie 2017 - 10:52, said:

Nici un cooler de procesor nu e zgomotos în idle (practic nu le auzi). Diferența este în load și depinde mult de curbele de răspuns. Ca exemplu, la procesorul meu nici în load 100% coolerele de pe CPU nu urca mai sus de 800rpm deși sunt capabile și dr 2500rpm la nevoie.
Articolul ala este un review pentru nocturna, asta e atât de clar încât nici nu trebuie sa mai subliniez.
Adica in testele alea, in ultimul test de full load, diferenta aia de 9 dBA este falsa?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate