Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

ce butoi sa alegem pentru vin

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View Postcatasebi, on 21 octombrie 2017 - 10:57, said:

Ma bag si eu cu o sugestie. Eu am colaborat cu ei, nu la buutoaie, dar am fost foarte multumit. Cautati pe net Dogaria Harale

Si eu sunt. Uite si ultima achizitie de la ei:

Attached File  20170916_102800.jpg   208.78K   45 downloadsAttached File  20170916_102824.jpg   384.57K   46 downloads

Cu stima.

#56
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Adică acesta este un butoi de calitate? Eu văd că are o doagă ruptă.

#57
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
:)
Intentionat l-am fotografiat asa...ca puteam sa-l intorc.
Nu fac reclama nimanui. Eu folosesc butoiasele lor de prin 2008 si nu mi-au curs niciunul, exceptie cele pe care le-am facut initial cu canea (ca moft), pe la canea mai pierd mai ales daca nu stau pline tot timpul.
Am incercat din stejar, salcam, mar, prun, cires. Toate sunt ok (cu toate imperfectiunile mai mult sau mai putin vizibile).

Sigur ca interventia mea aici era ca o completare doar a unuia care le-a testat din produse, neavand treaba cu maturarea vinului in ele.

Cu stima.

#58
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
O completare. Butoiul din fotografii nu este de vin, ci de tării. Se cunoaște după vrană care este mult mai mică decât cea de la un butoi de vin. Faptul că este din salcâm este o confirmare. Pe de altă parte, butoiul pare a fi lăcuit, ceea ce nu se face indiferent că vorbim de unul pentru vin sau pentru tării. În opinia mea, doagele pentru acest butoi sunt mult prea groase, dar... asta a fost alegerea dogarului. Sau, poate beneficiarul a luat un butoi de tării ca să-l folosească la păstrarea vinului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate