Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ce butoi sa alegem pentru vin

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
parol0

parol0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.11.2010
E primul an cand voi face vin din soiul Cabernet Sauvignon si nu stiu ce butoaie sa aleg. Cert este ca voi alege butoaie din stejar atunci cand fermenteaza vinul si dupa ce isi termina fermentare il voi transfera in butoaie de inox (e recomandat asa?)

1. Numai ca butoaiele din stejar am vazut ca se clasifica in mai multe modele dupa cum am arata aceasta poza

[ https://images5.bizoo.eu/image/img360/sale/2009/11/2/Butoaie-de-stejar_255901_1257144335.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aici vad 5 modele de 225 de l. Stie cineva ce diferenta e intre ele? Am mai inteles ca pe interior alegi cat de ars sa fie lemnul si astfel influenteaza gustul vinului.
Ce butoi ma sfatuiti sa aleg? Sa fie cat mai practic, usor la manipulare atunci cand il intretin

2. La fermentare am inteles ca nu e voie sa lasi aerul sa patrunda in interiorul butoiului ci se foloseste  un dop etans din care iese un furtunas ce se introduce intr-un pahar cu apa. Eu ma gandeam astfel: ca as preintampin sa se intample un accident din cauza CO2-ului, cum butoaiele mele vor fi in beci, ma gandeam sa scot acel furtun afara intr-o sticla cu apa, deci in afara beciului, astfel CO2-ul nu va mai fi prezent in beci. A mai incercat cineva aceasta metoda?

3. Zdrobitorul a aceeasi treaba cu dezciorchinatorul? Ca am citit intr-o cartulie ca cel mai bine separi boabele de ciorchine dupa te apuci de restul operatiunilor. Cica ciorchinele ar influenta negativ produsul final

4. Daca n-as reusi sa pun in practica nr 2, foloseste cineva sonde de masurat CO2-ul din incapere ca sa stie daca poate sa coboare sau nu in beci? Ca an de an se intampla atatea accidente din pricina fermentarii vinului.
Sau care ar fi solutia cea mai potrivita ca sa preintampinam astfel de accidente?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1. butoi de stejar, dar nu nou.. Nu cred ca gaseti in RO butoaiele alea din poza.
2. Iti trebuie asa ceva:
http://www.accesorii...lnie-fermentare
3. Zdrobitorul zdrobeste, desciorchinator scoate boabele de pe ciorchini. Ciorchinii au contiunut mare de acid tartric si nu "e" buni in vin.
4. Ventilatie adecvata.

Edited by pasilla, 25 September 2017 - 19:44.


#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Damigene de sticlã, apoi tras la sticlã de 1 litru
Vrei sã-l ții 2oo de ani?
O idee genitalã pentru fiert, sunt prezervativele gãurite
Clar trebuie aerisire cît fierb
Ciorchinele este amar, dacã ai timp, dã boabele jos și zdrobeșt-le între picioarele fecioarelor satului...atunci iese vinul superOK...

Pentru decor, sunt pereți aplicabili cu butoaie

Edited by sarac.lipit, 25 September 2017 - 20:22.


#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Vinul se tine in damigeana de sticla cu fierbator.
Fierbatorul e un capac de cauciuc cu furtun care se baga intr-o sticla cu apa. Scopul e sa permita evacuarea presiunii dar sa impiedice intrarea de aer (oxigen). Nu e nevoie sa scoti siclele afara. In primele zile de fierbere lasi usa deschisa 5 minute inainte sa intri in beci si lasi usa deschisa cat timp stai acolo.
Trebuie sa-l tratezi din cand in cand. Primul an de doua ori, al doilea an o data si apoi din ce in ce mai rar.
Se foloseste bentonida pt. decantare si sulf pt. pastrare.
La fabrica se pun 50ml de sulf la o damigeana ceea ce e mult si nici nu-l aerisesc dupa. Acasa e suficient un capac adica 5-10ml. Il lasi cateva zile si apoi il tragi astfel incat prin cadere sa se aeriseasca.

Edited by Kroghy, 25 September 2017 - 20:30.


#5
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Astia sunt ‘amatori’...vinul nobil se pastreaza exclusiv in barice de stejar...

#6
parol0

parol0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.11.2010

 pasilla, on 25 septembrie 2017 - 19:42, said:

1. butoi de stejar, dar nu nou.. Nu cred ca gaseti in RO butoaiele alea din poza.
2. Iti trebuie asa ceva:
http://www.accesorii...lnie-fermentare
3. Zdrobitorul zdrobeste, desciorchinator scoate boabele de pe ciorchini. Ciorchinii au contiunut mare de acid tartric si nu "e" buni in vin.
4. Ventilatie adecvata.

butoaiele respective le poti gasi aici

http://lemn.fordaq.c...t-225l-17918725

dar sunt mai multe modele acolo

de ce unul are 225 de l, iar alt model 228l? De ce vreo 5 modele de 225 de l? care e diferenta intre ele?
LE: se pare ca m-am mai lamurit putin de ce aceste variatii de capacitati si de ce aceste denumiri, de aici http://www.terroir-f...ters-barrel.htm

Edited by parol0, 25 September 2017 - 21:58.


#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Prin pastrare in butoi de lemn, lichidul preia sau reactioneaza din/cu substantele din lemn si astfel vinul se innobileaza. Trebuie sa ai insa ce lune in butoi, adica mai intai trebuie sa prepari vinul.
Cand nu stii diferenta intre a zdrobi si a deciorchina e putin mai dificil sa obtii vreo senzatie de vin care prin depozitare in butoi sa devina si mai bun.
Apoi chiar daca reusesti sa faci totul pana la baut, trebuie sa mai fii si capabol sa sesizezi diferentele asa ca ...
Nu mai vorbim de strugurii din care prepari vinul, camd nu stii de niciunele e putin mai greu de crezut ca ajungi sa cumperi niste struguri senzationali.

Una peste alta, pana la forma si gradul de prelucrare al lemnului din  care e facut butoiul e drum lung al dracu.
Practic, poti folosi un butoi de lemn, eu le prefer...dar nu e cazul sa iti faci probleme in aceasta directie.
Restul e prima grija si de preparat poti prepara pt casa in orice...personal prefer lemnul bine curatat daca e refolosit sau sticla, nu imi plac plasticele, metalul de orice fel sau fibra, e o optiune totusi pur subiectiva pt ca poti face vin decent in aproape orice.


#8
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013

 Kroghy, on 25 septembrie 2017 - 20:23, said:

Vinul se tine in damigeana de sticla cu fierbator.
Fierbatorul e un capac de cauciuc cu furtun care se baga intr-o sticla cu apa. Scopul e sa permita evacuarea presiunii dar sa impiedice intrarea de aer (oxigen). Nu e nevoie sa scoti siclele afara. In primele zile de fierbere lasi usa deschisa 5 minute inainte sa intri in beci si lasi usa deschisa cat timp stai acolo.
Trebuie sa-l tratezi din cand in cand. Primul an de doua ori, al doilea an o data si apoi din ce in ce mai rar.
Se foloseste bentonida pt. decantare si sulf pt. pastrare.
La fabrica se pun 50ml de sulf la o damigeana ceea ce e mult si nici nu-l aerisesc dupa. Acasa e suficient un capac adica 5-10ml. Il lasi cateva zile si apoi il tragi astfel incat prin cadere sa se aeriseasca.
daca taceai filozof ramaneai....... vinul rosu ca zicea omu de cabernet sauvignon musai butoi stejar invechire sau baricare, nu i musai sa fie ars butoiu la coniace distilate s epractica mai mult, vinul rosu nu se bentonizeaxa ca l decolorezi se cleiaza, si so2 poate depigmenta, preferabil tanisol. cea mai banala verificare nivel co2 in incapere intra cu lumanarea aprinsa daca se stunge e nasol.

#9
parol0

parol0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.11.2010

 parintele, on 25 septembrie 2017 - 22:04, said:

Prin pastrare in butoi de lemn, lichidul preia sau reactioneaza din/cu substantele din lemn si astfel vinul se innobileaza. Trebuie sa ai insa ce lune in butoi, adica mai intai trebuie sa prepari vinul.
Cand nu stii diferenta intre a zdrobi si a deciorchina e putin mai dificil sa obtii vreo senzatie de vin care prin depozitare in butoi sa devina si mai bun.
Apoi chiar daca reusesti sa faci totul pana la baut, trebuie sa mai fii si capabol sa sesizezi diferentele asa ca ...
Nu mai vorbim de strugurii din care prepari vinul, camd nu stii de niciunele e putin mai greu de crezut ca ajungi sa cumperi niste struguri senzationali.

Una peste alta, pana la forma si gradul de prelucrare al lemnului din  care e facut butoiul e drum lung al dracu.
Practic, poti folosi un butoi de lemn, eu le prefer...dar nu e cazul sa iti faci probleme in aceasta directie.
Restul e prima grija si de preparat poti prepara pt casa in orice...personal prefer lemnul bine curatat daca e refolosit sau sticla, nu imi plac plasticele, metalul de orice fel sau fibra, e o optiune totusi pur subiectiva pt ca poti face vin decent in aproape orice.

Pai n-oi sti eu diferenta dintre desciorchinare si zdrobire, dar tocmai am aflat-o. e o informatie care o afli in secunda 2. de fapt la mine vroiam mai mult sa mi se confirme ca sunt 2 procedee diferite. nu vad asta un impediment in a face un vin de calitate, si doar am precizat in primul post ca fac din Cabernet Sauvignon, deci un soi nobil de unde sunt convins ca va rezulta si vinul la fel de nobil

deci mai ramane sa-mi iau un desciorchinator pentru ca in rest le am pe toate.. aa si butoaiele nu le am :D ramane sa ma hotarasc in ce vor fermenta si in ce se vor odihni

#10
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
no offence da la cum pui problema e ca si cum ai cere sfaturi legate de pozitii da imiti sa precizezei ca voinicul nu mai sevici....... deciiii pana la butoiae ia si citeste gasesti de la editura mast cateva carti bune, virgil grecu ghe bernaz..... etc

#11
parol0

parol0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.11.2010
Azi am facut 100 de kg de Merlot sa testez sa vad cum iese. Cu ajutorul desciocrchinatorului mi-a luat 4 minute sa-l zdrobesc de unde mi-a rezultat 34 de litri de must, fara sa-l trag la teasc. Restul il voi trage la teasc dupa 10 zile. Sper sa mai aduc un 25 de litri.

Numai ca nu inteleg de ce asa putina concentratie de zahar pe litru. Oare nu imi functioneaza bine mustimetrul? Ca l-am mai folosit si acum cateva zile la cineva acasa si aceeasi valoare indica. Sau nu stiu eu sa citesc corect? Sa inteleg ca am o concentratie de 190g zahar pe litru?

Cei 34 de litri i-am depozitat intr-o damigeana de 54 de litri. Cat am voie sa pun maxim sa nu creez probleme? Ca as mai completa ceva sa fie damigeana mai plinuta

Attached Files



#12
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
:) fa i un test pune 190 g zahar in 1 l apa si vezi ce indica. si incearca sa faci testu la temp de 20 grade . daca tot ai desciorchinat ce ce nu l tii la macerat macar cateva zile 4-5? legat de vase cam 80% se umplu si apoi fierbatoare. daca vrei sa l invechesri in damigene pune si aschii de stejar. spor

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Pana la urma ce dezciorchinator ti-ai luat?


#14
parol0

parol0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.11.2010
de la grifo. 1800 Ron. RUPE. foarte foarte mulțumit

#15
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 parol0, on 25 septembrie 2017 - 19:29, said:

Cert este ca voi alege butoaie din stejar atunci cand fermenteaza vinul si dupa ce isi termina fermentare il voi transfera in butoaie de inox (e recomandat asa?)
Categoric, NU. Dacă ai posibilitatea de a cumpăra atât butoaie de stejar, cât și butoaie de inox, este bine ca fermentarea să se facă în cele de inox și după ce se termină fermentarea, când faci pritocul, îl treci în butoi de stejar. Ideea este că în butoiul de stejar să pui vinul limpezit pentru că altfel îl încarci prea repede cu depuneri. Iar cel de inox se curăță mult mai ușor.
Dar, bag de seamă că tu vrei să arzi muuulte etape în acest domeniu.

Edited by Otineu, 30 September 2017 - 07:29.


#16
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 parol0, on 25 septembrie 2017 - 19:29, said:

1. Numai ca butoaiele din stejar am vazut ca se clasifica in mai multe modele dupa cum am arata aceasta poza
Aici vad 5 modele de 225 de l. Stie cineva ce diferenta e intre ele? Am mai inteles ca pe interior alegi cat de ars sa fie lemnul si astfel influenteaza gustul vinului.
Ce butoi ma sfatuiti sa aleg? Sa fie cat mai practic, usor la manipulare atunci cand il intretin.
Așa este, diferă în funcție de cât de mult sau de puțin au fost arse. Dacă vrei să fie vinul cu arome de cafea, cacao sau ciocolată cumperi unu mai ars. Oricum, trebuie să faci multe încercări ca să ajungi la gustul dorit.
Aia cu manipularea este frecție. Diferențele de manipulare sunt minore. Dacă ai butoaiele pe traverse speli aproape la fel și un butoi de 50 l și unul de 1500 litri.

 parol0, on 25 septembrie 2017 - 19:29, said:

2. La fermentare am inteles ca nu e voie sa lasi aerul sa patrunda in interiorul butoiului ci se foloseste  un dop etans din care iese un furtunas ce se introduce intr-un pahar cu apa. Eu ma gandeam astfel: ca as preintampin sa se intample un accident din cauza CO2-ului, cum butoaiele mele vor fi in beci, ma gandeam sa scot acel furtun afara intr-o sticla cu apa, deci in afara beciului, astfel CO2-ul nu va mai fi prezent in beci. A mai incercat cineva aceasta metoda?
Într-adevăr, aerul este dușmanul vinului . Ideea este ca după fermentare oxigenul să nu ajungă la vinul rezultat și să-l transforme în oțet, chit și în straturile superioare superficiale. Nu recomand ca fierberea să aibe loc în beci. Se poate lăsa mustul la fiert undeva sub un adăpost și după ce se termină, când se face pritocul, se transvazează în butoiul din beci.

 parol0, on 25 septembrie 2017 - 19:29, said:

3. Zdrobitorul a aceeasi treaba cu dezciorchinatorul? Ca am citit intr-o cartulie ca cel mai bine separi boabele de ciorchine dupa te apuci de restul operatiunilor. Cica ciorchinele ar influenta negativ produsul final
Zdrobitorul poate fi simplu sau cu desciorchinător. Mă rog, mai poate avea și pompă de transvazare, dar vorbim de utilaje de la 3200 lei în sus.
Este de dorit să se facă desciorchinarea, deși sunt unii care preferă ca amăreala din ciorchine să ajungă în vin.

 parol0, on 25 septembrie 2017 - 19:29, said:

4. Daca n-as reusi sa pun in practica nr 2, foloseste cineva sonde de masurat CO2-ul din incapere ca sa stie daca poate sa coboare sau nu in beci? Ca an de an se intampla atatea accidente din pricina fermentarii vinului.
Sau care ar fi solutia cea mai potrivita ca sa preintampinam astfel de accidente?
Metoda cea mai simplă este cu lumânarea. Aprinzi o lumânare pe care o ții în mână cât mai jos față de organele respiratorii și, dacă vezi că se stinge, înseamnă că ai ajuns la nivelul în care este stratul de CO2. Și faci cale întoarsă.

 pasilla, on 25 septembrie 2017 - 19:42, said:

Nu cred ca gaseti in RO butoaiele alea din poza.
Sunt destui în România. Cei mai buni (în opinia mea) sunt aceștia, dar mai sunt și ăștia și mulți alții.

 sarac.lipit, on 25 septembrie 2017 - 20:17, said:

Damigene de sticlã, apoi tras la sticlã de 1 litru
Vrei sã-l ții 2oo de ani?
O idee genitalã pentru fiert, sunt prezervativele gãurite
Clar trebuie aerisire cît fierb
Ciorchinele este amar, dacã ai timp, dã boabele jos și zdrobeșt-le între picioarele fecioarelor satului...atunci iese vinul superOK...

Pentru decor, sunt pereți aplicabili cu butoaie
Din ciclul Copiii spun lucruri trăsnite.

 Kroghy, on 25 septembrie 2017 - 20:23, said:

La fabrica se pun 50ml de sulf la o damigeana ceea ce e mult si nici nu-l aerisesc dupa.
La fabrica de vin? Posted Image Posted Image Posted Image

 parol0, on 27 septembrie 2017 - 19:15, said:

Numai ca nu inteleg de ce asa putina concentratie de zahar pe litru. Oare nu imi functioneaza bine mustimetrul? Ca l-am mai folosit si acum cateva zile la cineva acasa si aceeasi valoare indica. Sau nu stiu eu sa citesc corect? Sa inteleg ca am o concentratie de 190g zahar pe litru?
Sau, poate, strugurii ăia nu sunt din soiul Merlot.

 parol0, on 29 septembrie 2017 - 19:49, said:

de la grifo. 1800 Ron. RUPE. foarte foarte mulțumit
Poate zdrobitor cu desciorchinător.

#17
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
''La fabrica de vin?''
Pai la ce marfa e pe piata adevar graieste

#18
parol0

parol0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.11.2010
S-au mai adunat nelamuriri.. ce bine! Posted Image

1. Am un butoi de 600 de litri (fara capac) ce-l folosesc pentru a depozita boasca pentru procesul de fermentare-macerare. Iar acest butoi e putin mai mult de jumatate cu tescovina. Nu reusesc s-o amestec pe toata. E vreo metoda si nu stiu eu de ea? Sau mai simplu ma spal frumos pe picioruse si incep s-o calc in picioare? Ca si asa mi-e incomod si mi-e imposibil sa ajung cu mainile pana la fundul butoiului (doar daca m-ar fi tinut Arnold de un picior atarnand pe marginea butoiului asa as fi reusit poate poate) si nici cu un bat nu prea vad sa reusesc mare treaba.

2. Otineu, spui ca speli butoaiele pe traverse. Ai o poza mai lamuritoare cu privire la aceste traverse si la aceasta operatiune?
La un butoi de 1500 de litri ti-ar trebui cred ca un minim de 250 de litri apa clocotita, plus ca-l mai speli de 2 3 ori; de unde atata apa fiarta?
Plus ca daca spal butoiul in beci si cum ma gandesc eu ca acele traverse ar fi doua bile de lemn (cu diametrul de 20cm) pe care rostogolesc butoiul la un moment dat va trebuie sa elimin apa unde? Pe jos in beci? Ca n-as putea sa bag o galeata intre butoi si podea din cauza ca nu-mi permite distanta.

3. Intr-un articol am gasit:

Quote

Gustul taninos de butoi nou (de lemn) se intalneste de obicei la vinurile depozitate in vase noi, insuficient detanizate. Vinurile cu acest defect au gust ierbos, astringent, respingator, si o culoare mai inchisa decat cea naturala, datorita prezentei taninului in cantitati prea mari. Prevenirea defectului se face prin detanizarea vaselor inainte de folosire, iar inlaturarea defectului se realizeaza prin tratarea cu carbune animal (circa 1 g/l).
Pai eu am luat un butoi nou, un baric, pe care l-am spalat cu apa clocotita de vreo 3 ori pana a iesit apa curata; la inceput iesea o apa foarte putin rosiatica (desi vanzatorul mi-a spus ca o singura data sa-l clatesc cu apa fierbinte), iar la sfarsit l-am clatit cu apa rece. Acum voi avea un vin taninos din cauza ca nu l-am detanizat cu carbune animal (nici nu stiu ce naiba mai e si asta)??

Iar alt articol:

Quote

Dupa taierea scandurilor din care se face butoiul, acestea trebuie stivuite sub cerul liber intre 1 – 3 ani, in functie de esenta de lemn (stejar, salcâm, prun, dud, cires). In acest fel, sub influenta factorilor naturali (ploaie, zapada) scândurile pierd o parte din tanini. Fara acest procedeu, prima umplutura a butoiului va fi compromisa.
Si cei de la Barik Avram chiar depoziteaza lemnul la uscat in conditii naturale, cel putin asa zic ei.
Acum am facut bine ca am oparit de 3 ori butoiul sau imi fac prea multe griji?

4. Dintr-un alt articol "cinci greseli la prepararea vinului de casa" remarc o boala a vinului si anume casarea ferica ce se datoreaza intrarii mustului in contact cu suprafete din fier. Pai mai toate teascurile vazute de mine pe la tara sunt din fier. Ciudat ca nu il vad sa rugineasca ca un fier normal dar totusi se vede clar ca e fier si nu fonta. Asta inseamna ca la toata lumea la care am vazut un astfel de teasc din fier, nesmaltuit, le iese un vin cu un astfel de defect?
Acum va trebui sa caut un teasc smaltuit sau eventual pe al meu sa-l infasor in ciolofan pentru ca mustul sa nu prinda contact cu fierul

5. Din strugurii presati la teasc iese must mai mult decat la operatiunea de zdrobire?


 Otineu, on 30 septembrie 2017 - 07:22, said:

Categoric, NU. Dacă ai posibilitatea de a cumpăra atât butoaie de stejar, cât și butoaie de inox, este bine ca fermentarea să se facă în cele de inox și după ce se termină fermentarea, când faci pritocul, îl treci în butoi de stejar. Ideea este că în butoiul de stejar să pui vinul limpezit pentru că altfel îl încarci prea repede cu depuneri. Iar cel de inox se curăță mult mai ușor.
Dar, bag de seamă că tu vrei să arzi muuulte etape în acest domeniu.
De acord cu tine cu fermentarea in inox si dupa stramutarea in butoi de stejar. Numai ca multa lume fermenteaza direct in butoiul de lemn; si asta cred ca din lipsa inoxului, pentru ca e mai scump. Ma gandesc ca fermentarea nu prea conteaza in ce se face, nici plastic sa nu fie, deci ar fi acceptat inoxul si sticla pentru ca sunt mai usor de curatat iar butoiul care va primi vinul dupa primul pritoc va fi si el mult mai usor de curatat.
Numai ca fiind primul meu an cand ma inhait cu facerea acestei licori o parte din vin l-am pus direct la fermentat in butoiul de stejar.
Din carti si diverse articole am inteles ca vinul rosu din Cabernet Sauvignon se matureaza in 2 3 ani. E asa mare diferenta intre un vin la primul pritoc si un vin maturat? Ca eu nu prea o simt.
La parmezan o simt, dar la vin nu Posted Image Ambele sunt produse maturate deci cum parmezanul e inzecit de bun la gust decat o branza normala, asa e si vinul?

 Otineu, on 30 septembrie 2017 - 07:22, said:

Într-adevăr, aerul este dușmanul vinului . Ideea este ca după fermentare oxigenul să nu ajungă la vinul rezultat și să-l transforme în oțet, chit și în straturile superioare superficiale. Nu recomand ca fierberea să aibe loc în beci. Se poate lăsa mustul la fiert undeva sub un adăpost și după ce se termină, când se face pritocul, se transvazează în butoiul din beci.
Insa eu aici incercam sa subliniez metoda mea de a scoate bioxidul de carbon afara din beci cu ajutorul furtunurilor mai lungi scoase pe fereastra.
Din ce motiv nu se lasa sa fermenteze in beci? Ca sa nu se acumuleze CO2-ul sau din pricina altor motive? Ca ma gandesc de exemplu acum la perioada asta daca lasam mustul sa fermenteze afara, pai ziua 16 grade noaptea 9 grade, nu se opreste din fermentat?
In literatura de specialitate am citit ca temperatura (care e vitala in viata celulei de drojdie) optima de fermentare este cuprinsa intre 18 si 20 de grade celsius (levurile se inmultesc normal sunt puternice si viguroase) iar la 15 grade fermentatia tinde sa nu mai existe. Nu mai vorbesc de alte temperaturi ca nu ma intereseaza si nici de drijdii special antrenate ca nici ele nu ma intereseaza acum. Eu in pivnita am temperatura de 17 grade, credeti ca face diferenta 1 grad celsius si va trebui sa-mi incalzesc pivnita?

 Otineu, on 30 septembrie 2017 - 07:22, said:

Metoda cea mai simplă este cu lumânarea. Aprinzi o lumânare pe care o ții în mână cât mai jos față de organele respiratorii și, dacă vezi că se stinge, înseamnă că ai ajuns la nivelul în care este stratul de CO2. Și faci cale întoarsă.
Pai daca este prezent CO2-ul mai apuc eu sa tin lumanarea acea in mana sau dau cu capul de podea in timp ce lumanarea imi cade si ea agale pe piept? Posted Image)
In cat timp de la inhalare CO2 se resimt si efectele? Sau de fapt efectele le simtim atunci cand dam cu capul de podea?
In cat timp de la inhalare organismul uman cedeaza? E vorba de minute sau de secunde? Pentru siguranta mea voi lasa o lumanare sa arda mai mereu in pivnita

 Otineu, on 30 septembrie 2017 - 07:22, said:

Sunt destui în România. Cei mai buni (în opinia mea) sunt aceștia, dar mai sunt și ăștia și mulți alții.
Ii iau in calcul si pe cei amintiti de tine. In schimb de cei de la Barik Avram ai auzit? Am luat un baric de la ei cu 265 de euro cand pe marginea drumului unul costa 400 de ron, deci mi-as fi luat 3. Dar am vrut sa vad daca sunt diferente intre ele. Si ce-am observat.. doar diferente de finisaj. Daca ar mai fi si alte diferente in afara de finisaj, arderea lemnului la o anumita temperatura si un anumit timp, habar nu am.

 Otineu, on 30 septembrie 2017 - 07:22, said:

Sau, poate, strugurii ăia nu sunt din soiul Merlot.
Sau poate mai mult ca sigur mustimetrul meu nu functiona corect. Mi-am luat alt mustimetru si imi arata 210g zahar per litru. Organismul meu a simtit din plin acea zaharina care l-a dat peste cap............................................................
Dar chiar si asa dupa am aflat ca acest mustimetru e calibrat a se folosi la temperatura de 20 de grade celsius si intr-un cilindru de sticla cu volumul de 1L. Deci prima masurare la Merlot am facut-o cu mustimetrul gresit. La Cabernet Sauvignon aveam mustimetrul bun.

Edited by parol0, 01 October 2017 - 02:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate