Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

ce butoi sa alegem pentru vin

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010

View Postcatasebi, on 21 octombrie 2017 - 10:57, said:

Ma bag si eu cu o sugestie. Eu am colaborat cu ei, nu la buutoaie, dar am fost foarte multumit. Cautati pe net Dogaria Harale

Si eu sunt. Uite si ultima achizitie de la ei:

Attached File  20170916_102800.jpg   208.78K   45 downloadsAttached File  20170916_102824.jpg   384.57K   46 downloads

Cu stima.

#56
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
Adică acesta este un butoi de calitate? Eu văd că are o doagă ruptă.

#57
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010
:)
Intentionat l-am fotografiat asa...ca puteam sa-l intorc.
Nu fac reclama nimanui. Eu folosesc butoiasele lor de prin 2008 si nu mi-au curs niciunul, exceptie cele pe care le-am facut initial cu canea (ca moft), pe la canea mai pierd mai ales daca nu stau pline tot timpul.
Am incercat din stejar, salcam, mar, prun, cires. Toate sunt ok (cu toate imperfectiunile mai mult sau mai putin vizibile).

Sigur ca interventia mea aici era ca o completare doar a unuia care le-a testat din produse, neavand treaba cu maturarea vinului in ele.

Cu stima.

#58
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
O completare. Butoiul din fotografii nu este de vin, ci de tării. Se cunoaște după vrană care este mult mai mică decât cea de la un butoi de vin. Faptul că este din salcâm este o confirmare. Pe de altă parte, butoiul pare a fi lăcuit, ceea ce nu se face indiferent că vorbim de unul pentru vin sau pentru tării. În opinia mea, doagele pentru acest butoi sunt mult prea groase, dar... asta a fost alegerea dogarului. Sau, poate beneficiarul a luat un butoi de tării ca să-l folosească la păstrarea vinului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate