Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ce butoi sa alegem pentru vin

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015

View Postunic635, on 03 octombrie 2017 - 11:23, said:

dar ma refeream nu la second ci la cele luate de la “mesteri” locali
Vezi de ce te citez eu? Pentru că una spui și alta vrei. Unde ai făcut tu referire la meșterii locali?

#38
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
sursa nesigura=second? sau mai bine zis folosite? o sa caut si pe olx o carte dedicata intretinerii butoaielor, ai vreun titlu de recomandat?

#39
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015

View Postunic635, on 03 octombrie 2017 - 11:23, said:

cam ce grosime minima sa aibe doaga , cercurile. pana acu singura evaluare a fost ochiometrica , dar fara desfacerea fundului nu ai cum sa stii daca doaga are noduri la interior crapaturi sau resturi de coaja.
Tu pui întrebări de parcă ai vrea să te faci dogar. Doagele au grosimea în funcție de capacitatea finală a vasului.
Nu trebuie să scoți fundul. Nodurile și crăpăturile se văd și din exterior. Resturi de coajă? La ce te referi?

View Postunic635, on 03 octombrie 2017 - 12:31, said:

o sa caut si pe olx o carte dedicata intretinerii butoaielor, ai vreun titlu de recomandat?
Vinul casei de Gh. Bernaz cred că este cea mai ieftină și este pentru începătorii începători în ale vinificației. E scrisă succint.

#40
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postunic635, on 03 octombrie 2017 - 11:23, said:

Mersi de ponturi, dar ma refeream nu la second ci la cele luate de la “mesteri” locali , cam ce grosime minima sa aibe doaga , cercurile. pana acu singura evaluare a fost ochiometrica , dar fara desfacerea fundului nu ai cum sa stii daca doaga are noduri la interior crapaturi sau resturi de coaja.
Butoiu se alege cu ochiul.
Nu-ti trebuie decat un pic de gust sa observi cum arata un astfel de vas; forma, imbinare, finisare, calitatea lemnului, numarul de cercuri, pozitionarea lor pe butoi; grosimea doagei se poate vedea pe la vrana.
Problema apare atunci cand mesterii iti spun ca are o anume capacitate; exista mai mereu obiceiul sa se amplifice acea marime.

#41
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Daca nu stii tabla inmultirii si pic de geometrie.. da...
Daca insa ai 4 clase la zi e cam greu sa te pacalesti cu mai mult de 10% din capacitate.


#42
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Cand taie doaga pe margini nu e unghi de 90 grade poate prinde din rotunjimea busteanului pe care e si coaja si pune fata buna la exterior, astel suprafata de contact intre doage e mai mica, combinat si cu faptul ca nu e uscata suficient pot aparea scurgeri.

Edited by unic635, 03 October 2017 - 13:42.


#43
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Defectul pe lemn se vede, taietura proasta pe lemn se vede. Se vad multe lucruri daca stii sa te uiti la lemn la fel cum si la o coada de lemn se pot cedea multe lucruri.
De la culoarea lemnului si pana la pozitia fibrelor poti gasi indicii despre cat de bun e mesterul. Si cat de in serios a luat manopera la acel butoi.
In vorbe e greu de explicat, daca nu va pricepeti luati cu voi pe unul care se pricepe la lemn ca nu cumparati 100 de butoaie pe luna....cumparati unul pentru multi ani.


#44
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010
Sau poate este mai simplu si util sa se cumpere butoaie direct de la dogar si nu din piata de la comerciant.
Sunt sigur ca cei care au cumparat si folosit butoaie de-a lungul timpului cunosc cel putin unul pe care il pot recomanda...

Cu stima.

#45
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015

View Postsebybastian, on 03 octombrie 2017 - 14:25, said:

Sau poate este mai simplu si util sa se cumpere butoaie direct de la dogar si nu din piata de la comerciant.
Stai să se hotărască de care vrea: nou sau folosit. Și dacă vrea baric sau orice fel de butoi.

Edited by Otineu, 03 October 2017 - 14:30.


#46
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Butoiul nou poate sa arate perfect la exterior si inauntru sa aibe defectiuni grave;am vazut asa ceva.Unii mesteri-vanzatori sint dispusi, contra unei sume ,sa-i dea jos un fund sa-l vezi pe dinauntru.Pentru el e f simplu,mai ales daca e nevoit sa vinda iar tu esti hotarit sa cumperi.

#47
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postparintele, on 03 octombrie 2017 - 13:19, said:

Daca nu stii tabla inmultirii si pic de geometrie.. da...
Daca insa ai 4 clase la zi e cam greu sa te pacalesti cu mai mult de 10% din capacitate.

Nu toata lumea stie sa calculeze volumul unui butoi; bine, al unui cilindru.
Oricum masuratoarea e destul de aproximativa. La un butoi apreciat de vanzator la 40dal, poti avea de fapt 32-33 max.

#48
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015

View Postgheo_55, on 03 octombrie 2017 - 18:08, said:

Butoiul nou poate sa arate perfect la exterior si inauntru sa aibe defectiuni grave;
De exemplu...

#49
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
de exemplu ce ti explicam mai sus doaga perfecta la exterior si la interior cu defect, gen facuta din marginea unui trunchi..... sa ti desenez? stii trunchiul e cam rotund si doaga cam patratoasa, mai exact dintr un cilindru scoti prin taiere niste paralelipipede dreptunghice si mai raman niste margini rotunjite , alea le pui la interior. Nu se prea risca la doagele laterale ca plesnesc mai repede dar la funduri mai fac mizerii din astea.

Edited by unic635, 03 October 2017 - 18:33.


#50
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Scoarta de copac,scobituri in doaga  astfel incit in acele locuri are gros de 5-6 mm.

#51
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
Să-l lăsăm pe gheo_55 să dea exemplu că el explică mai clar. În plus, mă interesau defecțiunile grave.

@gheo_55, la meșteri-vânzători (cum îi numiți) te poți aștepta la orice și înțeleg temerea. La firme de făcut baricuri mă îndoiesc că se face așa.

#52
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Eu nu bag mana in foc pentru niciun dogar insa imi par putin cam sf-uri problemele astea.
E posibil sa existe gauri si alte cele dar alea deja sunt exceptii.
Problema cea mai frecventa insa e ....mai multe si cu totul altele.
1. Teietura scandurii.pt butoi( ca si pt cozi de unelte, de aia am facut paralela mai sus) se face in asa fel incat sa obtii straturi de fibre suprapuse pe latul doagei...adica nu ai voie sa ai fibre oblice sau perpendiculare pe fata doagei ...cand te uiti pe cantul doagei trebuie sa.vezi straturile de fibre, camd te uiti pe capul doagei straturile trebuie sa fie pe latimea doagei si ju pe grosime sau oblic.
Asta se obtine taind felii dinspre exterior ...daca il tai la gater cum se taie lemnul pt constructii...scoti xateva scanduri si restul e bun pt orice altceva.

2. In special stejarul e foarte casant si se suceste foarte mult la uscare, tensiunile din lemn sunt foarte mari. Asta face ca pierderile la uscare sa fie hneori importante.
Daca nu il lasi sa se duca unde vrea el...lucreaza dupa ce il pui in opera.
Preferabil e sa il despici dar si taiat e ok

Uscarea fortata in cuptor e cu totul alta mancare de peste,in stiva cu atmosfera controlata deformarile sunt mai mici. Oricum in industrie preturile sunt mult mai mari decat la artizani si o parte din diferente se datoreaza si tehnologiilor astora si "pierderilor"....iar controlul deformarilor ulterioare e mai simplu, vedeti imediat de ce.

3. Uscarea naturala a stejarului e extrem de lenta...pt doaga dureaza 6-9 ani la loc ferit de soare si umezeala.

4. Principala problema e precizia imbinarilor.
Artizanii licreaza dupa tipar dar nu prea, rar vezi 2 butoaie perfect identice ca dimensiune.
De asemenea latimea doagelor variaza mai mult decat la cele de fabrica.

Cand spun imbinari ma refer atat la forma doagei cat mai ales la unghiul cantului. Doagele nu sunt niste dreptunghiuri iar canturile nu sunt perpendiculare pe fetele doagei, in sectiune sunt un trapez nu un dreptunghi si acest trapez de fapt nu e trapez e o bucata dintr-un sector de disc, are bazele curbe.
E greu sa faci perfect unghiul cantului mai ales cand ai doage de diverse latimi...

Stejarul e scump, trebuie uscat pana te plictisesti, lucreaza agresiv, teebuie sa nu aiba defecte ca sa il poti folosi....trebuie sa stii meserie si sa ai experienta, trebuie sa fii un mester superiscusit ca sa faci butoaie foarte bune.

Totusi, multi fac...micile compromisuri si diferentele de mestesug, ochi si experienta creeaza diferente dar toate tin apa...adica, altfel spus, e totusi loc de erori pt ca lemnul se umfla iar la butoaiele imbatranite...pai oare de ce " s-a inventat papura"?

Fabrica are tolerante mult mai mici( dimensiuni), asta permite o exploatare mult mai buna a materialului, cand faci mii de butoaie identice ai masini, dimensiuni si unghiuri prestabilite, fack zeci de butoaoe odata si micile tolerante se compenseaza, nu esti nevoit sa fafi musai doaga pt un lacas, nu intra la unul se potriveste la altul din cele 50 sau 10o in lucru...aceste tolerante mici permit utilizarea mai buna a lemnului mai mediu calitativ....doaga daca se imbjna 5 mm si peste 3 ani lucreaza mai mult...curge...dar daca se imbina 15mm sau 25mm chiar daca misca putin tot va ramane etans ...


Sunt multe lucruri de spus dar irelevante pt noi....cert e ca diferenta intre un butoi bun si unul prost facut de mester se vede daca ai ochi si e flagranta sau nu se vede nicicum decat im timp daca e vorba de chestii fine care tin de maiestria dogarului.

Nu gaurile si scobiturile sunt problema...alea se vad din avion iar daca aveti dubii despre ce e inauntru...pai pune-l ma nene pe ala sa scoata fundul ca nu e nicio mare branza..

Cat despre calculat....sa faci o medie a diametrelor, sa aplici o formula de clasa.a.5-a si sa inmultesti cu inaltimea...da, e greu rau...
De aia e nevoie de 8 clase si ca sa bati un cui ma frate, orice meserie pe lumea asta implica sa stii tabla inmultirii macar.


#53
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
La cei doi producători menționați de mine am văzut cum se face și am înțeles și de ce sunt mai scumpe baricurile la ei față de ce face un dogar artizan, indiferent cât de iscusit ar fi el.
Despicarea pe fibră este lege.
Orice doagă care are nod se elimină. Mă rog, am văzut și un caz în care era o doagă cu un nod care s-a nimerit chiar acolo unde trebuia să fie vrana, iar meșterul a recuperat acea doagă. Dar asta a fost o excepție.
Un aspect pe care nu-l știu mulți dogari sau, dacă-l știu, nu-l prea respectă, este momentul în care se taie stejarul din pădure. Pentru necunoscători, stejarul se taie iarna când porii sunt închiși. La fabrică se ține cont de acest aspect. Adică, este un contract între fabrică și furnizori și dacă din analize (da, se fac și analize la stejar) nu reiese că are porii închiși, beneficiarul poate refuza marfa.
Din experiența mea în relația cu cei de la care am cumpărat baricuri, nu am întâlnit decât un baric care să curgă. În schimb, la un producător din zonă care face baricurile la vedeta de care am amintit mai sus, cam jumătate din ele curg.
PS Lemnul de doage se păstrează în aer liber nu doar să se usuce, dar și să fie spălat de taninii amari. Eu știam de 2-3 ani, dar nu exclud să fie alții care să le țină ceva mai mult. Totuși, 6-9 ani mi se pare exagerat de mult.

#54
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
Ma bag si eu cu o sugestie. Eu am colaborat cu ei, nu la buutoaie, dar am fost foarte multumit. Cautati pe net Dogaria Harale

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate