Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

atentie la consumul de bere

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Dany_Darke, on 25 septembrie 2017 - 11:41, said:




total pe langa mai baieti. cand o sa hidrateze alcoolul, o sa fiu prima care ma voi declara alcoolica.

efectul diuretic de fapt este cel care iti arata ca te deshidrateaza, pt ca tu elimini tot mai multa apa din organism. dar na, daca voi stiti mai bine decat toti ....

de ce credeti ca dupa betie este "arsita"? doar asa ...... de florile hameiului?
Era si o vorba despre betivi : " baiat bun dar bea apa dimineata" .

 esaob13, on 25 septembrie 2017 - 11:05, said:

marea majoritate a barbatilor consuma in special vara, bere. 1/2/3 ...40 de sticle/doze, dupa caz.
citisem undeva mai demult ca berea da dependenta  mare datorita faptului ca ar contine nu stiu ce substanta care o face mai adictiva decat vodca.
despre ce substanta e vorba nu am aflat, dar am constatat pe propria piele ca este f f adictiva.
cunosc f bine , chiar prea bine alcoolul asa ca nu vorbesc din auzite.
pe scurt sunt trecut demultisor de prima tinerete....pana pe la 35 ani am baut la greu, ff mult in stilul una da una nu , la zile ma refer..Posted Image 90% doar whisky si vin  iar...bere extrem de rar maxim 10 pe an...bine ca nu am ajuns alcoolic ci am ramas doar la stadiul de betiv.
vreo 8 ani nu am mai consumat alcool dar aproape deloc ... fara vreo motivatie speciala, pur si simplu nu am mai avut chef de baut probabil ca-mi facusem plinul...ma rog, destul de ciudat...
de vreo 3 anisori, am inceput intr-o vara in grecia sa beau cate 2-3 beri mici in concediu..
culmea e ca de  atunci am ramas setat pe bere DOAR pe bere nimic altceva.
si de la 2-3 beri mici am ajuns la 3-4  beri la 750ml prietenii stiu  la ce ma refer si alea baute aproape zilnic sau in cel mai bun caz 5 zile/sapt...
nu pot spune ca ma imbatam dar nici 100% treaz nu aveam cum sa fiu...
cand am ajuns sa beau 8 beri la 500ml intr-o seara am zis gata stop....ce-i drept m-a ajutat ce-i drept si durerea cumplita de cap de a doua zi...
am  reusit o provocare de 30 zile fara bere si pot spune ca a fost greu, mult mai greu decat ma asteptam si ideea este ca vroiam doar bere nu vin sau altceva, de care am din belsug in casa....
nu am avut pb de sevraj alcoolic de genul tremuraturi sau altele pt ca nu cred ca sunt alcoolic, altfel dadeam iama imediat in vin/spirtoase...dar nici nu ma uitam la ele.
eu cred ca berea contine acea substanta gen stimulatori de gust sau ceva de genul asta, pt ca prea cand te apuci de-o bere parca tot ai mai bea....
s-a mai confruntat cineva cu situatia in care , fara a fi alcoolic sa simta pofta nestavilita de bere DOAR de bere....si de nimic altceva care sa contina alcool?
Bea bere fara alcool , nu e mare diferenta de gust. Dar mai bine, nu. Berea cu alcool sau fara, contine carbohidrati deci ingrasa, creste glicemia si dai in diabet care scurteaza viata cu mult si provoaca impotenta. In afara de asta dilata stomacul si faci asa zisa burta de bautor de bere.

Edited by Freddy12, 25 September 2017 - 12:15.


#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

 Freddy12, on 25 septembrie 2017 - 12:08, said:

1. Era si o vorba despre betivi : " baiat bun dar bea apa dimineata" .
2. Bea bere fara alcool , nu e mare diferenta de gust.
1. Am constatat ca e enervant sa ai coleg de beutura unu care nu bea alcool. Am fost la cineva si am refuzat berea. "Dar de ce, esti bolnav? Religia? ..." si alte intrebari de genul asta. "Nu, pur si simplu am depasit caloriile". Aveam un target pe care trebuia sa-l indeplinesc. Nu ca n-as bea eu bere.

2. E diferenta si e o diferenta destul de mare ... pentru un "connoisseur".

#21
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Am patit-o. Nici apa sau suc nu mai beam, erau degeaba oricum. Aveam senzatia aia cand ti-e sete in somn si visezi ca bei apa...si setea tot nu trece. Nu agreeam nimic altceva inafara de bere.
Si nu era problema neaparat de sete, chestia asta s-a intamplat iarna. Intr-un final am baut pana mi-a venit rau si a inceput sa imi faca si apa cu ochiul. Posted Image

Edited by Tort, 25 September 2017 - 12:25.


#22
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 esaob13, on 25 septembrie 2017 - 11:05, said:

marea majoritate a barbatilor consuma in special vara, bere. 1/2/3 ...40 de sticle/doze, dupa caz.
citisem undeva mai demult ca berea da dependenta  mare datorita faptului ca ar contine nu stiu ce substanta care o face mai adictiva decat vodca.
despre ce substanta e vorba nu am aflat, dar am constatat pe propria piele ca este f f adictiva.
cunosc f bine , chiar prea bine alcoolul asa ca nu vorbesc din auzite.
pe scurt sunt trecut demultisor de prima tinerete....pana pe la 35 ani am baut la greu, ff mult in stilul una da una nu , la zile ma refer..Posted Image 90% doar whisky si vin  iar...bere extrem de rar maxim 10 pe an...bine ca nu am ajuns alcoolic ci am ramas doar la stadiul de betiv.
vreo 8 ani nu am mai consumat alcool dar aproape deloc ... fara vreo motivatie speciala, pur si simplu nu am mai avut chef de baut probabil ca-mi facusem plinul...ma rog, destul de ciudat...
de vreo 3 anisori, am inceput intr-o vara in grecia sa beau cate 2-3 beri mici in concediu..
culmea e ca de  atunci am ramas setat pe bere DOAR pe bere nimic altceva.
si de la 2-3 beri mici am ajuns la 3-4  beri la 750ml prietenii stiu  la ce ma refer si alea baute aproape zilnic sau in cel mai bun caz 5 zile/sapt...
nu pot spune ca ma imbatam dar nici 100% treaz nu aveam cum sa fiu...
cand am ajuns sa beau 8 beri la 500ml intr-o seara am zis gata stop....ce-i drept m-a ajutat ce-i drept si durerea cumplita de cap de a doua zi...
am  reusit o provocare de 30 zile fara bere si pot spune ca a fost greu, mult mai greu decat ma asteptam si ideea este ca vroiam doar bere nu vin sau altceva, de care am din belsug in casa....
nu am avut pb de sevraj alcoolic de genul tremuraturi sau altele pt ca nu cred ca sunt alcoolic, altfel dadeam iama imediat in vin/spirtoase...dar nici nu ma uitam la ele.
eu cred ca berea contine acea substanta gen stimulatori de gust sau ceva de genul asta, pt ca prea cand te apuci de-o bere parca tot ai mai bea....
s-a mai confruntat cineva cu situatia in care , fara a fi alcoolic sa simta pofta nestavilita de bere DOAR de bere....si de nimic altceva care sa contina alcool?
Ești tipul perfect de alcoolic. Inclusiv cu negarea problemei.

#23
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 Tort, on 25 septembrie 2017 - 12:25, said:

Am patit-o. Nici apa sau suc nu mai beam, erau degeaba oricum. Aveam senzatia aia cand ti-e sete in somn si visezi ca bei apa...si setea tot nu trece. Nu agreeam nimic altceva inafara de bere.
Si nu era problema neaparat de sete, chestia asta s-a intamplat iarna. Intr-un final am baut pana mi-a venit rau si a inceput sa imi faca si apa cu ochiul. Posted Image
Cam toti bautorii patim asta la un moment dat, indiferent de tipul de bautura alcoolica.Diferenta vinde din recunoasterea problemei sau nu.Daca realizezi ca ai o problema si te opresti/reduci consumul e ok, daca nu, devii alcoolic.
Personal, dintre toate bauturile, berea o vad cea mai recomandata, datorita concentratiei reduse de alcool.

Edited by fqx, 25 September 2017 - 12:47.


#24
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Doamne cati betivani ascunsi dupa diferiti user-name zace si forumu' asta.

#25
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Bursul, on 25 septembrie 2017 - 11:15, said:

Substanta se numeste alcool. Ca mai toate drogurile te face sa te simti bine si de aceea provoaca dependenta. Ca si sexul.

...aaaaa.....adica sexul contine alcool ? Posted Image

#26
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Burta de bere e un mit, burta o faci de la ce bagi pe langa bere...carnaciori, seminte, snacks-uri etc.
iar berea fara alcool Posted Image e ca femeia goala in cizme de cauciuc !

Bei mori, nu bei mori asa ca consumati cu moderatie !Posted Image

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Bursul, on 25 septembrie 2017 - 12:17, said:



2. E diferenta si e o diferenta destul de mare ... pentru un "connoisseur".
E diferenta dar nu asa mare. De exemplu berea Zero Moretti mi se pare mai buna decat multe alte marci de bere cu alcool. Mai e berea Clausthaler care e foarte buna. Am auzit ca si Heineken are un sortiment de bere NA, nu am incercat-o, nu stiu daca e buna ori ba.

#28
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Cateodata cand ma apuca o pofta de bere,plec la cel mai apropiat magazin,cumpar un flacon de 2.5 L de bere,vin acasa,si mai toata ziua sunt vesel :D,dar se intampla odata sau de doua ori pe luna pe timp de vara, toamna,iarna si primele luni ale primaveri ma cinstesc cu vin Posted Image  tot asa de vreo 1-2 ori pe luna,cand sunt singur mai ales.
De ce beau ? In scop recreational.
Sunt alcoolic ? Nici eu nu stiu :))

De craciun chinuiesc ficatu',acolo cu prieteni,dai vin,palinca,sampanie,whiskey,dupa care mai bag o prajitura,un snitel,mai beau si apa ca sa ma tina stomacul toata noaptea,sa nu ma lase la greu,insa a doua zi e jale,tremura si maxilaru in gura dupa o petrecere unde amestec bauturile  :)).

#29
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 Maverick27, on 25 septembrie 2017 - 13:16, said:

Burta de bere e un mit.
Asa este, aia-i burta pentru bere.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 dark, on 25 septembrie 2017 - 11:10, said:

Da, normal, când ți-e sete. Berea e foarte hidratantă.
Berea deshidrateaza de fapt. Ramai doar cu senzatia.

#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
initiator, ai o predispozitie catre alcoolism.
te amagesti crezand ca berea da dependenta. alcoolul din bere face asta.
http://www.umfcv.ro/...denta-de-alcool
e bine ca ai reusit sa te abtii. incearca sa consumi alcool moderat, ocazional. nici sa devii brusc abstinent nu este ok.
trebuie doar sa fii constient ca ai aceasta predispozitie, sa poti controla excesul sau consumul zilnic de alcool.
tine cont si de faptul ca ti-ai suprasolicitat ficatul de-a lungul timpului, poate n-ar fi rau sa-ti faci niste analize sa vezi cum stai cu glicemia, cu functiile hepatice.

#32
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Eu beau bere aproape zilnic. Minim 2 sticle de 0,5 pe zi, poate mai putine iarna cand trec pe tuica sau vin. La 33 de ani, analizele sunt bune. Doar un pic de burta se observa. Insa recomand consumul moderat de alcool, si foarte important: fara alcool la volan!!!!!

#33
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
E important bautul cu cap si nu zilnic.

Cat despre bere, o figura importanta, doctorul nationalei italiene de fotbal si consilier in mai multe institutii din sector zicea intr-un articol ca o bere dupa activitatea fizica, mai ales daca e nepasteurizata si nefiltrata e un integrator ideal, magneziu, fosfor, calciu, vitamina B etc.

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 fqx, on 25 septembrie 2017 - 12:46, said:


Personal, dintre toate bauturile, berea o vad cea mai recomandata, datorita concentratiei reduse de alcool.

perfect eronat. conteaza concentratia sau gramele de alcool ingerate intr-o seara ?

#35
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 MasterOfDark, on 25 septembrie 2017 - 11:10, said:

si  eu   beau doar  bere   ,  minim   5 sticle  la  0.5   pe zi .....cand sunt   cu  chef ajung  la  15-18.  si asta aproape  zilnic

Trebuia sa iti pui nume MasterOfDrink Posted Image
Cum sa bei atatea ? Eu dupa 1 litru de bere iau somn instant Posted Image

#36
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 08.01.2011
"Beutura" e un sport de care trebuie sa te tii.!
Asta daca vrei sa ai satisfactii...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate