Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

atentie la consumul de bere

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012
marea majoritate a barbatilor consuma in special vara, bere. 1/2/3 ...40 de sticle/doze, dupa caz.
citisem undeva mai demult ca berea da dependenta  mare datorita faptului ca ar contine nu stiu ce substanta care o face mai adictiva decat vodca.
despre ce substanta e vorba nu am aflat, dar am constatat pe propria piele ca este f f adictiva.
cunosc f bine , chiar prea bine alcoolul asa ca nu vorbesc din auzite.
pe scurt sunt trecut demultisor de prima tinerete....pana pe la 35 ani am baut la greu, ff mult in stilul una da una nu , la zile ma refer..Posted Image 90% doar whisky si vin  iar...bere extrem de rar maxim 10 pe an...bine ca nu am ajuns alcoolic ci am ramas doar la stadiul de betiv.
vreo 8 ani nu am mai consumat alcool dar aproape deloc ... fara vreo motivatie speciala, pur si simplu nu am mai avut chef de baut probabil ca-mi facusem plinul...ma rog, destul de ciudat...
de vreo 3 anisori, am inceput intr-o vara in grecia sa beau cate 2-3 beri mici in concediu..
culmea e ca de  atunci am ramas setat pe bere DOAR pe bere nimic altceva.
si de la 2-3 beri mici am ajuns la 3-4  beri la 750ml prietenii stiu  la ce ma refer si alea baute aproape zilnic sau in cel mai bun caz 5 zile/sapt...
nu pot spune ca ma imbatam dar nici 100% treaz nu aveam cum sa fiu...
cand am ajuns sa beau 8 beri la 500ml intr-o seara am zis gata stop....ce-i drept m-a ajutat ce-i drept si durerea cumplita de cap de a doua zi...
am  reusit o provocare de 30 zile fara bere si pot spune ca a fost greu, mult mai greu decat ma asteptam si ideea este ca vroiam doar bere nu vin sau altceva, de care am din belsug in casa....
nu am avut pb de sevraj alcoolic de genul tremuraturi sau altele pt ca nu cred ca sunt alcoolic, altfel dadeam iama imediat in vin/spirtoase...dar nici nu ma uitam la ele.
eu cred ca berea contine acea substanta gen stimulatori de gust sau ceva de genul asta, pt ca prea cand te apuci de-o bere parca tot ai mai bea....
s-a mai confruntat cineva cu situatia in care , fara a fi alcoolic sa simta pofta nestavilita de bere DOAR de bere....si de nimic altceva care sa contina alcool?

#2
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
si  eu   beau doar  bere   ,  minim   5 sticle  la  0.5   pe zi .....cand sunt   cu  chef ajung  la  15-18.  si asta aproape  zilnic

Edited by MasterOfDark, 25 September 2017 - 11:10.


#3
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postesaob13, on 25 septembrie 2017 - 11:05, said:

s-a mai confruntat cineva cu situatia in care , fara a fi alcoolic sa simta pofta nestavilita de bere DOAR de bere....si de nimic altceva care sa contina alcool?

Da, normal, când ți-e sete. Berea e foarte hidratantă. Și gustul acela amărui specific nu-l regăsești în altă parte.

#4
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Asta e teoria conspiratiei, crezi ca la cate analize se fac nu afla nimeni pana acum daca exista o astfel de substanta?

Dependenta de bere e dependenta alcoolica, nu are rost sa o lungim sau sa o numim altfel. Ca nu provoaca efecte la fel de grave ca taria e alta poveste, dar e tot dependenta. Devii dependent de starea pe care ti-o da berea, de deconectare, de un pic de euforie.

View Postdark, on 25 septembrie 2017 - 11:10, said:

Da, normal, când ți-e sete. Berea e foarte hidratantă. Și gustul acela amărui specific nu-l regăsești în altă parte.

Berea nu te hidrateaza, asta e o aberatie. Are efect complet invers, creste diureza - http://alcoholmaster...drate-the-body/
Ca de aia te duci la baie asa des cand bei bere.

Edited by ApostolulAndrei, 25 September 2017 - 11:15.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Substanta se numeste alcool. Ca mai toate drogurile te face sa te simti bine si de aceea provoaca dependenta. Ca si sexul.

#6
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View Postdark, on 25 septembrie 2017 - 11:10, said:

Da, normal, când ți-e sete. Berea e foarte hidratantă. Și gustul acela amărui specific nu-l regăsești în altă parte.
dimpotriva, te deshidrateaza.
daca te-ar hidrata n-ai putea bea cinspe sticle intr-o seara.
Ai baut tu vreodata intr-o singura seara mai mult de cinspe sticle de apa - vreo 8 litri  - ca sa vezi cum e sa te... hidratezi?

Concluzia o poti trage si singur.

Edited by Marro, 25 September 2017 - 11:21.


#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postesaob13, on 25 septembrie 2017 - 11:05, said:

marea majoritate a barbatilor consuma in special vara, bere. 1/2/3 ...40 de sticle/doze, dupa caz.
citisem undeva mai demult ca berea da dependenta  mare datorita faptului ca ar contine nu stiu ce substanta care o face mai adictiva decat vodca.
despre ce substanta e vorba nu am aflat, dar am constatat pe propria piele ca este f f adictiva.
cunosc f bine , chiar prea bine alcoolul asa ca nu vorbesc din auzite.
pe scurt sunt trecut demultisor de prima tinerete....pana pe la 35 ani am baut la greu, ff mult in stilul una da una nu , la zile ma refer..Posted Image 90% doar whisky si vin  iar...bere extrem de rar maxim 10 pe an...bine ca nu am ajuns alcoolic ci am ramas doar la stadiul de betiv.
vreo 8 ani nu am mai consumat alcool dar aproape deloc ... fara vreo motivatie speciala, pur si simplu nu am mai avut chef de baut probabil ca-mi facusem plinul...ma rog, destul de ciudat...
de vreo 3 anisori, am inceput intr-o vara in grecia sa beau cate 2-3 beri mici in concediu..
culmea e ca de  atunci am ramas setat pe bere DOAR pe bere nimic altceva.
si de la 2-3 beri mici am ajuns la 3-4  beri la 750ml prietenii stiu  la ce ma refer si alea baute aproape zilnic sau in cel mai bun caz 5 zile/sapt...
nu pot spune ca ma imbatam dar nici 100% treaz nu aveam cum sa fiu...
cand am ajuns sa beau 8 beri la 500ml intr-o seara am zis gata stop....ce-i drept m-a ajutat ce-i drept si durerea cumplita de cap de a doua zi...
am  reusit o provocare de 30 zile fara bere si pot spune ca a fost greu, mult mai greu decat ma asteptam si ideea este ca vroiam doar bere nu vin sau altceva, de care am din belsug in casa....
nu am avut pb de sevraj alcoolic de genul tremuraturi sau altele pt ca nu cred ca sunt alcoolic, altfel dadeam iama imediat in vin/spirtoase...dar nici nu ma uitam la ele.
eu cred ca berea contine acea substanta gen stimulatori de gust sau ceva de genul asta, pt ca prea cand te apuci de-o bere parca tot ai mai bea....
s-a mai confruntat cineva cu situatia in care , fara a fi alcoolic sa simta pofta nestavilita de bere DOAR de bere....si de nimic altceva care sa contina alcool?
Ce descrii tu se numeste alcoolism...nu ai inca restul simptomelor, doar pofta de a bea.Daca te apuci de vin, o sa simti acelasi lucru dupa un timp.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Topic semi-doct.

Am auzit eu de undeva, nu stiu unde, ca berea e rea si contine ceva mai rau a vodka, care contine in special alkoool si da dependenta.

1. NU mai bea alcool.
2. Contrar opiniei populare, apa nu te face sa ruginesti!
3. Consumati moderat, excesele ucid (mai devreme sau mai tarziu).

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Eu beau bere, dar uneori beau si altceva. Daca sunt la un party ceva nu stau pe bere ca da urat. Dar vara pot bea si 2 beri pe zi, in functie de stare, acum iarna cand e frig 1-3 beri pe saptamana.

Berea in cantitati moderate este sanatoasa, are o gramada de minerale foarte sanatoase.

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Beau rar alcool. Am observat ca daca am seara o pofta nebuna sa beau o bere si incep una dupa ce beau 2 guri nu imi mai trebuie. Am incercat si fara alcool si se pare ca aia merge. Asa ca daca mi-e pofta de o bere beau una fara alcool. Pe la petreceri mai bag si cu alcool Posted Image
Iarna nu consum deloc bere. Oricum ceea ce cred ca da dependenta la consumul zilnic e alcoolul din bere.

Edited by PoeOvidiu, 25 September 2017 - 11:32.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBursul, on 25 septembrie 2017 - 11:15, said:

Substanta se numeste alcool. Ca mai toate drogurile te face sa te simti bine si de aceea provoaca dependenta. Ca si sexul.

O partida de sex poate fi ratata din foarte multe motive,una de baut,niciodata.Asa ca sexul iese din discutie.Posted Image Posted Image Posted Image

View Postbusiness11, on 25 septembrie 2017 - 11:28, said:

Daca sunt la un party ceva nu stau pe bere ca da urat.

Tu participi la party-uri cu regulamentu' in buzunar?

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postesaob13, on 25 septembrie 2017 - 11:05, said:

nu am avut pb de sevraj alcoolic de genul tremuraturi sau altele pt ca nu cred ca sunt alcoolic, altfel dadeam iama imediat in vin/spirtoase...dar nici nu ma uitam la ele.
eu cred ca berea contine acea substanta gen stimulatori de gust sau ceva de genul asta, pt ca prea cand te apuci de-o bere parca tot ai mai bea....
s-a mai confruntat cineva cu situatia in care , fara a fi alcoolic sa simta pofta nestavilita de bere DOAR de bere....si de nimic altceva care sa contina alcool?
  Pai ce sevraj de la 3-4-5 beri pe zi. E ca la tigari. Esti dependent, chiar daca fumezi 4-5/zi. Dar daca le intrerupi nu ai reactii puternice deoarece concetratia de nicotina/alcool a fost mica pe toata perioada. Daca bagi un pachet pe zi sau 10 beri/zi o sa simti si sevrajul.
Ca la orice drog, cu cat dependenta e mai puternica si dozele pentru satisfacerea dependentei sunt mai mari cu atat si sevrajul la intrerupere e mai puternic.
Plus de asta depinde si perioada in care ai fost supus drogului. Una e sa te droghezi/bei/fumezi zilnic de 3 luni si alta e cand o faci de ani intregi, dependenta si sevrajul sunt mult mai puternice.
  M-am lasat de fumat si nu am avut nici o manifestare de sevraj cum imi tot ziceau toti. Poate pentru ca fumatul la mine insemana ceva 5-10 tigari pe zi pe perioade relativ scurte unele de catva saptamani altele de cateva luni. Am renuntat complet deja de 14 ani.

Edited by PoeOvidiu, 25 September 2017 - 11:41.


#13
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostMasterOfDark, on 25 septembrie 2017 - 11:10, said:

si  eu   beau doar  bere   ,  minim   5 sticle  la  0.5   pe zi .....cand sunt   cu  chef ajung  la  15-18.  si asta aproape  zilnic

Doamne fereste! Mai ai ficat?

#14
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Adictia e cauzata si de acidul carbonic dizolvat in lichid. La fel se intampla si in cazul sucurilor acidulate dar si in cazul berii fara alcool. Am renuntat la alcool dar si la bere fara alcool, au trecut mai bine de 5 ani, observ insa adictia la sucurile carbogazoase.

#15
beck1392

beck1392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2015
Eu sunt in perioada aia in care ies in oras in fiecare weekend  la baute si nu beau atat pe saptamana :)) (si pot  sa duc,sa nu fie confuzii),ai ceva imaginatie...

#16
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005

View PostDaian95, on 25 septembrie 2017 - 11:36, said:


Doamne fereste! Mai ai ficat?
exista si  chiar   este  in  stare foarte  buna

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Postdark, on 25 septembrie 2017 - 11:10, said:

Da, normal, când ți-e sete. Berea e foarte hidratantă. Și gustul acela amărui specific nu-l regăsești în altă parte.


total pe langa mai baieti. cand o sa hidrateze alcoolul, o sa fiu prima care ma voi declara alcoolica.

efectul diuretic de fapt este cel care iti arata ca te deshidrateaza, pt ca tu elimini tot mai multa apa din organism. dar na, daca voi stiti mai bine decat toti ....

de ce credeti ca dupa betie este "arsita"? doar asa ...... de florile hameiului?

Edited by Dany_Darke, 25 September 2017 - 11:42.


#18
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
e arsita ca sa o dreaga cu... tot cu bere evident! si cu samanta, carnaciori, ragaieli, de-astea cu tradition.

Edited by andreim77, 25 September 2017 - 11:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate