Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

atentie la consumul de bere

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dark, on 25 septembrie 2017 - 11:10, said:

Da, normal, când ți-e sete. Berea e foarte hidratantă. Și gustul acela amărui specific nu-l regăsești în altă parte.
Hihihi! De unde dracu atita hidratare? Cred ca stii vorba aia: "Bere bei, bere te pisi..."

 Freddy12, on 25 septembrie 2017 - 12:08, said:

Era si o vorba despre betivi : " baiat bun dar bea apa dimineata" .


Bea bere fara alcool , nu e mare diferenta de gust. Dar mai bine, nu. Berea cu alcool sau fara, contine carbohidrati deci ingrasa, creste glicemia si dai in diabet care scurteaza viata cu mult si provoaca impotenta. In afara de asta dilata stomacul si faci asa zisa burta de bautor de bere.
Decit cocosat de munca, mai bine burtos de la bere!

#38
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Bursul, on 25 septembrie 2017 - 11:15, said:

Substanta se numeste alcool. Ca mai toate drogurile te face sa te simti bine si de aceea provoaca dependenta. Ca si sexul.
Da, dar de dependenta de sex te lasi sigur, de aia de bere......

#39
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
vrei nu vrei si tot te lasi, chiar daca nu te lasi, te lasa  Posted Image

#40
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Vorba reclamei. Ori bem bere, ori ... bem bere.

#41
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 overseas, on 25 septembrie 2017 - 15:16, said:


perfect eronat. conteaza concentratia sau gramele de alcool ingerate intr-o seara ?
Conteaza ambele, pentru ficat nu e tot una ca are de digerat 15 g/h sau 5g/h.In plus berea se preteaza foarte bine pentru consum moderat, poti sta toata seara langa 3 beri, daca bei tarie e altceva.la fel si cu starea de ebrietate, cu cat concentratia e mai mare cu atat vei fi mai beat, chiar daca cantitatea totala prezenta in sange iti va da starea de ebrietate, bauturile cu concentratie mica vor fi metabolizate, iar cantitatea de alcool din sange va creste mult mai greu.

#42
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Sunt la a treia bere acum seara, pe ea scrie alkoholfrei, da' mai scrie si ca are 0.5% alcool! Neseriosi nemtii astia!
Cand a inceput sa-mi placa si mie berea v-ati gasit sa scrieti ca nu-i buna!Posted Image

#43
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
E buna dar sa nu exagerezi. Nu doar cu berea, ci cu orice bautura.

#44
Schroedinger

Schroedinger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.09.2017

 corinadaniela, on 25 septembrie 2017 - 14:24, said:

Daca-i intrebi pe musterii aia care e baza stiintifica a notiunii de "dependenta" de alcool(in contrast cu simpla preferinta) plus care e exact pragul si cum a fost stabilit, musterii aia o dau in balbe mai ceva ca ultimii betivi! ;)

 TruculMagic, on 25 septembrie 2017 - 15:22, said:

Eu dupa 1 litru de bere iau somn instant Posted Image
Domnisoara de pension?

#45
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Un sfat pentru cei care beau zilnic bauturi alcoolice:  duceti-va o data pe an la un laborator pentru analize la ficat( TGO si TGP) . Daca rezultatele nu sunt normale, stopati alcoolul. Scriu asta deoarece acum cateva luni mi-a murit un prieten de ciroza hepatica, iar un coleg are ciroza dar s-a prins la timp si cu tratament si abstinenta vad ca e spre bine. E mai periculos sa bei zilnic o cantitate relativ mica decat sa tragi ocazional o betie.

#46
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
Daca ar fi dupa mine...as scoate alcoolul de pe piata...ca si tutunul de altfel. Eu le numesc...droguri legale... ambele ucid si dau dependenta.
De baut nu beau deloc...nici la petreceri...prefer sa nu dau nas in nas cu starea voma sau de mahmureala....sunt nasoale rau. In schimb fumez....un pachet de pe o zi pe alta....plus sucuri acidulate si cafea, la greu. Sunt nashpa si sucurile si cafeaua si tigarile (stiu)..dar ce sa fac? Trebuie sa am un viciu...nu pot sa mor sanatos!

Edited by RasAlGhul, 29 September 2017 - 00:01.


#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

 _R_A_D_U, on 25 septembrie 2017 - 16:08, said:

Decit cocosat de munca, mai bine burtos de la bere!
Da' mai bine nici una, nici alta ;)

 myshyk, on 25 septembrie 2017 - 18:59, said:


Da, dar de dependenta de sex te lasi sigur, de aia de bere......
Aia s-o crezi tu. E la fel de greu. Și mai greu e cu aia de jocuri de noroc....

 Freddy12, on 28 septembrie 2017 - 23:28, said:

E mai periculos sa bei zilnic o cantitate relativ mica decat sa tragi ocazional o betie.
Specialiștii te cam contrazic.....cică ar fi tocmai invers. O cantitate mare ingerată odată, poate stresa ficatul mult mai rău decât un pahar de băutura zilnic...

#48
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 Freddy12, on 28 septembrie 2017 - 23:28, said:

Un sfat pentru cei care beau zilnic bauturi alcoolice:  duceti-va o data pe an la un laborator pentru analize la ficat( TGO si TGP) . Daca rezultatele nu sunt normale, stopati alcoolul. Scriu asta deoarece acum cateva luni mi-a murit un prieten de ciroza hepatica, iar un coleg are ciroza dar s-a prins la timp si cu tratament si abstinenta vad ca e spre bine. E mai periculos sa bei zilnic o cantitate relativ mica decat sa tragi ocazional o betie.
Cel care a murit, nu stia ca are probleme? Ciroza poti face si daca esti vegetarian si nu bei nimic, nu faci doar de la alcool.Acum, despre bautul zilnic, depinde ce considera fiecare ca e normal, si ce consideri ocazional. In mod normal, un om care nu are probleme cu alcoolul, isi da seama cand trebuie sa se opreasca.

#49
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 fqx, on 29 septembrie 2017 - 07:02, said:


Cel care a murit, nu stia ca are probleme? Ciroza poti face si daca esti vegetarian si nu bei nimic, nu faci doar de la alcool.Acum, despre bautul zilnic, depinde ce considera fiecare ca e normal, si ce consideri ocazional. In mod normal, un om care nu are probleme cu alcoolul, isi da seama cand trebuie sa se opreasca.
Nu stiu daca stia sau nu, mie nu mi-a spus nimic. Poate stia dar nu se putea opri din baut.  Intr-o zi s-a internat in spital, a stat vreo doua  saptamani dupa care a fost externat si intr-o saptamana a murit. Am fost foarte impresionat de aceasta moarte rapida si aceea am si recomandat colegilor bautori sa-si faca analize in fiecare an.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate